Poessie, kom dan! Open Tafel-projekten verdubbeld Jef Geeraerts op schrijversavond De Erker aktiviteiten Stookaktie van start Programma Filmclub Cursus voor vrijwilligers ouderenwerk Kookcursus voor oudere mannen PvdA-bijeenkomst voor ouderen I)oor de knieën voor het konijn SCHIEDAM - De Stich ting Gecoördineerd Oude renwerk Schiedam breidt de Open Tafel projekten direkt met 100% uit. Zijn er twee gelegenheden in Schiedam waar ouderen op gezette tijden voor een eenvoudig doch voedzame warme maaltijd kunnen aanschuiven, zoals Huize Frankeland en diensten centrum De 4 Molens - wijkcentrum De Erker en Wijkpost Zuid in de Oude Maasstraat komen daar nu SCHIEDAM - De succes volle reeks Schrijversavon den, georganiseerd door De Filmclub in samenwer king met de Gemeentelijke Openbare Bibliotheek en de plaatselijke boekverko pers, mag inmiddels een goede traditie genoemd worden. In de afgelopen drie jaren waren onder an dere Maarten Biesheuvel, Yvonne Keuls, Johnny van Doorn, Olaf J. De Landell en Hubert Lampo te gast in het gebouw aan de Nieuwstraat 12. De eerste Schrijversavond van het komend seizoen zal plaats vinden op zaterdag 24 sep tember. Hoofdgast van de avond is de Vlaamse au teur Jef Geeraerts, twee jaar geleden onderscheiden met de prijs voor de beste originele Nederlandstalige misdaadroman, maar al in de zeventiger jaren een omstreden figuur vanwege publikatie van de eerste twee delen van zijn „Gan green-cyclus". Moderne talen bij. Voor wie Zeven jaar kunnen ouderen elke middag aan de warme maaltijd aanschuiven in Huize i-ran- keland en zoals op de foto in Dienstencentrum De 4 Molens. Wegens dit succes en grote vraag uit andere delen van de stad worden de zogenaamde „Open Tafel projekten uitge breid tot zeven, te beginnen in West en de Gorzen. 50 cent Vogels zitten vaak achter gaas. Een hindernis waar u helemaal geen last van heeft, als u gebruik maakt van het scherpte-diepte bereik van uw cameralens. Moeilijk? Nee: een fluitje van een cent! Ga met uw camera zo dicht moge- Met de vogel - die u wilt fotografe- lijk bij het gaas en zorg dat de lens ren - goed midden in het zoeker- (niet de zoeker!) voor een gaasope- beeld, drukt u af. Gegarandeerd, dat ning zit. er geen gaas op uw foto te zien is. voor Beeldvullend op de foto Wilt u een poeze-portret maken, let dan ook op de achtergrond. Want als die te onrustig is, kunt u beter met uw camera dichterbij de poes gaan of inzoomen, wanneer u over eenNtoomlens beschikt. Op de foto's ziet u het verschil. Konijnen hebben vaak donkere ha ren. Wanneer er weinig licht is, kan zo'n mooie konijnenvacht op de foto een donkere vlek worden. Door een Hits te gebruiken krijgt u prachtig doorlekende foto's. Een onrustige achtergrond is niet zo fra Meetrekken beeldt vooral snelheid uit. Poezen zijn eigenwijze dieren, waarmee je niet zomaar doet wat je wilt. I)us moet u gewoon uw kans rustig afwachten. de lens kijken? Rammel dan eens met de voerbak. Wedden dat dat meer resultaat heeft? Zo'n dromeri ge poeze-blik krijgt nog maar sfeer als u een effect-filter gebruikt, bij voorbeeld een soft-filter. Rennende honden Wilt u een rennende hond fotogra feren, dan hebben we een prima tip voor u. Neem de rennende hond in uw zoekerbeeld en volg hem met de camera. Drukt u midden in die beweging af, dan krijgt u een foto die vooral snelheid uitbeeldt. En gebruikt u een hooggevoelige (400 tot 1000 ISO) film in plaats van en 'gewone' 100 ISO film, dan bevriest u iedere beweging. Met de camera binnen handbereik, tracteert uw poes u vanzelf op een prachtige pose! Van de allermooiste foto kunt u een uitvergroting laten maken, die het vast en zeker goed aan de wand doet. Wil poes niet in