N Medisignaal Wat is er aan de hand in verzekeringenland c Reünie van Prinstererschool VPKV houdt jaarlijkse tentoonstelling OCCASIONS 7 tot 13 november Van de BMW-dealer KALFSBEEK Cursus bij cursus filosofie Jantje Beton is op komst inbraken opgelost HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 2 NOVEMBER 1988 PAGINA 18 BLIJDORP De neushoorn in de Diergaarde doet z'n naam geen eer aan. Het dier heeft de gewoonte, zijn hoorn voortdurend af te schaven tegen betonnen voorwerpen. In de natuur schaven neushoorn dit voor hen essentiële onderdeel ook bij, alleen niet tegen beton en daar door slijt het niet. Overigens heeft het dier zichzelf wel kwetsbaar gemaakt want zonder hoorn op zijn neus kan hij zich niet meer verweren tegen vijanden. Nu is dat in de Diergaarde ?een probleem. Daar leidt de neushoorn en doorvoed en geweldloos bestaan. SCHIEDAM - De Teleac zendt vanaf zondag 6 no vember op radio en tv de cursus Meesters van de westerse filosofie uit. Daarin zullen achtereen volgens denkers als Hegel, Marx, Wittgenstein, Nietzsche, Heidegger, Sar tre en Levinas aan bod ko men. Deze zeven heren mogen dan prachtige ge dachten op papier hebben gezet, voor iets minder verlichte geesten zijn ze vaak niet zo snel te volgen. Voor de simpele kijker zal het een heksentoer worden, om in zeven aflevereingen al dit gees telijk goed meteen te doorgron den. De gelukkige bezitters van video of cassettedeck kunnen de moeilijke momenten weliswaar nog een keertje extra afdraaien. Maar ook zij hebben niemand aan wie zij eventueel brandende vragen over de stof kunnen stel len. De Schiedamse Federatie voor sociaal-cultureel werk heeft daarom een Teleac-begelei- dingscursus opgezet in wijkcen trum De Erker. De uitgezonden programma's kunnen daar te ruggezien en -beluisterd wor den. Niemand minder dan de Rotterdamse filosoof drs. Sjaak Paridaens zal iedere aflevering van een deskundig commentaar voorzien. De eerste bijeenkomst in De Erker aan de Jan van Avennestraat wordt gehouden op vrijdagmiddag en vrijdaga vond 18 november. De kosten bedragen 1,- per keer terugzien en -luisteren van de uitzendingen en 5,- per bijeenkomst. Aanmelden kan bij De Erker, telefoonnummer 4267767. SCHIEDAM - De laatste maanden heeft u veel kun nen horen en lezen over het „plan Dekker". Het principe van deze verzeke ring is dat iedereen een zelfde soort ziektekosten verzekering krijgt. Het verschil „ziekenfonds" en „particulier" verdwijnt daarmee. Hoe zit dat nou met die verzekering? Schieten we er iets mee op? Waarom die verande ringen? Vroeger was het zo, dat als je ziek werd en je had genoeg geld om de dokter of het ziekenhuis te betalen, dan was er niets aan de hand. Kon je dat niet, dan had je pech. In sommige lan den, zoals Amerika bv. is dat grotendeels nog steeds zo. In de oorlog kwam de wet op de ziekenfondsverzekering. Deze regelde dat iedereen van de ge zondheidszorg gebruik kon ma ken. Men betaalt ziektekosten verzekering „naar inkomen". Doktersbezoek, medicijnen en ziekenhuiskosten worden daar door vergoed. Deze zieken fondswet is gebaseerd op een dubbel „solidariteits-principe": de rijkeren betalen mee voor de armeren en de gezonden voor de zieken. We zijn toch op de wereld om elkaar te helpen... De laatste jaren zien we dat de solidariteit ook voor zieken- fondsverzekerden aangetast wordt: de medicijnenknaak en het specialistengeeltje. Plan Dekker Wat gebeurt er nu met het plan Dekker, de volksverzekering? Het principe klinkt heel aan- trekkelijk- - een basisverzekering voor ie dereen. De premie gaat naar in komen. Wie veel verdient be taalt dus meer dan wie weinig verdient. In die basisverzeke ring zit niet alles. Wat er wel en wat er niet door verzekerd wordt, dat is nog een flinke touwtrekkerij, zowel in de rege ring als tussen de politieke par tijen onderling. En hoeveel de premie gaat worden, hoeveel procent van het inkomen, dat is ook nog niet duidelijk. - Een aanvullend pakket, waar mee men vrijwillig zijn of haar verzekering kan uitbreiden. De prijs hiervan wordt een vast be drag. Dus voor iedereen, of het inkomen nou hoog of laag is, evenveel geld. Naar verhouding komen de lagere inkomens er daarmee ongunstig af. Het is ook mogelijk