Het weer a gm :3-»ft i Politie kiest voor zachte aanpak 'Jongepier opent morgen! 595.- GEHAKT 4 GULDEN Goed is goedkoop bij Albert Heijn. oi^Uirominl ARWM5H ra Stadsblad Zuid-Holland Lampionoptocht Fietsprotest tegen Rijksweg 19 Dam 37 - Schiedam i BAS VAN DER HEUDEN jfr 11ANS ^ATliXTIEL 1.29 WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊtÊÊKÊÊÈHÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm RADIO ABA SCHIEDAM - Honder den kinderen namen vorig jaar deel aan de lampion- nenoptocht die aan de Ver lichte Grondelvaart door de Lange Haven vooraf ging. Ook dit jaar heeft de Stichting Brandersfeesten Schiedam deze succesfor mule gehandhaafd. Zaterdag 17 september om 20.00 uur zullen op drie plaat sen in de stad de optochten, voorafgegaan door een Schie- damse drumband, vertrekken. De vertrekplaatsen en de drum bands zijn: - het Frans Halsplein, drum band O.B.K. - het Edisonplein, drumband Juliana - het Rozenburgerplein drum band Ambrosius Deze lichtstoeten worden tussen 20.30 en 21.00 uur ontbonden rondom de Lange Haven. Om 21.00 uur zet-de lichtstoet op 't water zich in beweging. Lampionnen maken Ook dit jaar kunnen de kinde ren die zaterdag de 17de een lampion willen maken overdag van 11.00-17.00 uur terecht bij de Bevers en de Welpen van de Schiedamse water- en lands- couts op de 'Alewijn de Groot' die afgemeerd ligt aan de Lange Haven (nabij de Koemarkt). SCHIEDAM - Vanaf de Grote Markt bij het Schie damse stadhuis vertrekken zaterdag 17 september om 13.30 uur een aantal fiet sers om te protesteren tegen de mogelijke aanleg van rijksweg 19, de verbinding Beneluxtunnel via Midden Delfland en verder. De or ganisatie hiervan gaat uit van de werkgroep Stop Rijksweg 19. WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1988 40e JAARGANG, NUMMER 74 OPLAGE 39.700 Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, telefoon 010-4732877 D. de Jong, van Monumentenzorg, schroeft het „Scidam restauratieschildje" op de gevel van het pand aan de Lange Nieuwstraat 51. door Arne van der Zande SCHIEDAM - Als Theo Janse zijn nieuwe kantoor toont, vertelt hij met de nodige trots over het inte rieur van het monumenta le pand aan de Lange Nieuwstraat 51Dat is lang anders geweest, want de eigenaar van een keten herenmodezaken leverde jaren strijd om het pand te k unnen slopen en er een nieuw modern kantoor neer te zetten. Een vergun ning van de gemeente was al binnen, maar de Monu- mentenraad, waaronder het gebouw valt, hield de sloop tegen. „Zakelijk gezien was het bijzon der onrendabel om het pand te laten restaureren. Voor veel minder geld had ik een totaal nieuw kantoor gehad. De ge meente had al een sloopvergun ning afgegeven, maar van de monumentenraad moest het blij ven staan. Ik had geen keus en ben toen akkoord gegaan om het geheel te laten verbouwen". kijkt Theo Janse terug op de lange strijd, die hij vooral uit vocht met D. de Jong, van mo numentenzorg. Het was echter diezelfde ambtenaar die zater dag op de pui van het totaal ge restaureerde gebouw het „Sci- dam"-restauratieschildje schroefde, waarmee hij uiteinde lijk als winnaar uit de bus kwam. Rusthuis Het herenhuis aan de Lange Nieuwstraat 51 werd rond 1865 gebouwd in opdracht van Lam bert Melchers, een bekende Schiedamse jeneverstoker. Na verschillende andere eigenaren, werd het huis in 1940 gesplitst en door twee gezinnen be woond. Na de oorlog deed het pand enkele jaren dienst als rusthuis „Samech". In 1979 kocht Theo Janse het gebouw, voornamelijk om de pakhuizen die er achter stonden. Hij ge bruikte die direct als magazijn voor zijn modezaken. Aan het herenhuis zelf besteedde hij weinig aandacht, hij wilde het immers slopen. Toen