voor koper en verko UJONEfi Woonlasten en woonsituatie .woon /asten r MEUBELSTAD VLAARDINGEN ZONDAG 16 OKTOBER 0P, 14;„1dee 8hoUkommode^n uitlogxTRAKORTlNG OKTOBER W00NMAAND Keuken óók de plek waar wordt geleefd A OKTOBER L Kadaster behoedt voor burenruzies Meer aandacht voor jonge monumenten 9 VAN 10.00-17.00 UUR HARINGBUISWEG 33 (aan de Nieuwe Waterweg) NATIONALE Als de ruimte het toelaat: Veel commentaar op Ontwerp Nota Volkshuisvesting in de jaren negentig (2) Milieu en wonen Verf milieu vriendelijker Vandalisme bestrijding HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 14 OKTOBER 1988 PAGINA 24 n h< iet I /oor neu >rog ies i Waar eindigt mijn tuin precies en begint die van de buurman? Heeft de buurman het recht over mijn pad te lopen? Staat het huis dat ik wil kopen op de Monumentenlijst of ligt het in een ruilverkavelingsgebied? Voor de antwoorden op deze vragen en nog veel meer kan men terecht bij de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers, kortweg het Kadas ter genoemd. Alle gegevens be treffende onroerend goed zoals huizen en grond staan daar ge registreerd. Heel Nederland is in kaart ge bracht. Van ieder stukje grond wordt bijgehouden aan wie het behoort, of er een huis op staat, wie de eigenaar van dat huis is, of er een hypotheek op rust, en wat voor 'lasten of lusten' er verder aan kleven. Iedere verandering wordt bij gehouden. Verandert een huis bijvoorbeeld van eigenaar dan krijgt het Kadaster kopieën van de laatste transportakte en van de eventuele hypotheek akte. De notaris die de over dracht regelt, zorgt daarvoor. Die aktes worden op het Ka daster bewaard. Allerlei in stanties gebruiken deze instel ling als informatiebron. De ge meenten halen daar de namen van de eigenaars uit bijvoor beeld voor de onroerendgoed- belasting. De waterschappen kunnen nagaan welke percelen onder de waterschapsheffing vallen. Het Rijk gebruikt het Kadaster ondermeer om exact te kunnen aangeven welke per celen onteigend gaan worden omdat ze een andere bestem ming krijgen. Verkoop en koop De particulier echter heeft ook belang bij het Kadaster. Bij koop of verkoop van een huis doet men er goed aan vroegtij dig zijn licht op te steken bij het Kadaster. Vooral als de (ver)koop een doe-het-zelf aangelegenheid is. Sommige mensen die een huis willen ko pen nemen een makelaar in de arm. Dit maakt voor hen de gang naar het Kadaster min der noodzakelijk hoewel niet oninteressant. Voor de koper en zijn makelaar is het interes sant te weten hoe groot de hy potheek is die nog op het huis rust, of er erfdienstbaarheden en kettingbedingen aan kle ven. Een buurman die recht van overpad heeft, is een erf dienstbaarheid. Een kettingbe- ding is een gemaakte afspraak die een volgende eigenaar moet overnemen. Het bekend ste voorbeeld is het contract over het centraal antennesys teem. Een koper van een huis moet al die zogenaamde 'pu blieke lasten' overnemen van de vorige eigenaar. Het is voor hem daarom een noodzaak 15 Ook namen van vroegere ei genaren zijn in het kadaster te vinden. precies te weten wat er aan het pand of stukje grond vastzit. Een verkoper en zijn makelaar kunnen ook beter de gang naar het Kadaster niet overslaan. Misschien is hij vergeten dat er een gasleiding door de tuin loopt, of dat men verplicht is deel te nemen aan een Vereni ging van eigenaren. Deze gege vens zijn van belang voor het goed opstellen van een koop contract. Daarbij kan de ver koper of zijn makelaar infor meren naar de verkoopprijzen van de huizen in de buurt ge durende een periode. Deze kunnen een indicatie zijn voor de beste vraagprijs. Openbaar Het Kadaster is openbaar. Maar voor de informatie en andere diensten, zoals het op meten van de tuin moet be taald worden. Verspreid door Nederland bevinden zich veer tien 'echte' kadasterkantoren. Daarnaast voeren de grotere gemeenten veelal nog een ei gen Gemeentekadaster. Alle gemeenten krijgen kopieën van de officiële gegevens. De meeste Gemeentekadasters hebben een publieksbalie. Bui ten de kadastrale gegevens kan men er voor meer informatie terecht. Bijvoorbeeld over be stemmingsplannen of gemeen telijke besluiten als een bouw- verbod of een verbod uitoefe ning bedrijf. De gemeenten re kenen voor het verstrekken van gegevens legeskosten. De hoogte van de bedragen wis selt sterk per gemeente. Voor de provincie Zuid-Holland kan men terecht bij het Ka daster in Rotterdam of Den Haag. In Gelderland ligt het kantoor in Arnhem en in Bra bant kan men terecht in Eind hoven en Breda. Dat het met het