WOHrm 'Stookmode' geeft de brandweer extra werk t» vaak te voorkomen De balkons nu woonruimte Renovatie van veertigjarige flats Geven de" ruimte I 4* Kom kijken op de bouwplaats en zie hoe uw ideale terras-appartement werkelijkheid wordt. v VAN GELOVEN O.G. m m WOONNIEUWS van der laan makelaardij VRIJ UITZICHT van der laan makelaardij park Woningnood blijft Milieuklachten door open haarden GASHAARDEN HOGE KORTINGEN! 7.90 3.95 j. VAN DORP machine bedienden Heftruck chauffeurs Chauffeurs BCDE Schiedam, plan Woudhoek-noord. aNKE bodewes nv Bouwfonds 010-4734734. 010-4734734. HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1988 PAGINA 15 Een knapperend vuurtje in de kamer op koele zomeravonden W U AAf*C TAAll Kl*ClVln of regenachtige herfstdagen OVliUUl »lCvIlUI itliilVll geeft veel gezelligheid. Boven- warmte, waardoor het inscha kelen van de c.v. kan worden uitgesteld. Het is dus begrijpe lijk dat open haarden, en vaste brandstoffen-kachels in ons wisselvallig klimaat bijzonder in trek zijn. Deze populariteit heeft echter ook negatieve con sequenties: een groeiend aantal schoorsteenbranden. Jaarlijks breken er 10.000 uit. In 3500 gevallen moet de brandweer er aan te pas ko men om het vuur te blusssen. Hoe men veilig kan stoken en schoorsteenbrand kan voorko men vertelt dit artikel. Creosoot De rook neemt onverbrande deeltjes mee de schoorsteen in. Deze zetten zich tegen de wan den af en vormen een teerach- tige, zeer brandbare laag: 'cre osoot'. Vliegt deze laag in brand, dan spreken we van schoorsteenbrand. Het ont staan van creosoot moet zo veel mogelijk worden tegenge gaan. Helemaal te vermijden is het nooit, maar door te sto ken op de juiste manier blijft het beperkt. Het gaat om het vinden van een middenweg tussen gesmoord en fel vuur. Bij een fel brandende haard gaan weinig onverbrande deel tjes, maar wel veel warmte de schoorsteen in. Bovendien wordt de kamer al snel onaan genaam heet. Gesmoord sto ken, dus het vuur laag hou den, geeft veel creosoot. Daarom moet de capaciteit van de haard niet te groot zijn, maar passen bij de inhoud van de kamer. Uw leverancier kan hierin adviseren. De houtblokken moeten schoon en droog zijn. Spaan plaat, geverfd hout of hout waar lijm op zit, moeten niet verbrand worden. Ook niet in 'alles'branders. Ook is het sto ken van kolen in een open haard af te raden. Het gevaar is groot dat het giftige koolmo noxide (kolendamp) vrijkomt. Barbecuen in de haard is ook niet zo'n goed idee. De vet- dampen slaan neer in de schoorsteen en geven extra kans op brand. Schoorsteen Een goede schoorsteen is heel belangrijk. Bij een open haard is in het algemeen een lange schoorsteen met een grote dia meter het best. Een goed regel bare kachel, die weinig rook gassen geeft, heeft een korte schoorsteen met een kleine di ameter nodig. Deze moet wel goed geïsoleerd zijn. Gebruikt men de kachel of haard als hoofdverwarming, dan moet de schoorsteen niet alleen goed geïsoleerd zijn, maar ook veel massa hebben, zwaar zijn. Dan blijft hij op temperatuur en houdt trek, ook als het vuur gesmoord brandt. Is er sprake van bijverwarming, dan is een «schoorsteen nodig die snel op temperatuur komt. Dus juist niet zwaar maar wel goed geïsoleerd. Bouw schoorsteen Het type schoorsteen bepaalt mede de keuze van haard of kachel. De leverancier kan zeggen of de schoorsteen ge schikt is voor de gewenste haard. Moet de schoorsteen nog worden aangelegd, dan zijn er drie mogelijkheden. Een van baksteen gemetselde schoorsteen, met een wanddik te van minimaal 8 centimeter. De binnenkant wordt glad en luchtdicht afgesmeerd. Dit is een goede en degelijke con structie. Een nadeel is dat een vakman