Het w Wm PvdA op pad in Groenoord Golf nu al blikvanger 0(1 Cobra centraal in Stedelijk Museum lil PER METER BEDRUKTE MOUSSELINE Rondje knokken in "t Vierkantje^ Stadsblad y Zuid-Holland Appelmarktbrug afgesloten KOM, KIJK EN VERGELIJK!! J WOENSDAG 2 NOVEMBER 1988 40e JAARGANG, NUMMER 88 OPLAGE 39.700 Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 J BOKSGALA PEDRO VAN RAAMSDONK JAN LEFEBER SCHIEDAM - De Appelmarkt- brug (over de Lange Haven) is vanaf maandag 31 oktober afge sloten voor alle verkeer. Aan de brug worden schilderwerkzaam heden uitgevoerd. Afhankelijk van de weersomstandigheden zal het werk één week gaan du ren. SCHIEDAM - Net als Rotterdam en Hoek van Holland kan Schiedam sinds dins dagochtend bogen op een object van de Stichting Kunst- en Vaarwerk. De groep artiesten, die achter die naam schuilgaat, ont wierp eerder blikvan gers als een paar manshoge dobbelste nen op de pier langs de Nieuwe Waterweg, en een felrode BMW, die half uit een parkeerga rage in het hartje van de Maasstad steekt. De felgekleurde Golf met huisraad die nu is opgesteld op een braakliggend terrein naast de Buitensluis in De Gorzen past prima in dat rijtje kunstwerken. De ge meente Schiedam, het Hoogheemraadschap Schie- land en een aantal aanne mers, die meebouwden aan de buitenwaterkering, zijn de opdrachtgevers van het object, dat uitgevoerd werd door Wilton Fijenoord. Minister Nelie Smit-Kroes komt de Golf met schemer lamp en Rietveld-stoel vol gende week onthullen. Het stalen gevaarte werd reeds gisteren onder veel bekijks op z'n plaats gezet, omdat de ontwerpers op hun ge mak de eventueel tijdens het transport opgedane schade willen herstellen. De nieuwe Albert Heijn Supermarkt §Haj$ast*aM MÉÉR METERS MODE SCHIEDAM - De ar beidsomstandigheden voor het personeel van de ver zorgingstehuizen De Harg en Spaland zijn bijzonder zwaar. Van de bewoners van De Harg heeft 28 pro cent behoefte aan meer persoonlijke verzorging die alleen in een verpleegte huis kan worden gegeven. In Spaland liggen de cij fers zelfs aanzienlijk ho ger: maar liefst 70 procent. „De problemen liegen er niet om", zelgt PvdA- raadslid Arie van Loenen. „Spaland gaat renoveren. Van 156 kamers naar rond de 80. We moeten jaarlijks in Schiedam 19 bedden in leveren van de regering en het flankerend beU id geeft onvoldoende resu ff n is bovendien te duur". Gigantische keus in schitterende najaars-dessins voor blouses, rokken en japonnen. In viscose en poly-silk. Leden van de PvdA-fractie trokken gistermiddag fietsend en lopend (of hielden 'residen tie' in boerderij Landvreugd en wijkcentrum De Blauwe Brug) door Groenoord om daar bun ■or te luisteren te leggen bij wi .eliers, vertegenwoordigers van buurt- en clubhuizen, on derwijs en jongerenwerk en de ouden van dagen. De PvdA op pad in de wijk, net als in het voorjaar in Schiedam-Oost. En dat bezoek beviel de PvdA al prima. Éen probleem inventari satie uit de eerste hand. En pro blemen doen zich voort in Groenoord. Winkeliers De winkeliers van Hof van Spa land en Woudhoek klagen over de bereikbaarheid van hun win kelcentrum. Fractieleider Ge Brouwer: „De acht winkeliers in Woudhoek vinden zichzelf te veel in een dood hoekje zitten. Door allerlei blokkades in Schiedam-Noord zijn ze moei lijk bereikbaar. Mensen pakken dan liever de wagen en rijden door naar Hof van Spaland. Woudhoek is echt een buurt centrum, maar zoals het nu gaat schiet het zijn doel voorbij. En in Hof van Spaland