Eerste punten voor gepromoveerd Har ga Schiedam krijgt eigen kredietbank Peter Torczynski wint schaaktoernooi Winter, maar wel veel nieuw leven in Diergaarde Blijdorp Steun voor jeugdige beslissers Oud model paspoort blijft in gebruik Steekpartij Studiedag over kindermishandeling Diefstal met geweld Bijtende honden Gevonden voorwerpen Inbraak woning Visiteclub opgestart voor ouderen in Schiedam-Zuid HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 23 NOVEMBER 1988 PAGINA 15 SCHIEDAM - De eind sprint van Succes werd zondag in het Schiedamse korfbalduel tegen Harga niet beloond. De ploeg van coach Ton van Nun- speet moest van heel ver- komen, een 8-2 achter stand na zes minuten in de tweede helft, maar bij het passeren van de meet bleek Succes een neusleng te tekort te komen (9-8), om tot een puntendeling te komen. „We hebben in de eerste helft en het begin van de tweede helft te veel kansen gemist omdat het eerste aanvalsvak niet draaide", wist Ton van Nunspeet. Succes, evenals Harga vorig seizoen ge promoveerd naar de landelijke derde klasse, had in de eerste helft bijzonder veel moeite om de bal door de korf te krijgen. Het lukte in die eerste dertig minuten slechts éénmaal, toen aanvoerder Ronald Bijl met een doorloper de stand op 3-1 bracht. Ook Harga scoorde de eerste rondgang niet gemakke lijk. Pas na dertien minuten, in tussen had Onno Sluimer al een strafworp gemist, was het Nico- lette Marrevee, die de score opende. Een goede combinatie tussen Lenie Alblas en Onno Sluimer werd door de eerste verzilverd, 2-0. Regina van der Toorn zorgde voor 3-0 met een afstandschot. In deze fase van de wedstrijd, drie minuten om precies te zijn, scoorde Harga driemaal achterelkaar zonder dat Succes daar één tegenaanval tegenover kon stellen. Onno Sluimer bepaalde de ruststand op 4s-1 met een afstandschot. Doelpuntenregen Evenals in de eerste helft, kende Harga ook na de pauze een hele sterke periode waarin bijzonder veel gescoord werd. Nadat Leo Kruining de achterstand van Succes had verkleind naar 4-2, zorgde achtereenvolgens Ed Pak, Regina van der Toorn, Ni- colette Marrevee en Onno Slui mer (strafworp) binnen zes mi nuten voor een 8-2 tussenstand. Daarmee leek het vonnis van Succes getekend, dat besefte Van Nunspeet ook. Hij wisselde in zijn eerste aanvalsvak aller eerst Hillie Huygen voor Marga Bijl. Nel Mayer brengt de stand op 8-3. Vervolgens miste Ed Pak een strafworp, en schoot Ed de Jong Succes naar 8-4. Van Nunspeet wisselde nogmaals in hetzelfde vak, Robert Zwanink nam de plaats over van zijn broer Pascal. „Ik moet wat pro beren", was het bijna wanhopi ge excuus van Van Nunspeet aan zijn zo juist gewisselde speler. Even leek Harga zich hervonden te hebben door een verzilverde strafworp van Onno Sluimer, 9-4. De zo juist inge vallen Robert Zwanink deed wat van hem werd verwacht: scoren, 9-5. Bij dit doelpunt was trouwens een opvallende rol weggelegd voor de oud-in ternational scheidsrechter Cor Visser. Hij keek eerst of de worp van Zwanink ondanks een overtreding doel zou treffen, al vorens de overtreding te be straffen. Worstelen Wat er intussen met Harga ge beurde was een raadsel, de ploeg was nog slechts een schim van het team dat in het begin van de tweede helft Succes ver pletterde. Succes werd steeds gretiger, want het merkte dat Harga in de slotfase te kloppen was. Met twee treffers van Ro nald Bijl (9-7) kwam zijn ploeg, met nog twaalf minuten te spe len, gevaarlijk dichtbij de ploeg van coach Rob van der Graaff. Harga worstelde met zichzelf, het kwam niet verder dan enke le matige afstandsschoten, die telkens door Succes onder de korf afgevangen werden. Toch was Succes niet bij machte om deze zwakke periode van Harga daadwerkelijk af te straffen. Het duurde dan ook tien minuten voordat Succes, in de persoon van voorzitter Leo Kruining, de achterstand naar 9-8 had getild. Met nog twee