dat mensen met een goede gezondheid minder geneigd zijn zo'n aanvullend pakket bij te verzekeren. Dit be tekent dat hierdoor de premie voor het pakket duurder wordt. Iemand met een chronische ziekte moet zich wel bij verze keren. Op deze manier wordt de solidariteit geweld aangedaan. Uit de discussies in de tweede kamer bleek dat sommige par tijen (VVD) een groot aantal voorzieningen (zoals medicij nen en fysiotherapie) in het aanvullende pakket willen stop pen. Dit wordt dan een duur pakket. Wat betekent dat men sen met lagere inkomens er fors op achteruit kunnen gaan. An dere partijen (PvdA en klein links) willen zoveel mogelijk SCHIEDAM - De rubriek Medisignaal wordt voor Het Nieuwe Stadsblad geschre ven door Lucie Pufkus, Ine Vink, Rene Koop en Ab Korsten. De vier artsen van huisart sengroep De Gorzen/- Nieuwland nemen ditmaal de plannen voor een algehe le volksziektekostenverze kering van de commissie Dekker onder de loep. SCHIEDAM - Jantje Be ton zal van maandag 7 tot en met vrijdag 11 november in Schiedam weer met zijn collectebus alle deuren af gaan. Het geld dat de popu laire dreumes in die week hoopt te verzamelen in de Brandersstad is niet alleen bestemd voor landelijke doelen, maar ook voor plaatselijke. Vorige jaren profiteerden ondermeer de TONO-scou- tinggroep, peuterspeelzaal Pippeloentje en Kluphuis Zuid van de opbrengst van deze collecte. Geen wonder dat dit drietal ook nu weer bereid is mee te werken en een groot aan tal collectanten levert. In Schiedam-Zuid zal het geld geteld worden door mede werkers van de Bondsspaar bank in de Leliestraat. De totaalopbrengst wordt in Het Nieuwe Stadsblad be kend gemaakt. excursie: SUNLIGHT ZEEP FABRIEKEN SCHIEDAM - Ook in 1939 had het onderwijzend perso neel al met overvolle klassen te kampen. Dat bewijst deze foto, die genomen is tijdens een excursie in oktober van dat jaar, van de zesde klas van de Groen van Prinste rerschool naar de Sunlight- zeepfabrieken in Vlaardin- gen. Joke Kappert-van Wijn gaarden zou graag willen weten wat er van haar vrien dinnetjes en vriendjes is ge worden en wil - 50 jaar na dato - een reünie organise ren. Via Het Nieuwe Stadsblad roept ze haar oud-klasgeno ten op, zich hiervoor aan te melden. Dat kan schriftelijk of telefonisch. Het adres van Joke Kappert-van Wijn gaarden luidt: Schouwburg plein 182; 7001 DJ Doetin- chem, telefoonnummer 08340-25173. Overleden: N. Brumlief man, 88 jr. C. J. H. van Zon man, 66 jr. L. Hamerslag man, 95 jr. C. J. Schaap man, 73 jr. C. H. T. van Stijn man, 66 jr. J. J. Roelofs man, 66 jr. C. Snabel man, 75 jr. D. Verlinde man, 73 jr. C. J. Ooms vr., 70 jr. geh. gew. met G. H. Huigen G. Hoekstra vr., 86 jr., geh. gew. met M. J. P. Touburg K. Ritstier vr., 83 jr., geh. gew. met A. F. Versteeg F. Teffer, vr., 79 jr. C. J. K. van Hartingsveldt man, 56 jr. W. Koogje man, 75 jr. J. C. Jansen man, 80 jr. H. van der Meijde vr., geh. gew. met W. A. Pil. 68 jr. voorzieningen in het basispak ket. Want juist voor mensen met lagere inkomens en mensen die vaak ziek zijn is een goede en betaalbare gezondheidszorg belangrijk. En dat bereikt men alleen met een uitgebreide ba sisverzekering. De kosten die men daarvoor betaalt zijn im mers afhankelijk van het inko men. Waarom die veranderin gen Ook in de gezondheidszorg wil de regering bezuinigen. Men wil onder andere geld halen uit ei gen bijdragen en „eigen risico"- verzekeringen. Vanuit bezuini- gings-oogpunt bezien zou het beter zijn als zieken en bejaar den voortaan meer gaan betalen voor hun verzekering. Het lijkt er dus op dat het be leid in de gezondheidszorg meer en meer afhankelijk wordt van rekenkundige problemen met begrotingen. Solidariteit Samenvattend kunnen we stel len dat een volksverzekering aantrekkelijk kan zijn. Maar het is het niet als daarmee de soli dariteit verdwijnt en juist lagere inkomens en zieken met hoge premies komen te zitten. Dan is alles alleen maar een middel om te bezuinigen. Alles hangt dus af van de inhoud van het basispakket en hoe hoog de pre- mie gaat worden. VLAARDINGEN - Donder dag, vrijdag en zaterdag is in de Lijnbaanhal een complete le vende have te zien als daar de Vlaardingse Pluimvee en Konij nenliefhebbersvereniging, beter