Vier Schiedamse meiden met lef Reinigingsdienst neemt voorschot op eeuwfeest I BELOOFD: Concert Orpheus Jazznacht blijft binnen gebeuren Vooral grote bouwlokaties moeten woningtekort in Rijnmond terugdringen LrUU Grote gemeenschappelijke inspanning noodzakelijk Liever de lucht in met de SOMS Over 5 minuten staat uw huurauto klaar. Ledenvergadering PvdA-Schiedam Kunstuurtjes Kabelkrant via kanaal 3 RfïT hj Jubileum Open Huis Schiespoor HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1988 PAGINA 3 SCHIEDAM - Een kami zool is een damesborstrok uit het begin van deze eeuw. Die naam had Willy van Diggele al in het ach terhoofd, toen ze rond 1985 een eigen cabaret groep oprichtte. Tenslotte pleegt de Schiedamse al van haar teenertijd af aan in haar liedjes eigen erva ringen te verwerken of - iets poëtischer - stukjes van haar ziel bloot te leg gen. Doodgemoedereerd zal het inmiddels hechte kwartet theatervrouwen zaterdag 23 september meteen al bij de opening van hun avondvullend-pro- gramma in De Teerstoof in het hemd gaan staan. En dat slaat dan vooral op het lef, dat nodig is om binnen het half jaar tijd, precies dezelfde voorstelling in de zelfde gelegenheid, voor hetzelfde publiek op de planken te brengen. Want - eerlijk is eerlijk - de in genieuze schuimrubberen gevallen, die het viertal zelf, net zoals alle andere costuums in elkaar heeft gekuntseld, hebben weinig van een simpel wolletje of katoentje. „Zo'n herhaling lijkt misschier raar", geeft Willy van Diggele meteen toe". Maar we hebben na de besloten première in april samen met Bertine Hobbelman, een professioneel regisseuze, keihard aan de voorstelling ge sleuteld. We zijn ervan over tuigd, dat we daardoor de laat ste maanden enorm gegroeid zijn. Er is natuurlijk geen betere manier om erachter te komen of dat ook werkelijk zo is, dan dezelfde mensen uitnodigen van destijds en hen om een eerlijk oordeel vragen. Toch al dood eng, maar bovendien komen er ditmaal ook juryleden kijken van het Camaretten-festival in Delft, waar we ons voor hebben aangemeld. We zijn dus echt bloednerveus". Orgel Willy's artistieke talenten zijn niet helemaal uit de lucht ko men vallen. Zowel haar vader als moeder speelden in plaatse lijke muziekverenigingen. Al leen hadden ze hun dochter graag op orgelles gezien en dat instrument zag zij nou net niet zo zitten. Na lang zeuren kreeg ze tenslotte een gitaar, waar ze zichzelf op leerde spelen. Vrij wel meteen begon Willy toen ook haar ideeën en gevoelens in eigen liedjes te verwerken. Zelfoverwinning Het kostte haar aanvankelijk de nodige zelfoverwinning om die in het openbaar te brengen. Willy: „als je schrijft, dan wil je dat laten horen ook. Alleen gaat dat niet van de ene op de ander dag. Mijn nummers zijn niet uit de lucht gegrepen. Het zijn heel persoonlijke verhalen en proble men bekeken met een glimlach. In het begin denk je, daar heeft een ander geen boodschap aan. Maar langzaamaan ontdekte ik, dat heel veel mensen dingen van zichzelf herkenden in mijn liedjes. Ik heb een tijdje in mijn eentje in club-, buurt- en vrou wenhuizen opgetreden. Van de ene uitnodiging kwam de ande re. Zo simpel was dat. Maar al leen is maar alleen. Met een groep kun je veel meer doen. Ik heb toen een advertentie in de krant gezet. En zo is in 1985 Het Nieuwe Stadsblad Kamizool geboren. Daarna heb ben we er eigenlijk alles aange daan om ons niveau op te vei- zelen. We hebben met behulp van deskundigen getraind en waar we maar konden opgetre den voor allelei soorten publiek. Daar