Het weer Schrijversavond Jencikova Gemeente sluit pact met provincie en landsadvocaat B0DY-CARE kreisel Braakliggend terrein wordt „zakenparadijs" BELANGRIJK VOORDEEL 1 College haal fel uit OPEN HUIS ORENAULT thuis In 'i'ikeA OPEL 0- KADETT WEEKEND-SHOW!! Stadsblad ■f10 Zuid-Holland VERNIEUWD! 8 OKTOBER 1988 Nieuwe brug aangelegd, Parallelweg doorgetrokken goed jack, Kledingbeurs UW THUISSHOW IN EIKEN Worldnet op beeldbuis Werkzaamheden ZIE PAGINA 4 een van de dealer voor Schiedam. VRIJDAG 7 OKTOBER 1988 40e JAARGANG, NUMMER 81 OPLAGE 39.700 SCHIEDAM - De tweede schrijversavond van dit sei zoen valt in de Kinderboe kenweek en zal gehouden worden op zaterdag 15 ok tober aanstaande in De Filmclub, Nieuwstraat 12. De jeugdboekenschrijver Rindert Kromhout van der Meer uit Rotterdam zal vertellen over en voorlezen uit eigen werk. Bekendheid kreeg Rindert Kromhout met de verhalen over Me rel, een kleuter die van alles meemaakt in onder andere „Moet je horen met je oren", „Een spartelende speelgoedbeer", „Tijgers in de tuin", „Wat moet dat daar!" Deze boeken zijn geïllustreerd met penteke ningen van Zilveren Pen- seelwinnares Sylvia Weve. Een steeds terugkerend the ma in zijn sterk autobiogra fisch getinte werk is dat van de verdraagzaamheid. Rin dert Kromhout schrijft te vens „eerste leesboekjes", veel gedichten en verhalen in onder andere „Vrij Ne- derland's Blauw geruite kiel", enkele boeken voor volwassenen en heeft in middels een oeuvre van zo'n vijfentwintig boeken op zijn naam staan. De Schrijversavonden komen tot stand door samenwer king van De Filmclub, de Gemeentelijke Openbare Bibliotheek en de plaatselij ke boekverkopers. In filiaal Noord van de bi bliotheek, in de Blauwe Brug, Bachplein 589, is rond de Kinderboekenweek een kleine tentoonstelling te zien over Rindert Krom hout. Ook stelt de biblio theek op ruime schaal een overzicht met bio- en bi bliografische gegevens over deze gastschnjver beschik baar. De boekverkopers bieden op de Schrijversavond in De Filmclub boeken van de auteur te koop en ter signe ring aan. Inlichtingen: Gerard Brou wer, telefoon 4700181 of Miijam in 't Hout, telefoon 4267272. OPENINGS AANBOD nttrnaponalS Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, telefoon 010-4732877 SCHIEDAM - Schiedam voert overleg met Rotter dam om de Parallelweg door te trekken naar het Giessenplein in de Spaan se Polder. Zo ontstaat er een betere ontsluiting voor dit braakliggende gebied tussen rijksweg A20 en ns- station, waar tot nu toe al leen motorcrossers en hon denliefhebbers zich opper best thuisvoelen. Over een aantal jaar zal dit slecht verzorgde achtertuintje van de stad omgetoverd zijn in een zakelijk paradijs. Een Am sterdamse projektontwikkelaar gaat in totaal drie kantoor-to rens neerzetten van acht tot tien verdiepingen hoog, met par- keerplatforms. De gemeente denkt verder aan vestiging van kleine handels- en bedrijfsge bouwen aan de Parallelweg. Wél met een representatief uiterlijk, zo vlak langs de snelweg. Slope rijen maken geen kans. De hulpbrug wordt waarschijnlijk gesloopt. Grote zaken staan op stapel: de Parallelweg wordt meer naar het noorden verlegd en komt op steenworp afstand van de A20 te liggen. Ten tweede komt er een gloednieuwe brug over de Schie in het verlengde van de Bokelweg, Kommiezenlaan en de Nieuwpoortweg. Dit bete kent een aanzienlijke verbete ring van de ontsluiting. De oude hulpbrug wordt waar schijnlijk gesloopt. Op korte ter mijn wil de gemeente de grond bouwrijp gaan maken. Ook voelt men veel