het metselwerk moet doen. Deze schoorstenen zijn bovendien zwaar, extra funde ring is noodzakelijk. Ook kun nen trillingen van het verkeer scheuren veroorzaken, waar door rookgassen kunnen ont snappen. Een tweede mogelijkheid is een geprefabriceerde schoor steen van metaal. Deze is licht en gemakkelijk te monteren. Vanwege de hitte van rookgas sen, moet de schoorsteen dub belwandig zijn met daartussen onbrandbare isolatie. Om het rookkanaal zelf komt weer een omkokering van onbrandbaar materiaal. Een nadeel is dat de wand niet absorbeert. Langs de gladde pijp kan creosoot naar beneden druipen. Een derde mogelijkheid is de kera mische schoorsteen. Deze be staat uit gebakken elementen van chamotte (leem), die op elkaar gemetseld worden. De elementen zijn dubbelwandig. Dikwijls wordt steenwol als extra isolatie tussen de wan den aangebracht. Ook om dit kanaal komt een koker van onbrandbaar materiaal. De voordelen van een keramische schoorsteen zijn: de kortere bouwtijd en het lichtere ge wicht. Nadeel is de grotere kans op scheuren of barsten door te snelle verhitting van de schoorsteen of door bescha digingen ontstaan bij het ve gen. Het vegen De gemeentelijke Brandbevei ligingsverordening wijst uit of men verplicht is de schoor steen minstens één keer per jaar te laten vegen. Over het algemeen is in de brandverze keringspolis een soortgelijke voorwaarde opgenomen. Wordt in de zomermaanden dikwijls gestookt, dan moet twee keer per jaar worden ge veegd. In ieder geval een keer aan het einde van de zomer, niet te lang voor het begin van het stookseizoen. Behalve cre osoot worden ook alle mogelij ke vogelnesten en dode blade ren verwijderd. Men kan zelf vegen of het door een vakman laten doen. Bij de brandweer kunt u infor matie krijgen over deskundige en betrouwbare schoorsteenve gers. Verder moet men de schoorsteenveger vragen om een afrekening waarop de werkzaamheden omschreven staan, de naam en het adres van zijn bedrijf zijn vermeld en de datum waarop geveegd is. Een vakkundige schoor steenveger kan de schoorsteen inspecteren op scheuren en be schadigingen. Als men zelf de schoorsteen veegt moet dat van boven af gedaan worden m,et een bor stel aan een touw. Die borstel moet een iets kleinere door snee hebben dan het rookka naal. Onderaan hangt een ko gel van tenminste 2 kilo. De borstel wordt door het rookka naal langzaam op en neer ge haald. Zit de creosoot erg vast, dan moet men een 'ramoneur' gebruiken. Dit is een ring met verschillende korte kettingen met haken eraan. De ramo neur moet voorzichtig ge bruikt worden, anders bescha digt hij de schoorsteenwand. Toch brand Ontstaat toch schoorsteen brand, sluit dan direct de schoorsteenklep of bij een ka chel de luchttoevoer. Waar schuw de brandweer en doof het vuur in de haard of kachel met zand of soda. Gebruik nooit water om het vuur te doven. Water veroorzaakt gro te rookontwikkeling. Is het vuur gedoofd, ventileer dan goed. Wie nog meer informatie over schoorstenen, haarden en ka chels wil hebben, kan contact opnemen met het Nationaal Brandpreventie Instituut te Den Haag. Tel. 070-855558. Of men kan bij postkantoor en bibliotheek de folder halen: 'Verstandig stoken van ka chels en haarden voor vaste brandstoffen'. Dit is een uitga ve van het ministerie VROM. Ondanks de bouw van miljoe nen woningen in de afgelopen In de vijftiger en zestiger jaren zijn op grote schaal woningen gebouwd. Voor een deel als vervanging van in de oorlogsja ren vernielde huizen. Maar ook door de bevolkingsexplo sie bleef de woningbehoefte groeien. Deze huizen zijn nu veelal toe aan renovatie. Ze voldoen niet meer aan moderne wooneisen. In de Schiedamse wijk