Wm Het weer T KABIWET NZÖLft „Honderdoveruren zijn niets bijzonders" Beaujolais Primeur in trek bij kenners en liefhebbers kreisel n re M Promotiefilm verdringt de stropdas Sint Nicolaas weer in Schiedam O RENAULT APK Ontdek je plekje voor tweede maal naar Schiedam T lil Stadsblad Zuid-Holland GROTE BEURT een van de dealer voor Schiedam. Oogstfeest Opbrengst Jantje Beton KERSTKAARTEN Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 Hoofdagent Tom van Renswoude en brigadier Sjaak Poppe: „Eerst was het lachen, gieren, brullen, maar nu... SCHIEDAM - Als er twee surveillancewagens 's nachts de stad door kruisen is het veel. Er staat welgeteld één politie motor in de garage, terwijl 16 agenten hiervoor spe ciaal zijn opgeleid. En al waren er voldoende motor fietsen: er hangen maar vier (kunst)lederen pakken in de garderobe. Wie drie weken achter elkaar op va kantie wil, moet intern heel wat kunst en vlieg werk verrichten en een zwaar beroep doen op col legialiteit van zijn ambtge noten. Een team samen stellen omdat in een be paalde wijk voortdurend inbraken plaatsvinden lukt niet, simpelweg omdat er geen kip is om zo'n groep te formeren. De burgerwa gens zijn zelden inzetbaar omdat een bepaalde kilo meterstand niet overschre den dient te worden. En dat heeft weer te maken met budgetoverschrijding. De ATV wordt direkt op de verlofkaart bijgeschre ven. Overuren worden slechts voor een kwart uit betaald. De werkdruk neemt toe. „Het is hier niks bijzonders als iemand van de geüniformeerde dienst of recherche een paar honderd overuren heeft staan," zeggen brigadier Sjaak Poppe, voorzitter van de plaatselijke Algemene Christelijke Politie bond (ACP) en hoofdagent Tom van Renswoude, eveneens v, •"zitter, maar dan van de Nederlandse Politie Bond (NPB). „Er is weieens een rechercheur voor drie maanden naar huis gestuurd. Hij had 600 overuren. Een uitzondering, maar toch," vervolgt het duo dat alle akties coördineert. „Opnemen van compensatieda gen is vrijwel onmogelijk," ver volgt de hoofdagent, „Schiedam is een prachtige stad. Er zijn Molendagen, Branders- en Alei- dafeesten. Dadelijk weer Kerst mis en Sinterklaas en niet te vergeten de marathon. Alleen al voor zo'n simpele marathon moeten twee teams van tien man komen opdraven. Op hun vrije zaterdag. Tegenprestatie: nul komma niks. In de hal han gen telkens lijstjes met daarop geschreven: Heren deze week geen verlof'. Sfeer De sfeer bij de Schiedamse poli tie is nog nooit zo grimmig ge weest dan nu. Sjaak Poppe: „In '83 was het lachen, gieren, brul len. Drie procent werd twee procent voor de ambtenaren. In '87 ging het over de toeslagrege ling. De akties bleven ludiek. Maar nu, anno 1988 proef je onder de agenten stress, pure stress." Tom van Renswoude: „Aardig wat politiemensen hebben gees telijk een deuk opgelopen. Het valt ons zwaar telkens nee te verkopen tegen het publiek. We hebben lang de schijn op kun nen houden dat we alles aan konden. De wijkteams zijn ge flopt. Wie aangifte doet van diefstal van een fiets kan z'n stalen ros wel vergeten. Als mensen op het bureau aangifte komen doen van inbraak maar weggestuurd worden omdat er niemand is, is er iets faliekant mis! „Staken zit ons niet in het bloed: het gaat tegen je gevoel in," vervolgen Sjaak Poppe en SCHIEDAM - Het duurt meestal wel even voordat populaire rages tot zo'n eerbiedwaardig instituut als het stadskantoor zijn doorgedrongen. Terwijl vele groten der aarde al dankbaar gebruik maakten van de onstuimige opmars van de videoclip, bleef de promotiefilm „Schiedam" jaren ongebruikt in een ge meentelijke kast liggen. Het acht minuten durende portret van De Branders- stad werd al gemaakt in 1986. Nu pas hebben de stropdassen met stadswa pen voor een iets eigentijd ser relatiegeschenk plaats moeten maken. De ambte lijke delegatie, die donder dag vertrok voor een be zoek aan Vienna in Frank rijk, kreeg als eerste 