leer je nog het meest va.: Een tijdje geleden had ik het niet durven zeggen, maar ik denk dat we onszelf nu een vol wassen cabaret-groep kunnen noemen. Dat is misschien nog wel het beste te merken aan het feit dat we steeds kritischer worden op eikaars en eigen prestatie's". Toekomst Behalve Willy zelf bestaat de groep nu uit Cora van Dorp (zang, ukelele, chauffeur van de 'de bus'), Ingrid van Soest (gi taar, dwarsfluit, choreografe) en Karin Schaeffer (de vrouw ach ter de techniek). Jacinthe Win- nubst zal binnenkort Karins werk overnemen, omdat haar studie teveel tijd gaat kosten. De toekomst? „Carré in Am sterdam natuurlijk of op zijn minst het Passage Theater", grapt Cora van Dorp. Voorlopig is zij ook echter best tevreden als het publiek zaterdagavond in De Teerstoof alle inzet en in spanningen van de afgelopen maanden kan afzien aan de voorstelling, die „Siebtiele ver langens naar uitvoeriger con tact" is genoemd. Er is voor liefhebbers nog een beperkt aan tal kaarten te bestellen telefo nisch bij de kassa van het thea ter onder nummer: 4269455. SCHIEDAM - Tijdens de Brandersfeesten zal de stad- somroep op 94.1 MHz van het Schiedamse kabelnet ge durende beide weekenden een programma uitzenden dat geheel in het teken van deze feesten staat. Reporta- geploegen zullen vanuit de stad direkt verslag doen van vele aktiviteiten. De uitzendtijden zijn als volgt: Zaterdag 23 september: 10.00-13.00 uur: ZOS Bran dersfeesten; 13.00-17.00 uur: SOMS met aktualiteiten rondom de Brandersfeesten; 17.30-19.00 uur: roep Sport. Stadsom- Zondag 24 september: 09.00-18.00 uur: Stadsom- roep met nieuws en rep tages van de Brandersf ten. SCHIEDAM - Het reini- gingsbedrijf heeft nog wel de eeuw niet vol gemaakt, maar mag in 1988 wel haar 90e verjaardag vie ren. En dat is een hele leeftijd, vooral gezien het vele werk dat in die perio de in Schiedam verzet is. Vandaar dat de Nutsbe drijven besloten hebben deze mijlpaal - zij het op bescheiden wijze - onder de aandacht te brengen. Zaterdag de 24e septem ber zal de reinigingsdienst een presentatie geven in de Lange Kerkstraat, die be halve informatie, vooral heel leuk belooft te worden. Tussen 11.00 en 16.00 uur staat er een groot aantal voertuigen opgesteld uit heden en verleden. Uiteraard is de pas in gebruik genomen 'onkruidborstelmachi- ne Yvonne' daarbij, maar ook een rolborstelveger uit 1920 - een prachtexemplaar voor lief hebbers - en een zogenaamd pe per- en zoutstelletje dat zich ei genlijk van alle tijden mag noe men. Tussen 11.00 en 13.00 uur brengt Max Milieu himself een bezoek aan De Brandersstad om ook op de Lange Kerkstraat reklame te maken voor batterij en glasbakken. De ANWB is de hele dag aanwezig met de aktie 'Laat niet als dank...'. Kinderen kunnen daar in een stand naar hartelust kleuren, knippen en plakken. Uiteraard is ook de reinigingsdienst zelf ter plekke met een informatie-stand. Wrakkig Op 26 oktober 1897 besloot de gemeenteraad van Schiedam dat het ophalen van huisvuil en andere reinigingswerkzaamhe den niet langer meer aan derden werden verpacht. Toen op 1 januari 1898 het op halen van huisvuil en het bag- gerwerk door de gemeente in ei gen beheer werd genomen, werd niet alleen het personeel overge nomen, maar ook noodgedwon gen het aanwezige materieel. Dat was niet veel en niet in bes te staat: acht wrakkige twee-wie- lige karren voor het ophalen van huisvuil en 1 drie-wielige kar voor faecaliën. Meer niet. Tot een van de taken van de reinigingsdienst behoorde het schoonhouden van de openbare