Het weer Wethouder Zijdeveld geprezen en verguisd •en Schiedamse hulpaktie voor Nicaragua TAXI - 4.151122 250.- *RWASH EUR0TAX] APK 1 Stadsblad f Zuid-Holland Stadsbestuur geeft goede voorbeeld ^TELX, GROTE BEURT Boshoek VERINGMEIER TANDTECHNIEK Gebit stuk? VRIJDAG 28 OKTOBER 1988 40e JAARGANG, NUMMER 87 OPLAGE 39.700 Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 SCHIEDAM - Hij is waarschijnlijk de meest geprezen en meest verguis de politicus van de Bran- dersstad. Symbolisch tot landelijk milieuridder ge slagen - een afzichtelijke trofee staat op zijn bureau - en aan de andere kant beschuldigd van sjoemela- rij met de Spaland-grond. Wordt Schiedams nieuwe „groene wijk" nu wel of niet op vervuild havenslib gebouwd? Hangt zijn car rière nu aan een zijden draadje of kan hij straks op klinkende wijze zijn 15- jarig jubileum als wethou der vieren? Het ziet er naar uit dat de burgerij lang kan wachten op de uitslag van het wapenge kletter dat over de affaire in de politieke arena is los gebarsten. Maar één ding staat wel als een paal bo ven water: wethouder Chris Zijdeveld, de hoofd rolspeler in dit plaatselijk melodrama blijft de koel bloedigheid zelve. Hij om schrijft zichzelf als iemand die bij voortduring zijn nek uitsteekt. „Ik ben niet het type om jarenlang de pure routineklussen af te lopen. De gevolgen daarvan zal ik ook zelf moeten dragen: ik loop niet weg voor kri tiek," zegt hij zonder een spoor van emotie. „Ik heb een perfekte leerschool ge had. In de eerste periode van mijn wethouderschap was het in de gemeente raad constant oorlog over wat er in de binnenstad moest gebeuren. Mijn po sitie heeft toen vaak op de helling gestaan, maar ik zit er nog steeds." SCHIEDAM - De zo suc cesvolle kledingaktie voor Nicaragua, die krap een maand geleden nog maar werd gehouden in Schie dam, heeft onverwacht een wrange bijsmaak gekre gen. Net op het moment, dat de ingeleverde spullen startklaar stonden voor verzending, werd het Mid den-Amerikaanse land ge troffen door een nieuwe ramp. De orkaan Joan, die vorige week van de oost kust naar de westkust trok, lijkt in een dag tijd haast meer schade aange richt te hebben, dan de al jarenlang durende econo mische boycot door Ameri ka. Ruim 300.000 mensen zijn op dit moment dakloos; complete steden zijn van de aardbodem weggevaagd, een gedeelte van het land staat onder water en de oogsten van '88 en '89 (er was al voor volgend jaar ingezaaid) zijn verloren. Na urenlang bellen lukte het de Vereniging Nicaragua Schiedam om haar kontaktpersoon in Ni caragua te bereiken, de Schie damse Sylvia Saakes. Het oog- getuigeverslag van deze sociolo ge, die daar voor een Neder landse ontwikkelingshulp orga nisatie onderzoek verricht, be vestigde alleen nog maar de bange vermoedens. Rampzalig De situatie is, vertelde Sylvia Saakes, ronduit rampzalig: „Hongersnood en ziekten be dreigen de bevolking, die toch al geen weerstand meer had; de stroom is overal uitgevallen en het is bijna onmogelijk om de meest kritieke plaatsen te berei ken, omdat van het wegennet weinig meer over is. De plaats Rama is veranderd in een meer, de hoofdstad Managua is een natte kliederboel; over de situa tie in Somoto is nog niets te zeggen, omdat de zusterstad van Schiedam niet meer bereik baar is. Vooral aan voedsel en medicijnen heerst schromelijk gebrek," aldus het trieste relaas van de sociologe. Goed voorbeeld Omdat het het Midden-Ameri kaanse land ontbreekt aan fi nanciële middelen, zijn de hul- pakties in eerste instantie ge richt op het inzamelen van geld. De Nicaragua Vereniging Schie dam heeft speciaal daarvoor een girorekening geopend. Burge meester Scheeres overhandigde donderdagmiddag namens het