minuten was de resterende tijd te kort voor Suc ces om de eindsprint tot een goed einde te brengen. Ego-trippen „We hebben drie kwartier als ploeg goed gespeeld, en vervol gens een kwartier lopen ego trippen met als resultaat dat het nog heel benauwd voor ons werd", zegt een gelukkige Har- ga-coach, die na de eerste verlo ren wedstrijd van vorige week, nu de eerste punten binnen heeft. Ton van Nunspeet staat evenals vorige week (een 13-2 nederlaag tegen Maassluis) weer met lege handen: „Het gaat bij ons op het veld fantas tisch (Succes is nog ongeslagen- red), ik hoopte dat dit door zou werken naar het zaalseizoen, dat ik vooraf al beschouwde als zwaar", aldus Van Nunspeet, die tevens bekend maakte dat hij de samenstelling van zijn vakken gaat wijzigen. Leo Kruining (wit shirt) duelleert met Frans Rorijs. SCHIEDAM - Schiedam houdt het voorlopig nog bij het oude model paspoort. Aanvankelijk zouden de grotere gemeenten in Ne derland al begin januari starten met uitgifte van het nieuwe, de kleinere zouden halverwege 1989 volgen. Door de problemen, die nu weer ontstaan zijn over de betrouwbaarheid van het reisdocument naar Euro pees model, dat door het Schiedamse bedrijf De Kep gemaakt wordt, zijn die data opgeschoven. De afdeling burgerzaken staat volledig in voor de geldigheids duur van de oude paspoorten, ook al zou het nieuwe tussen tijds ingevoerd worden. In tegenstelling tot eerdere be richten blijft ook na 1 januari 1989 de mogelijkheid bestaan om niet langer dan 5 jaar verlo pen paspoorten te gebruiken voor toeristische reizen naar de volgende landen: Andorra, Bel gië, Bondsrepubliek Duitsland (met uitzondering van West- Berlijn), Frankrijk, Grieken land, Italië, Liechtenstein, Lu xemburg, Monaco, Oostenrijk. San Marino, Spanje en Zwitser land. Het Ministerie van Bui tenlandse zaken heeft toegezegd, dat, indien deze mogelijkheid in de verdere toekomst gaat ver vallen, dit geruime tijd van te voren wordt gepubliceerd. Eventuele verdere informatie bij de onderafdeling burgerza ken, 's Gravelandseweg 567 (2e etage), op werkdagen geopend van 8.30 tot 15.30 uur en telefo nisch bereikbaar onder nummer 4732111. SCHIEDAM - Een steek partij op de Burgemeester Honnerlage Gretelaan, waarbij vrijdagnacht een 21-jarige Schiedammer ge wond raakte, stelt de polite de nodige raadselen. De man werd met verwondin gen aan zijn gezicht en schouder, bloedend onge troffen op de grond, met een groep jongens om zich heen. Naar zijn eigen zeggen was hij mishandeld door een stel onbekende knapen. In de bosjes in de omgeving werd ook nog een luchtdrukpis tool gevonden. De politie stelt momenteel een onder zoek in naar de reden en de toedracht van de steekpartij. SCHIEDAM - Het Samenwer kingsverband Opvang Slachtof fers Sexueel Geweld Nieuwe Waterweg Noord organiseert op vrijdag 25 november een stu diedag over sexuele kindermis handeling voor hulpverleners, politiefunktionarissen en schooldecanen uit de regio. Politie, huisartsen en hulpverle ningsinstellingen worden in toe nemende mate geconfronteerd met slachtoffers van sexuele kindermishandeling. Mede ge zien het feit, dat de aandacht voor deze problematiek van re cente datum is, heeft men nog weinig ervaring in het onder kennen van signalen die kun nen wijzen op sexuele kinder mishandeling. Ook is het moei- SCHIEDAM - Schiedam krijgt een eigen gemeente lijke kredietbank (GKB) met ingang van 1 januari 1989. Deze bank, die on dergebracht wordt bij de Sociale Dienst, zal geen commerciële of winstge vende aktiviteiten gaan ontplooien. De belangrijk ste taak van de GKB zal liggen op het gebied van de sociale kredietverle ning. Het college van Burgemeester en Wethouders hoopt met de oprichting van de kredietbank ook de schuldsanering en -be middeling, beschouwd als hoek steen van het plaatselijk mini mabeleid, in eigen huis te kun nen houden. Vanaf 1975 werden Schiedam