voor een tijde lijk „Park Ride" voorziening van in totaal 180 parkeerplaat sen. Tijdelijk, want als de VAM uit Schiedam vertrekt, is dat terrein beter geschikt. Verder krijgt het station Schie dam/Rotterdam-West een in gang aan de achterkant en wordt de parkeerplaats aan de Overschieseweg beter aange kleed. Stationsplein 2, Schiedam. Telefoon (010)4377099. i RENAULT i SCHIEDAM - Neproma B.V. uit Arnhem, eigenaar van de voormalige wasserij Spring Grove Services B.V. aan de Nieuwe Ha ven/Warande is niet van plan de totale kosten van bodemsanering voor haar rekening te nemen, en zal het desnoods op een juri disch steekspel laten uitlo pen. Neproma liet vorig jaar borin gen door de Grondmij uit Den Bilt op eigen terrein uitvoeren. De resultaten waren schokkend: een aanzienlijke vervuiling van het grondwater met olie en gifti ge stoffen als perchlooretheen, een oplos- en ontvlekkingsmid- del, trichloorethyleen, een op losmiddel voor harsen en vetten en tolueen. „Maar", houdt direkteur Pons van Neproma voet bij stuk, „met tri en tolueen hebben we niets te maken, daar werken we absoluut niet mee in de chemi sche wasserij." Pons zegt een potje met geld te hebben gere serveerd om de schoonmaak kosten van de daadwerkelijke vervuiling die Spring Grove Services heeft veroorzaakt, te vergoeden. „Toen zes jaar gele den 200 liter perchlooretheen wegstroomde en tanks met olie scheurden, hebben we direkt geld op een aparte rekening ge zet." Nader onderzoek De gemeente laat nu door de provincie een aanvullend on derzoek instellen om precies vast te stellen tot hoever de grondwaterverontreiniging zich strekt. „Daarna komt er een sa neringsonderzoek en dan is het de vraag wanneer de provincie de boel echt gaat opruimen. Na tuurlijk staan we op hun lijstje, maar het is afwachten wat voor prioriteit er aan gegeven wordt. Er zijn meerdere smerige plaat sen in Zuid-Holland," licht Jan Langstraat van de Dienst Ge meentewerken toe. 100.000 gulden De eerste kosten die de gemeen te maakt - en die ze in een geza menlijke aktie met provincie en landsadvocaat op de vervuiler wil verhalen - zijn de onder- zoeks- en saneringskosten die sowieso 100.000 gulden bedra gen. Deze gemeentelijke bijdra ge is in het kader van de Inte- rimwet Bodemsanering ver plicht. „We staan lijnrecht tegenover elkaar," deelt Pons vanuit Arn hem mee, „ik wil niet opdraai en voor de rotzooi die de helft van Schiedam heeft veroor zaakt. Het is algemeen bekend dat er in '47 bij ons een bron is geslagen, die met een snelheid van 20 kubieke meter per uur grondwater wegzoog. Ook water van de Veveo, asbest- en gasfa briek." Moeilijkheden Neproma B.V. komt niet in fi nanciële moeilijkheden als er honderdduizend gulden op tafel moet worden gelegd. Pons: „Het zou vervelend zijn, maar we gaan er niet failliet aan." Op de vraag of Pons twee ton kan missen geeft hij geen antwoord. Op het terrein tussen station en Rijksweg A20 komen drie kantoor-torens. Villerius Sports SCHIEDAM - De UW af deling Schiedam houdt woensdag 12 oktober haar winter kinderkleding- en speelgoedbeurs in de bo venzaal van de Margriethal. Deze kleding moet mo dieus, schoon en heel zijn. Ook sportkleding is van harte welkom. Het gaat om kinderkleding in de leeftijd van 0-12 jaar. Het speelgoed moet heel en compleet zijn. Een taxatrice van de UW zal in overleg met de aanbieders de prij zen bepalen. 