Big Band Nieuwe Waterweg Noord De Ratelaars van de stadsreiniging Gruppo Sportivo De Pullek.es •1 Anton Geesink Big Band 4) VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1988 BRANDERSKRANT PAGINA 19 12.00 uur -16.30 uur Steile Want en Walkorama op het Mu- seumpelin. Twee ludieke straattheater-aktiviteiten. Tegen een geringe vergoeding kunnen jonge en oude maar vooral nieuwsgierige Schiedammers de tenten waarin beide aktiviteiten zich afspelen, be treden. 13.00 uur -Miss Brandersstad-verkiezing in de tent aan de Hoogstraat. 13.00 uur - circa 16.00 uur speelt de Big Band Waterweg Noord op het podium Hemaplein. Hun swingende optreden wordt voorafgegaan door het optreden van een Vuurvreter en afgewisseld met optredens van De Ratelaars, een groep die muziek haalt uit de ratels waarmee vroeger de komst van de vuil-, nisman werd aangekondigd. 13.00 uur -Kermis op het Emmaplein. 14.00 uur - circa 15.30 uur pieremachochelvaart. Zelfgebouw de vaartuigen waarbij de 'hoogwaardige kwaliteit' van het materiaal bestaat uit humor, creativiteit en originaliteit bewegen zich door de Lange Haven. 15.00 uur -Trucktrekken aan het eind van de Hoogstraat bij de Grote Markt. Dit jaarlijks terugkerende evene ment biedt de toeschouwers alle gelegenheid om met bewondering de 'zware' verrichtingen van de deelnemende teams gade te slaan. 21.00 uur - 03.00 uur verzorgen de Schiedamse Horecaonder nemers de traditionele Schiedamse Jazz Night. In circa dertig bedrijven in de binnenstad zal het jazz zijn wat de klok slaat. Bij het drukken van dit pro gramma is het volgende reeds bekend; Linker dan de Rechter bij Musis Sacrum; Maaike Nicola and Friends bij Onder de Pot; Daisy Bell Sticks Stripes bij De Unie; Deticado bij Juan Les Pins; 2. be Two bij De Tender; Caldo Sextet bij Seventh Heaven; Maxim Joy Quintet bij Podium; Panhandle 19-19 Swing'84 bij Thalia; Comotion bij De Kuil; Cookers Hot Five bij De Pacha; Down and Out bij Proosje; Break bij Het Fust; Barend Petersen Sex tet bij Het Sterretje; Jaap Biezen Kwartet bij Para gon; Dave Anderson Quintet bij De Mouterij; Hot Shower Jazzband bij Tapperij het Weeshuis. Voorts zal het programma nog worden uitgebreid met optredens in: Het Vierkantje, De Kajuitbar, Het Paadje, Het Heklicht, Maritiem, Yucatan, La Route, St. Jan, Lion D'or, De Ooievaar, De Amstelbron, Het Maantje en De Skunk. 21.00 uur - 03.00 uur: Jazz gala-bat met optreden van Wim Koopmans in de tent, Hoogstraat. Entree 7,50 (inclusief een consumptie). Zondag 25 september 13.00 uur -Play Back wedstrijd in de tent, Hoogstraat, toe gangsprijs 2,50. 13.00 uur - 17.00 uur de beroemde Schiedamse Zondags markt op de Hoogstraat, Broersvest, Broersvetd, Hemaplein, Lange Kerkstraat, Grote Markt en de Koemarkt. 13.00 uur - tot middernacht de laatste Kermis-dag 1988. 13.00 uur - 17.00 uur op het podium Broersvest live muziek door Hang on to your hat. Op het Koemarktpodi um (tegen Lange Haven) de Big Band Nieuwe Wa terweg Noord afwisselend met de West Coast Jazzband en het Hoogstraat Huisorkest in de ge lijknamige winketstraat. 13.30 uur -Op de Grote Markt Circus Custers met de Heel- eesjemeeshow. 14.00 uur -Anita Meijer op het podium Broersvest. 