15 exemplaren van de rol prent als visitekaartje mee. Die onwennigheid met hun produkt zal de makers ervan, Harr Wieg man en Goos Kroeze, niet vreemd zijn. De oprichter s/eigenaren van een gelijk namig bureau voor vorm geving aan informatie laten zich nu eenmaal zelfs in ei gen vakkring niet zo sim pel in een hokje stoppen. Ook de makers van De Gouden Gids, op dat gebied toch niet de eersten de besten, wisten aan vankelijk niet onder welke noe mer ze de creatieve onderne mers moesten onderbrengen. Uiteindelijk zetten ze de Schie damse starters tussen de dikke, gevestigde marketing bureaus. En dat getuigt van een vooruit ziende blik. Want Wiegman Kroeze mag zich inmiddels le verancier noemen van. complete advertentie- en promotie-cam pagnes aan een groot aantal ge- renomeerde bedrijven en (semi) overheidsinstellingen. Onder meer Samsung, Deutz, Vetus, Unilever en de Rotterdamse po litie maakten de afgelopen pe riode gebruik van de diensten van de Schiedamse firma. Breed terrein „Wij slaan een brug tussen een produkt, of een boodschap en de doelgroep. Dat is een vaag en breed terrein. Het huisregele- ment van de Unilever bijvoor beeld was een dik, onleesbaar boek. Wij hebben daar een serie makkelijk hanteerbare, aantrek kelijke folders van gemaakt. Voor Samsung hebben we een reeks advertenties in de dagbla den ontworpen. Een van de projekten, die we uitvoerden, voor de Rotterdamse politie be staat uit het maken van een boekje waarin de ambtelijke en ingewikkelde CAO vereenvou digd wordt tot een makkelijk leesbaar geheel met eenvoudige opzoekfunkties. Informatie overbrengen kan op veel manieren, schriftelijk, maar ook met behulp van au- dio-visuele middelen. Ons werk is het om daaruit de meest aan sprekende presentatie te zoeken en er vervolgens zo goed moge lijk vorm aan te geven." Harr Wiegman, vormgever/illu strator en onder andere de ma ker van een succesvolle strip in het Algemeen Dagblad, houdt zich al heel lang bezig met beeld, tekst en grafische technie ken. Zijn zakelijk partner Goos Kroeze, stond nooit voor de klas, maar is wel afkomstig uit de onderwijswereld en didac tisch professioneel onderlegd. De combinatie bleek te werken. Vakmanschap Toen het departement Schie dam van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, de plaat selijke Lions- en Rotary-vereni- gingen en de gemeente Schie dam een promotiefilm over de Brandersstad wilden laten ma- Harr Wiegman (links) en Goos Kroeze ken, ging de opdracht ondanks scherpe Concurrentie van geves tigde filmbedrijven buiten de stad naar het pas opgerichte Bu reau Wiegman Kroeze. „De belangrijkste reden daar voor is, denk ik, dat ze een groot vertrouwen in de creativi teit en het vakmanschap van ons hadden. Bovendien kenden we Schiedam door en door," vertelt Harr Wiegman. Het tweetal koos voor een ongebrui kelijke wijze van werken: het complete script van de film werd van te voren vastgelegd op een story-bord, een getekend beeldverhaal. Dat had als voor deel, dat de opdrachtgevers al in een vroeg stadium een idee kregen van het eindresultaat. Bovendien kon zo het verspil len van kostbaar materiaal voorkómen - en de prijs gedrukt worden. Tom van Renswoude. Tom: „Toen ik in "75 bij de politie kwam, dacht ik: ik leg nooit m'n werk neer. Nooit! Maar het werk staat tot aan onze lippen. Toch is dit vak een roeping. Je wilt het zo goed mogelijk doen. Staan we in onze vrije tijd in de hal van het politiebureau, doen we mee aan akties. Komt er een melding binnen. En ja hoor: wij erop af We zijn er gek genoeg voor en dat weet Den Haag maar al te goed. Dat enorme verantwoordelijkheidsgevoel, je raakt er gefrustreerd van." Rapport Volgens een aanbevelingsrap port aan de regering van een speciaal in het leven geroepen commissie kan het Schiedamse blauwe leger met 82 man extra prima uit de voeten. „Haha, we waren het hoogste van heel Zuid-Holland. Maar waar halen we die