gemeentebestuur een eerste be drag van.3000 gulden; in de hoop dat goed voorbeeld, goed doet volgen. Het overkoepelend Nicaragua Comité Nederland zal er zorg voor dragen dat alle ingezamelde gelden op de juiste plek terecht komen. Wie wat wil storten voor Nica ragua kan dat doen op gironum mer 496244 ten name van Nica ragua Vereniging Schiedam. Zaterdagmiddag houden leden van de vereniging ook een col lecte, tussen 13.00 en 15.00 uur op de Hoogstraat voor de We reldwinkel. Woensdagavond 2 november wordt er een bijeen komst gehouden in het lokaal „Verhullend taalgebruik, sneren van de kant van het college," riep Ulferd Bruseker (CPN). „Onvoorstelbaar dat het college de raad niet aktief heeft geïnfor meerd over Spaland," wilde Adri Reijnhout tijdens de eerste dag van de Algemene Beschou wing wel kwijt. Zijdeveld kijkt met een filosofi sche blik op de zaak terug: „Groepsgedrag, puur groepsge drag. Als 29 van de 33 raadsle den het in grote lijnen met el kaar eens zijn, ontstaat de nei ging om je van die massa te wil len onderscheiden. Dat is heel menselijk, maar schiet wel eens door. Dan krijg je van die ve nijnige debatjes. Ik heb me be wust niet laten verleiden tot provocaties." Zijdeveld vindt, dat hij de wij ste is geweest in de kwestie door af te zien van zo'n steekspel met woorden. De Spaland kwestie komt nu aan de orde in een speciaal debat, waarschijn lijk in november. „We moeten een situatie krijgen waarin we elkaar als gemeenteraad weer kunnen vinden. Zo'n inhoude lijke discussie is de beste ma nier om de zaken op een rijtje te zetten." Topo verleg De wethouder denkt niet dat het „geplande topoverleg" zal ontaarden in het zoveelste wel- les-nietes-spelletje, hoewel er geen nieuw feitenmateriaal op tafel wordt gelegd. Zijdeveld blijft vinden dat de bestaande rapporten over de Spaland- grond ruimschoots voldoende garantie geven om er verant woord te kunnen bouwen. Over het extra bodemonderzoek waar na de kleine linkse partijen nu ook het CDA - de grootste op positiepartij - om vraagt, hult hij zich in haast angstvallig stil zwijgen. ABC Duidelijker is hij over de kritiek over zijn enthousiasme voor de komst van een modern ABC- winkelconcern in plaats van een rij historische pandjes naar de Lange Kerkstraat. „Het is de enige plek in Schiedam, die voor zo'n warenhuisgigant in aanmerking komt; makkelijk bereikbaar met openbaar en eigen vervoer en voldoende ruimte voor parkeerplaatsen. Het stadsbestuur heeft destijds besloten het winkelgebeuren goed aan te pakken, omdat we 50% van de koopkracht aan Rotterdam verliezen. We moeten de mogelijkheid creëren om de bewoners aan hun stad te binden. De ABC-formule is in vergelijk bare gemeenten een winnaar ge bleken. Nu we de kans krijgen die in huis te halen, wil ik die niet laten lopen. Je merkt nu de effekten al. Kijk maar naar de Hoogstraat waar een filiaal van All-Wave is gekomen. Dat soort franchise-bedrijven piekerden kort geleden niet over een vesti ging in de Brandersstad. Als ABC niet doorgaat, zijn we te rug bij af." van de Bewonersvereniging Schiedammers die daarvoor Schiedam-Zuid in de Leliestraat ideeën hebben of daaraan willen 10 om te beraden over verdere meewerken worden verzocht hulpakties aan Nicaragua. Alle aanwezig te zijn. VERENIGDE TAXIBEDRIJVEN EUROTAX SCHIEDAM DAG EN NACHT OOK ROLSTOELBUSVERVOER SCHIEDAM - Zaterdag 29 ok tober aanstaande organiseert de Chr. Muziekvereniging „Harpe Davids" van 10.00 tot 16.00 uur een rommelmarkt in het clubgebouw De Tamboerijn, Faassenplein 203 (Woudhoek). Naast boeken, platen, curiosa zijn er weer oliebollen te koop. De opbrengst van deze rommel markt komt ten goede aan het uniformen- en instrumenten fonds van de vereniging. Inlich