mers, die van de diensten van een Gemeentelijke Kredietbank gebruik wilden maken, doorver wezen naar Vlaardingen. Het stadsbestuur besloot om dit sa menwerkingsverband op te zeg gen, omdat ze de bijdrage die ze voor de burendienst moest be talen, te hoog vond worden. Voor het oprichten van de Schiedamse gemeentelijke kre dietbank is in eerste instantie een bedrag van ruim anderhal ve ton uitgetrokken. SCHIEDAM - Begin deze week is in Schiedam Zuid een Visiteclub opgestart voor zelfstandig wonende ouderen in de wijkpost in de Oude Maasstraat 22. De club komt eenmaal per week, op maandag bij el kaar. Vaste programma-on derdelen zijn de ochtendkof fie en een warme lunch. Niets moet, alles kan, de deelnemers zélf mogen de dag invullen. Mogelijkhe den zijn bijvoorbeeld: een spelletje doen, handwerken, wandelen of gewoon wat praten. Gedurende de hele dag zijn gastdames en - heren aanwezig om bij even tuele problemen de helpen de hand te bieden. Aanmelden voor de visite club kan bij Gretha Vos, medewerkster van de Wijk post Ouderenwerk, Oude Maasstraat 22, telefoon nummer 4735764. Vrijwilligers, die zich willen inzetten voor de visiteclub kunnen zich op hetzelfde adres aanmelden. lijk om adequaat op de slachtof fers en hun problematiek te rea geren. Deze studiedag biedt deelne mers de mogelijkheid meer dui delijkheid te krijgen over de be tekenis en gevolgen van sexuele kindermishandeling, de signale ring en verschillende hulpverle ningsvormen aan slachtoffers. Daarnaast is er gelegenheid er varingen uit te wisselen en diep gaand op de problematiek in te gaan. Dat er veel behoefte bestaat aan deskundigheidsbevordering en uitwisseling van informatie ten aanzien van sexuele kindermis handeling blijkt uit het grote aantal inschrijvingen. In totaal zullen 130 hulpverleners, poli tiefunktionarissen en schoolde canen de studiedag volgen. SCHIEDAM - Een klasse avondje kreeg voor een 14-jari- ge leerling van Scholengemeen schap Spieringshoek een verve lende afloop. De jongen werd vrijdagavond rond een uur of elf op de terugweg naar huis over het Poldervaartpad met zijn fiets klemgereden door een leeftijdgenoot, die ook op de fiets was. Die dreigde met een mes te steken, als de jongen zijn jack niet uittrok. Of hij echt in het bezit was van een wapen, is niet duidelijk, maar er ging zo danige dreiging van hem uit, dat zijn slachtoffer gehoor gaf aan het bevel. Daarna werd hij nog gedwongen zijn band leeg te laten lopen en te voet zijn weg te vervolgen. Van de dader ont breekt tot nu toe elk spoor. De politie verzoekt eventuele getui gen zich te melden op het hoofdbureau. SCHIEDAM - Peter Torczyns ki is winnaar geworden van het tiende schaaktoernooi van Het Zwarte Paard (HZP) Schiedam. Het voormalige Irene-toernooi, nu omgedoopt in Bondsspaar bank-schaaktoernooi, werd dit jaar niet meer verspeeld in zaal Irene. „We waren daar niet meer welkom", aldus Hans van Vooren, die het toernooi organi seert. „Het was waarschijnlijk niet meer lucratief genoeg. We spelen nu al ruim een jaar onze wedstrijden in Kluphuis-Zuid en dit jaar voor het eerst ook ons toernooi en daar zijn we bijzon der tevreden over. Het is hier niet zo'n grote zaal, waardoor het veel gezelliger is". Aan het toernooi namen 64 se nioren en 9 jeugdschakers deel. Opvallend was het aantal deel nemers dat had ingeschreven voor de hoofdgroepen, de club- schakers. De twaalf deelnemers waren verdeelt! in twee poules, waarin elke schaker vijf wed strijden 'rapid' (geen snel schaak, maar dertig minuten Peter Torczynski ontvangt uit handen van de directeur van de Bondsspaarbank, de wisseltrofee. per partij per persoon) moest spelen. Na deze voorronden eindigde Peter Torczynski en J. Staal beiden op de eerste plaats VLAARDINGEN - Woensdag middag is een vierjarig jongetje in zijn voet gebeten door twee loslopende bouviers. Het jonge tje liep met zijn moeder in het