klagen de winkeliers over de parkeerover last. Het parkeerterrein is altijd tjokvol, terwijl even verderop een leeg Bachplein ligt. Ook over de vele stoplichten zijn ze niet tevreden. Wie vanuit Schiedam-Oost naar Schiedam- Noord komt, passeert 16 stop lichten". Tram Groenoord vergrijst, merkte de PvdA-efs gisteren na afloop op Maar met vele voorzieningen in de buurt en een tram voor de deur is dat dan ook niet ver wonderlijk. De scholen zullen het dan ook in de toekomst ex tra moeilijk krijgen. De openba re basisschool 'De Ouverture' zit met het leerlingenaantal op de grens van het toelaatbare. De Ouverture was de enige school die met de socialisten sprak, twee andere onderwijsinstellin gen lieten het afweten. Van alle klub- en buurthuizen in Groe noord kwam er ook maar een opdagen. Die wilde meer subsi die. Fractieleider Ge Brouwer is tevreden over het uitstapje naar Groenoord. „Het is mij erg meegevallen. Hier wonen men sen met problemen, maar dat ze problemen hebben vinden ze heel normaal. Nieuwe feiten die naar boven kwamen waren de klachten van de verzorgingste huizen en de winkeliers". SCHIEDAM - 'Grillen van directie openen deuren voor barbaren'. 'Kunst is wat anders dan wild ge- klodder en communistisch geraas', bezoekers aan de expositie '40 jaar Cobra' en de overzichtstentoon stelling van Cobralid Eu gene Brands worden bij binnenkomst in het Stede lijk Museum direkt gecon fronteerd met vergrote, vergeelde en pittig ge schreven krante-artikelen van bijna 40 jaar geleden. 'Ons inziens is Karei Ap pel niet in staat een nor maal, serieus en accepta bel schilderij te vervaardi gen', en ga zo maar door. De kunstcritici in die tijd lieten weinig heel van de groep experimentelen. Van een opening zoals in no vember '49 die in het Stedelijk te Amsterdam in een vechtpar tij ontaardde, was afgelopen zondag geen sprake. Cobra is na de jaren vijftig algemeen aan vaard, en hoe! De prijzen voor gouaches van Appel, Constant, Asger Jorn en Corneille vliegen de pan uit, net als de verzeke ringspremies trouwens. Ook duiken regelmatig vervalsingen op. Galeriehouders en kunstver zamelaars steken beschuldigen de vingers op en maken elkaar in landelijke weekbladen voor rotte vis uit. Uniek De Schiedamse Cobra-collectie is bescheiden van omvang en onvolledig, maar uniek omdat het meeste werk uit de Cobra periode zelf stamt. Hoewel ge stegen in waarde, is de verza meling in het museum redelijk uitgedund. Educatief medewer ker Pim Schenkelaars weet zich nog prima te herinneren hoe een Amsterdamse (ex-) galerie houder met een volmacht van Corneille het Stedelijk binnen stapte en de gouaches letterlijk uit de omlijsting rukte en onder z'n arm naar buiten liep. „Cor neille omschrijft bruikleen als een soepele vorm van bezit", merkte directeur Hans Paalman vorige week schamper op tij- dens een voorbezichtiging waar slechts twee kranten gehoor aan gaven. „Maar bruikleen is voor ons alleen maar interessant als het hier ook daadwerkelijk kan blijven hangen en desnoods te gen een soepele prijs kan wor den aangekocht." Gevoelig Corneille ligt klaarblijkelijk ge voelig in het Stedelijk Museum. Astrid Tielemans die samen met Pim Schenkelaars verant woordelijk is voor het educatief Cobra-project 'Dat kan een kind van drie ook' steekt haar bewondering voor Eugene Brands in tegenstelling tot Cor neille niet onder stoelen of ban ken. „Die man is altijd zichzelf gebleven. Dat kan ik niet zeg gen van Corneille met z'n be