Nieuw- land is een begin gemaakt met een rigoreuze renovatie van 448 etagewoningen. Het eerste gerenoveerde blok van 32 wo ningen is opgeleverd. De bewo ners hebben een moderne com fortabele flat gekregen, onder meer voorzien van een geavan ceerde verwarmingsinstallatie. Het zijn 3- en 4-kamerwonin- gen, gebouwd in 1956. Eén blok bevat vier woonlagen. In afmeting voldoen ze aan de voorschriften die in 1951 gol den. Neem je de huidige Bouwverordening dan is met name de keuken klein. Aan beide gevels (voor en achter) bevinden zich kleine balkons, die gedeeltelijk uitsteken. De enige verwarming is een gas haard, oorspronkelijk kolenka- chel, in de woonkamer. Veer tig jaar geleden werd er nau welijks aandacht aan isolatie besteed. Dit betekent dat vol gens de huidige normen het thermisch (warmte) comfort slecht is. Uit TNO-metingen is gebleken dat het verschil in veertig jaar, is men er nooit in geslaagd om het woningtekort op te heffen, of zelfs maar in te lopen. De doelstelling van het ophef fen van de woningnood wordt meer en meer losgelaten. Uit een ontwerp-nota van Ge deputeerde Staten van Zuid- Holland is gebleken dat in deze provincie het tekort aan woningen 20.000 bedraagt. Dit zal in 1993 zijn opgelopen tot 40.000. Er zijn verschillende oorzaken te noemen. Er is een tekort aan geschikte bouwlokaties. Vooral steden kampen hier mee. De subsidies voor het bouwen van woningen zijn onvoldoende. Maar daarnaast is gebleken dat men rekening moet houden met een grotere buitenlandse migratie dan werd aangenomen en dat de woningbehoefte per individu eveneens groter is dan altijd werd verondersteld. Het huidige bouwbeleid is er op gericht het gesubsidieerde aantal woningen te verkleinen en het ongesubsidieerde aantal te vergroten. Dat het op deze wijze onmogelijk wordt het woningtekort in te dammen, acht het rijk aanvaardbaar. Daarmee is het huisvestings beleid een radicaal andere koers gaan varen. temperatuur tussen plafond en vloer bijna 20 graden Celsius bedraagt (na de renovatie is het verschil nog maar 2 graden Celsius). In de winter is de grondtemperatuur op de eerste woonlaag, die boven de ber ging ligt, onaangenaam laag. Verbeteringen Aan de achterkant is het bal kon bij de keuken getrokken. De keuken is een stuk groter geworden en heeft een meer praktische indeling gekregen. Van de balkons aan de voor kant heeft men een soort serre gemaakt, met wegschuifbare ramen. Afhankelijk van het weer kan de bewoner in de serre of in de open lucht zit ten. De buitengevels zijn geï soleerd. Een 15 centimeter dikke isolatielaag is aange bracht met daaroverheen een pleisterlaag. De woningen zijn kierdicht gemaakt en ook het dak en het plafond van de ber ging zijn geïsoleerd. Vier in één Verwarming, warm water en ventilatie worden verzorgd door de 'Combiduct'. Dit is een uiterst geavanceerd toe stel, dat vier functies combi neert: ventilatie, verwarming, warmwatervoorziening en warmteterugwinning uit af- voerlucht en rookgassen. Het toestel, dat boven het aanrecht is aangebracht, bevat ook een wasemkap. Het ventilatiesys teem heeft twee zones. In de slaapkamers wordt uitsluitend verse buitenlucht aangevoerd. Woonkamer, keuken en dou che krijgen recirculatielucht. De temperatuur in de vertrek ken is onafhankelijk regelbaar. Kosten De totale kosten van de reno vatie bedragen zo'n 46.000 gulden per woning. Het me rendeel wordt doorberekend in de huur. De bewoners krijgen te maken met een huurverho ging van 54 gulden per maand. De PEO (Stichting Projectbe- heerbureau Energie-onder zoek) heeft bij de eerste 32 flats in een (klein) deel van de kosten bijgedragen. De hogere huren worden voor een deel gecompenseerd