de al eerder genoemde patstelling in 1985 ontstond besloot Janse als nog tot restauratie over te gaan. Mede dankzij de financiële steun van Monumentenzorg, die echter pas in 1990 en 1991 uitbetaald zal worden, en een speciaal potje van de gemeente Schiedam, werd de verbouwing grondig aangepakt. Om te be wijzen hoe het pand er voor de tijdens de restauratie uitzag, laat Janse enkele foto's zien. De nu keurige ruimten zijn zonder hulp van de eigenaar niet meer te herkennen. Na ruim een jaar had het pand, vooral van bin nen, een ware metamorfose on dergaan. Spiegel Een leek zou aan de buitenkant in het pand geen stuk van Mo- vervolg op pagina 3 -r SCHIEDAM - De politie is er nog steeds niet in ge slaagd een recept te vinden tegen de jaarlijks terugke rende onlusten op de Bre deroweg. De traditionele herfstrellen tussen Schie damse en Vlaardingse jon geren rond de busbaan in Noord zijn inmiddels het tweede lustrum gepas seerd. In die tien jaar is niemand erin geslaagd een afdoend antwoord te vin den op de problemen, die de nodige overlast voor de buurtbewoners veroorza ken. Het inschakelen van de Mobiele Eenheid in 1978 trok alleen maar meer oproeikraaiers en was dus verre van een suk- ses. De zogenaamde 'zach te taktiek' die sindsdien wordt toegepast, mag dan escalaties voorkomen, on geregeldheden zijn vlak na de zomervakantie weke lijks terugkerende kost. Vrijdagavond al moesten agen ten de wapenstok hanteren te gen een 30-tal jongeren. Die lie ten zich aanvankelijk even im poneren door de afwachtende houding van een grote groep surveillanten, maar rond een uur of tien werden de eerste stoeptegels uit de straat gerukt. Toen de achterruit van een RET-bus aan diggelen ging, be sloot de politie in te grijpen. Bij de aktie die volgde werd een 17- jarige Schiedammer aangehou den. Dankzij de BAV-regeling (de lik-op-stuk regeling in de volksmond) kon hij ter plekke veroordeeld worden tot naar ei gen keuze 100 gulden boete of vervangend werk. Barricade In de loop van zaterdagavond liepen de zaken weer uit de hand en vlogen de trottoirtegels opnieuw door de lucht. Twee Schiedammers, die na een her haalde oproep weigerden zich te verwijderen, kregen een proces verbaal aan hun broek. Zondagavond werd zelfs een hele barricade van trottoirtegels opgeworpen op de Brederoweg, zodat het voor de RET-bus on mogelijk was de halte te berei ken. De aanwezige agenten be perkten zich tot het zo snel mo gelijk ruimen van de rotzooi, om te voorkomen dat er op nieuw een gooi- en smijtpartij zou ontstaan. Irritant „Alleen als het echt niet anders kan, dan zal er tot hardere maatregelen worden overge gaan", zegt politiewoordvoerder Jan van Hoff. „We houden daar wel degelijk de vinger aan de pols, maar surveilleren wel zo veel mogelijk zonder uniform. Drie peletons ME, dat lusten die jongeren wel. Zo'n massaal optreden werkt alleen maar ne gatief. Het is natuurlijk irritant wat er gebeurt. Gelukkig heb ben we wel de indruk dat de rel len verhoudingsgewijs toch minder ernstig zijn dan een paar jaar geleden." Volgens Van Hoff is er in het verleden nooit met meerdere instanties naar een definitieve oplossing voor de problemen gezocht, maar is er in interne kring wel behoor lijk over nagedacht. De politie woordvoerder: „Wij kunnen er ook niet achter komen, wat nu precies de lol van die relschop- perij is. In ieder geval hebben het weer en de school duidelijk invloed. Als het gaat regenen of er wordt veel huiswerk gegeven, dan blijft de jeugd vanzelf thuis. Er kleven voor ons een hoop haken en ogen aan het zoge naamde Bredero-gebeuren. Er lopen bijvoorbeeld jochies van vijf jaar tussen de raddraaiers, die gewoon even willen