Het weer Woonwagen bewoners in de kou ORENAULT kreisel Ptm Het is triest gesteld met de speelplaatsen in Zuid Motorgigant blijft dorpswinkel OPEL ^NIEUWS Lees vandaag Total Look 19.95 Win POSTER APK mrik/i fpxH- Uitslag jeugdenquête: Wintertijd Stadsblad Zuid-Holland ZONDAGSMARKT II fff"' van Loenen Opbouwwerker wegbezuinigd? Q%s (^fotografie een van de dealer voor Schiedam. van dtr Nieuwe kleren... Dat 's zo erg toch niet Tentoonstelling Dahlia vereniging Onrust bij Gemeentewerken DEMONSTRATIE STRUKTUURVERF VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1988 40e JAARGANG, NUMMER 77 OPLAGE 39.700 SCHIEDAM - „Ik zal nooit kunnen zeggen: „Jongens, ik beperk me tot het Schuttersveld hoor. Voor jullie op het woonwa genkamp kan ik niets meer doen, het geld is hiervoor blijkbaar op". Zoiets zou ik niet over m'n hart kunnen verkrijgen. Je bent opbouwwerker, of je bent het nier". Boven het hoofd van Jack Gau delius, steun en toeverlaat van alle woonwagenbewoners, en ex-woonwagenbewoners die hun heil tussen de 'burgers' zochten, pakken donkere wolken samen. Zijn contract als opbouwwerker in het woonwagenkamp aan de Schiekade loopt aan het einde van dit jaar af. De kans dat het Rijk voor de tweede keer aan cqntract verlenging denkt, lijkt uitgesloten nu de Rijksregeling Welzijn Minderheden na een bezuinigingsronde in de prul lenmand is beland. Helft „Het wordt nu afwachten of de gemeente wil bijspringen, an ders komt ik niet meer op veer tig uur per week uit, maar slechts op de helft. Prioriteiten stellen is voor mij echt onmoge lijk. Ik bemoei me met de be woners van het Schuttersveld en de Schiekade, de sloopterrei- nen die daar liggen en het standplaatsenbeleid. Moet ik nu stoppen met belangenbeharti ging. Stoppen met het stand plaatsenbeleid nu er eindelijk schot in deze zaak zit. Mag ik, om maar eens een Lubbers term te gebruiken, mijn karwei niet afmaken", vraagt Jack Gaudeli us zich vertwijfeld af. Hoop „Er moet een hoop gebeuren", vervolgt de bebaarde opbouw werker. „Hier aan de Schiekade wonen altijd nog 33 gezinnen. Hoeveel kunnen er dadelijk naar Spaland vertrekken? Wil len ze wel! Hoe zijn de stand plaatsen gesitueerd. Is het aan de buitenrand? Is het klein of juist groot? Wanneer worden we geïnformeerd? Er bestaat toch nog altijd zoiets als 'nazorg', als ze daar wonen. Er moet toch ie mand blijven die hun vertrou wen geniet, brieven schrijft, de hele papierwinkel op z'n nek neemt. 5% Jack Gaudelius heeft slechts 5% kans dat Den Haag bijspringt. Dat percentage is onlangs door gemeenteambtenaren voor hem uitgerekend. Het is geen ont slag: zijn contract loopt simpel weg af. „Een vertrouwensman blijft nodig voor de woonwa genbewoners en ex-woonwagen- bewoners. Van de twaalf geïnte greerde gezinnen in de nieuw bouw op het Schuttersveld, is een gezin terug, een familie wil graag naar Spaland en drie heb ben onlangs te kennen gegeven te willen vertrekken. Dat kan: de terugkeergarantie staat op 24 maanden. Werk genoeg". AANBIEDING HUIDIGE REKORD... 