Het weer Het Nieuwe r - r Moutwijnfabriek trotseert stormen des tijds Goed is goedkoop bij Albert Heijn. 495.- Stadsblad Produktieproces F Zuid-Holland 8.90 I Verkeerskontrole WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1988 40e JAARGANG, NUMMER 68 OPLAGE 39.700 Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, telefoon 010-4732877 Het slot van het productieproces: het vullen van de vaatjes met mout- of korenwijn SCHIEDAM - Van graan naar mout- of korenwijn, één kilo graan levert uit eindelijk één liter gedistil leerd op met een gemid deld alcoholpercentage van 50%, is een proces dat ver loopt in zo'n tien fases. Het mais en graan wordt in gelijke hoeveelheden per auto of per boot aange voerd uit Frankrijk en de Flevopolder en opgeslagen in één van de 12 hoge si lo's. Met behulp van zeefmachines worden de grofste stukken eruit geblazen, waarna het graan au tomatisch getransporteerd wordt naar de hamermolen. Hamers aan een snel ronddraaiende as T.V. DEFEKT? RADIO ABA Videospecialisten slaan de korrels daarin kapot. Als het meel fijn genoeg is, wordt het door de gaatjes van een zeef heen in stortkokers ge blazen. Via een weegautomaat komt het met behulp van een transportschroef dan in de juiste hoeveelheid in beslagketels of macurateurs terecht. Nadat heet water, enzymen en zwavelzuur zijn toegevoegd wordt de brij verhit tot 92 gra den. Met behulp van koud water wordt de massa afgekoeld tot 68 graden. Als dq temperatuur van de mas sa met behulp van koelers tot 30 graden is teruggebracht, kan het eigenlijke gistingsproces in grote tanks beginnen. Na ongeveer 72 uur - waarin de tanks regelma tig met water worden besproeid - wordt de massa overgepompt in distilleerketels, die met behulp van stoom verhit worden. Mout wijn heeft na drie keer stoken de verplichte 46 procent, korenwijn moet nog een vierde maal „over gehaald" worden. Als de drank afgekoeld is, wordt ze in de grote ondergrondse re servoirs gepompt of in roestvrij stalen vaten, die direkt naar de kleinere klanten getransporteerd kunnen worden. De grote klanten nemen met een tankauto zo'n 100 tot 300 hecto liter tegelijk af. De afvalproduk- ten zijn bijzonder eiwitrijk en worden doorverkocht als veevoe der. Zwavelzuur toevoegen een precies karweitje fff yi De Hollandia fabriek Goudse jonge kaas James Grieve klasse la*. De nieuwe Albert Heijn Supermarkt ^4^ Hagastraat 1, Schiedam-Zuid W Het peilen SCHIEDAM - De koffie- automaat voor het perso neel van de Hollandia Moutwijnfabriek reageert onvoorspelbaar. De ene keer spuit het steriele sta len apparaat hele, de ande re keer halve bakkies. „Zoals vandaag dus. In elk geval is ze dan lekker sterk. Er kan dan gerust wat meer melk in." Frank Smit praat met het air van een man, die er in de loop der jaren aan gewend is geraakt de dingen te ne men zoals ze vallen en er dan het beste van te ma ken. Dat heeft hij ook wel nodig als bedrijfsleider van de enige van de 400 Schie- damse branderijen die de stormen des tijds heeft we ten te trotseren. In haar gloriedagen produceerde de firma, opgericht in 1909 en sinds 1928 „doch ter" van de Gist-Brocades in Delft, 80.000 hectoliter mout- en korenwijn per jaar, nu slechts éénvijfde gedeelte daarvan. Van de 75 werknemers, die er ooit hun boterham verdienden zijn er nog 18 over. Niet eens zo heel lang geleden werd het laatste stukje ambachtelijkheid er „weg- geautomatiseerd". Dat ap paraat, alleen geschikt om grote hoeveelheden te be happen, staat inmiddels op een achterafzolder te ver stoffen. Puur uit noodzaak wordt een