Nieuwe Het weer A Rellen Brederoweg kosten kapitalen „Stopera" op Stadserf valt verkeerd 'geheimzinnigheid'' college Tienjarig jubileum feesmoeder TARTAAR 5*8 -Stadsblad in 2 Zuid-Holland Goed is goedkoop bij Albert Heijn. 3.47 KORTING Goed is goedkoop bij Albert Heijn. Stel busbaan open voor verkeer" RADIO ABA RAS VAN DER HEUDEN DEZE WEEK LAATSTE SPAARWEEK WOENSDAG 26 OKTOBER 1988 40e JAARGANG, NUMMER 86 OPLAGE 39.700 SCHIEDAM - De rellen rond de busbaan op de Brederoweg tussen Vlaar- dings en Schiedamse jon geren hebben de afgelopen tien jaar alleen al meer dan een ton aan extra poli- tie-werkzaamheden ge kost. Ook is er in die pe riode gemiddeld 7000 gul den per jaar uitgegeven om de gesloopte borden en be strating van de Bredero weg weer te herstellen. Het college van burgemeester en wethouders komt met die cijfers op de proppen naar aan leiding van vragen van gemeen teraadslid Bert Stuivenberg. De PvdA'er wilde weten of er ei genlijk nog wel iets gedaan wordt om de traditionele herfst- rellen in de toekomst te voorko men. Tot dat laatste zien burge meester en wethouders voorlo pig nog geen kans. Zij antwoor den het volgende: „Óns beleid is erop gericht in voorkomende gevallen deëscalerend te opere ren in de hoop dat de rellen binnen de perken kunnen worden gehouden of zelfs op den duur niet meer voorkomen. De rellen die steeds plaatsvin den aan het einde van de zomer en aan het begin van het schooljaar zijn een fenomeen dat naar onze mening in een historisch perspectief kan worden geplaatst. Immers van ouds-her bestaat er een zekere rivaliteit tussen bewoners van Schiedam en Vlaardingen. Er bestaat evenwel geen duidelijk heid over de drijfveren tot der gelijke rellen, zodat het moeilijk is aan te geven wat er precies gedaan moet worden om ze te voorkomen. Ze zijn voorname lijk een confrontatie tussen twee jongerengroepen met elk jaar weer een andere samenstelling. Wellicht dat er daarom een ver band zou kunnen bestaan met de start van het schooljaar. Maar over dieper liggende oor zaken verklaart dit weinig. Al in 1979 bracht op verzoek van het gemeentebestuur een werkgroep van functionarissen werkzaam op het terrein van jeugd- en jongerenproblematiek een rap port uit naar aanleiding van Schiedams-Vlaardingse rellen. De werkgroep concludeerde dat oorzaken van agressief (groeps- jgedrag bijzonder complex zijn en er daarom geen rechtstreeks verband kan worden gelegd tus sen oorzaak-maatregel-resultaat. Ook betrokken organisaties aan wie commentaar werd gevraagd op het rapport, kwamen niet tot eenduidige aanbevelingen. Het Schiedams stadsbestuur maakt wel meteen van de gele genheid gebruik om de collega's in Vlaardingen een veeg uit de pan te geven. „Het is ons nooit geheel duidelijk geweest waar om de gemeente Vlaardingen er uiteindelijk de voorkeur aan gaf twee naast elkaar gelegen stads delen van elkaar gescheiden te houden door, een vrijwel be staande weg niet open te willen stellen voor alle verkeer. Deze situatie verbaast ons temeer omdat de onderlinge bereik baarheid van de woonwijk Groenoord/Woudhoek en Holy niet ideaal is. Ons college is dan ook zeker bereid weer met het gemeentebestuur van Vlaardin gen te gaan overleggen om de Brederoweg/Europaboulevard open te stellen voor alle ver keer". Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 *i RUNMONDSCHOOL tr 1 I Tonny Snep in de bloemetjes gezet, daarnaast direkteur Henk Rump. SCHIEDAM, maandag - De verontreinigde grond in Spaland-West, de bouw van een ABC-warenhuis in de Lange Kerkstraat en de geplande nieuwbouw op het Stadserf. Klein Links liet tijdens de eerste zitting van de Algemene Be schouwingen geen voor beeld onbenut om haar ongenoegen te uiten over het funktioneren van het college van B W. De raadsleden van de PPR/PSP, D'66 en CPN vinden dat de informatie voorziening naar de raad flink tekort schiet en te vaak beslissingen worden genomen in besloten com missievergaderingen. „Het begint erop te lijken dat het college het openbare debat schuwt en de meerderheid van de raad lijkt dit best te vinden. De gang van zaken rond de ABC-vestiging maakt dit duide lijk. Een bezoek aan de archi tect van dit gebouw wordt om geven door de geur van geheim zinnigheid," aldus Bart de Lee- de (PPR/PSP). Ulferd Bruseker (CPN): „De tijd die wordt besteed om de le den van de commissie Stads ontwikkeling te informeren Het college van B W. over daktuinen, iepziekte, gras daken en zonneboilers, met dia presentatie en al staat niet in verhouding met de verschafte informatie over de bodemver vuiling in Schiedam-Noord. Veel sneren en veel verhullend taalgebruik was het antwoord van het college op onze goed onderbouwde vragen." D'66 Adri Reijnhout van D'66 vond dat tegenwoordig overwegend de bestuurstechnici aan de macht zijn. „Niets mag het be oogde resultaat in de weg staan. In de koele sferen van de rese archafdelingen is in alle rust en niet gehinderd door invloeden van buitenaf het nodige voorbe reid." Zoals hij enige weken ge leden aankondigde, ging de fraktieleider van D'66 tijdens de Algemene Beschouwing in op de beschuldiging van wet houder Zijdeveld dat hij slechts twee rapportjes over Spaland- West uit een dikke stapel had getrokken. Reijnhout: „...Op de afgesproken tijd werd ik ont vangen door een hoge medewer- SCHIEDAM - In de dik ke Van Dale wordt het be grip „leesmoeders" niet verklaard, maar dat ze be staan en voor hun presta ties in het onderwijs bij tijd en wijle stevig in de bloemetjes worden gezet, ervoer Tonny Snep (49) gisterochtend. „Een mijl paal, die niet een-twee-drie voorkomt," riep direkteur Henk Rump uit tijdens de overrompelingsaktie van leerkrachten en scholieren. Statistieken ontbreken. Maar misschien is Tonny Snep wel de enige in Nederland die al tien jaar lang, driemaal in de week, de pure routineklussen van het leesonderwijs voor haar reke ning neemt. Ze doet dit op de lomschool „Rijnmond" aan de Dr. de Visserlaan in Nieuwland. Een instelling waar eens haar zoon zijn lagere schoolperiode afsloot. Meestal vertrekken met de kin deren ook hun leesmoeders," vertelt de onlangs als direkteur aangestelde Henk Rump. „Ton ny is een uitzondering op deze regel: zij is gebleven. Op een be paald moment vind je het zo normaal dat iemand op gezette tijden op komt draven. Maar eigenlijk is het natuurlijk hele maal niet zo vanzelfsprekend. Om haar voor al die inzet te be danken, hebben we er een fees tje van gemaakt en alle oud- leesmoeders uitgenodigd." Belang Leesmoeders zijn vooral op scholen voor speciaal onderwijs van groot belang, vindt Rump. Dat leesmoeders uit bezuini gingsoverwegingen zijn geboren en ze het onderwijs niet bepaald ten goede komen, bestrijdt de uit Nijmegen afkomstige direk teur met klem. „Op de Rijnmondschool heb ben we te maken met leerlingen die qua niveau enorm met el kaar verschillen. Je kunt dan moeilijk vier leerkrachten voor de klas zetten. Wat ze doen is puur