Nederlandse rioleringsstelsel niet goed zit is bij insiders bekend. Onderzoe ken spreken over bedragen va riërend van vier tot zes mil jard die gemoeid zullen zijn met het zo noodzakelijk her stel. Cijfers die zijn gebaseerd op navraag bij gemeenten die de kwaliteit van hun rioolstel sel hebben onderzocht. Meer dan de helft van de gemeenten heeft geen idee over de toe stand van het riool. Daarbij gaat het niet om achterstallig onderhoud, vijftien procent van de Nederlandse riolen is domweg versleten. Dat is al thans de mening van ir. H. W. Hissink van de Rotterdamse gemeentewerken. Overigens staat Nederland in deze pro blematiek niet alleen. Ook in de Bondsrepubliek is sprake van een even slechte situatie. In dit tweede artikel betreffen de de Ontwerp Nota Volks huisvesting in de jaren '90 zul len we de woonlasten en woonsituatie onder de loep ne men. Hoe is momenteel de si tuatie en wat zijn de plannen van Staatssecretaris Heerma. Woonlasten De huren zijn de laatste jaren systematisch gestegen. De prij zen van koopwoningen heb ben een sterk op- en neergaan de beweging doorgemaakt, evenals de hypotheekrente. De huurlasten en 'de hypotheek- lasten zijn uit te drukken in een percentage van het be steedbaar inkomen. In 1977 was dit percentage van de huurders gemiddeld lager dan 12%. Bijna tien jaar later, in 1985, is voor de meeste huur ders het percentage hoger dan 16%. In de koopsector zijn de ont wikkelingen anders. Allereerst blijkt zo'n 30% a 40% geen hy potheek (meer) te hebben op het huis. De hypotheeklasten zijn derhalve nihil. In de tijd zijn de gemiddelde hypotheeklasten betrekkelijk constant. Dit gemiddelde wordt echter niet alleen door de koopprijzen en de hypo theekrente beïnvloed, maar ook door het aantal mensen dat juist een hypotheek heeft genomen, en het aantal dat de hypotheek al vrijwel heeft af gelost. Per situatie kunnen de hypotheeklasten derhalve zeer sterk variëren. m/h Woonsituatie Uit de nota van Heerma blijkt dat de helft van de huishou dens met een besteedbaar in komen van minder dan 30.000,- in een huurwoning woont met een huur van min der dan 450,-, 30% van deze groep woont in een koopwo ning. Opvallend is dat 50% van de dure huurwoningen, meer dan 600,- per maand, ook door deze groep huishou dens wordt bewoond. Aan de andere kant wordt een fors deel van de goedkope huurwo ningen (31%) bewoond door huishoudens met een hoger in komen. In de praktijk blijken bejaarden en één-ouder gezin nen vaak duur te wonen, de woningen zijn relatief nieuw. Gezinnen met kinderen en tweeverdieners naar verhou ding vaak goedkoop; de wo ningen zijn doorgaans wat ou der. De verdeling van de woning voorraad is scheef. In sommi ge delen van het land staan voldoende woningen, in ande re delen te weinig. Te vaak wonen mensen die voldoende inkomen hebben om hun huis vesting te bekostigen in wo ningen die gesubsidieerd worden door de overheid. Aan die scheefheid moet een halt toegeroepen worden. Bij de woningproduktie moet daar om nog zorgvuldiger onder zocht worden welke woningen gebouwd moeten worden. Daarnaast moeten mensen die reeds een woning bewonen de mogelijkheid krijgen om te verhuizen naar een woning die beter aansluit bij hun wensen. Voor zover deze huishoudens zonder noodzaak huizen be wonen die door de overheid gesubsidieerd worden moet een verhuizing een meer dwin gend karakter krijgen. De vereniging van verf- en drukinktfabrikanten onder schrijft het streven van de re gering om het gebruik van vluchtige stoffen sterk te ver minderen. Daarbij plaatst men de kanttekening dat daarbij wel de technische mogelijkhe den en onmogelijkheden in het oog gehouden moeten worden. fH Vandalisme, veiligheid op straat: het zijn zaken die volop in de belangstelling staan. Een problematiek die op landelijk niveau en ook in de grote ste den veel aandacht krijgt. Re cent kwam de gemeente Haar lem met een nieuwe aanpak. Een gemeentelijke werkgroep heeft in nauw overleg met de politie en bewoners een inven tarisatie gemaakt van de 'enge plekken' in de stad. Tegelijker tijd heeft men op de plaatsen waar veel vandalisme voor komt ter plekke 's avonds de situatie in ogenschouw geno men. Een idyllisch plekje overdag veranderde 's nachts in een doodenge plek. De ge meente heeft een kwart mil joen gulden beschikbaar ge steld om de enge plekken aan te pakken. De maatregelen be staan vooral uit betere verlich ting, het snoeien van bomen en struiken en dergelijke. Bij een monument wordt veel al gedacht aan een middel eeuws huis, trapgeveltjes en dergelijke. In