Marmotten zijn het leukst als ze in hun gewone doen zijn. Fotografeer ze dus bij voorkeur als ze in de weer zijn met het versjouwen van strootjes en het oppeuzelen van zaadjes. Als u een marmot op de foto wilt ken. Een andere mogelijkheid is de zetten, is een cameralens met telebe- hulp van de trotse bezit(s)ter van reik heel erg fijn. Daarmee kunt u de marmot in te roepen. Want fo- de kleine beestjes groot op de foto to's van mens en dier kunnen heel krijgen, zonder ze te laten schrik- verterend zijn. Bevries de beweging met hooggevoelige film. Sociale kontakten... daar gaat het om' Over weinig schrijvers is in het begin van de zeventiger jaren zoveel te doen geweest als over de Antwerpenaar Jef Geeraerts. Hij werd in 1954 bestuursamb tenaar in voormalig Belgisch Kongo en vocht later tegen de Kongolezen. Terug in België schreef hij hierover schokkende autobiografische getinte ro mans, waarin geweld, liefde en sex een grote rol speelden („Gangreen I" en „Gangreen II"). In een meeslepende stijl schil derde hij een beeld van de situ atie in de nadagen van het kolo niale Kongo. Niet alleen de titel (gangreen betekent koudvuur, afsterving van weefsels) wijst er op, hoezeer hij het kwellende verleden van zich af probeerde te schrijven, maar ook de beze ten kracht waarmee hij in deze boeken de oorsprongen van het geweld trachtte bloot te leggen. Sinds 1979 schrijft hij vrijwel uitsluitend maatschappij-kriti sche misdaadromans, in een vakkundige „new-journalism- stijl" „Ik ben wel van genre veran derd, maar heb daarom nog geen breuklijn in mijn oeuvre neergezet. Integendeel, alle in grediënten van mijn Gangreen- boeken, verhalen en brieven blijven onvervalst aanwezig in mijn misdaadromans. Er is hooguit sprake van een focus- verandering. Voor het overige ben ik meer dan ooit een geën gageerd schrijver. Nee, niet als boodschapper of profetische blaaskaak. Maar ik wil wel het inzicht van mijn publiek ver- SCHIEDAM - Er kunnen di verse redenen zijn om weer te gaan studeren. Men kan zich erg onzeker voelen omdat men niet goed kan rekenen of omdat men taalfouten maakt. Men kan zich ook beperkt voelen omdat men vindt dat de algemene ont wikkeling te gering is. Men kan voor een groot gedeelte vergeten zijn wat men geleerd heeft. Men zou de kinderen meer willen be geleiden in het maken van huis werk. Men zou een beroep wil len leren, maar men aarzelt om dat men denkt dat er te weinig ondergrond is. Daarom is er in wijkcentrum De Erker een zoge naamde bijspijker- of opfriscur sus zowel op de ochtend als 's avonds. Men studeert in klei ne groepjes en de lesstof wordt afgestemd op het kennisniveau en ook op de wensen van de deelnemers. De kosten bedragen 40,- per jaar. Grenzen tussen de landen ver vagen. Grote afstanden zijn steeds sneller te overbruggen. Kontakten met andere volkeren en culturen worden veelvuldi- ger. Het spreken van andere ta len gaat steeds meer een onder deel van ons leven worden. In wijkcentrum De Erker kan men overdag Engels, Frans, Duits en Spaans leren. De kosten bedra gen 180,- voor 27 lessen. Degenen die belangstelling heb ben voor bovenstaande cursus sen, kunnen inlichtingen vragen en zich inschrijven bij wijkcen trum De Erker, Jan van Aven- nestraat 32, tel. 010-4267767 of 4263161. groten." Hij is vele malen bekroond ge weest, werkte mee aan diverse Nederlandse en Vlaamse tijd schriften, schreef luisterspelen voor de KRO en werkte de laat ste jaren ook regelmatig mee aan radioprogramma's voor de BRT. „De zaak Jespers" werd door Fons Rademakers ver filmd. In 1984 kwam zijn naam voor op de Europese kieslijst van de Socialistische Partij. Aanvang schrijversavond 20.30 uur (zaal open 20.00 uur). Plaats