45 KEURINGEN PER DAG Stationsplein 2, Schiedam Telefoon (010)4377099 RENAULTi Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, telefoon 010-4732877 SCHIEDAM - Schiedam- Zuid heeft veel te weinig goede speelmogelijkheden voor de jeugd. Er zouden meer schommels, wippen, klimrekken en vooral trap veldjes moeten komen. Aan het onderhoud daar van zou de nodige zorg be steed moeten worden. Ver vuiling in de vorm van on kruid, maar vooral honde- poep bederven nu vaak al het 'buitenplezier'. Dat zijn kortweg de conclusies van een onderzoek in de Gorzen door de direkt-be- langhebbenden: een groep kinderen tussen de vijf en vijftien jaar. „Behalve dit soort voor-de- hand liggende zaken, die je als volwassene ook zou kunnen be denken, kwam er ook kritiek naar voren, waar ik absoluut niet op gerekend had", vertelt Ada Elshof, jeugdmedewerkster van Kluphuis Zuid. „Zo vielen ze allemaal over het feit dat nergens prullebakken stonden om hun snoeppapiertjes in te gooien. En die elektriciteitshuis jes vond iedereen vreselijk". Waarom verven ze die nou niet?" werd herhaaldelijk ge vraagd op de enquête-formulie ren. Bij zoiets had ik ikzelf ei genlijk helemaal niet stilge staan". Zebrapad De wandeling langs het Wilhel- mina- en Rozenburgerplein en de Maasboulevard - de drie be langrijkste speelplaatsen in Zuid - leverde nog meer verrassende zaken op. Zo mogen kleintjes van hun moeder nooit zelf oversteken naar het Rozenbur gerplein, omdat daar geen enke le beveiliging in de vorm van een zebrapad of stoplicht is aan gebracht. Het Wilhelminaplein kreeg helemaal een onvoldoen de. Zelfs de brievenbus was door het onkruid nauwelijks meer te zien. De grasvelden langs de Maasboulevard bleken beter onderhouden, maar daar blijken honden weer de belang rijkste spelbrekers te zijn. Deuk Ada Elshof: „Als de jongens daar een balletje willen trappen wordt hun bal prompt lek gebe ten. En die moeders zijn er ook niet blij mee als zoon- of doch terlief steeds onder de poep thuiskomt. In de nieuwe buurt zijn bewust plekken om te spe len open gelaten, maar daar worden wat oudere kinderen steeds weggestuurd. De mensen zijn bang dat er een deuk in hun auto of ruit stukgetrapt wordt. Al met al is de situatie in de wijk mij eigenlijk zelf ook te genvallen". De jeugdmedewerkster van Kluphuis Zuid organiseerde het onderzoek naar aanleiding van een aktie die de pressiegroep 'Stop de Kindermoord' in het kader van de Nationale Speel dag op poten had gezet. Tot haar verbazing werd het initia tief in Schiedam alleen in De Gorzen opgepakt, terwijl ver spreid over het hele land toch door 200 gemeenten werd mee gedaan. Op de folder, die zij op alle ba sisscholen in de buurt uitdeelde, kwamen woensdagmiddag 30 SCHIEDAM - Het had weinig gescheeld of Dayto- na Motors was naar de 's- Gravelandsepolder ver huisd. Maar het leidende duo Laszló Moldovan (winkel) en Toon Sparre- boom (werkplaats) hielden hun poot in de beginjaren zeventig stijf. Een dorps winkel in een dorp aan de rivier moest Daytona worden en blijven. Toegan kelijk voor Jan en alle man. Daytona aan de Hoogstraat ademt een sfeer uit die weinigen heb ben: zo van, hier kan alles. Een voorbeeld: een ac countant komt in motor pak, met net kostuum eronder aanrijden, par keert zijn motor voor een servicebeurt in de werk plaats, verkleedt zich en gaat boven in het kantoor tje van Moldovan aan de slag. Nog een voorbeeld: iedereen kan zich tijdens de 'Zondags markt' inschrijven voor een gra tis rijles. Concrete afspraken worden in de weken die daarop volgen gemaakt. „Ach, waarom niet", zegt Laszló Moldovan, „zoveel mensen willen eens een keertje op de motor zitten. Ik hoor op iedere verjaardag het zelfde verhaal. Zo van: zeg kan ik eens een keertje langskomen. Maar ze stellen het te vaak uit. Geen tijd, enzovoort. Dit is ein