„En Bluefields is niet meer" Het kleurrijke leven van een Schiedamse schilder sport- haver SWEATSHIRTS 59.95 35.- „Meer boodschappen voor hetzelfde geld" SCHEPER pumn 'Schiedam - Holland' c'eslbon m a se r VWanes <3 VERINGMEIER TANDTECHNIEK Manege de Prinsenstad of de Gorzen? pinda's met rozijnen 500 gram van 5.90 voor m i i Schiedamse geeft ooggetuigeverslag van ramp Nicaragua Gebit stuk? 'Heren' in verkeer op de vuist Hèt cadeau voor Sint en Kerst. 'HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 2 NOVEMBER 1988 PAGINA 3 MANAGUA, vrijdag 21 oktober —Reeds twee da gen worden we in volle spanning gehouden, in af wachting van de orkaan Joan. De regionale radio's zenden het nationale pro gramma uit, waar het ver loop van Joan (of Juana, zoals het hier wordt ge noemd) breed uit wordt ge meten, en de mensen in de wijken worden opgeroepen zich te melden bij de diver se commissies die worden gevormd. De kanalen moeten schoongemaakt t worden in de stad zodat het water weg kan, en niet de huizen die langs de ran den zijn gebouwd zal wegs leuren. De gezondheid- sposten moeten worden be vrouwd en bemand. De schuilplaatsen, zoals zie kenhuizen en scholen moeten worden ingericht. Op de radio roept men op water in voorraad te houden en op de markten wordt druk gespecu leerd met kaarsen en lampeno lie. Men wordt aangeraden in ieder geval voor drie dagen eten in huis te hebben. Vandaag en gisteren zijn 4000 mensen uit Bluefields geëvacueerd, vooral ouderen, vrouwen, gehandicap ten en kinderen. Er wordt voorspeld dat de or kaan de kust bij Bluefields in de vroege ochtend zal bereiken en later op de dag Managua. Ge lukkig. alles is zoveel minder bedreigend als het niet 's nachts gebeurt. Zaterdag, 21 oktober Het eerste dat ik doe als ik wak ker word om half zeven is de radio aanzetten. De berichten zijn meer dan alarmerend. De orkaan raast om Bluefields heen. De schaarse informatie die doorkomt bericht dat in Corn Island, net voor de kust voor Bluefields 95% van de palmbomen zijn verwoest in de storm. Je durft je nauwelijks voor te stellen wat er van de huisjes, van wat hout en riet, is geworden. Dan voor het eerst bericht uit Bluesfields. „Dit is erger dan de aardbeving in Managua," schreeuwt een verslaggever door een krakend zendapparaat. Er staat geen huis meer overeind. Het verslag geeft je kippevel. Pas dan, zaterdag, nadat de stad al drie dagen in rep en roer is, wordt een iedereen duidelijk dat er werkelijk een ramp aan het gebeuren is. Waar ik gister- ittH** ADVERTORIAL heel Nicaragua is een natte kliederboel, aldus de schiedamse sociologe in haar brief avond nog aarzelde of ik meer spullen in veiligheid zou bren gen, is dat nu geen vraag meer. Dinsdag 25 oktober Volgens de laatste berichten zijn 60 mensen omgekomen ten gevolge van de orkaan. Het wordt haast vol trots gemeld dat er slechts 60 mensen zijn omgekomen. En het moet wor den gezegd: gezien de waanzin nige kracht van 260 km per uur (met windstoten van 290 km/u) waarmee Juana de kust van Ni caragua aanviel is 60 doden een zeer beperkt aantal. De lijken zullen een van de grootste problemen worden, niet alleen in Managua en Este- li. In grote delen van het land is de elektriciteit ten gevolge van de zware regenval uitgevallen, en werken de koelplaatsen voor de lijken derhalve niet. Daar naast is alle vervoer volledig in gezet om mensen in het oosten van het land te evacueren. Ei gen vervoer is een zeer zeldza me luxe in Esteli. Op de radio wordt met enige regelmaat de families opgeroepen zo snel mo gelijk ter plaatse te zijn omdat de lijken rotten en spoedig moeten worden begraven. Ove rigens zijn het merendeel van de doden niet gevallen ten ge volge van de orkaan doch een natuurlijke dood gestorven. Paraat Dit land verbaast me nog steeds. Terwijl je soms uren on geduldig op je stoel kunt zitten schuivelen bij de zoveelste lan ge speech, blijkt men in tijden van nood opeens spijkers met koppen te kunnen slaan, verant woordelijken te kunnen vinden De lijken zullen een van de grootste -problemen worden, schrijft Sylvia saakes Het Nieuwe Stadsblad UW THUISKRANT Compleet verzekerd voor de halve premie Assurantie financieringsbureau 18-40 jaar60.