De Filmclub, Nieuw straat 12, Schiedam. Toegang 5,-. In de Hoofdbibliotheek, Lange Haven 131, is vanaf maandag 19 september een kleine boeke- nuitstalling te zien over Jef Geeraerts. Een beknopt over zicht van zijn leven en werk is op ruime schaal beschikbaar. De gemeente heeft de stichting inmiddels een subsidie van 15.000,- gegeven om in totaal zeven Open Tafel projekten in een (zeer) vergrijsde stad als Schiedam te starten. Oost krijgt er één, terwijl Schiedam-Noord zich over niet al te lange tijd ge lukkig mag prijzen met twee projekten. De nadruk van Open Tafel projekten ligt, in tegen stelling tot de maaltijden die thuisbezorgd worden, op het so ciale vlak, legt stafmedewerkster Baukje Anema van de Stichting Gecoördineerd Ouderenwerk uit. „Kontakten worden aange knoopt. Dat uurtje buiten de deur eten betekent heel veel voor ze. Even weg, weg uit de eenzaamheid. Niet voor niets trok de gemeente de portemon nee open in het kader van flan kerend ouderenbeleid. Uitbrei ding van Open Tafel projekten betekent dat een bepaalde groep ouderen zelfstandig kan leven." Aanschuiven aan de „Open Ta fel" is ruwweg bedoeld voor Schiedammers die geen zin heb ben alleen te eten en te koken, niemand hebben om voor hen iets klaar te maken of tijdelijk degene moeten missen die de maaltijd bereidde. Deelnemers moeten wel in staat zijn op ei gen gelegenheid naar de Open Tafel te komen. „We hebben nu al moeite om voldoende vrijwil ligers te krijgen, laat staan als we onze service gaan uitbreiden met een haal- en brengdienst", verklaart Anema met stellige ze kerheid. Een Open Tafel-maaltijd is er van maandag tot en met vrijdag en kost zes gulden. Eigenlijk 50 cent meer, maar dat is de ge meente subsidie. Per Open Ta fel kunnen maximaal tien oude ren deelnemen. Alle aanmeldin gen worden door de Indicatie commissie Bejaardenhuisves ting Schiedam getoetst. Net als de Open Tafel projekten ver toont de Stichting Gecoördi neerd Ouderenwerk Schiedam ook expansiedrift. Net als in de Gorzen zal in Schiedam-Oost een wijkpost worden opgericht. Waar en wanneer is onbekend. Nu huisvest de stichting samen met de bewonersvereniging in de Franklinstraat. SCHIEDAM - De Stichting Ge coördineerd Ouderenwerk Schiedam (St. GOW) organi seert in samenwerking met de Landelijke Stichting Opleidin gen Bejaardenwerk (LSOB- scholingen) een cursus voor vrijwilligers in het ouderen werk. Er zijn in Schiedam honderden vrijwilligers die met ouderen werken. Sommigen besteden er een paar uur per week aan, an deren zijn hele dagen bezig. De een bezorgt maaltijden, de an der gaat op bezoek bij ouderen, een derde doet weer iets anders. Soms blijkt dan dat je als vrij williger behoefte hebt aan wat meer kennis en inzicht over ou deren. De cursus biedt de gelegenheid om wat meer te weten te komen over ouder worden en de plaats van ouderen in de maatschap pij- Daarnaast worden er onderwer pen besproken die meer ingaan op het werk van de vrijwilligers; bijvoorbeeld wat betekent het om vrijwilliger te zijn?, welke moeilijkheden kom je tegen en hoe kun je ze oplossen? Verder is er ruimte voor keuze-onder werpen. De cursus bestaat uit acht bij eenkomsten op de dinsdagmor gen van 09.30 tot 12.00 uur, van 4 oktober tot en met 29 no vember (18 oktober is er geen cursus). De cursusruimte is op het stedelijk bureau van de St. GOW, Tuinlaan 94, Schiedam. Aan de cursus zijn geen kosten verbonden. Er zijn nog enkele plaatsen vrij voor deze cursus. In het voor jaar van 1989 wordt de cursus herhaald. Opgeven bij de Stich ting Gecoördineerd Ouderen werk Schiedam, telefoonnum mer 010-4731976. SCHIEDAM - Ook dit jaar zul len de Openbare Nutsbedrijven meterkaarten verstrekken, waar