mensen van daan als we al moeite hebben met tien vacatures," merkt Pop pe schamper op. Overplaatsing? Laat me niet lachen. Iemand die op een boerderijtje in Friesland woont heeft echt geen zin om driehoog in een flatje in Schiedam te zitten. Het zou toch asociaal zijn om hele gezinnen te laten verhuizen. En die 82 man! Het staat op papier, ik moet het nog zien. Korthals Altes laat het hele rijkspolitie korps leeglopen, wie gelooft dat?" Brigadier Poppe: „Een politieman ver dient ook niet veel en de door stroming naar hogere posities is moeilijk. Ik ben pas brigadier geworden, meer verantwoorde lijkheden enzo. In geld ben ik er vijf tientjes op vooruit gegaan. Over prestatieloon gesproken." Ook in Schiedam worden de ak ties aangescherpt nu overleg tussen ministers en bonden op niets is uitgelopen. SCHIEDAM - De echte grote jongens serveren hem gekoeld net als witte wijn. De gewone liefheb bers drinken hem meestal op kamertemperatuur. Vi noloog Frank van Harme- len mag zich gerust een kenner noemen, maar zweert toch bij de tweede manier van schenken. „De Beaujolais Primeur is een fruitige ongecompliceerde wijn. Daar proef je als het even wil de zon nog aan af. Als je zo'n fles koud wil maken, dan moet je dat met je vrienden doen en niet met je ijskast". Voor de boomlange Schiedammer die samen met zijn vader slijterij Oranje runt op de Oranjegalerij is november nog altijd een drukke en feestelijke periode. Het eerste wijnprodukt van het nieuwe oogstjaar blijft nu een maal populair bij jong en oud. Races op en neer naar la dou che France om de eerste fles in huis te halen, worden er in de Vader en zoon Van Harmeien slijterswereld tegenwoordig niet meer gehouden. Toch wordt de komst van de jonge boreling nog altijd met spanning afge wacht. De smaak ervan is na melijk niet te voorspellen. „Heb je een jaar met weinig zon, dan krijg je een harde zure wijn. Die van 1988 smaakt uit- de- kunst. Het is een warme zomer ge weest in het Zuiden", zegt Frank van Harmeien, die, de Beaujolais inkopt bij zijn eigen importhuis Pierre Andre. De man met het - naar hij zelf zegt - lekkerste beroep ter wereld, heeft voor alle liefhebbers van de primeur nog een tip: „Je moet over dit drankje niet te veel praten, je moet het proe ven". Stationsplein 2, Schiedam. Telefoon (010)4377099. iRENAULTi 'f SCHIEDAM - Zaterdag 19 no vember wordt er op de Kinder boerderij in het Beatrixpark een oogstfeest gehouden voor kinde ren tussen de 7 en 12 jaar. Aanvang 13.00 uur. Op het pro gramma staan onder andere zelf-appelmoes-maken. Deelne mers worden dan ook verzocht om een pannetje en een pot mee te brengen. Het oogstfeest is om ongeveer 15.00 uur afge lopen. Maaatal klaar larwijl u wacht v.a.. Een professioneel camerateam uit Den Haag, Amsterdam en Rotterdam maakte, onder regie van Harr Wiegman, vijf dagen lang opnames van kenmerkende panden, plekjes, bedrijven, het uitgaansleven en de sport- en verenigingswereld in De Bran dersstad. Voordat de film voor vertoning gereed was, moest hij eerst nog een rondreis maken door het hele land. De beelden werden gemonteerd in een Haagse stu dio, de achtergrondgeluiden werden verzorgd door de studio van Aart Staartjes in Amster dam. Kees Broos, een bekende radioman sprak de Nederland stalige begeleidende tekst in. De Engelstalige versie nam een voormalig BBC-verslaggever voor zijn rekening in de stu dio's van Maarten Toonder. Het ontwikkelen en aftitelen tenslotte gebeurde in Rijswijk en Amsterdam. Die indrukwekkende staat van dienst is af te zien aan het slo- tresultaat dat voor het eerst ver toond werd op de Bedrijvendag eind '86. De verspreiding ervan, die nu goed op gang lijkt te ko men, is niet alleen een goede promotie voor Schiedam, maar ook voor Bureau Wiegman en Kroeze. AVRO televisie besteedt binnen twee jaar tijd op nieuw aandacht aan Schie dam door middel van het programma 'Ontdek je plekje'. In nauwe samen