20% van de opbrengst is voor de UW ter bestrijding van de kos ten. Voor de aanwezige kinde ren is een aardigheidje ter beschikking gesteld door de Bondsspaarbank Schiedam. De dag is als volgt inge deeld: Inleveren van 09.00 tot 11.30 uur; verkoop van 12.30 tot 15.00 uur; afreke nen van 16.00 tot 17.00 uur. Inlichtingen bij mevr. Lefel, tel. 4704134 of mevr. Jager, tel. 4709095. GROOTSTE MOOISTE Spring Grove Services aan de Nieuwe Haven/Warande. Binnenkort start een aanvullend en een saneringsonderzoek naar de bodemkwaliteit. "1 SCHIEDAM - In de week van 10-15 oktober houdt de Stich ting Nationale Kollekte Geeste lijk Gehandicapten haar jaar lijkse huis-aan-huis-kollekte. Het doel van deze kollekte is de zorg om de geestelijk gehandi capten zo optimaal mogelijk te houden door onder andere zwemmen, dansen en speel avonden. Woensdag 12 oktober komt me vrouw Eva den Hartog in ge bouw „De Rank" spreken voor de Christenvrouwenbond, afd. Kethel. Het onderwerp is; „De Christelijke betrokkenheid in een noodlijdende wereld", aanvang 19.45 uur. Kluphuis Oost start maandag 10 oktober met een cursus Spaans voor beginners. Er zijn nog enkele plaatsen open. Adres: Kluphuis Oost, Galilei- straat 86, tel. 4735435. De cur sus is op maandagavond van 20.00-21.30 uur. De contributie bedraagt 15,- per maand. Op zondag 16 oktober, aanvang 13.30 uur in het Dienstencen trum „De 4 Molens" aan de Nieuwe Damlaan kan men te recht voor het ruilen van mun ten, postzegels, prentbriefkaar ten en E.D. enveloppen. Nu ook gelegenheid voor het ruilen van stripboeken. De Stichting E.T.L. verzorgt op woensdag 12 oktober een open bare demonstratie-avond met Helderziende waarnemingen door middel van Waterverf- kleurlezen. Deze avond wordt verzorgd door mevrouw S. Lammerts van Bueren. De avond wordt gehouden in het Wijkcentrum „De Blauwe Brug", Bachplein 590, Schie dam. Aanvang 20.00 uur, zaal open 19.15 uur. Toegangsprijs 7,50 per persoon. Donateur 5,- per persoon. Informatie: telefoon 4701956 of 4506830. Zondag 16 oktober thé-dansant van 13.30-16.00 uur. Met een demonstratie van beat-ballet door de „Boobie Stars" uit Ke thel. Toegang vrij. In de grote zaal ruilbeurs van munten, postzegels en prentbriefkaarten. Is het grondwater in de Nieuwe Haven ook sterk vervuild? SCHIEDAM - Het college van B&W is niet van plan de woningbouw in Spaland op te schorten om de opge spoten havenblubber aan een nieuw onderzoek te on derwerpen. Klein Links wil- gewoon 'politiek scoren' is het antwoord van de stads bestuurders op de vragen van de progressieven over de bodemverontreiniging in het noordelijke stadsdeel. Gisteren belegde de aange schoten wethouder Chris Zijdeveld een persconferen tie om zijn vragen aan Adri Reijnhout en Coby de la Rie (D'66), Ulferd Bruseker (CPN) en Bart de Leede (PSP/CPN) mondeling toe te lichten. Een even unieke stap als de vier raadsleden vorige week deden. "Een zwaar aangezette publicitai re aktie, een handelswijze die wij betreuren", zegt Zij develd hierover, "alle moge lijkheden voor normaal overleg hebben ze willens en wetens laten liggen". Volgens de milieu-wethou- der hebben de raadsleden twee rapportjes uit een 30 cm dikke stapel gevist èn, omdat de samenhang met andere verslagen ontbrak, verkeerde conclusies getrok ken. Het gaat om de rap porten 'Verificatie-onder zoek' en 'Milieu-onderzoek slibgebieden Spaland'. „Het vertificatie-verslag is nu ge bruikt voor een geheel an der doel. Het was bepaald geen hoofdonderzoek, maar een aanvullend onderzoek om door middel van steek proeven, na te gaan of eerder verzamelde gegevens en metingen daadwerkelijk klopten. Als ik als milieu organisatie die twee stuk ken in mijn handen geduwd