gedeelte van het proces toch weer door mensenhanden gestuurd. Het enige dat onveranderd het zelfde gebleven is, is de kwali teit van de heldere drank, die er gestookt wordt en die de basis is van een aantal betere Hol landse jenevers. De pittige, be dwelmende geur ervan heeft zo langzaamaan alle hoeken, gaten en nissen van het immense complex, dat verscholen ligt achter de nieuwbouwtorens op de 's Gravelandseweg, door drenkt. En ook de geest, een on definieerbare mix van roman tiek en nuchterheid, heeft zich er nooit in de fles laten stoppen. Hij is onzichtbaar, maar tast baar aanwezig in deze histori sche oase langs de Schie. Schnapps „Hollandianen zyn altijd een apart volkje geweest," zegt Frank Smit. Om dat te bewijzen mag hij - hoewel hij zelf in die tijd nog „geen lid was van de ploeg" - graag een verhaal uit de Tweede Wereldoorlog vertellen: „Hadden ze om de Duitsers te misleiden alle leidingen ge sloopt van de pomphuisjes bo venop de volle voorraadtanks buiten en op de deuren ervan bliksemflitsen geschilderd. Toen de Amerikanen oprukten, wilde de Duitse commandant schnapps om het moreel van zijn troepen wat op te vijzelen. De direkteur maakte hem dui delijk dat dat zonder grondstof fen niet kon en kreeg prompt een schuit vol kartoffelen voor zijn deur. De boot met de bri- quetten om te stoken was in aantocht, maar ondertussen wa ren de aardappels al lang in de magen van hongerende stadge noten verdwenen. De briquet- ten gingen dezelfde weg en dat hele toneelstuk herhaalde zich nog een keer. Daarna werd er een Duitse soldaat op wacht ge zet, die doodgemoedereerd, zonder het te weten, over tien duizenden liters alcohol heen marcheerde. Ze hebben geen druppel drank gekregen." Grillig De Hollandiafabriek kent eigen lijk maar één en dan nog onge schreven wet: wie er binnen stapt loopt meteen weer gillend weg of blijft voorgoed. Frank Smit behoort tot de laatste cate gorie. In '54 werd de werktuig bouwkundige er chef van de technische werkplaats. Meer dan dertig jaar later mag hij zich het oudste personeelslid en bedrijfsleider noemen. Zo door zichtig als de drank is, die on der zijn bewind gestookt wordt, zo onvoorspelbaar grillig is haar populariteit. Maar de nuchtere zakelijkheid waarmee de gevol gen van verguizing en roem worden opgevangen is even puur Hollands als de jenevers waar het uiteindelijk allemaal om draait. Hypocriet Frank Smit: „Als je in dit vak je eigen koers niet vaart, dan kun je wel inpakken. Alcohol, daar rust van overheidswege een vloek op. Dure anti-reclame op televisie en aan de andere kant scheppen vol accijns binnen ha len. Ik heb dat altijd nogal hy pocriet gevonden. Het is na tuurlijk niet zo lollig, dat het drankverbruik achteruit holt, maar het heeft weinig zin daar je humeur door te laten beder ven. Gelukkig hebben we nog voldoende klanten met langlo pende kontrakten om het voor lopig vol te kunnen houden. We zijn tenslotte de enige moutwijnfabriek in heel Neder land. De gemeente hier heeft wel eens plannen gehad om ons uit te kopen. We nemen natuur lijk een schitterende lokatie vlak bij het centrum in beslag. Maar een handige advocaat, die we in de arm genomen hadden, wist daar een stokje voor te ste ken, door een hoge grondprijs te bedingen. Met de opwaardering Frank Smit van de jeneverindustrie in Schiedam, denk ik wel dat dat probleem in ieder geval voor goed tot de verleden tijd be hoort." Het is overigens een van de weinige echte voordelen, die Frank Smit aan de plotselinge opleving van nostalgische ge voelens in de Brandersstad kan