werking met de VVV Schiedam heeft Joop Scheltens, de regisseur van het programma, een geheel nieuwe film gemaakt. Op zondag 30 oktober en dins dag 1 november werden de opnamen gemaakt. Het programma over Schiedam zal worden uitgezonden op: dinsdag 22 november om 18.00 uur op Ned. 2 en op donderdag 24 november om 23.40 uur, ook op Ned. 2. De Ontdek je plekje wandeling zal worden ge houden op zondag 27 novem ber. Vanaf 12.00 uur is de wandel route verkrijgbaar bij het VVV- kantoor, waar AVRO en VVV- medewerk(st)ers klaar staan om de deelnemers te voorzien van de benodigde dokumentatie en informatie. Evenals in januari 1987 het geval was, zullen ook deze keer weer een aantal histo rische objekten voor het publiek zijn opengesteld. Een exacte op gave van die objekten ontvan gen de deelnemers aan de wan deling bij hun bezoek aan het VVV-kantoor op genoemde zondag. De toeloop in 1987 was bijzon der groot. Tussen de 5.000 en 6.000 deelnemers wandelden de route en waren zeer enthousiast over hetgeen zij in Schiedam ontdekten. IJs en weder dienen de verwacht de VVV ook dit jaar een grote belangstelling. SCHIEDAM - In de week van 7 tot 13 november heeft de jaar lijkse kollekte van Jantje Beton plaatsgevonden. 150 kollektanten van de scou ting (Ranciscuslodewijk groep, Tono groep, Burgemeester van Haarengroep en de Taizégroep) alsmede peuterspeelzaal Pippe- loentje en Klubhuis Zuid zijn een week op pad geweest om hun eigen kas en die van Jantje Beton te spekken. Hun enthousiasme en inzet werd door de bewoners van Schiedam op prijs gesteld. Toen de telautomaat van de Bonds spaarbank haar werk gedaan had, gaven de cijfers het niet ge ringe bedrag van 10.539,40 aan. 1 Noodlijdende sportclubs varen wel bij marathon Timber en paniek bovenaan met stip Damclub Schiedam aan de leiding VRIJDAG 18 NOVEMBER 1988 40e JAARGANG, NUMMER 93 OPLAGE 39.700 Sint om 14.30 uur per open rij tuig voor een rondrit door het centrum van de stad. De route is als volgt: Grote Markt - Hoogstraat - Broersvest (rechterzijde) keren richting He- maplein - Broersvest (linkerzij de) - Hoogstraat - Grote Markt (Stadhuis). De stoet zal worden voorafgegaan door de drum band Wilton Fijenoord. Omstreeks 15.15 uur is Sint Ni- colaas weer terug bij het stad huis, waar de kinderen tussen 15.30 en 17.00 uur hun teke ning die zij gekleurd hebben (de kleurplaat in Het Nieuwe Stads blad van 9 november) persoon lijk aan de Sint kunnen geven. Zij ontvangen hiervoor een ver snapering en een aardige atten tie. Om dit jaar de intocht van Sint Nicolaas nog een extra feestelijk tintje te geven zullen deze dag alle drumbands en diverse ma- jorettenkorpsen van Schiedam hun muzikale bijdrage leveren. SCHIEDAM - Zaterdag 19 november is het weer zo ver! Dan zal Sint Nico laas met zijn gevolg in Schiedam aankomen. Wie de goedheiligman met zijn Muziekpieten op de boot wil zien, doet er goed aan een plaatsje te zoeken langs de Lange Haven. De boot vertrekt om 13.15 uur vanuit de Buitenhaven via de Lange Haven naar de plaats van aankomst aan de Lange Haven tegenover de Korenbeurs. Daar stapt de Sint met zijn gevolg om ongeveer 13.45 uur aan wal om zich daarna naar het Stadhuis te begeven. Om 14.00 uur zal de bur gemeester Sint Nicolaas met zijn vele Pieterbazen verwelkomen. In afwachting van de komst van Sint Nicolaas zal de Rijnmond band vanaf 13.30 uur op de Grote Markt Sint Nicolaaslied- jes spelen. Na ontvangst door de burgemeester vertrekt de ZATERDAG 19/11 ZONDAG 20/11 MAANDAG 21/11 wisselend bew. wisselend bew. wisselend bew. plaatselijk regen Bron: min. 2° midd.temp. KNMI wind: NW-4 plaatselijk regen 7° min. 2° midd.temp. wind: NW-4 plaaselijk regen 7° min. 1°/midd.temp. 6° J wind: W-3 MISDAAD udoNT Kunst- en vliegwerk bij politie Burg. H. Gretelaan 273, tel. 010-4738222 Het Nieuwe Wiegman en Kroeze: herkenning door eenvoud

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 1