Blauwe wimpel voor Schiedam Budo Instituut Weeland Orgelconcert in Grote Kerk Opleidingsmogelijkheden Textiel Informatie Technische beroepen Verzorgende beroepen Tuinbouw Administratieve beroepen Handel Nederlands Eigen taal Engels HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1988 PAGINA 5 WATERWEG NOORD - De Volksuniversiteit Vlaardingen staat aan het begin van het derde cur susjaar. Op zaterdag 27 augustus is er in de Stads gehoorzaal een open dag waar informatie verkrijg baar is over het program ma voor het nieuwe cur susjaar. Nieuw zijn dit jaar de cursus sen, Bahasa, Indonesia, homeo pathie, het menselijk lichaam, beleggingskunde, tuinaanleg en - renovatie en de personal com putercursus. „We beginnen nu een instituut te worden in Vlaardingen," zegt bestuurslid mevrouw Enneking, „en dan te bedenken dat we zijn begonnen rond een eetkamertafel. Het eerste jaar hadden we 450 cursisten, vorig jaar duizend. We hopen dit jaar op eenzelfde aantal." Het cursuspakket wordt door de leden van de werkgroep Volksuniversiteit sa mengesteld. De kennissen van de werkgroepleden bepalen door hun vaardigheden het aan bod. De cursus Russisch vorig jaar kwam bijvoorbeeld tot stand omdat de dochter van een vriendin van één van de be stuursleden toevallig net was af gestudeerd in die taal. Daar naast kijkt men wat de overige Volksuniversiteiten in het aan- i mmm - bod hebben. De Volksuniversiteiten ontmoe ten elkaar bij de Bond van Volksuniversiteiten, een lande lijke instelling die als vraagbaak werkt. In het programma zijn in vergelijking met vorig jaar een aantal cursussen verdwenen. De cursus mineralogie is bij voorbeeld vervallen. De docen ten verbruikten hun kristallen bij die cursus, wat het enthou siasme voor het geven van de cursus aanmerkelijk deed afne men. De toppers in het cursuspakket zijn en blijven de talen. Er worden dit jaar bijvoorbeeld tien cursussen Frans gegeven. Bij de cursisten loopt jong èn oud, vrouw èn man (zelfs bij de kookcursus) door elkaar. De werkgroep verwacht een toe stroom van VUT-ers. SCHIEDAM - Budo Instituut Weeland bestaat dit jaar reeds vijf jaar. „De sportschool heeft tijdens deze jaren een enorme groei doorgemaakt. We kunnen dan ook zonder schroom stellen dat wij tot de besten behoren. Het afgelopen seizoen werd het Weeland-karateteam vierde bij de Nederlandse kampioen schappen een eerste prijs tijdens een internationaal toernooi op Sardinië," aldus eigenaar Joop Weeland. „We worden steeds vaker uitge nodigd voor dergelijke toer nooien. Jammer genoeg kunnen we ze niet allemaal aannemen omdat meestal de reiskosten, in tegenstelling tot de verblijfkos ten, niet vergoed worden en het ons bovendien een aantal vrije dagen kost. Dat het wedstrijdkarate niet al leen voor senioren weggelegd is, blijkt uit de goede resultaten die wij met onze jeugdige karate: ka's boeken. Zij hebben bij Budo Instituut Weeland vol doende mogelijkheden om zich in die richting te ontplooien." „Toch is het aantal karateka's dat aan wedstrijdkarate deel neemt maar een klein percenta ge van het totale aantal. Een steeds grotere groep ontdekt dat karate ook een heel verantwoor de manier is om je konditie op peil te brengen, resp. te houden of om je zelfvertrouwen te ver groten door middel van zelfver dediging. Om onze leden in de gelegen heid te stellen met een andere Budo-vorm kennis te make n/om deze te beoefenen resp. het publiek meer Budo-vormen te kunnen aanbieden, zijn wij in 1987 gestart met het geven van judolessen zowel voor senioren als junioren. Dat dit succesvol genoemd mag worden, is te merken aan het feit dat vooral het aantal jeugdige leerlingen hierdoor aanzienlijk is toegeno men. Deze toename is hoogst waarschijnlijk ook terug te voe ren op onze zeer lage contribu- tiekosten (een niet te verwaarlo zen gegeven in het huishoude lijk budget) en de kortingen daarop, wanneer men besluit beide sporten te beoefenen. Budo Instituut Weeland organi seert regelmatig leuke aktivitei- ten voor haar leden (jong en oud) zoals schoolwedstrijden en extra trainingen door bekende leraren zoals Rob Zwartjes (7e dan karate) en Eugene Codring- ton (6e dan karate). Deze gast- trainingen worden door ons ge organiseerd om de leerlingen in de gelegenheid te stellen kennis te maken met de aanpak en op vattingen van andere leraren. Elk jaar hebben we een „gratis pak-aktie". Dat houdt in