14.00 uur -Op het podium in de Broersveld speelt de band In Memoriam Generaal Heusdenbroeck afwisselend met het bekende Schiedamse duo Bob en Bert. Evenals op zaterdag Steile Want en Walkorama op het Hemaplein. Tot 16.00 uur is er gratis busver voer van de parkeerlokatie 's Gravelandsepolder naar het centrum v.v. De bussen rijden in principe kwartier 21.00 uur -Brandersfeesten slotbal met optredens van diverse artiesten in de tent, Hoogstraat, toegang gratis; 21.00 uur -Als de schoonmaakploegen de laatste snippers en restanten van de drukke zondag hebben opge ruimd worden de Brandersleesten 1988 feestelijk afgesloten met vuurwerk vanaf het stadskantoor. MS-vuurwerk onder leiding van de heer H. J. Koot- en (winnaar van het vuurwerk-festival Schevenin- gen 1988) staat al vijf jaar borg voor een kwaliteits vuurwerk dat hij met veel plezier vanaf zijn unieke 'hoge' positie afsteekt. 0 De Big Band Nieuwe Waterweg Noord, onder lei ding van Cees Matla. mmms De Ratelaars zijn elf gepensioneerde ambtenaren van de Stadsreingiing, waarvan enkelen 40 en zelfs 50 dienstjaren hebben. In hun jongste jaren bij de SR waren zij als jonge man van ongeveer 17 jaar de assistent van de vuilnisman. In die tijd, de dertiger jaren, hadden zij onder andere ais taak de vuilniswagen met de ratel aan te kondigen, terwijl zij bo vendien huis aan huis moesten aanbellen. Zij werden rateljon- gens genoemd. Het is duidelijk, dat zij van het ratelen meer maakten, dan alleen het knerpende geluid voortbrengen. Zij brachten namelijk ritme in dat geluid door begeleiding van een zelf gefloten of gezongen liedje en eventueel deden zij dat ook bij de melodie voortgebracht door een draaiorgel. Later werden zij zelf chauffeur en verschillende heren hebben zelfs de opzichtersrangen weten te bereiken. In de vijftiger jaren werd het ratelen om diverse redenen niet meer zinvol geacht en dus beëindigd. Omstreeks 1976 namen enkele ex-rateljongens het initiatief tot het oprichten van een ratelclub en men besloot iedere woensdagmiddag te gaan re peteren. Uniform en ratels werden door de Stadsreiniging in bruikleen beschikbaar gesteld, terwijl in omstandigheden waar dienst belangen bestaan een geluidswagen wordt ingezet. Overigens zijn „De Ratelaars" geen afdeling van de SR hoewel zij de bescherming van de Dienst genieten. Zij vormen een unieke groep, die bij evenementen waar de vrolijkheid de boventoon voert, bijzonder op de plaats is. Ook wanneer speciale aan dacht wordt gevraagd, zoals voor een optocht of een aktivi- teit in een wijk, kan een beroep op „De Ratelaars" worden gedaan. De ratels zijn niet te koop. Deze worden in de werk plaatsen van de Stadsreiniging gemaakt. De Ratelaars treden op tijdens de Brandersfeesten op zater dag 24 september tussen 13.00 en 16.00 uur op het Hema plein. Het verhaal van „Gruppo Sportivo" begon in 1976 met de singles Out There In The Jungle" en „Hoola Fever" die bij Polydor uitkwamen. In 1977 tekende de band een contract bij Ariola. In de jaren 1977 tot 1980 was Gruppo Sportivo overal in Eu ropa een graag geziene gast op de concert podia. Belangrijke festivals als: Reading in Engeland, Torhout/Werchter en 8/7- zen in België, New Pop en Parkpop in Nederland en Roskilde in Denemarken vestigden de naam Gruppo Sportivo. In 1979 komt van zanger/gitarist Hans Vandenburg onder de naam Buddy Odor Stop, een solo elpee op de markt: „Buddy Odor is A Gas" en kwam bij Polydor de compilatie elpee, ge titeld „Rare Tracks" uit. Er volgt een wisseling in de originele bezetting, waarmee de toers weer starten. 