door de lagere energiekosten. De besparing varieert tussen de 10 en de 30 gulden per maand. Volgens een woordvoerder van de ge meente Schiedam zijn de be woners gelukkig met hun ver beterde woning. De huur die nu bijna 300 gulden per maand bedraagt wordt niet als een bezwaar ervaren. Het provinciaal milieuklach- tencentrum in Gelderland maakt melding van een sterke toename van klachten over open haarden en 'allesbran- ders'. De groei is zo sterk dat er wel eens sprake zou kunnen zijn van een ernstige vervuiler voor de toekomst. In het rap port van het milieuklachten- centrum staat dat de mensen deze kachels en haarden goed moeten leren stoken. Daar naast kunnen weersomstandig heden aanleiding geven tot klachten. 37/88 WOERKOM //Au LTISHOP /■kO DEN SIGARETTENHULZEN BLOKHUTTEN* EN TUINSCHUREN KUNSTGEBITTEN EN REPARATIES E. L. v.d. GRAAF -Li UITZEND- BURO DE SCHIE- STREEK UITZENDBURO DE SCHIESTREEK Royale woonkamer met schuifpui. Zonneterras op het zuiden. Naar keuze met 2 of 3 slaapkamers. Zeer complete badkamer. Goede verbindingen (hartje R'dam: 20 min!) Uitstekende voorzieningen binnen handbereik. Koopsommen v.a. 173.000,- vrij op naam, incl. afgekochte erfpacht. De meeste appartementen met eenmalige belastingvrije subsidie van 6.500,- Zaterdag, van 11.00 -15.00 uur bent u hartelijk welkom in de Bouwfonds-infokeet op de bouwplaats, aan de Scheepvaartweg. U kunt ook contact opnemen met Bouwfonds-infocentrum in Rotterdam, Coolsingel 245 (hoek Westblaak), tel. (010) 4 13 6510 of met Anke Bodewes Makelaardij, Rubensplein 8, Schiedam, tel.(010)4 2652 00. Nederlandse Gemeenten Te koop VLAARDINGEN-HOLY krijgt u gratis bij aankoop van de Aleidastraat 128a en b. aan OPENBARE VERKOOP gelegen 3-kamer benedenwoning. Netto maandlast 175,- 2 LEUKE BENEDEN WONINGEN MET TUIN rlwKv^ 3111 NG Schiedam Tel. 010-4260555 VASTGOED BV b.g.g. 01899-15458. HYPOTHEEKADVIESCENTRUM RÉI Alle merken, keus uit 50 modellen! Dit is een echte nieuwe Bocal in grijs, wit of zwart 8000 Kcal/h. Een fraaie stijlhaard met zgn. kolen- of houtvuur Al 80 jaar een goed adres! Erkend installateur VAN Broeraveld 139 SCHIEDAM Telefoon 4267736 In dozen van 200 stuks 400 hulzen 2 dozen voor Ook verkrijgbaar alle grootverpakkingen van Gruno-Heupink Reinders - Arbo - Vliegende Hollander enz. Voor inlichtingen: telefoon 010-4261555 Konsument-vriendelijk geprijsd Kwaliteits Noord-Europees vurehout Wordt als bouwpakket geleverd Franko door héél Nederland In vele maten en uitvoeringen Met Garantie-Certificaat Keuze uit 50 modellen. Schipluiden Telefoon 01738-8844. Tandprotheticus Binnensingel 15, Vlaardingen. Dinsdag t/m vrijdag en voor reparaties 's avonds en in het weekend uitsluitend na telefonische afspraak. Telefoon 010-4354414. Het gespecialiseerde uitzendburo voor de industrie, zoekt: met of zonder ervaring. Goed betaalde baan !met uitstekende vooruitzichten. LTS metaal of E is gewenst. Laat je vrijblijvend informeren! Ga direkt aan de slag of test je vaardigheid met een proefrit! Altijd werk voor de gemotiveerde man of vrouw Wij zoeken graag een passende baan met een passend salaris voor gemotiveerde produktie- en magazijnkrachten. Kom langs of bel direkt: 010-4701222. Dr. Wibautplein 15, Schiedam Het Uitzendburo dat echt iets voor je doet! •<i Sas?--». 6617 a Esdoorndreef 130 Hoekeengezinswoning met voor-, zij- en achtertuin. Indeling: entree, toilet, open grenen keuken, grote woonkamer. 1e Verdieping: 2 grote slaapkamers (cir ca 4.00x3.00 m) waarvan één met de balkon, badka mer met 2e toilet en ligbad. 