delijk de kans van hun leven. Als ze nu niet komen weet ik het niet meer". Vijftiger Als een vijftiger naar rijles in- formeert of een motor koopt, is steevast het eerste grapje in de zaak: zo, gescheiden of de kin deren de deur uit. „Gek he, en weet je dat het bijna altijd zo is", glimlacht Moldovan. Motorrijden is weer in. De ou dere jeugd meldt zich. „In de flower power tijd waren ze plat zak, maar de film 'Easy Rider' zijn ze nooit vergeten", weet 'duizendpoot' Toon Sparre- boom heel zeker. „Een motor heb je eigenlijk nauwelijks no dig voor je beroep", vervolgt de langharige blonde, ,ja, politie, pizzadiensten. Ha, ha, zelfs de- tectiveburo's. We hebben ze hier gehad, hoor. Van die man netjes en vrouwtjes die op de motprtiets al die stelletjes in scheiding volgden. Lijkt mij niet bepaald onopvallend op zo'n ding". Instructeurs Daytona telt drie instructeurs. Altijd achterop de motor te vin den, nooit in de volgwagen. Of het rijexamen staat voor de deur. Dan wordt de CBR-situa- tie nagespeeld. Moldovan: „Een volgwagen, kom nou, we zijn geen Mickey-Mouse rijschool. En koffie drinken onderweg doen we ook niet. Dat gebeurt vaak. Doodziek word je ervan. Een jongeman in de werkplaats draait zich om: „Toen ik rijles nam, zaten we een kwartier in de kantine van het CBR koffie te drinken. Ik was jong en hield m'n mond. Dom, ik weet het". Trottoirs René van der Pluijm stapt bin nen van een uurtje lesgeven: zijn eerste dag bij Daytona als instructeur. Van der Pluijm was al instructeur in het leger, drie jaar. „Technisch instructeur noemen we dat, een soort KVV- er, maar ik zou kunnen blijven. Dat wilde ik niet, niet meer al thans". René is een motorfreak. Wed strijden op teevee mist hij niet gauw. Zelf rijden blijft het SCHIEDAM - Het rolt wat minder makkelijk over de tong dan 'een Schiedamse jonge'. Maar als het een beetje meezit zou het toch in de toekomst nog wel eens net zo'n begrip kunnen worden: De Piere- machochelvaart. „Een optocht van zelfgemaakte vaartuigjes is misschien nog wel de beste omschrij- voor dit nieuwe onderdeel van De Brandersfees- teïttbe W° gehouden op zaterdagmiddag 24 sep- ÜïfJuuf marii s!erkf Jury d'e a' de doe-het-zelf-bootjes moet be oordelen, zal daarbij meer op de creativiteit en de humor let ten, waarmee ze gemaakt zijn, dan op de 'zeewaardigheid' Sf "0llrk,he^V?Hgheidsaspect door de organisatoren i L Deelnemers dienen zich tussen 10.00 en 12.00 uur bij dej Schie ter hoogte van het Doeleplein te mel en. Een groep deskundige van de plaatselijke watersportvere nigingen zal daar de scheepjes keuren. De optocht vertrekt dan om 14.00 uur en vaart via de Schie rrpL .n/m en or\der begeleiding van de reddingsbriga- K°nd 'o oO uur worden de prijzen uitgereikt op het terras voor Cale Podium. '"V kinderen af. „Een lekker aantal om mee te werken", volgens Ada, die denkt dat de activitei ten in het centrum rond De Brandersfeesten de reden zijn van deze toch vrij geringe op komst. De resultaten van het onder zoek zijn inmiddels op schrift gezet en zullen aan het stadsbe stuur overhandigd worden. SCHIEDAM 'Wel of geen zomer': het zal het onder werp van gesprek zijn ge weest op menig verjaardags feestje of gezellig avon dje. Maar over een ding valt ver der niet te praten. Komend weekend van zaterdag 23 op zondag 24 september gaat onverbiddelijk de wintertijd weer in. Dat betekent óók een uurtje langer swingen in de Jazz- nacht of