Woongrenzen vervagen Chaise longue terug voor: Neus vriendelijk Afvalkorf in spoelbak .^jL Ronde vormen Mix: het trefwoord voor ons interieur Een van Nederlands bekendste ontwerpers, Jan des Bouvrie, koos voor ronde vormen bij meubels voor Gelderland. „Aan een mens zit tenslotte ook niets vierkants" hoorden we van hem in het Dutch Design Center te Utrecht. Voortbordurend op de 'lounge'-stoelen van de laatste jaren, ontwierp Jan des Bouvrie een stoel als een soort 'welkom'. Bijna een cirkel met een opening er in. De zitting is overigens vierkant. Daarnaast bij deze door 'UW THUISKRANT's Fotodienst gemaakte opname een andere Gelderland stoel, waarbij rug- en arm leuning vloeiend in elkaar overlopen. Ander opvallend Gelderland-nieuws dit najaar van dezelfde ontwerper: een bankcombinatie met losse kussens. Comfortabel, speels en met een voortreffelijke zit. Ook in de klassieke sfeer is de lounge-stoel zonder meer in opkomst. Dat bewijst zitmeubelfabrikant B3 met dit model, apart door het gebruik van hout rondom en ontworpen door Freek Smit. 'Mille-rigles' -duizend regels- zeggen ze in Italië tegen het hout met de ribbeltjes, waarvan veel meubels in de nieuw romantische sfeer worden gemaakt. En dat in allerlei zachte, onbestemde pastelkleuren, waarbij vaak ook romantische stoffen worden gekozen. Deze door 'UW THUISKRANT'gefotografeerde eethoek is van Filo- pa. Het is een aflopende zaak met het 'kant en klare' interieur. De grenzen tussen de vaak zo afgebakende woon stijlen, onderverdeeld In de hokjes 'modern' of 'klassiek' zijn sterk aan het vervagen. Want dit is de tijd van de persoonlijke smaak. De eigen opvat ting. Het individualiseren en dat willen we weten ook. En in onze huizen laten zien. Het trefwoord van de huidige woons- maak bestaat dan ook uit slechts drie letters. Mix. Daar draait het om. Een mix van woonvormen, waarin we ons in de eerste plaats zelf happy moeten voelen, maar die tegelijk het visite kaartje kan zijn van onze persoonlijke leefstijl. Nu zijn er vele wegen, die naar Rome kunnen leiden, maar een beetje woonin- richter houdt rekening met die eigen weg, door steeds meer woonkonsumen- ten bewandeld. De twee- en driezitsban ken netjes in het gelid, eethoek erbij, kastenwand....klaar is Kees: het hoeft niet meer. En gebeurt steeds minder. Liever één twee- of driezitsbank, dan wel een leefhoek met een paar fauteuils erbij: daar gaat de interesse naar uit. Maar dan wel harmonieus gekombi- neerd! En afgestemd op het verlangde zitcomfort. Goede zit Want woonstarters, dus meestal jongere mensen, hebben op dit gebied andere eisen, dat het toenemende leger der se nioren. Dat zich overigens niet meer hoeft te behelpen met de „bejaarden- achtige" stoel. Want zelfs de meest ei gentijdse vormgever denkt aan een ak- tieve, goede zit met het tijdloze gezicht van een verantwoord ontwerp. Terwijl die woonstarters op hun beurt niet altijd kritiekloos blindvaren op wat 'jong wo nen' heet, doch ook vaak een mix ma ken van wat zij zelf mooi vinden. En dat hoeft zeker niet altijd het verlengstuk te zijn van het interieur waarin men is op- groeid. Warme wonen Wat zich ook duidelijk aftekent, door alle woonwensen heen, is de hang naar het het 'warme wonen'. De een noemt het romantisch, de ander nostalgisch, modern klassiek lijkt ook geen onaardig etiketje, maar het is wel helemaal anno vandaag. Waarbij de inderdaad soms Een paar jaar geleden won een jonge ontwerpster er op de Internationale Meubelbeurs in Utrecht een prijs mee. Daarna zag je hier en daar in verschil lende collecties dat aparte model steeds meer opduiken. De chaise longue. Vroeger dacht je daarbij aan filmdiva's, die bevallig en met zichtbaar mooi benenwerk op zo'n chaise longue aantrekkelijk lagen te zijn. Nog verder terug kwamen ze o. m. voor bij de Romeinen, die, liggend op zo'n ding, hun maaltijd plachten te gebrui ken. Liggend eten was minder inspan nend, dus kon je het langer volhouden in die nog niet door de slanke lijn ge teisterde tijden. Nu zijn het gewoon leuke, kleine eenper soons 'bankjes' of zeg: 'lange stoelen' (de letterlijke vertaling van dat chaise longue") voor menig interieur. Verschil lende modellen hebben een extra uit- klaptafeltje om er je drankje, boek of te lefoon op te zetten. Lekker alles onder handbereik, ook als je er op naar de tévé ligt te kijken. Omdat we tegenwoordig niet meer zo vastzitten aan het traditionele bankstel, spelen we meer met vormen en daar past zo'n stoel voor het betere 'thuislig gen' best leuk bij in menig interieur. klassiek aandoende vormen vooral door hun lichte kleuren, zoals grijs of allerlei zandtinten, vaak gekozen met pastels, dat terug naar toen in een sfeer van nu, letterlijk gestalte geven. Inkoopcombinaties of andere meubel concentraties zijn steeds meer in de weer van dit type meubel een eigen pro gramma samen te stellen. Ook meer in dividuele woninginrichters zijn bezig die blik naar het verleden met meubels van nu in te vullen. Design