tingen: 4711719/4731227. Op dinsdag 1 november aan staande wordt er in zaal Irene te Schiedam een seance gehouden door de Hr. Bouw Vermeulen. Aanvang 19.45 uur, de zaal is open vanaf 19.30 uur. De toe gangsprijs is 12,50 per per soon. Deelname is alleen moge lijk na telefonische reservering, omdat de avond maar een be perkt aantal deelnemers toelaat. Voor verdere informatie en re servering kan men bellen naar tel. 010-4738631 v.a. SCHIEDAM - Gerjan de Waard werd uitgever, om dat zijn kat overleed. Op dat moment viel zijn plan in duigen om samen met zijn lievelingsdier zijn dienstplicht te vervullen. Hij had er op gerekend dat het leger hem niet in de wapenrok zou willen hij sen, als hij met zijn poes aan de kazernepoort ver scheen. Het oprichten van een eigen bedrijfje bleef toen als enig redmiddel over om dat doel te berei ken. Het was Hans Rit- man, een vriend van Ger jan, die met het idee van de uitgeverij op de prop pen kwam. Hij had een paar jaar gewerkt in die branche en er fors wat er varing in opgedaan. „Dan bereik je ineens in zo'n baantje het stadium dat je alleen nog maar leert hoe het niet moet," heeft die op zijn beurt een geheel ei gen, maar even nobele ver klaring voor zijn hang naar zelfstandigheid. Echt mee geteld heeft het niet bij de officiële oprichting van 'Scriptum' in 1985 maar een aardige bijkomstigheid is het achteraf wel: mooie boeken zijn minstens zo belangrijk voor 's lands welvaren als een goedge- trainde club soldaten. Aardige anecdotes, spannende verhalen, het zijn slechts de krenten in de pap van het be staan van jonge literaire onder nemers. Want wie in de uitge verswereld het hoofd boven wa ter wil houden, dient in het be zit te zijn van een fikse portie Hollandse nuchterheid en een feilloos zakelijk instinct. „We reldvreemde, stoffige figuren redden het niet in dit vak", zegt Hans Ritman. „Integendeel, je moet met beide benen op de grond staan en de aktualiteit scherp in de gaten houden. Uit kranten en tijdschriften borre len je ideeën naar boven: daar ga ik eens een boek over ma ken." Regelmatig krijgen de twee ven noten gedichten, manuscripten, romans en andere letterkundige oprispingen ter beoordeling op gestuurd. Tot nu toe heeft Scriptum echter alleen een vijf tal eigen projekten uitgevoerd, waaronder een boek over de ge schiedenis van Dordrecht en een katalogus bij de boekensteu nententoonstelling vorig jaar in Schiedam. „De reden daarvan is simpel. Het grote talent zat er niet bij", vertelt Geijan de Waard. „Pas vroeg een Rotter damse paragnost ons nog zijn verhalen uit te geven. Zelf had hij al een party geregeld met alle Nederlandse sterren, want de hele jetset, zoals hij het uit drukte, kwam voor in zijn 'le venswerk'. Lezen we het door, bleek het puur jatwerk uit de Story en de Privé te zijn en dan nog uit oude nummers. Patricia Paay zat volgens hem gewoon in Nederland bij haar ex. Kijk, dat gaat dus de vuilnisbak in. Bij gedichten ligt het weer an ders. Je weet bij voorbaat al dat die niet verkocht worden Dat risiko kunnen we niet ne men. Het wachten is gewoon op die schrijver met een ongelukki ge jeugd, die op zijn zolder eer bestseller heeft gemaakt. Tot dit tijd trekken we ons eiger spoor." Miskleunen Hoewel het tweetal voorlopig ai te voorspelbare miskleunen ver mijdt, hebben ze bij iedere uit gave tot nu toe wel degelijk hun nek uit moeten steken. „Het is de kunst van het vak om je ei gen markt te creëren", vindt Hans Ritman. „Niemand zat in Dordrecht op zo'n lijvig ge schiedkundig werk te wachten. Het heeft toch goed gelopen. Maar daar hebben we dan ook wel met zijn tweeen weekenden lang voor lopen folderen en alle boekhandels voor platgebom bardeerd met wervende