- Kinderen30.- 40 jaar en ouder72.- Kinderen36.- •lekkerste Kinderverdriet in Nicaragua die niet van hun post gaan, en die ook als het gevaar geweken lijkt op hun hoede blijven. Bin nen enkele uren heeft de wijk tot in de kleinste details alle ge gevens voorhanden en alles pa raat om eventuele nood te ledi gen. De brandweer is met vele manschappen paraat om grote groepen mensen te evacueren en bij calamiteiten op te treden. Ais we 's nachts om één uur nog even bij de post in de stro mende regen binnenwippen, zie ik tot mijn verbazing dat de mannen die aanwezig zijn kof fie drinken. Dit land dat zo be rucht is om zijn alcoholgebruik, presteert het om in tijden van nood alert te zijn en geen drup pel alcohol aan te raken. Die nacht worden in Esteli 600 mensen geëvacueerd. De orkaan zelf is „Gracias a Dios" (dank zij God) zoals de Nica's zeggen, niet overgekomen, wel is hen hevige regenval toebedeeld. De volgende dag kunnen de geëva- cueerden al terug naar hun hui zen. Waterstand Ook in Managua is de situatie meegevallen. Er zijn 86 huizen ingestort - van de vele duizen den bouwvallige huizen is dat een schijntje - vele bomen zijn ontworteld, en elektriciteitspa- len geveld. In Tipirapa staan grote delen blank. Een totaal beeld zoals dit voor het weste lijk deel van het land geldt. Het oostelijk deel echter is zodanig getroffen dat het nauwelijks is voor te stellen. De rivier Rama is dermate buiten zijn oevers getreden dat de stad Rama en de naburige stad La Esperanza 17 meter onder water staan. De waterstand zal de komende da gen nog 2 meter stijgen. Alleen de gebouwen van twee verdie pingen of meer zijn met hun dak nog te zien. En Bluefields. Bluefields is niet meer. Alleen in de herinnering zal het blijven voortbestaan. De stad is totaal verwoest, met en kele uitzonderingen van cemen ten gebouwen als scholen. Ge bouwen die overigens niet ka rakteristiek waren voor deze stad met 33.000 inwoners. In totaal werden 200.000 men sen geëvacueerd. Zestig doden zijn gevallen, waaronder slechts twee in Managua. Tien van de zestig doden vielen in Rivas, waar het Meer van Nicaragua meer steeg dan werd verwacht. Er zijn nog steeds vermisten, hoeveel is op dit moment onbe kend. De gehele oogst in het westen van het land, het belangrijkste landbouwgebied, is tengevolge van de zware regenval van de laatste twee maanden, en de or kaan die erover heen kwam, to taal vernietigd. SCHIEDAM - Wordt Ne derland kleurrijker? Di- rekteur F. Smits van het gelijknamige schildersbe drijf aan de Tuinlaan vindt van wel. Steeds vaker wor den silo's, liftschachten en trappenhuizen met felle kleuren opgeschilderd. Er wordt in schildersland zelfs een pluim uitgedeeld aan de eigenaar-opdracht gever van een object dat van binnen of van buiten bijzonder fraai, creatief en geslaagd met de kwast is bewerkt: de Nationale Schildersprijs. F. Smits ontving vorige week dinsdag, samen met kleuradvi- seuse Mara Zaat en bedrijfslei der F. Loenen uit handen van minister Ed Nijpels (VROM) een „nominatie" voor een klus die het Schiedamse bedrijf in Den Haag klaarde. Slechts ze ven andere bedrijven kwamen voor eenzelfde prijs in aanmer king. „Ik heb begrepen dat de jury werkelijk bestookt is met inzen dingen en dat het gezien het ni veau heel wat hoofdbrekens heeft gekost. Dat de NMB in Amsterdam gewonnen heeft, vind ik niet zo gek. Wat een fantastisch, bijna futuristisch