op u uw energieverbruik kunt bijhouden. De ervaring leert, dat omgaan met gas en stroom tot interessante besparingen kan leiden. De nieuwe stookaktie zal lopen van 9 oktober 1988 tot 21 mei 1989. Een landelijk onderzoek heeft uitgewezen dat in de regio's waar aktie werd gevoerd 75% van de gezinnen, daarmee op de hoogte was en 31% heeft meege daan; 32% van de deelnemers deed voor de derde keer of va ker mee. Ook de ervaringen van de bedrijven zelf waren overwe gend positief. De waardering van de deelnemers voor de ak tie was opnieuw hoog; 80% vond de aktie zinvol en 91 gaf te kennen van plan te zijn om een volgende keer weer mee te doen. Uit het gering aantal retour ont vangen ingevulde stookkaarten hebben de Nutsbedrijven geana lyseerd dat in het stookseizoen 1987/1988 gemiddeld 132 m3 gas bespaard is. Alle gasbedrij ven hebben het systeem van „stookkaarten terug naar het gasbedrijf' over boord gezet, omdat de response sterk is afge nomen en de aktie zuinig sto ken een gewoonte is geworden in het levenspatroon van de meeste energieverbruikers. SCHIEDAM - De Stichting Huishoudelijke Voorlichting start op 30 september een kook cursus voor mannen van 55 jaar en ouder. In de cursus leert men de grondbeginselen van het koken. Na afloop zijn de deelnemers in staat zelfstandig een warme maaltijd samen te stellen en te bereiden. Er is nog ruimte voor verscheide cursisten. Voor be langstellenden wordt vooraf gaande aan de cursus een infor matie-ochtend georganiseerd. De deelnemers kunnen dan met elkaar kennismaken en er wordt iets meer verteld over de in houd van de cursus. De cursus bestaat uit 12 lessen en wordt gegeven in scholengemeenschap „Schieland", Nieuwe Damlaan 762, van 11.30 tot 13.30 uur. De kosten bedragen 85,- (ex clusief de kosten voor de ingre diënten). Voor meer informatie en aan- melding kan men terecht bij Stichting Gecoördineerd Oude renwerk, telefoonnummer t 4731976. SCHIEDAM - Na het succes van de eerste bijeenkomst in april van dit jaar organiseert de PvdA-Schiedam op donderdag 22 september de tweede mid- dagbijeenkomst voor oudere le den en andere (oudere) belang stellenden. In zaal Beatrix aan de Lange Kerkstraat zal Hans van Kleef, de wethouder van Stadsvernieuwing. Volkshuis vesting en Woningbeheer, spre ken over woningbouw voor ou deren in Schiedam. Hij zal ook uitleg geven over het woningverdelingssysteem en over subsidies betreffende het wonen. Gemeenteraadslid Arie van Loenen zal spreker en on- derwerpen inleiden, en de orde van het debat in de gaten hou- den. 4 De bijeenkomst begint om 14.00 uur en zal om ongeveer - 16.30 uur eindigen. De zaal is gratis toegankelijk, en open vanaf 13.30 uur. «i SCHIEDAM - De Filmclub draait vrijdag 23 september „Dr. Zhivago" van regisseur David Lean en met Geraldine Chaplin, Julie Christie, Omar Sharif. Deze beroemde, inder tijd met 6 Oscars bekroonde film is onlangs weer in roulatie gekomen. Door de recente reha bilitatie in de USSR van de schrijver van het boek, Boris Pasternak, is een hernieuwde kennismaking met de film zeker op zijn plaats. Het verhaal speelt zich af in Rusland aan het begin van deze eeuw en gaat over de relatie tus sen Yuri Zhivago en de bijzon dere Lana. Tegen de achter grond van de revolutie voltrekt zich het drama van hun liefde en scheiding. In verband met de lengte van de film begint de voorstelling reeds om 21.00 uur. Zaal open vanaf 20.30 uur, toegang voor donateurs 4,-. Donateur worden kost 5,- per seizoen, inclusief eerste film. De Film club is te vinden in de Nieuw--, straat op nummer 12. HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1988 PAGINA 17

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 17