bekend als de VPKV de jaar lijkse expositie houdt. Kortom op die dagen wordt de Lijnbaanhal het domein van hoenders, konijnen, sierduiven, cavia's en eventueel fazanten, kalkoenen, eenden, ganzen, muizen, ratten, hamsters e.d. Van alle rassen is een ideaalui- terlijk vastgesteld. De bedoeling is dat de dieren zoveel mogelijk hiermee overeen komen. Om vast te stellen in hoeverre dit het geval is, worden de dieren beoordeeld door keurmeesters. Dit beoordelen gebeurt één maal per jaar wanneer de VPKV de clubshow organiseert. Daar zijn dan zo'n 400 dieren verzameld en er zijn prijzen te verdienen voor de mooiste die ren. De tentoongestelde dieren zijn allemaal eigendom van de le den. Sommige van de dieren zijn te koop. Tijdens de show zijn er voortdurend leden van de VPKV aanwezig die aan geïnteresseerden informatie kunnen verstrekken over het houden van dieren. De kinder boerderij zorgt voor een paar geiten. In de volière van de VPKV zullen ter opluistering een aantal fazanten worden ten toongesteld. De tentoonstelling wordt geopend door burgemees ter Van Lier, op donderdag avond 3 november om acht uur. Openingstijden: donderdag avond van 20.00-22.30 uur; vrijdag van 10.00-22.30 uur; za terdag van 10.00-16.30 uur. De toegang is gratis. SCHIEDAM - De politie heeft na een uitgebreid onderzoek een recordaantal inbraken op weten te lossen. Vorige week werd een 15-tal Schiedammers aangehou den -allemaal tussen de 16 en 21 jaar oud - die bekenden in de periode juni tot september ruim 32 inbraken te hebben ge pleegd. Het stel opereerde in verschil lende combinaties voornamelijk in Schiedam-West, met uitzon dering van een beroving in Apeldoorn. In totaal maakten zij een buit met een waarde van ruim een ton, in de vorm van geluidsapparatuur, sieraden en geld. De schade die zij aanricht ten aan woonhuizen en bedrijfs panden loopt in de duizenden guldens. De goederen zijn voor zover mogelijk inmiddels weer terug bij de rechtmatige eigena ren. Ook vorige week werd een 26-jarige stadgenoot aangehou den, die een 16-tal inbraken be kende in voornamelijk tuin huisjes en sportkantines. Van zijn buit, vooral bestaande uit pakken koffie en snoep, werd niets teruggevonden. VLAARDINGEN - De aanleg van een viadukt over rijksweg A20 is niet geheel zonder incidenten verlopen. Zaterdagmiddag en -avond hebben zich daar een drietal aanrijdin gen voorgedaan. Bij deze aanrijdingen waren een zeven-tal auto's betrokken. De aanrijdingen vonden plaats ter wijl er in file werd gereden. In twee van de gevallen ging het om een kop-staart-aanrijding, waarbij men te laat zag dat men langzamer ging rijden of stopte. In het derde geval ging het om een vrachtauto, die een ma noeuvre naar links maakte en hierdoor de links naast hem rij dende personenauto raakte. Bij de aanrijding, die omstreeks 18.10 uur plaatsvond, raakte de bestuurder, een 80-jarige inwo ner uit Naaldwijk en zijn 78-ja- rige passagier ook afkomstig uit Naaldwijk, gewond. Beiden zijn met borstbeen-fracturen opge- Ford Escort 1.3 L Combi Mini 1000 Chelsey Opel Kadett GT 1.6 GT Porsche 944 VW Polo GT Coupé VW Golf GTI 16 Klepper saaaaas ■BMBS Neus zonder hoorn Vule: Koto Willem de Bie De zesde klas van de Groen van Prinstererschool uit 1939. Complete levende have in de Lijnbaanhal De Sebright kriel maakt zich extra op voor de jaarlijkse ex positie Het konijn van het ras Hollander wacht gelaten op de din- RgCOrd&LHltSl] gen die komen gaan tóJMi De oud Duitse moork op is ook te zien in de Lijnbaanhal Verkeersongelukken bij viadukt over rijksweg A20 WjéÊm»' Het verkeer had van al die overbruggingswerkzaamheden maar knap last. Het aevola was dan ook enkele ongelukken. a i 6 S s 5/81, oranje/beige kunstleer, 88.000 km5.750,- 8/86, rood/grijze stof, radio, 34.000 km8.750,- 5/86, zwart/grijze stof, getint glas, 55.000 km19.750,- 1982, rood/zwarte stof, getint glas, l.m. velgen, radio-cassette, -nn 87.000 km37.500,- 5/84, grijs metallic/ Q__ zwarte stof, l.m. velgenlo.SOU,- 1/87, rood/zwarte stof, 35.000 km32.750,- BMW MAAKT RIJDEN GEWELDIG Maassluis, P. C. Hooftlaan. Tslafoon 01S9S-1B5M Schkadsm, Nw Haven 233. Telefoon 010-4731155

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 18