Nederland heb ben wij veel minder oog voor wat ook monumenten zijn, na melijk bouwwerken uit de 19e en het begin van de 20e eeuw. Op een recent gehouden sym posium pleitte prof. dr. ir. F. W. van Voorden, hoogleraar restauratie van de TU in Delft voor een bredere opzet van de monumentenzorg. Niet alleen Ook met 'oude' monumenten loopt het niet altijd goed af. aandacht voor objecten maar ook structuren zoals wegen, kanalen en dergelijke daarbij betrekken. In de ons omrin gende landen heeft men duide-' lijk meer oog voor die jonge monumenten. Nederland bezit nog enkele unieke en waarde volle voorbeelden van oude constructies. Dus aandacht voor het 'jonge' monument is wel degelijk gewenst. (OOK BEREIKBAAR MET BUS 125). TEL. 010-4359800 Openingstijden: maandag 13.00-17.30 uur dinsdag t/m donderdag 09.30-17.30 uur vrijdag 09.30-21.00 uur zaterdag 09.30-17.00 uur Als het even kan is de keuken steeds meer de plek, waar niet alleen ge kookt, gebakken en gebraden, maar ook geleefd wordt. Tafel er in als de ruimte het toelaat, anders een eet- plank, in grote keukens zelfs aardige eethoeken: de keuken anno nu is tref punt. En al lang niet meer het domein van 'moeder de vrouw' alleen (wat een woord....) maar ook van menige man. Want koken is in, waarbij handige magnetrons mannen en vrouwen in snelle of drukke tijden een flinke hand helpen. En dat is nog maar één voorbeeld van de moderne apparatuur in menige keuken, want juist (inbouw)apparatuur en de plaats waar alles moet komen, maken de keus van een (nieuwe) keu ken er niet altijd gemakkelijker op. Eerst overal goed kijken en vergelijken, vooral attent zijn op goed advies en de eigen woonsmaak volgen, zijn voorwaar den om daarna met plezier naar de keu- Een opbergkast voor de potten en de pannen onder de kookplaat betekent weer een stukje komfort in de keuken. Idee van SieMatic. Een spoelunit, die in vrijwel elk keu kenblad geplaats kan worden. Geen nieuwe keuken, toch een opkikker. (Franke). ken te gaan. Desnoods voor de afwas... Ofschoon: daar heb je dan weer die handige vaatwassers voor, waartegen zelfs de 'rode vrouwen' van destijds niet meer schijnen te protesteren. De nieu were types zijn immers enenergiebewust en geruisarm. Beslotenheid Was de open keuken een tijdlang popu lair, die liefde is duidelijk aan het tanen. Men kiest voor meer beslotenheid. Dat kan in modern grijs en vooral nog steeds wit of een kombinatie ervan, waarbij sierranden dat kleuraccent neer zetten. Strak zwart of keukens in me taalkleuren, veroveren het hart van high tec minnaars, die ook de laatste snufjes niet uit de weg gaan. Koken op halo geen bijvoorbeeld. Voor de klassiekeren mag het best wat knusser en dan blijkt hout met een coa ting, maar dan in de lichtere houtsoor ten, zoals bijvoorbeeld essen of blank eiken, een plezierige keus. Twee spoelbakken, die in één keuken kastje passen van krasvast, stootvasten hittebestendige kunsstof. Er zijn vijf kleuren in en er kunnen vier accessoires bij, zoals een afdruipbak, dito schaal, draadkorf met rekjes voor borden en een snijplank. (Franke). Persoonlijk Een keuken hoeft niet altijd 'kant en klaar' te worden gekocht. Vernieuwin gen in bestaande keukens of het samen stellen van een eigen verzameling kas tjes en apparatuur, zorgen voor een hoogst persoonlijke woon-werk-kook- ruimte, waar je ook lekker je huiswerk kunt maken (bijvoorbeeld). Of je 'THUIS-KRANT' kunt lezen als de kar- bonaadjes staan te pruttelen. Een van de nieuwste keukens bestaat zelfs uit losse, niet altijd tegen de muur te plaat sen en in hoogte verspringende elemen ten. Dit voor een hoogst persoonlijke sa menstelling van de keuken-opbouw. Kortom: een keuken of onderdelen daarvan koop en kies je niet zomaar. Het is een van de meest uitgekiende ruimtes in het huis, waar liefst alles zó'n plaats moet hebben, dat je er efficient, dus zonder verlies van extra krachten, je spullen moet kunnen pakken en weer opbergen. Bij keukenspecialisten, die weten waaro ver ze het hebben en rekening houden met het te besteden geld, mag dan de garantie als het geven én krijgen van een stuk vertrouwen worden be schouwd. De nieuwe generatie vaatwassers is energiezui nig en geluidsarm. Deze heeft nog een zevenvoudi ge waterbeveiliging. (Bau- knecht) Heel wat keukenmerken ontwikkelen praktische kunststof met de sugges tie van hout voor een warm aandoend effekt. Deze keuken heeft een es sen struktuur (SieMatic) gni i*f H U/s KR EindredaJct, redak„e EXTRa 41/88

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 24