1988 brengt een nieuwe opnieuw vrolijk energieke Gruppo Sportivo, die bestaat uit: Hans Vandenburg - zang/gitaar, Pe ter Calicher - keyboards, zang (met Hans origineel Gruppo lid), Dick Schulte-Nordholt - bas (Gruppo, T-Bandits, Ugly Head), Kim Haworth - drums (T. Bandits, Ugly Head) en na tuurlijk The Grupettes - zang en diverse instrumenten. Gruppo Sportivo treedt op tijdens het Podium-gala in het Passage Theater op vrijdag 23 september. September is een slopende maand voor de musici van de Big Band Nieuwe Waterweg Noord. Eergisteren een beroemd op treden in het Mekka van de jazz: café Dizzy te Rotterdam. En dat in verband met de opening van het Heineken Jazzfestival. Over een paar dagen een uitvoering op het terras van thea tercafé „Plan C". „Wat een unieke plaats is dat, geeft diri gent Cees Matla grif toe, „vlak langs het water, goede akoe stiek en zwart van de mensen." Ook tijdens de Brandersfeesten laat deze beroemde band van zich horen. Eerst op zaterdag 24 september op het He maplein, afgewisseld door ratelaars en een vuurvreter (14.00- 16.30 uur) en de volgende middag op het podium op de Koe markt. Meestal treedt de band slechts eenmaal per maand op. „Dat is genoeg," zegt Matla, „anders blijft er zo weinig tijd over om te repeteren." Rustig Het verloop van musici is de laatste tijd rustig geweest. Nieuw in de groep zijn: op de sax Arie Kluit en Barend Petersen en zang Ine van Egdom, een nieuwe telg uit de school van Rita Reijs. De vorige zangeres, Ingrid Vliegenhart heeft Cees Matla voor zijn Big Band niet kunnen bewaren. „Zij kreeg opeens zulke goede aanbiedingen, dat is jammer, maar we hebben er een goeie voor in de plaats gekregen," aldus de dirigent. De Pullekes mogen dan een oer-Hollandse naam hebben, ze brengen een swingende dixieland, die onvervalst Amerikaans van oorsprong is. Toch is er nog een reden dat deze muzikale Schiedammers keer op keer hoog scoren met optredens in eigen stad. Ook hun ontembare enthousiasme en onbeperkt uithoudingsver mogen dwingen alom bewondering af. Speciaal voor De Brandersfeesten hebben De Pullekes de eretitel Hoogstraat- Huisorkest gekregen. Zij zijn te beluisteren op zaterdag 17 september op de Bran dersbraderie in het centrum en op zaterdag 24 september op de Hoogstraat. Graag hadden de leden van de Anton Geesink Big Band de maestro zelf in levende lijve ontmoet. Bijvoorbeeld tijdens het Podiumgala. Maar deze heer van stand had als Hd van het Olympisch Comité verplichtingen in Seoul. „Anders was hij zeker gekomen,vertelt een lid van deze prille formatie. We hebben hem wel gevraagd of hij problemen had als we zijn naam zouden gebruiken: dat had hij niet. Van Willigen De Anton Geesink Big Band gaat verder, zonder Anton zelf. De groep is geformeerd rond de bekende Schiedamse muzi kant Rini van Willigen, die ook de zang voor zijn rekening nam in de inmiddels opgedoekte band „Tip On In". Verder spelen in de big-band: Richard Troost (gitaar), David Ham- mink (bas), John Venetia (slagwerk), Edwin Theuerzeit (gi taar), Ruud Versteeg (trombone). Voordat ze naar Schiedam komen, draaien ze volop mee in het Heineken Jazz Festival. PE3 esten mm/M

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 39