weg. Voor het reinigen van stra ten beschikte de straatveeg- dienst over een sproeiwagen en een aantal mannen die met be zems, scheppen en een karretje het straatvuil verwijderden. Met de komst in 1906 van de eerste veegmachine, bestaande uit een rolveger getrokken door paarden, werd een begin ge maakt met snellere werkmetho den. Hoewel de reinigingsdienst een aantal hulpmiddelen ten dienste stond, is de straatveger nooit helemaal uit het straat beeld verdwenen. Nog sterker: de straatveger, tegenwoordig reiniger genoemd, is hedenten- dage keihard nodig om Schie dam een redelijk schoon aan zien te geven en afval daar te deponeren waar 't hoort. Rond 1906 waren er in Schiedam on geveer 200 paarden, waarvan de reinigingsdienst er een dozijn had. Groei Het 'wagenpark' van de toen nog jonge reinigingsdienst werd snel verbeterd. Er werden be- Singel 41 -45 3112 GJ Schiedam Tel. 010-4262428 Orpheus SCHIEDAM - Het Ko ninklijk Schiedams Man nenkoor Orpheus zal za terdag 24 september onder leiding van Richard Ram een liturgieviering muzi kaal opluisteren in de Kerk van St. Jan de Doper aan de Mgr. Nolenslaan. Het Parochiebestuur hoopt daarmee de jaarlijkse traditie voort te zetten, om de aanvang van het seizoen op bijzondere wijze te vieren. In haar aanloop naar haar 25-jarig jubileum zag zij ditmaal aanleiding hiervoor het KSM "Orpheus" te invite ren, dat op weg is naar haar 125-jarig jubileum en dus de ge legenheid krijgt zich voor een groot Schiedams publiek te ma nifesteren. In de viering met het thema "Zingen voor vrijheid", zingt "Orpheus" o.a. delen uit die Deutsche Messe" van Franz Schubert. De liturgieviering die één uur duurt wordt vervolgd met een concert van een klein uur met populaire koorwerken. De toegang is gratis, een pro grammaboekje kost 2,-. Aanvang 17.00 uur en tussen li turgie en concert is er een kof fiepauze. SCHIEDAM - „Maandag 26 september zal in zaal Irene aan de Nieuwe Haven een extra le denvergadering plaatsvinden van de PvdA-Schiedam. Deze vergadering dient ter bespreking van het ontwerpverkiezingspro- gramma voor de Europese ver kiezingen van juni 1989. Ook zal op de vergadering een keuze gemaakt worden uit de kandidaten voor de congresaf vaardiging; namen van kandi daten worden ter vergadering bekend gemaakt. Deze PvdA bijeenkomst is openbaar, en dus ook voor belangstellenden niet- partijgenoten vrij toegankelijk. De aanvang is om 20.00 uur". SCHIEDAM - Ook in het sei zoen 1989/1990 zullen weer kunstuurtjes in het Stedelijk Museum Schiedam worden ge organiseerd. De kunstuurtjes zijn rondleidingen over de ten toonstellingen), waarbij leven dige discussies kunnen ontstaan over de tentoongestelde werken. De kunstuurtjes worden gehou den op de eerste dinsdag en donderdag van de maand. De aanvangstijd is 10 uur. Deelna me is gratis. Vooraf is er gele genheid om een kopje koffie te drinken. Voorhet vierde kwartaal van 1988 zijn gepland: dinsdag 4 en donderdag 6 oktober: Rijksaan kopen 1987 - werk van heden daagse beeldende kunstenaars; dinsdag 1 en donderdag 3 no vember: Eugène Brands Over zicht 1947-1988, Cobra 1948- 1988, eigen collectie, Dat kan mijn kind van drie ook, educa tieve tentoonstelling. Aan de deelnemers van de kun stuurtjes, ook de deelnemers van het vorige seizoen, het ver zoek om zich op te geven aan de balie van het museum (tel. 4269066). Het Maxim Joy Quintet Cabaret Kamizool (in de nieuwe samenstelling). Van links naar rechts: Willy van Diggele, Jacinthe Winnubst, Ingrid van Soest en Cora van Dorp. (Foto: Frank