Een heel andere taal spreekt het meu bel, dat onder het verzamelwoord 'de sign' valt. Daarin blaast Nederland een behoorlijk partijtje mee. Niet voor niets mag op buitenlandse beurzen dat 'Dutch Design' zich in grote belangstel ling verheugen! Terwijl we er thuis in Ne derland ook niet omheen gaan. Soms een enkele opvallende stoel kiezend, die als een soort 'kijkobject' toevallig ook nog prima zit. Of, iets gematigder, de strakkere vormen, prefererend. Kleur Dat kleur in het interieur mede bepalend is voor de sfeer laat zich raden. Daarbij spelen, als we aan meubels denken, de bekledingsstoffen vaak de hoofdrol, ze ker voor een bank. Kiest men daar ver diepte pastels voor of geometrische vlakverdeling in een wat sprekender uit voering, dan kan een enkele fauteuil een van die kleuren krijgen. Omgekeerd kan ook. Leer voor een bank, in een of meer stoelen komt in een gedessineerde be- kledingsstof die leerkleur terug. Vrij nieuw: grote bloemdessins. Hout Wit, nog lang niet weg en misschien nooit meer weg, is niet alleen meer za ligmakend. Het al genoemde grijs en de zandtinten houden de zaak toch licht, De verrassing van Montis' Gerard van den Bergeen bank met lage, schuin weglopende rugleuning. daarnaast zijn verschillende houtsoorten weer voorzichtig in opkomst. Lichtere vormen, lichtere uitvoeringen en even eens soms lichtere kleuren, bepalen op het ogenblik het gezicht van het 'ver nieuwde klassiek' Ofwel: eiken, dan wel mahonie, met een andere belijning, waarin klassiek-wonen-ingestelden zich zeker kunnen vinden! Eiken maakt moeilijke tijden door. Maar verdwijnen zal dit bij uitstek voor meubels geschikte hout waarschijnlijk nooit. Zeker als er nieuwe vormen voor worden gekozen in de klassieke sfeer, zoals bij dit ontwerp van Mulleman. Deze in een oplage van ruim 1.5 miljoen verschijnende woonspecial, werd verzorgd door: Ank Hovingh-Krayo, redaktie Herman Olsman, vormgeving Fotodienst 'UW THUISKRANT' Willem de Bie, Ed Dewaerheyt. Zwart gelakte poten en een mooie ef fen wollen stof: dit is de chaise longue voor het meer klassieke interieur. Te meer, daar men dit model ook kan be stellen in bijvoorbeeld noten en mahonie en velours of gebloemde bekleding kan kiËen. Wagnerj Zelfs Pastoe, de laatste jaren goed en progressief bezig, heeft een chaise lon gue in het nieuwe najaarsprogram. Het is een ontwerp van Rob Eckhardt, die bij de gestoffeerde rug, zitting en arm- steun een chromen frame ontwierp van ronde buis. De naam van die lange stoel is Karei Doorman. Voor het lekkere luie wonen komt Leo- iux zelfs met een leef bank, waarvan de zitdiepten verstelbaar zijn. Via een me chaniek in de rugleuning kan men die leuning op twee plaatsen eenvoudig vanuit één punt naar voren draaien. Ak- tief zitten? Leuning naar voren. Lui lig gen, leuning naar achteren en je laten wegzakken in een zee van kussens. Een tussenstand is ook nog mogelijk bij deze in diepte verlopende en door Jan Arm- gardt ontworpen bank. De grote kussens kunnen met een mag neet aan de rugleuning worden vastge- klikt. In de kleinere kussens staat -heel sjiek- in geperforeerde letters de naam Leolux. Kun je laten zien, dat je voor een paar aardige centen iets aparts in huis hebt gehaaid met deze leefbank in roomkleurig ieder. Twee nieuwe leer- kleuren zijn koele, oceaan-groene tinten. Voor de kleinste reukfabriek in iedere woning, het toilet, zijn er slimme closetpotten. Hierbij zorgen geruisloze, ingebouwde ventilaties voor het afzuigen van de onwelriekende geuren, nu eenmaal behorend bij wc-gebruik. Via de spoelkanalen maakt zo'n geintegreerde afzuiginstallatie korte metten met die puur menselijke, maar niet aangename luchtjes. Een luchtkanaal in het toilet is bij deze closetcombinatie van Sphinx dus niet meer nodig (minder kou in de winter!) en speciale bouwkundige voorzieningen hoeven er voor dit model niet te worden getroffen. Deze neus-vriendelijke closetcombinatie, Palma Nova geheten, is er in acht tinten. Veel nieuws in deze woonspecial van 'UW THUISKRANT' is re cent op vakbeurzen en andere presentaties geïntroduceerd en door onze redaktie speciale uitgaven uit het aanbod geselek- teerd. Het merendeel ervan is binnenkort in de daartoe geëigende win kels reeds te zien, terwijl een aantal produkten al op de markt is. Met afval bij bezig zijn aan de spoelbak in de keuken, krijgen we in welke vorm dan ook, bijna dagelijks te maken. Dan is zo'n in de spoel- unit aangebrachte afvalkorf meer dan handig. De naam er van is Com pact Combi en men kan bij die bak nog andere accessoires kiezen ook voor efficient (dus plezierig) gebruik. Een resten- en inzetbakje, afdruiprek en dito schaal, snijplank met restantenbakje, een werk- /spoelkorf en een opbergsysteem behoren tot de mogelijkheden. (Franke Roestvrijstaal). ËÜÜ'WlllHllin E!!!ffl!i>!!i i t0T~ f Dit is de tijd van de persoonlijke smaak Het lekkere luie wonen OKTOBER NATIONALE WOON MAAND

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 17