zou krijgen, zou ik exact de zelfde conclusies trekken als de vier milieugroeperin gen nu gedaan hebben. Ik zou me rot geschrokken zijn. De vier raadsleden hebben de milieu-organisa ties op het verkeerde been gezet". Zijdeveld wil niet zo ver gaan om te zeggen dat er kwaadwillende motieven aan ten grondslag liggen. "Dat is speculeren, maar wie zo aan de bel trekt moet rekening houden dat je mensen ongerust maakt". Zijdeveld begrijpt niet dat de vier raadsleden zo'n gro te fout hebben kunnen ma ken. "Alle gegevens waren voorhanden. Ze hebben de stukken noch gelezen noch begrepen, terwijl hoofdamb tenaar De Klerk van Civiele Werken tegen Reijnhout op de onderlinge samenhang van de rapporten heeft ge wezen. "Als voorzitter van de commissie heb ik vaak genoeg benadrukt dat alle rapporten ter inzage lagen. Zo bevatten de raadstukken waarmee het bestemmings plan Spaland werd vastge steld niet alleen uitgebreide beschouwingen over de bo demsituatie, maar ook over verschillende uitgebrachte en nog uit te brengen rap porten". Zijdeveld ontze nuwt hiermee de beschuldi ging dat hij de gemeente raad informatie heeft ont houden over de vervuilde grond in Spaland. Ze heb ben de plank volledig mis geslagen, voor de volle hon derd procent. Bewonersver enigingen in Noord en be langstellenden voor een wo ning in Spaland zijn door de wethouder op de hoogte ge bracht van het standpunt van B&W. In de woensda geditie van Het Nieuwe Stadsblad meer. SCHIEDAM - Vanaf donder dag 6 oktober geeft het Schie- damse kabelbedrijf van de Openbare Nutsbedrijven de nieuwsuitzendingen van Worl dnet door. De uitzendingen be ginnen 's morgens om 07.00 uur en eindigen om 09.00 uur. Het programma is te ontvangen via kanaal 21 plus, het kanaal waarop TV5 later op de dag uit zendt, van maandag tot en met vrijdag. De uitzendingen worden ver zorgd vanuit Washington in de VS. Onder de titel „America Today" gaan ze de lucht in. De communicatie-satelliet ECS 1, die 36000 km boven de evenaar staat, straalt de signalen naar de aarde. De satelliet TV schote lontvanger van de ONS ont vangt en verwerkt de signalen, maakt ze geschikt voor levering aan de Schiedamse en Vlaar- dingse kabelabonnees. SCHIEDAM - Op maandag 10 oktober wordt begonnen met rioleringswerkzaamheden nabij het Boerhaaveplein. In verband hiermee moet de op- en afrit tussen Boerhaaveplein en Rot- terdamsedijk enkele dagen worden afgesloten. Het werk duurt 5 dagen, afhankelijk van het weer. Omleidingsroutes worden door oranje borden aangegeven. Begroting rond, toekomst onzeker Aktie voor meer scheidsrechters Strenger selectiebeleid ateliers op komst 4-. ZATERDAG 08/10 ZONDAG 09/10 MAANDAG 10/10 J wisselend bew. halt tot zwaar bew. half tot zwaar baw. A regen ragen regen Ai Bron: min. 9° midd.temp. 13° KNMI wind: W-7 min. 8° midd.temp. 13° wind: W-8 min. 8° midd.temp. 13° 1 wind: ZW-5 ff w Mooie degelijke bank voor jarenlang zitplezier in div. stoffen leverbaar 2-zitt 795.- ook als 3-zits leverbaar 995.- Kort* Hoogstraat 41 (Vlairdingsn-csntrum). T*t. 010-4346267 Div. vestigingen in Nederland. Juridisch steekspel rond Spring Grove- terrein Wil je een jack waar de halve school mee loopt, moet je beeliat nietl naar Vlllerlus Sports komen. Voor originele scholleren die dus warm lopen, met een k Broersveld 127, Schiedam.. E NIET op de FEMINA maar in onze f A. eigen showroom een extra iE^HSs^lk- FEESTELIJKE AANBIEDING. /J t Zie elders in deze krant. ZIE PAGINA 7 v. £m~i yjr. Het Nieuwe w

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 1