routine. Vakwerk als spel lingsonderwijs blijft bij de leer kracht. Bij de onderwijzers lig gen alle verantwoordelijkheden. Er kleven mijn inziens geen ne gatieve aspecten aan." Potje Tonny Snep tenslotte: „Ik kan wel een potje janken. Dit had ik niet verwacht. De eetzaal was prachtig versierd. Overal kinde ren: ik deinsde gewoon terug van al die aandacht. Ik heb ge lijk voor vijf jaar bijgetekend, grapt Tonny vol trots. Dat lees onderwijs geeft je een enorme kick, vooral als zo'n kind een niveau overslaat. Prachtig is dat... T.V. DEFEKT? Videospecialisten Reijnhout, De Leede en Bruseker: „Met de informatievoor ziening naar de gemeenteraad is het slecht gesteld." Van Reijnhout werd verwacht dat hij de Spaland-affaire harder zou aanpakken: hij bleef mild in woord en daad. £V: Gratis vers vlees bij uw boodschappen U hebt 't zo bij elkaar gespaard U zit goed in november! Want van donderdag 29 sep tember tot en met zaterdag 29 oktober krijgt u bij elke 25 gulden boodschappen* die u in onze winkel doet een gratis stempel op uw vleesspaarkaart. Kaart vol (12 stempels)? Dan mag u hem van maan dag 31 oktober tot en met zaterdag 5 november ko men inwisselen voor GRATIS vers vlees naar keuze, ter waarde van 10 gulden** Spaarkaarten vindt u in de winkel. Alleen geldig bij: Albert Heijn, Gebr. de Block, Hagastraat 1, Schiedam-Zuid (de Gorzen). W I KNIP UIT! WAARDEBON geldig van donderdag t/m zaterdag MAGER HEEL POND GEEN 9.45 MAAR (ij ALLEEN]GELDIG JIJ IN DE SUPERSLAGERIJEN VAN SCHIEDAM wasautomaten koelkasten fornuizen Vraa«n»£e°£ific»8t witgoed Hoogstraat 202 VVIaardingen-Centrum Telefoon 010-4346011 Oranjestraat 13 Schiedam-Centrum Telefoon 010-4263805^ ker, die mij een kamer binnen leidde waar op tafel een omslag map lag met daarin twee onder zoeksrapporten. Op mijn vraag dat ik het dossier had verwacht, kreeg ik te horen dat dat na tuurlijk zou mogen, doch dat dit zeer omvangrijk was..." Schiedamse Stopera De invulling van het Stadserf zoals die het college voor ogen staat, viel bij Klein Links verkeerd op de maag. Bruseker: „We krijgen onze eigen Schie damse Stopera. Wat eerst begon met de bibliotheek, en jaren niet van de grond kwam, wordt nu een funktioneel gebouw met theater en een bestuurscentrum met representatieve raadszaal, fraktiekamers en vertrekken voor het college. Wederom wer den wij in een besloten vergade ring hierover geïnformeerd. Ik heb de indruk dat het hele Sto- peragebeuren al rond is." De Leede: „Het realiseren van een ambitieus nieuwbouwpro- jekt op het Stadserf waarbij prioriteit wordt gegeven aan prestigieuze elementen vinden wij een voorbeeld van slecht be leid." PvdA Positieve geluiden - hoe kan het ook anders - waren te horen van fraktieleider Ge Brouwer (PvdA). Pluspunten vond hij: De snelle invulling van het Stadserf; De ABC-winkelvestiging in de Lange Kerkstraat; Stadsvernieuwing; Aandacht voor Nieuwland; Een nieuw recreatiegebied in Groenoord; Het aktieve milieubeleid van wethouder Zijdeveld („Daar mee scoren we geweldig in deze gemeente. Schiedam schrijft mi lieu met hoofdletters en zo hoort het ook..."). „Schiedam timmert aan de weg", constateerde Ge Brouwer eergisterenavond. Met winkel voorzieningen met voldoende parkeerplaats, een manifestatie plein, theater en een behoorlijk bestuurscentrum kunnen we Schiedam als gemeente met een kloppend hart tot een aantrek kelijke woon-,werk- en re- creëerstad maken." Minder positief was Brouwer over het gemeentelijk