dat ie dereen die besluit lid te worden (judo en/of karate) van ons een pak krijgt. Dit doen we gewoon om de mensen te stimuleren aan sport te doen. Zij die inte resse hebben, kunnen dan ook langs komen bij onze sport school aan de Domelia Nieu- wenhuisweg 6 (wijk Crabbehof) om een kijkje te nemen of een keer gratis mee te doen. De lessen worden gegeven door Joop Weeland, 4e Dan Karate. Budo Instituut Weeland is aan gesloten bij de Karate Do Bond Nederland (erkend door NSF). Voor meer informatie: 078- 138589/211872/510698. SCHIEDAM - Tijdens het traditionele landelijke zomerkamp, dat door de Nederlandse Zeekadet Or ganisatie jaarlijks wordt georganiseerd, bleken de Schiedamse kadetten we derom de besten te zijn. Op de laatste kampdag mochten zij dan ook uit handen van de kamplei ding de felbegeerde blauwe wimpel in ontvangst ne men. Dit alles speelde zich af op en rond het eiland Texel, waar de Koninklij ke Marine de Joost Dour- lein kazerne voor de vele kadetten uit heel Neder land ter beschikking had gesteld. Waar normaal mariniers oefe nen met rubberboten, helicop ters en landingsvaartuigen, zeil den nu vreedzaam en ontspan nen de vele jongens en meisjes, die aan dit kamp deelnamen. Tijdens het kamp, dat gehouden werd van 25 juli tot en met 3 augustus, konden de kadetten hun kunnen vergelijken met dat van mede-kadetten, maar ook ervaringen uitwisselen met de gastkadetten, die dit kamp mee maakten, en onder andere af komstig waren uit Canada, Bel gië, Zweden en Engeland. Puptentjes Het programma stond natuur lijk in het teken van op en om het water bezig zijn. Zo werden er zeiltochten georganiseerd, evenals een trektocht met over nachting elders. Geslapen werd er dan in de zogenaamde „pup tentjes", gemaakt van regenpon cho's. Hierbij werd alweer een demonstratie gegeven van de Schiedamse teamgeest, want in plaats van individueel een tent je bouwen en slapen, creëerde Schiedam met behulp van enke le reserve aanwezige sluisdeuren en enkele poncho's een zestig persoonstent (zonder daarbij ook maar iets illegaals te doen). Ook tijdens de zeilwedstrijden demonstreerden de Schiedamse sloepscommandanten, dat je met kunde en techniek alleen maar met een gigantische voor sprong kan winnen. Dropping Andere onderdelen van het kamp waren onder andere een nachtelijke dropping, een soort nautische estafette met hinder nissen, een nautische kwis en de Neptunus-ontgroening voor de kadetten die voor het eerst aan een zomerkamp meededen. Na het kamp volgden er enkele weken vakantie, en zaterdag 20 augustus barst het nieuwe sei zoen weer los voor het korps. Op de kalender staan onder an dere de commando-overdracht als de huidige commandant zijn funktie overgeeft aan zijn op volger, en op 10 september weer het overbekende „Schiedam Roeit'88". Verder staat er in september nog een zeilweekend voor de deur, evenals in okto ber. Zo aan de start van het nieuwe seizoen is de tijd best wel goed voor Schiedamse jongeren tus sen de 11 en 15 jaar, om eens een kijkje aan boord te nemen. Voor de komende maanden is het korpsschip van de kadetten, het voormalige betonningsvaar- tuig „Spica", gehaald naar de Voorhaven in Schiedam, waar het net achter de buitensluizen ligt afgemeerd. De zeekadetten houden de korpsbijeenkomsten iedere zaterdagmiddag van half twee tot zes uur. Eventuele informatie via tele foonnummer 4268958. SCHIEDAM - Het vierde concert in de serie 1988 in de Grote of St. Janskerk te Schiedam wordt gege ven door de organist Frank van Wingerden, met mede werking van het Rotter dams Trombone Ensem ble, op zaterdag 27 augus tus aanstaande om 20.15 uur. Frank van Wingerden (31) studeerde aan het Rotterdams Conservatori um orgel bij Jet Dubbel dam en kerkmuziek bij Barend Schuurman. Hij is als organist verbonden aan de Immanuelkerk te Rot terdam, geeft regelmatig concerten en componeert zelf. Het Rotterdams Trombone En semble werd in 1980 opgericht. De kern wordt gevormd door Herman Nass, Harry Tazelaar, Johan Maes en Frank Migchiel- sen. In deze samenstelling tre den zij op in de Grote Kerk. Zij studeerden allen aan het Rotter dams Conservatorium bij Ge rard Velthuijsen en zijn thans werkzaam bij verschillende or kesten. Het ensemble trad ook reeds op voor de Nederlandse en de Belgische radio. In de Grote Kerk met zijn fraaie a- koestiek zullen de trombones, ook wel bazuinen genoemd, on getwijfeld