gebouw is dat." Wildgroei Met de Nationale Schildersprijs wil het bedrijfschap, waar 5200 firma's zijn aangesloten, ook aandacht vestigen op de wild groei van kleurtoepassingen. „De overheid moet er op toe- Hele dorpen werden door aardbodem weggevaagd. de orkaan Joan van de SCHIEDAM - Nicaragua is wereldnieuws sinds het krap een week geleden werd getroffen door een orkaan. Dagelijks verschijnen er stukken in alle kranten over de ellende waarin de bevol king van het Middenameri- kaanse land nu verkeert. Toch is de noodsituatie in Nicaragua voor de meeste inwoners van de Branders- stad waarschijnlijk niet veel meer dan een „ver-van mij n-bed-show". Zo niet voor Sylvia Saakes. De Schiedamse sociologe ver richt voor een landelijke ontwikkelingshulp-organisa tie onderzoek in Nicaragua. Zo maakte zij van zeer na bij mee wat een dergelijke natuurramp kan betekenen. Het Nieuwe Stadsblad pu bliceert een gedeelte van het ooggetuigeverslag (met foto's) dat Sylvia Saakes stuurde aan de Vereniging Nicaragua Schiedam. Die heeft inmiddels een hulpak- tie opgezet. Wie daaraan een financiële bijdrage wil leveren, kan dat doet via girorekening- nummer: 496244. GROTE KOLLEKTIE vanaf o.a.: KWAY (V.l.n.r.) Minister Ed Nijpels (VROM), bedrijfsleider van de Schiedamse vestiging van Schildersbedrijf Smits B.V., F. Loenen, direkteur F. Smits en kleuradviseuse M. Zaat. zien," zegt Smits duidelijk. „Te pas en te onpas wordt er heel wat afgekliederd. Iedereen denkt verstand van kleur te hebben. Maar deskundigheid is vereist. Je begeeft je op het .ter rein van de esthetica. De toe passing van kleur moet ook funktioneel zijn. Ik noem maar een voorbeeld. Je kunt in een ziekenhuis gele strepen trekken, met als doel dat de bezoeker bij de balie uitkomt." Schiedam Ook Schiedam spreekt een klein woordje mee in de huidige ont wikkelingen. „Met projekten in Nieuwland en Groenoord wordt momenteel duidelijk nagedacht over kleurstellingen. Gemeente lijk Woningbeheer en Woning bouwvereniging Schiedam staan positief. Je moet niet vergeten dat Schiedam nooit een kleur rijke stad is geweest: het proces verloopt daarom ook moeiza mer." Geboren: Mustafa z.v. Yalcinkaya-Yalcin- kaya Steven C. z.v. Kies-Knaapen Siegmund H. z.v. Lussenburg- De Bruijn Mare z.v-. Den Uijl-Van Ravens Emine d.v. Ozel-Ozel Roy z.v. Van Eijk-Van der Neut Brechje R. d.v. Van der Velden- Zwaan Andy z.v. Van Eijk-Snijders Josien d.v. Meijboom-Kooij Renee d.v. Meijboom-Kooij Robin C. z.v. Zijlstra-Van den Berg Kimberley d.v. Stuijfzand-Pas- man Kevin B. z.v. De Wit-Baas Bianca I. d.v. Vrijenhoek-Van der Linden Douglas J. z.v. Pillow-Bath Jorick E. z.v. Heijndijk-To- maello Nanda L. d.v. Heijndijk*To- maello Sylvana d.v. Krommenhoek- Pistorius Sylvia d.v. Van der Sloot-Erd- tsieck Alain z.v. Mellema-Van Otter- loo Mine d.v. Ozarda-Van Ipenburg Simone E. d.v. Somers-Sigter- man In ondertrouw gegaan: N. A. van Huët 39 jr. en A. M. H. de Wit 23 jr. M. Koogje 22 jr. en Y. J. Bak ker 26 jr. A. Ruijken 22 jr. en M. C. Zen- giner 22 jr. Gehuwd: A. J. C. Verwijmeren 29 jr. en J. M. M. Schreden 27 jr. L. Osseweijer 29 jr. en A. de Jong 20 jr. R. Bell 41 jr. en A. J. van der Mijde 34 jr. Aan het stadskantoor zou Smits liever vandaag dan morgen wil len beginnen. „Het is met dat marmer natuurlijk een onder houdsvrij gebouw. Jammer, maar ondanks dat zou er best wat leuks van gemaakt kunnen worden. SCHIEDAM - Ook de afge lopen week weer raakten agressieve weggebruikers slaags met elkaar in Schie dam. Een 25-jarige Vlaar- dingse automobilist moest op de kruising van de Julia- nalaan/BK-laan naar zijn zin te krachtig remmen om een aanrijding te voorko men. Bij het eerstvolgende stoplicht stapte hij uit zijn auto om de schuldige aan dit voorval een 23-jarige Schiedamse bestuurder, die overigens op