van Engelen). hoorlijke overdekte vierwielige wagens aangeschaft, die tot na de tweede wereldoorlog nog dienst hebben gedaan bij de veegdienst, en als (at)tractie kwamen er tot vreugde van ve len een gesloten tankwagen op twee wielen, zoals er ook twee sproeiwagens werden aange schaft. De reinigingsdienst groeide gelijk op met de afval berg. Het aanbod van afval werd groter, de samenstelling ervan veranderde. De industria lisatie en de welvaart hebben daar invloed op. Tal van taken, waar tevoren de pachter zich niet druk om hoefde te maken, vielen ook aan de dienst toe: het vegen van straten, het sproeien, het sneeuwruimen en zandstrooien. De eerste van een lange reeks van nieuwe taken. Want de afvalberg groeit nog steeds. Zo werd er in 1987 33.000 ton vuil verzameld, 1000 ton meer dan het jaar daarvoor. Als de reinigings dienst in 1998 haar eeuwfeest gaat vieren, dan hoopt ze die hoeveelheid door allerlei akties aanzienlijk te hebben terugge bracht. Een haast nog zwaardere klus dan al het ophaalwerk. SCHIEDAM - Gaat een swingend weekend tege moet. Onbetwist hoogte punt daarvan is natuurlijk De Jazznacht van zaterdag 23 op 24 september. Deze happening belooft groter te worden dan ooit te voren. Maar liefst 30 horecaon dernemers, waaronder ook het Passage Theater, ver spreid door het hele cen trum heen, hebben dan live muziek in hun zaak. Om het feest compleet te ma ken is op het voormalige Uitkijk terrein achter de Hoogstraat zelfs een com plete tent neergezet, waar onder meer Wim Koop- mans met een complete big band op het programma staat. Toppers van dit evenement dat tot in de kleine uurtjes zal du ren beloven onder meer 'Het Maxim Joy Quintet' (in café Podium), De Comotion (De Kuil) en 'De Shower Jazzband' (Het Weeshuis) te worden, 't Fust en 't Proosje maken het helemaal bont. Ook op vrijdag Break, zondagavond te beluisteren in cafe 't Fust SCHIEDAM - Met ingang van maandag 19 september zendt de Avondbladen TV Krant haar berichtgeving uit via kanaal 3. Vanaf woensdag 28 juni is de TV-krant dagelijks 24 uur per dag, te zien op kanaal 7 VHF van het Schiedamse kabelnet. Dat is het kanaal waarop BRT 2 uitzendt. Als deze zender in de lucht is onderbreekt de TV- krant haar programma's. De Olympische Spelen in Seoel komen ook via de zender BRT 2 veelvuldig in beeld. Het ge volg hiervan is dat de TV-krant zeer beperkt, vooral overdag, te zien. Daarom is besloten bij wijze van proef en gedurende de Olympische Spelen de TV- krant door te geven via het ka naal waarop normaliter de Cai- informatie van de Openbare Nutsbedrijven Cai-informatie wordt tijdelijk onder gebracht in de TV-krant. In de jaren negentig moeten in het Rijnmondgebied minimaal 68.500 woningen worden ge bouwd; dat is 10.000 woningen meer dan in het 1985 vastgestel de streekplan werd genoemd. Alleen zo kan het woningtekort, dat in het Rijnmondgebied be duidend hoger is dan gemiddeld in Nederland snel worden inge lopen. De geraamde tekorten van alle te ontwikkelen bouwlo caties in Rijnmond liggen rond de een miljard gulden; hiervan is circa 470 miljoen aan tekor ten op grondexploitatie toe te rekenen. Dit staat te lezen in het rapport „Bouwscenario Rijnmond" dat de Zuidholland se gedeputeerde voor ruimtelijke ordening, mevrouw Stolker- Nanninga, 6 september heeft aangeboden aan minister Nij- pels van ruimtelijke ordening. Het rapport is opgesteld door ambtenaren van het rijk, de pro vincie Zuid-Holland en de ge meente Rotterdam. Het aantal nieuw te bouwen woningen is nodig ter compen satie van