uitstekend klinken. Op het programma staan com posities van Frank van Winger den: een arabesk voor orgel en „Veni Creator Spiritus" voor trombonekwartet en orgel. De organist speelt voorts werken van Johann Sebastian Bach (concert in a-moll en koraalbe werkingen) en van de Hongaar se componist Jeno Kapi-Kralik. Met het trombone-ensemble worden compisities uitgevoerd van Speer, Couperin, Bruckner, Charpentier en Hermann Nass. Programma, tevens bewijs van toegang, bij de ingang van de kerk verkrijgbaar a 5,- en voor houders van CJP of Pas 65 a 3,50. Mode/kleding: Verkooppraktijk: Tekenen: Voor mannen en vrouwen Voor vrouwen Voor etnische jongeren tot 25 jaar Voor mannen en vrouwen Voor buitenlandse vrouwen Voor mannen en vrouwen Voor vrouwen Voor etnische mannen en vrouwen Volksuniversiteit is instituut geworden Volksuniversiteitsbestuursleden Enneking, Breeman en Franssen: talen blijven de toppers De Spica, het oefenschip van de Zeekadetten, in de thuisha ven op het HCG-terrein Beroepsedukatie Nieuwe Waterweg De opleidingen zijn bestemd voor: mensen met een afgebroken schoolopleiding langdurig werklozen kulturele minderheden werkloze jongeren herintredende vrouwen volwassenen vanaf 18 jaar. Alle opleidingen worden in samenwerking met verschillende partners georganiseerd, bijvoorbeeld met gemeentes, het gewestelijk arbeidsburo en onderwijsinstellingen in de regio zoals: Streekschool Rijnmond Noord, een Edukatief Centrum, Stichting VE Mercurius, de Maasstede en het Centrum Vakopleiding voor Volwassenen. Opleiding textiel voor buitenlandse meisjes (tot 25 jaar). Het programma ziet er als volgt uit: modekennis kleed-gedrag marketing patroontekenen vaardigheden konfektietechnieken presenteren showen. textiel/mode/kleding verkooptechnieken etaleren. mode tekenen grafisch ontwerpen reklameschrift etalages ontwerpen Duur van deze opleiding: De opleiding duurt 2 jaar. Theorielessen: 11/2 dag per week. Praktijklessen: 1Vi dag per week. Deze opleiding start oktober 1988. De Stichting Beroepsedukatie Nieuwe Waterweg biedt volwassenen de mogelijkheid een opleiding te volgen die aansluit bij de vraag op de arbeidsmarkt. In alle opleidingen worden de volgende onder delen gegeven: vaktheorie/praktijk Training en begeleiding Extra vakken zoals Nederlands, Engels, rekenen en wiskunde zijn mogelijk. De oriëntatie-/schakelkursussen duren 3 tot 6 maanden. De opleidingen duren 1 of 2 jaar. Per week worden, afhankelijk van de opleiding 2 t/m 5 dagen lessen gevolgd. De kosten zijn 60,00 per kursusjaar (alleen voor assistent manager en adviseur persoonlijk computergebruik 160,-). Kinderopvang tot 4 jaar is mogelijk op het kinderdagverblijf 'de Krentenmik' te Vlaardingen en op het internationaal kinderdagverblijf 'Honki Ponk' te Schiedam. kun je krijgen bij: Stichting Beroepsedukatie Nieuwe Waterweg Michel van de Groenendaal Kantoor: Cornelis Houtmanstraat 2a 3134 LB Vlaardingen Tel: 010-4600859 Je kunt ook een afspraak maken voor een gesprek. Technische basiskursus Metaal schakelopleiding voor beroepen als: pijpfitter, lasser, plaatwerker, draaier, frezer Schakelkursus elektrotechniek Elektrotechniek (hulpmonteur) Oriëntatiekursus vrouwen in de techniek Bouw/hout opleiding Metaalopleiding: draaien, frezen, loodgieten Grafische opleiding Autotechniek Autotechniek Voor meisjes tot 23 jaar Metaaltechniek: lassen, bankwerken, pijpbewerken Elektrotechniek: sterkstroominstallatie Oriëntatie-/schakel in de gezondheidszorg Schakelkursus bejaardenhelpende Opleiding bejaardenhelpende Opleiding kinderdagverblijfleid(st)er Opleiding verzorgingsassistente Opleiding produktietuinbouw In de tuinbouwsektor is veel vraag naar werknemers. De opleiding in deze sektor is met name voor mensen die redelijk Nederlands spreken en schrijven. Door een opleiding te volgen ontstaat een goed perspektief op vast werk in de tuinbouw i.p.v. de seizoenarbeid, die nu veelvuldig verricht wordt. Schakelkursus administratie Sekretariële opleiding Bedrijfsadministratieve opleiding Computeropleiding voor de kantoorpraktijk Opleiding microcomputergebruik voor jongeren Opleiding microcomputergebruik 1 en 2 Opleiding adviseur persoonlijk computergebruik Opleiding assistent manager Administratieve opleiding voor Surinaamse en Antilliaanse vrouwen. Ondernemingsopleiding (vestigingsdiploma)

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 5