een voorrangs- weg reed, de les te lezen. Die voelde zich zodanig be dreigd, dat hij een mes uit zijn handschoenvakje greep. Dat moest hij met een deuk in zijn wagen be kopen. Maar bij een tweede stoplicht nam de Schiedam mer revanche en trapte een buts in de auto van de Vlaardinger. Daarna volgde een wilde rit naar het hoofdbureau van politie in de Lange Nieuwstraat. Voordat agenten in konden grijpen, ging het tweetal buiten met elkaar op de vuist. De Schiedammer liep daarbij enkele klappen op, maar was nog wel bereid om de zaak binnen uit te praten. (Ook voor al uw ski-onderhoud) ORANJESTRAAT 15, 3111 AM SCHIEDAM TELEFOON 010-4735445. (ADVERTENTIE) „Ik zal nooit wennen aan de cultuurarmoede hier". Guus van der Feijst, voormalig gemeente-archivaris „Ga maar 's op twaalf hoog uit het raam hangen om je zoon te roepen dat hij iets moet laten. Dat is niet te begillen". Riet Immerzeel, inwoonster Groenoord Bovenstaande opmerkelijke foto en citaten zijn terug te vinden in een boek over Schiedam en Schiedammers. Interviews: Peter de Lange. Fotografie: Tim Hielkema. Nu in de boekhandel voor (na 1 januari 1989 47.50) De gevolgen van Joan in Nicaragua „Het geeft je voldoening als je bij Bas van der Heijden je boodschappen haalt. Want dan weet je voor jezelf, dat je het goed hebt gedaan. Ik ben zo iemand, die nooit zal zeggen, dat ik „maar huisvrouw" ben. In een gezin met vier kinderen heb je heus wel wat te doen. Ook al zijn er nu een paar de deur uit. Het verantwoord besteden van het beschikbare geld vind ik daarvan een heel belangrijk onderdeel. Koop je alles bij Bas van der Heijden, wat ik al jaren doe, dan heb je meer boodschappen voor 't zelfde geld". Daar bestaat voor mevrouw J. C. Dubbeld-Janson blijkbaar geen greintje twijfel over. Haar bewijs? „Tijdens onze maand vakantie 's zomers op de caravan koop ik bij een andere supermarkt. Ook geen kleintje. Maar wél veel duurder. Doelgericht boodschappen doen in een zaak met sfeer en dan 's avonds aan tafel horen: het was weer lekker, dat is toch plezierig? Dan mag je toch denken: ik doe het goed, samen met Bas?" Daarom te meer was mevrouw Dubbeld ermee ingenomen toen de veel te kleine Bas van der Heijden supermarkt in haar woonplaats het veld ruimde voor een royale, grote zaak. „Modern, licht, open, overzichtelijk: een verademing. Zo'n Bas als hier zou je iedereen gunnen". Mevrouw J. C. Dubbeld-Janson:En de aanbiedingen uit de advertentie zijn in de zaak zeif altijd heel makkelijk te vinden Waar het nodig is en het kan: renoveren, vergroten en eventueel verplaatsen, dat blijkt de Bas-filosofie en de toekomst. Die is voor mevrouw Dubbeld dus al begonnen. V VERSCHIJNT IN: SCHIEDAM. KETHEL, ROTTERDAM WIJK OUD MATHENESSE. WITTE DORP KANTOOR: Dam 2 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 EDITIECHEF: J. Groeneveld Telefoon 010-4732877 Privé 010-4707528 VERTEGENWOORDIGER: Mevr. I. van Bracht Privé 015-622213 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Helma Vincent, Gerjan de Waard, Arne v. d. Zande EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-4344022 Privé 010-4265764 HOOFDREDAKTIE: P. J. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190955, ingeschreven K.v.K. nr. 96375 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 16-07-87 nr 97/1987 01-10-88 Lange Haven 102 Schiedam Telefoon 010-4262683 Halve premie per persoon per maand VANAF 5?^: - - ai- ii JVl >-■; Schiedam, Hoogstraat 180 Rotterdam, Winkelcentrum Oosterhof Winkelcentrum Zuidplein Winkelcentrum Groot IJsselmonde Krabbendijkestraat 95 Vlaardingen, Hoogstraat 163 Reparatie klaar terwijl u wacht. Dagelijks van 09.00-16.00 uur en na telefonische afspraak. Nieuwe Haven 131 telefoon 010-4261417 Zaterdags volgens afspraak

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 3