brochu res. Kijk, als je een meedenken de drukker hebt, dan zijn din gen als lettertype, papierdikte, lay-out en vormgeving snel be paald. Maar om de financieen rond te krijgen, daarvoor is veel inventiviteit nodig. Je verkoopt tenslotte eigenlijk lucht." Met Schiedam-Holland - ge schreven door Peter de Lange en gefotografeerd door Tim Hielkema - dat vanaf morgen in de winkels ligt, lijkt Scriptum een regelrechte klapper te heb ben gemaakt. Het opinieweek blad Vrij Nederland - en dat staat bekend om de kritische houding - was zo onder de in druk van tekst en foto's, dat de redaktie vorige week maar liefst zeven pagina's van haar kleu- renbijlage wijdde aan dit 'zelf portret van een versukkelde stad in Holland'. Vriendjespolitiek Hoe is jullie dat gelukt om daarin te komen? Zeker vriend jespolitiek; kregen de uitgevers zo hier en daar als reaktie (naast veel extra bestellingen ui teraard). „Daarop kan ik naar waarheid antwoorden, dat men sen voor kwaliteit altijd over- stag gaan", geeft Hans Ritman dan rustig terug. „De foto's zijn schitterend en ik denk dat nie mand de interviews van Peter de Lange zou kunnen overtref fen." De feiten lijken hem gelijk te geven. Nog voordat Schie- dam-Holland echt in de ver koop ligt, zijn sommige zinnen al een eigen leven gaan leiden. Tijdens de begrotingsbehande ling maandagavond werden de 'geborduurde dweilen in het Stedelijk Museum', waarvan een stadgenoot in het boek rept al een paar maal aangehaald. En de flatbewoonster die vanaf haar balkon haar buitenspelen- de kinderen niet kan 'begillen' maak dik kans op een plekje in de Dikke van Dale, het grootste Nederlandse woordenboek. Zo lang de taal blijft leven, hoeft een uitgever zich geen zorgen te maken. Het mooiste boek voor de eigenaren van Sctiptum is dan ook altijd het volgende. Maar eerst moet Schiedam-Hol- land nog uitgebreid gevierd worden. Volgende week vrijdag wordt het eerste exemplaar offi cieel uitgereikt tijdens een fees telijke bijeenkomst in het Stede lijk Museum. Maar vanaf mor gen ligt het boek al te koop bij de boekhandel. SCHIEDAM - De Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie (NJN), afdeling Schiedam- /Vlaardingen heeft René Pop en Hans Roersma uitgenodigd om een vogellezing te houden. Deze vogelfotografen organise ren een avond met dia's over vo gels die langs onze kust te zien zijn zoals de vele meeuwen, steltlopers en alken, maar ook met zangvogels uit de duinen zo als leeuweriken, vliegenvangers en piepers. De lezing wordt r touden in de Boshoek, in de jek van het Bachplein achter de trambaan in Schiedam. De aanvang is 19.45 uur en de zaal gaat 19.30 uur open. De toegang is gratis. De lezing is op woensdag 2 no vember. Sport in Schiedam Programma Podium Unie weg, 't Sterretje opgelapt Bron: KNMI ZATERDAG 29/10 wolkenvelden droog min. 7° midd.temp. 11' wind: N-3 ZONDAG 30/10 al en toe zon droog min. 1°/ midd.temp. 09' wind: 0-3 MAANDAG 31/10 af en toe zon droog min. 0° midd.temp. 09° wind: VAR-2 „Ik hou ervan mijn nek uit te steken" SCHOON SCHONER SCHOONST O - S-GRAVELANOSEWEG408-SCHIEDAM U Wethouder Chris Zijdeveld Burgemeester Scheeres overhandigt de gemeentelijke bijdrage voor Nicaragua. ZIEKENFONDS - GAK - DETAM - 65+ KORTING VIA BONBOEKJE VOOR VAKANTIEVERVOER MET BAGAGEWAGEN EN TROUWRlJDEN. TEL. 010-4370733 Uitgevers 'Schiedam- Holland' over de dood van een kat en andere verhalen MM Meestal klaar terwijl u wacht Burg. H. Gretelaan 273 tel. 010-4738222 Hans Ritman en Gerjan de Waard. Reparatie klaar terwijl u wacht. Dagelijks van 09.00-16.00 uur en na telefonische afspraak. Nieuwe Haven 131 telefoon 010-4261417 Zaterdags volgens afspraak Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 1