ontdekken. Pogingen om gedis tilleerde musea, molens en am bachtelijke branderijen weer in ere te herstellen beziet hij wel willend, maar met een zekere afstandelijkheid: „Ik ben in de eerste plaats producent, die het moet doen zonder allerlei subsi dies. Ik streef er simpelweg naar om met zo min mogelijk omhaal op de voordeligste manier kwaliteit te leveren. Een stoompomp, die staat te hannessen is natuurlijk prachtig. Maar de ingenieuze, door ons zelf ontwikkelde pomp, die ervoor in de plaats gekomen is, vind ik in zijn soort minstens zo mooi. Vroe ger gistte het beslag in teak bak ken, nu in stalen ketels. Aan die verandering heeft het hele per soneel een prachtige houten keuken overgehouden. Ik ben met moderniseren ook wel eens goed de mist ingegaan. We hadden alle koperen ketels door roestvrijstalen vervangen, met het idee in het achterhoofd dat die eeuwig mee zouden gaan. Nou, wat er uit kwam was M De stoommachine liep vroeger op briquetten, nu draait hij op olie niet te consumeren. Walgelijk gewoon. Koper bleek de smaak maker te zijn van de moutwijn. De mout, die vroeger wer toege voegd, is al lang door natuurlij ke enzymen vervangen. Maar die koperen ketels zijn weer te rug. Als je dat juiste midden tussen heden en verleden kunt vinden, heb je een toekomst." Is het hele proces van granen naar moutwijn bijna volledig geautomatisserd, het afproeven ervan is nog steeds mensen werk. Tweemaal per week doet Frank Smit, samen met vijf an dere personeelsleden een test. Net zoals rond de eeuwwisse ling wordt er eerst zorgvuldig gesnuffeld en gekeken en daarna wordt het goedje nog eventjes rondgespoeld in de mond. Al leen het uitspuwen gebeurt nu in een grijs plastic afwasteiltje, dat lekker makkelijk te reinigen is. Pas als het panel kenners haar fiat geeft, mag de drank de fabriek verlaten. En ook de douane houdt vast aan een oude gewoonte: het bepalen van de hoeveelheden gebeurt nog steeds met een houten peilstok. Al wordt er regelmatig met een scheel oog naar de geavanceerde meters van de Hollandiafabriek gekeken om te zien of de bevin dingen kloppen met de praktijk. Helemaal aan het slot van zijn betoog, schiet Frank Smit toch ineens een mindere kant te bin nen van zijn beroep: „Als ik op- verjaardagen een fles jenever meeneem, denken ze altijd dat ik die gratis krijg. Het zou wel eens leuk zijn als dat misver stand de wereld uitgeholpen werd." SCHIEDAM - De Schiedamse politie heeft zondagavond tus sen 23.00 en 03.00 uur op ver schillende plaatsen in de stad een verkeerskontrole gehouden. Van de 200 automobilisten die aangehouden werden, bleken vier over de streep te blazen. Eveneens vier bestuurders wer den betrapt op onverzekerd rij den en in een drietal gevallen was de APK-keuring niet op tijd uitgevoerd. De Erker breidt programma uit Goede start vernieuwd SVV Stadsblad Wij helpen direktü! Tel. 4260778-4733961 of 01899-15874 Groenelaan 95. Vtrtoop Inruil Hnpmtk Oct not uw wsmuduiut m ktulkului. VRIJDAG 26/08 ZATERDAG 27/08 ZONDAG 28/08 half tot zw. bew. af en toe zon veel bewolking plaatselijk regen plaatselijk regen plaatselijk regen Bron: min. 12° midd.temp. 18° min. 13° midd.temp. 19° min. 14° midd.temp. 20° KNMI wind: ZW-5 wind:ZW-4 wind:ZW-5 De geest van Hollandia laat zich niet in een fles stoppen kilo kilo stuntprij»Us90 albert heijn f Gouden chanelstyle ring. Bi-color. Met14 vurige diamanten. Breedte "7,5 mm Concessionaire Les Must de Cartier en Van Cleef Arpels Hoogstraat 50 Schiedam tel 010-4.426810 □o. koopavond

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 1