perso neels- en het ouderenbeleid. CDA „Werken aan de stad." Dat motto namen de christendemo craten met voorman Siem Ros- man mee naar het stadskantoor om vervolgens te constateren dat er in Schiedam nog een hoop te doen valt, bijvoorbeeld: Toerisme („Niet-Schiedam- mers hebben geen duidelijk beeld van wat Schiedam te bie den heeft"); Belasting („Het innen van de onroerend goedbelasting loopt achter en dat kost veel rente); Ouderenbeleid („Concept nota college is niet toerei kend"); Wethouder Hans van Meer was de gebeten hond bij de VVD-fraktie. Sociaal-culturele sector („De accommodatie van buurt- en clubhuizen is in sommige geval len erg problematisch. We vin den dat oplossingen te lang uit blijven. Het college dient voort varender te werk te gaan"); Personeel en management („In '75 en '83 nam de gemeen teraad besluiten tot het opstar ten van een reorganisatieproces. In '87 kwam de nieuwe nota die veel tongen heeft losgemaakt en pennevruchten heeft opgele verd, maar het resultaat is ech ter: terug naar af'). VVD Fraktieleider Gerard Verhuls- donk zorgde traditiegetrouw weer voor de komische noot. Vooral wethouder Van Kleef moest het bij de liberale voor man ontgelden. „Hoe moeten we de woorden van deze wet houder, namelijk dat er in '89 onderwijs in Schiedam wordt gegeven ondanks het beleid van Den Haag, en de voorspelling van Van IGeef dat de zittende minister vroegtijdig vertrekt, beoordelen", vroeg Verhuls- donk zich openlijk af. „Als visie, als weloverwogen woordenkeus. Nee, de wethou der had gewoon een rotbui. Hij had er de pest in en dat mag. De wethouder is gelukkig een mens. Rest ons de vraag... is het verstandig om zo'n inleiding te gebruiken. Nee, vinden wij." Verdere aandachtspunten: Begroting („Enerzijds voldoe ning omdat we de burgers nog steeds weten te vrijwaren van belastingverhoging, anderzijds een verzuchting omdat de vaste schuld per inwoner is geste gen"); Openbare verbindingen („De sneltramverbinding iri de Rand stad kan een effectieve oplos sing zijn om het woon-werk verkeer te verlossen van de da gelijks terugkerende ellende. Wij beschouwen dit niet als een hersenschim zoals een collega wethouder uit Vlaardingen"); Sociale Werkvoorziening („Budgetfinanciering, decentra lisatie enz. De Bedrijfsgemeen- schap Schiemond heeft onze grote belangstelling. De oor spronkelijke bedoelingen dienen voorop te blijven staan"); Gifgrond Spaland-West („Ge zien het feit dat men zeer per soonlijk gaat worden in de com mentaren onhoudt mijn fraktie zich voorlopig van oordeel"). Feest bij Stadsomroep Schiedam Geen welles nletës debat tijdens Sport In Schiedam Bron: KNMI VRIJDAG 28/10 ZATERDAG 29/10 ZONDAG 30/10 half tot zwaar bew. wisselend bew. perioden met zon plaatselijk regen plaatselijk regen droog min. 10° midd.temp. 14° min. 8° midd.temp. 12° min. 3° /midd.temp. 11° wind: ZW-4 wind: N-4 wind: N-2 Klein Links kribbig over Wij helpen direktü! Tel. 4260778-4733961 of 01899-15874 Groenelaan 95. Verkoop Inruil Reptnlte Ook nor uw woomochinoo on kool kollen. In verband met wettelijke bepalingen tellen bij de boodschappen brood, melk, suiker en sigaretten niet mee. U mag ook de helft van de winkelwaarde in geld hebben. I Flexibele schakelring in geelgoud met sprankelende diamanten in wit- gouden schakels. Concessionaire Les Must de Cartier en Van Cleef Arpels Hoogstraat 50 Schiedam tel. 010-442BS 19 □o. koopavond

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 1