sloop in de stadsver nieuwing, maar dient er ook toe te leiden dat de woningvoor raad in het Rijnmondgebied tussen 1990 en 2000 met 43.000 toeneemt tot totaal 520.000 wo ningen. In het bouwscenario is uitgegaan van een zogenoemde middenvariant voor de te ver wachten woningvoorraad. Alle mogelijkheden voor de woning bouw in het Rijnmondgebied zijn onderzocht, maar alleen die locaties die goed uitvoerbaar 23 september valt in beide ca- fé's al live muziek te beluiste ren. In 't Proosje treedt de 23ste september Het Janice Laker trio op. Deze Amerikaanse brengt soft jazz en pop in de stijl van Astrud Gilberto en Sade. Zij wordt begeleid door pianist Ja mes Long en bassist Onno. Voor de 24ste is een optreden van Down and Out gepland, 't Fust brengt de 23ste het duo Paul en Dave, fans van The Be atles en Simon and Garfunkel, wat aan hun muziek af te horen is. Tijdens de Jazznight speelt in het café op de Buitenhaven weg de Soulgroep Break en op zondag de 24ste staat, na afloop van het vuurwerk, The Lick op het programma. Een hartewens van velen zal nog niet in vervulling gaan. Ook bij de groots opgezette Jazznight '88 zal - zelfs al wordt het een zwoele nazomeravond - geen buitenmuziek te beluisteren zijn. Wie daar precies de oorzaak van is, is niet duidelijk. Hier en daar wordt gefluisterd dat de af deling vergunningen van de ge meente wat moeilijk doet. Maar ook gaat het gerucht, dat de ho- recamensen zelf - uit een soort broodnijd - niet op een lijn zit ten en op het stadskantoor het meeste- stemmen- gelden- sy steem wordt gehanteerd. Weekenddiensten huis artsen: Voor spoedgeval len telefoon 4206611. Ambulance nodig? Bel direkt 4333300. Apotheekhulp voor spoedrecepten: Telefoon 4264018 of 4737674. Tandartsdienst: R. J. v.d. Berg, Boterstraat 76, tel. 4264062. Eerste hulp dag en nacht ook in het week end: gebouw Stadhou derslaan. Schieland ziekenhuis: Gebouw Burg. Knappert- laan 25 en gebouw Stad houderslaan 98, Schie dam, telefoon 4733733, (ook voor afspraken po liklinieken). Bezoektij den algemeen: 13.45-14.30 uur; 18.45-19.45 uur. IC/CCU afdeling: 13.45- 14.15 uur; 18.45-19.15 uur. PAAZ, za„ zo. en wo. 13.45-14.30 uur en 18.45- 19.45 uur, andere dagen 18.45-19.45 uur. Kraam- afdeling: 13.45-14.30 uur; 19.00-20.00 uur. Kinder afdeling: 10.00-12.00 uur; 14.30-19.00 uur. Huisartsengroep „De Gorzen en Nieuwland": voor spoedgevallen tel. 4267831. Nederlandse Rode Kruis: Afd. Schiedam, Van Beverenstraat 40, te lefoon 4268013, inl. tij dens kantooruren: maan dag, dinsdag en woens dag van 09.00-12.00 uur. Vervoer invaliden en be jaarden: telefoon 4269351 dagelijks van 12.00-13.00 uur en van 17.00-19.00 uur. Bij geen gehoor zie kantooruren. Kruisvereniging Schie dam: Kantoor: van Swindensingel 40, tel. 4739900. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.30-17.00 uur. Uitleen verpleegartikelen: maga zijn v. Swindensingel 40, maandag t/m vrijdag van 15.00-17.00 uur; magazijn Bachplein 588, maandag t/m vrijdag, van 8.30- 16.15 uur. Weekend dienst informatie: tel. 4739900. Waarnemende Dieren artsen: Voor dierenarts De Kaper, telefoon 4268234. Voor dierenarts Visee, telefoon 4704022. Voor dierenarts P. M. C. A. van Eerd, L. van Eerd-van Toor, telefoon 4734819. Voor dierenarts J. Veltenaar, telefoon 4710715. Dierenbescherming: Dierentehuis Hargahoe- ve, Sportlaan 2, Schie dam, telefoon 4714151. Vogelasiel KNNV Bab- bersmolen. Volkstuinen complex „Vijfsluizen", telefoon 4713362. zijn, passen in het ruimtelijk beleid en een zo laag mogelijk kostenniveau