langer slapen voor de thuisblijvers natuurlijk. Want de klok moet een uur teruggezet worden. SCHIEDAM - De Dahlia Vere niging Schiedam heeft hoge ogen gegooid vorige week op de Nationale Dahliatentoonstelling in Amersfoort. Er werden maar liefst twee derde en één eerste prijs behaald. En dat mag het weelderige deelnemersveld in aanmerking genomen een pres tatie heten. Ook Schiedammers kunnen de bloemenpracht komend week end in eigen stad bewonderen. In de zaal van Tafeltennisvere niging De Reling, Singel 8 (ach ter C A) is een uitgebreide tentoonstelling ingericht. Die is geopend op vrijdag 23 septem ber tussen 19.00 en 21.00 uur en op zaterdag 24 en zondag 25 september tussen 10.00 en 16.00 uur. leukst. Voorzichtig rijden wel te verstaan. Gas opendraaien en schuin liggen kan alleen op het circuit, vindt hij. „De meeste ongelukken maken jonge knullen, zo tot 24 jaar. Na het behalen van hun rijbewijs denken ze dat ze alles kunnen, maar de praktijk leert anders. Okee, je beheerst de motor, je kan er technisch mee omgaan maar rijden? Na 100.000 km misschien. Hoe dan ook, het is toch een apart wereldje. Als je pech hebt, word je snel gehol pen. We zijn aardig voor el kaar". SCHIEDAM- Op de afde ling gemeentewerken is gro te onrust ontstaan naar aan leiding van hardnekkige ge ruchten over een reorgani satie, die gedwongen ontsla gen met zich mee zou bren gen. Donderdagavond heeft de medezeggenschapscom missie over de problemen een vergadering belegd voor alle medewerkers in De Op- standingskerk aan de Bur gemeester Honnerlage Gre- thelaan. Publiek en pers werden geweerd van deze drukbezochte bijeenkomst- •De aanwezige leden van de medezeggenschapscommis sie weigerden iedere infor matie over de kwestie. Bij het ter perse gaan van dit nummer was het hoofd van de afdeling gemeentewerken niet bereikbaar voor com mentaar. Europlast Color Center Dam 43 Telefoon 4266192 Jaques Gaudelius Foto in onze studio 30x40 cm in kleur 8 PASFOTO'S voor Hoogstraat 91, Schiedam. Niet voor niets het grootste keuringsstation Burg. H. Gretelaan 273 tel. 010-4738222 Bron: KNMI ZATERDAG 24/09 half tot zwaar bewolkt plaatselijk regen min. 11° mi wind: W-6 ZONDAG 25/09 half tot zwaar bewolkt plaatselijk regen MAANDAG 26/09 af en toe zon egen plaatselijk regen plaatselijk regen ndd.temp. 15° min. 10° midd.temp. 17° min. 10° midd.temp. 18° wind: W-5 wind: W-5 fsc -■ vyvv. .wx. Xv. g y,-- ïod Ada Elshof met een groepje jeugdige enquetrices en enqueteurs. We zijn geen Mickey- Mouse rijschool Daytona-team. BELANGRIJK ZIE PAGINA 20- Foto New Man Iets nieuws voor de herfst of straks voor de winter.... Dan hoeft niemand zo verdrietig te kijken als dit jonge fotomodel in z'n stevige broek en warme jack. Want het nieuwe modeseizoen brengt een keur aan modische mogelijkheden. Dat is ook in dit blad te zien.! Total Look, de bekende mo despecial van 'UW THUIS- KRANT', draait vandaag in deze uitgave mee om via fo to's en tekst een totaal beeld van de nieuwe najaars- en wintermode neer te zetten. Van kapsel tot schoenen én wat daar tussgn zit, komt u te gen in deze kijk op de mode voor vrouw, man en alle leeftij den. Dit gezien door de ogen van onze eigen Total Look-re- daktie. Orpheusconcert Het Nieuwe Op de zondagsmarkt!) 5 kilo van 35,- voor Knip uit deze advertentie en u ontvangt op de kraam gratis een 2 meter lange reuze-ballonl

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 1