2e Verdieping: 2 grote slaapkamers (circa 4.00x3.00 m), ruimte met c.v. gas- boiler en wasmachine-aansluiting. Ruime vliering. Alg.: hardhouten kozijnen, begane grond isolerende beglazing, berging in voortuin. Vraagprijs 179.000,- k.k. Telefoon 010-4741567. vlaardingerdijk 25la schiedam Een heel pand met een verhuurde benedenwoning. Indeling boven: woonkamer (12x4.80/3.00) met open haard, luxe halfopen eiken keuken met app., 2 slaapkamers, luxe badkamer met ligbad en douche. Voorzien van c.v.-gas. Koopsom 59.500,- k.k. Netto maandlast 150,-. vlaardingerdijk 25la schiedam ex artikel 1223 BW 0p de woensdagen, 21 en 28 september 1988, bij veiling en afslag in het gebouw 'Irene', Nieuwe Haven 155 te Schiedam, telkens des v.m. te 11.00 uur. T.o.v notaris C. F. J. van der Valk te Schiedam, Parkweg 216, telefoon 010-4370000 van de navolgende te Schiedam gelegen onroerende goederen: 1. het appartementsrecht, uitmakende de benedenwoning met tuin en verder toebeho ren aan de VAN LEEUWENHOECKSTRAAT 61b kad. gem. Schiedam, sectie I. 5129A-1. Loog te aanvaarden. Jaarlijkse lasten ongeveer 205,-. 2. het appartementsrecht, uitmakende de benedenwoning met tuin en verder toebeho ren aan de PIETER DER HOOGHSTRAAT 12b kad. gem. Schiedam, sectie M. 6743A-1. Leeg te aanvaarden. Jaarlijkse lasten ongeveer 225,-. 3. het appartementsrecht, uitmakende de bovenwoning op de tweede en derde verdie ping, zolder en verder toebehoren aan het RUBENSPLEIN 8a kad. gem. Schiedam, sectie M. 6855A-2. Laag te aanvaarden. Jaarlijkse lasten ongeveer 275,-. 4. het pand, bev. een beneden- en afzonderlijke bovenwoning met ondergrond en erf aan het FRANS HALSPLEIN 28ab kad. gem. Schiedam, sectie M. nummer 4697, groot 73 ca. Beneden leeg te aanvaarden. Boven verhuurd voor P.M. Jaarlijkse lasten ongeveer 400,-. 5. het pand, bev. een beneden- en een afzonderlijke bovenwoning met ondergrond en erf aan de BRUGMANSTRAAT 41ab kad. gem. Schiedam, sectie M. nummer 2220, groot 1 are 15 ca. Beneden leeg te aanvaarden. Boven verhuurd voor P.M Jaarlijkse lasten ongeveer 415,-. 6. het pand, uitmakende de eengezinswoning, met ondergrond en erf, aan de ZALMSTRAAT 34 kad. gem. Schiedam, sectie L nummer 931, groot 30 ca, alsmede het 1/3 onverdeeld aandeel in het kadastrale perceel Schiedam sectie L. nummer 1575, geheel groot 78 ca, uitmakende achtergelegen tuin/erf, behorende bij de panden met huisnummers 30, 32 en 34 Laag te aanvaarden. Jaarlijkse lasten ongeveer 235,-. Indien mocht blijken dat de leeg te aanvaarden percelen nog mochten worden bewoond/ in gebruik zijn, kan de ontruiming worden gevorderd krachtens de grosse van de vei lingsakte. De kopers dienen ter plaatse 10% van de koopsom te voldoen, dan wel voldoende ande re zekerheid te stellen. Aanvaarding tn betaling van de kooppenningen: 26 oktober 1988. Bezichtiging: maandagen, 19 en 26 september 1988, telkens van 14.00 tot 16.00 uur. Indeling: ruime woonkamer, grote slaap kamer, kleine slaapkamer, moderne keu ken en toilet. Tuin op het zuiden. Ligging: Vlaardingerdijk 253b. Prijs 34.500,- k.k. SCHIEDAM, Musschenbroekstraat 12a Perfect opgeknapte benedenwoning met o.a. granolwan- den en houten plafonds. Gezellige woonkamer met fraaie open keuken. Royale slaapkamer en kleine tussenkamer (eventueel bij woonkamer). Mooi betegelde douche en toi let. Centrale verwarming, nieuwe elektra. Achtertuin met schuur. 46.000,- dit is plm. 275,- p. mnd. VLAARDINGEN, Markgraaflaan 111 Hartje Centrum Vlaardingen een zeer ruime 2 kamer be nedenwoning met flinke achtertuin. Grote L-kamer met leuke moderne keuken en douche. Aan de voorzijde be vindt zich de slaapkamer. 49.000,- k.k. dit is plm. 300,- p. mnd. I Grote Markt 5 Singel 92 3112 GS Schiedam telefoon 010-4260546 mÊÊÊÊÊmtmÊÊttÊmaÊm

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 15