hebben zijn uit eindelijk in het scenario opge nomen. De situatie van de wo ningbouw in het Rijnmondge bied in de jaren negentig is zorgwekkend: er is zeker in de eerste jaren te weinig bouw grond beschikbaar. In het bouwscenario komt duidelijk naar voren dat de grote locaties (Kop van Zuid-Rotterdam, 's- Gravenland-Capelle a/d IJssel en Spaland/Schiedam) onmis baar zijn voor de woningbouw. Vooral Spaland zou snel gereali seerd moeten worden. Ook de locatie Rijs en Daal, onderdeel van het Integrale Plan Noord rand Rotterdam vervult voor 2000 een belangrijke rol. Loca ties als Barendrecht-West, Holy en Prinsenland zullen versneld Ontwikkeld moeten u/r<rH»»n De gemeente Rotterdam, die 60% van de woningbouwpro- duktie van Rijnmond voor haar rekening neemt zal alles op alles moeten zetten om de Rotter damse locaties te onwikkelen. Maar voor enkele andere Rijn mondgemeenten moet het bouwprogramma worden opge hoogd. De provincie wil met het rijk overleggen hoe het sce nario kan worden uitgevoerd; daarbij zal snel duidelijk moeten worden of het rijk geld wil inzetten om het bouwen en wonen in het Rijnmond gebied in de jaren negentig veilig te stellen. Ook de statencommissie voor ruimtelijke ordening zal het rapport nog bespreken. SCHIEDAM - Maandag 26 september is de heer H. J. L. Scholte vijfentwintig jaar in ge meentedienst. De heer Scholtè werkt als ovenist/aulabediende bij de afdeling begraafplaatsen en crematorium van de dienst gemeentewerken, hoofdafdeling plantsoenen. De receptie is op maandag 26 september 1988 vanaf 16.00 uur in de recreatiezaal van het Stadskantoor, Emmastraat 1, Schiedam. SCHIEDAM - Schiespoor is be zig haar maandelijkse Open Huis tot een waar evenement te maken. De vorige maand kwa men maar liefst 200 belangstel lenden naar het verenigingsge bouw aan de Westerkade 21 om naar treintjes te kijken of om er over te praten. Van de gratis gelegenheid voor een servicebeurt aan de locomo tief of een reparatie a kostprijs onderdelen maakten zo veel mensen gebruik, dat op een ge geven ogenblik de reparaties met een week uitstel moesten worden aangenomen. Blijkbaar voorziet Schiespoor hiermee in een behoefte en ze ker nu de wintermaanden straks weer aankomen, zullen velen hun treinbaan weer ontdekken. Op zaterdag 24 september van 10.00 tot 16.00 uur kan men weer bij Schiespoor terecht voor verkoop en inkoop, schoon maakbeurten en reparatie. Wie zijn eigen trein eens op een groot emplacement wil laten rij den, kan zijn eigen treinstel meenemen naar Schiespoor, mits schaal HO en op gelijk stroom. Volwassenen betalen ƒ1,-'en kinderen onder geleide 0,50 entree. Verder heeft Schiespoor weer veel gebruikt en nieuw spoorwegmateriaal tegen lage prijzen te koop. Cabaret Kamizool op herhaling UW THUISKRANT VERSCHIJNT IN: SCHIEDAM, KETHEL. ROTTERDAM WIJK OUD MATHENESSE WITTE DORP KANTOOR: Dam 2 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 BURE AULEIDER I. Groene veld Privé 010-4707528 VERTEGENWOORDIGER: Mevr. I. van Bracht Privé 015-622213 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Helma Vincent, Gerjan de Waard, Arne v.d. Zande (Sport) EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-4344022 Privé 010-4265764 HOOFDREDAKTIE: P. J. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN RED AKTIE-KOPIJ Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190955, ingeschreven K.v.K. nr. 96375 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 16-07-87 nr 97/1987 1-9-88 III 4

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 3