schilderde pennen, piano's en stropdassen. In Amsterdam zag ik overal posters van hem han gen: ik werd er gek van." Cafe Veertig jaar Cobra in het Stede lijk Museum. Bijna alles is uit het Open Depot gehaald om aandacht te schenken aan het feit dat op 8 november 1948 in een Parijs café een groep van experimenteel werkende kunste naars (schilders en dichters) uit Copenhagen, Brussel en Am sterdam werd opgericht. Van de 75-jarige Cobra-kunstenaar Eu gene Brands is een uitgebreide monografie voor 75 gulden te koop. Met hoofdzakelijk kleure nafbeeldingen. Gédrukt en uit gegeven door de SDU. Voor een luxe uitgave en een zeef druk van de bejaarde kunste naar betaalt men 250 gulden. De beide exposities duren tot en met 27 oktober. T.V. DEFEKT? RADIO ABA Videospecialisten SCHIEDAM - Twee 21- jarige Schiedammers heb ben vrijdagavond café 't Vierkantje op de Koe markt op stelten gezet. Al bij het binnenkomen kreeg het duo mot met twee an dere gasten over het open- trappen van de deur. Er ontstond een klein handge meen, dat door een ober gesust werd, waarna de amokmakers ogenschijn lijk rustig de zaak verlie ten. Even later keerden ze echter terug, duidelijk in de bedoeling verhaal te ha len. Ook die poging wist het personeel van 't Vier kantje in de kiem te smo ren. Maar toen het tweetal bij de derde poging gewapend bleek met een stel honkbalknuppels werd het de café-eigenaar te gor tig. Tijdens het handgemeen dat ontstond verweerde hij zich met een bahco-sleutel en verwondde een van zijn aanvallers aan het hoofd. De inmiddels gearriveer de politie suste de gemoederen en bracht het slachtoffer naar het Schielandziekenhuis. Als de agenten al dachten dat daarmee de kous af was, dan hadden ze buiten de waard ge rekend. Later op de avond on dernam de broer van de gewon de Schiedammer samen met een groep vrienden een vergel- dingsaktie. Nog net voordat hij met een fiets een ruit stuk kon gooien wist de politie hem in de boeien te slaan. Samen met'zijn inmiddels opgelapte broer mocht hij ter ontnuchtering een nacht in een cel doorbrengen op het hoofdbureau in de Lange Nieuwstraat. wasautomaten koelkasten fornuizen VRIJDAG 04/11 ZATERDAG 05/11 ZONDAG 06/11 zonnig af en toe zon wolkenvelden droog droog droog Bron: min. -3° midd.temp. 6° min. 0° midd.temp. 7° min. 3° midd.temp. 8° KNMI wind: ZO-4 wind: Z-4 wind:NW-3 7 November 1988 19.30 uur Rotterdam-Ahoy Europees kampioenschap Verder: Blanchard - Held v.d. Tak - Kortram Regilio Tuur Het was een hele klus om de Golf te plaatsen. De echte kenners zullen in het meubi lair op de staalplaat een Riet veldstoel kunnen ontdekken. Zie pagina 24 LEO HORN am» Schiedam, Hoogstraat 27 b t/o HIJ Herenmode. Problemen, die er niet om liegen albert heijn Een hele zwik PvdA kopstukken op een rijtje. Van links naar rechts: Hans van K!eef(wethou- der) Yvonne Siljee (raadslid), Ton de Vos(raadslid), Aad Wiegman(wethouder), Mari Dinge- nouts(voorlichter Openbare Nutsbedrijven) enge Brouwer(fractievoorzitter) Van experimentele kunst tot gevestigde orde i Oerbeest van Karei Appel, collectie Stedelijk Museum Schiedam. Wij helpen direkt!!! Tel. 4260778-4733961 of 01899-15874 Groenelaan 95. Vtrkoop Inruil Ripatstw Oct mor uw wumtcltinti tn kou/kalen. De gevolgen van Joan' In Nicaragua Hoogstraat 202 Passage Theater op operette toer 1 Vlaardingen-Centrum Vfelefoon 010-4346011 Oranjestraat 13 Schiedam-Centrum Telefoon 010-4263805^ Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 1