kijken wat er gaande is. Als je dan als politie hard gaat optreden, is de kans dat je de verkeerde pakt wel uitermate groot. Bovendien is het moeilijk om precies te traceren uit welke wijken va: Ook de RET- bussen moeten de stad de oproerkraaiers af komstig zijn. Het zijn gewoon schoolvriendenclubs uit heel Schiedam. Totdat we weten uit welke hoek de wind precies waait, zien we geen heil in ge structureerd overleg." Jongerenwerk De afdeling jongerenwerk van de SSSN (Stichting Samenle ving Schiedam Noord) heeft daar een iets andere mening over en zou niet schromen om desgevraagd de situatie op te pakken. Coördinatrice Marian ne Heynemans: „Je kunt in plaats van branden blussen be ter de vuurhaard direkt aanpak ken. Duidelijk is wel dat de ac commodaties voor jongeren in Noord - toch een snelgroeiende jeugdige wijk - nauwelijks vol doende zijn. Met veel stamp werk kunnen \vij 50 jongeren bergen, de rest loopt schaloos rond. Er zou uiteraard een stu die gemaakt moeten worden naar het hoe en waarom van de rellen. Maar dat de jeugd zich in een wijk met zo weinig extra voorzieningen gaat vervelen, is onontkoombaar." Bereidheid Marianne Heynemans kan zich uit het verleden wel degelijk contact over de onlusten op de Brederoweg met de politie her inneren. Er is volgens de coör dinatrice zelfs ooit een werk groep gevormd, die een rappor tage heeft gemaakt over de on lusten: „Alleen weet ik absoluut niet wat daar mee gedaan is. We hebben nu ook sinds kort nieuwe jongerenwerkers, die van de hele situatie weinig af weten en zich de afgelopen maand eerst maar eens met het in elkaar zetten van een aktivi- teitenprogramma hebben bezig gehouden. Van onze kant is er ten volle de bereidheid om eens met andere betrokken instanties rond de tafel te gaan zitten. Maar dan moet er wel een con crete oplossing gezocht worden, waaruit een aktieplan rolt. Ver gaderen om te vergaderen heeft natuurlijk geen enkele zin." T.V. DEFEKT? Videospecialisten het regelmatig ontgelden op de Brderoweg KNIP UIT! Deze tekening op een container bij de Brederoweg is veel zeggend genoeg. ë=3 WAARDEBON geldig van donderdag t/m zaterdag HEEL KILO GEEN 9.98 MAAR eg Het Humanistisch Verbond af deling Rotterdam organiseert ook dit seizoen weer een droom- groep in Schiedam. Deelnemers in een droomgroep helpen el kaar bij het begrijpelijk maken van hun dromen. Speciaal ge trainde begeleiders zijn iedere bijeenkomst aanwezig. De groep komt 8 tot 10 avonden bij el kaar. Kosten voor leden 50,-, niet-leden 75,-. Inlichtingen en opgeven bij het Humanis tisch Centrum, Provenierssingel 48, 3033 EM Rotterdam, tel. 4650916. LnJ Gekookte boerenham i -q 100 gram1 iWsl Bananen kilo Op zaterdag zijn wij altijd om 8.15 uur al open. Milieugroepen willen tramlijn 1 over zandllchaam Rijksweg 19 'Schiedam roeit' breekt met tradities Schiedam mag niet klagen De nieuwe Albert Heijn Supermarkt 1, Schiedam-Zuid Bron. VRIJDAG 16/09 ZATERDAG 17/09 ZONDAG 18/09 wolkenvelden wolkenvelden al en toe zon droog droog droog min. 9° midd.temp. 18° min. 10° midd.temp. 19° min. 10° midd.temp. 19° wind: NW-4 wind: NW-4 wind: NW-3 Na tien jaar nog geen oplossing voor jongerenrellen op Brederoweg Monumentale opknapbeurt Flexibele 1A krt Panten- stijl ring met A briljant schakels Concessionaire Les Must de Cartier en Van Cleef Arpels Hoogstraat 50 Schiedam tel. 010-4^2BG1S □o. koopavond Wij helpen direkt!!! Tel. 4260778-4733961 of 01899-15874 Groenelaan 95. Vorkoop Inruil - Ruptrttit Oct root uw wtomochinoo oo kooHuoton. SCHOON SCHONER SCHOONST O S-GRAVELANDSEWEG408 - SCHIEDAM O HALF OM HALF 5»8 IN DE SUPERSLAGERIJEN VAN albert heijn

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 1