Oranjepark toen er plotseling twee honden op haar af kwa men rennen. Omdat het kind bang is van honden pakte de moeder het kind op. De op springende honden beten ver volgens in de voet van het kind en in arm en been van de moe der. De begeleidster van de honden deed niets. Moeder en zoon zijn naar het ziekenhuis gegaan alwaar zij een tetanusin- jectie kregen. Er wordt een on derzoek ingesteld naar de eige naresse van de twee bouviers. van poule A en B. De finale tus sen dit tweetal was een snel schaak wedstrijd, waarin de deelnemers maximaal tien mi nuten bedenktijd per persoon hebben. Torczynski toonde zich daarin het sterkste. Hij offerde een stuk om een aanval op te zetten. Even leek Staal die aan val te kunnen afstoppen, maar Torczynski bleek toch de juiste stukken verplaats te hebben om de partij in zijn voordeel te be slissen. Eigen leden Van HZP Schiedam kwamen drie leden juist in de hoofd groep. Van hen was Ben Riksen het dichts bij een van de prijzen in natura. Hij kwam echter net iets tekort om derde te worden. Voor het eerst computeren kan heel spannend zijn WATERWEG NOORD - In oktober is het jaarverslag 1987 van de Stichting Koninklijke Rotterdamse Diergaarde uitge komen. Het jaarverslag staat vanzelfsprekend in het teken van de ijsbeertjes en heeft als omslag de poster die bij de pre sentatie van deze jonge dieren gebruikt werd. In het jaarverslag staat dat het ook in 1987 met Blijdorp beter is gegaan. Niet alleen zijn het bezoekersaantal en de omzet omhoog gegaan, ook werden er weer veel dieren geboren, werd de Kiboko kinderjungle uitge breid en steeg het aantal bezoe kers dat gebruik maakte van de rondleidingen tot ongekende hoogte. Voor belangstellenden is het jaarverslag te verkrijgen bij de afdeling Voorlichting van Diergaarde Blijdorp. Ijsberen met winterrust Evenals twee jaar geleden, zijn de twee ijsbeervrouwtjes weer in hun binnenverblijven opge sloten. Dat kan maar één ding betekenen: een mogelijke zwan gerschap. In de natuur trekken ijsberen zich ook ongeveer vier maanden terug in een sneeuw- hol om in alle rust hun kinde ren te krijgen. Inderdaad zijn er weer regelma tig paringen waargenomen tus sen de ijsbeerman Theo en zijn twee vrouwtjes. Dezelfde maat regelen, die twee jaar geleden zo succesvol bleken, zijn ook nu getroffen: de binnenverblijven zitten op slot, de telefoon wordt niet gebruikt, de loopbrug is af gesloten en er staat weer twee infrarood-camera's opgesteld, die aangesloten zijn op een zo genaamde „time-lapse" recor der. Deze recorder neemt elke se conde een beeldje op. Het voor deel hiervan is dat 24 uur ob servatie in versneld tempo afge keken kunnen worden, zo wordt elke beweging van de ijsberen geregistreerd. Helaas beschikt Blijdorp maar over één recor der, zodat de opnames in wis- seldienst plaats moeten vinden. De geboorte wordt eind novem ber verwacht. Banteng in de buitenlucht Vlak voor de winter invalt be sloten de bantengs nog voor na geslacht te zorgen. Woensdag kreeg Sandra na een draagtijd van ca. 9 maanden, een jong Tanja geheten. Sandra is zelf ook nog niet zo oud (zij werd in 1981 in Blijdorp geboren, maar Bantengs worden al tussen hun tweede en derde jaar geslachts rijp. Vader Dolf, de fokstier van de groep is aanmerkelijk ouder. SCHIEDAM - Gevonden voorwerpen in oktober 1988. De afdeling Gevonden voorwer pen van de gemeentepolitie te Schiedam is geopend van maandag t/m vrijdag 14.00- 16.00 uur op het Hoofdbureau van Politie, Lange Nieuwstraat 55 te Schiedam en is gedurende die tijdstippen ook telefonisch bereikbaar onder nummer 010-4260760. Gevonden voorwerpen af te ha len op het Hoofdbureau van Po litie: 2 sleutels o.a. 1 bureau; 10 sleu tels aan ring o.a. loper; 6 sleu tels aan zwarte sleutelhanger; 1 fietssleutel; 2 sleutels aan han ger Kon. Landmacht; 2 sleutels aan ring en pistooltje; 1 Audi sleutel; 4 sleutels aan bordeaux rode sleutelhanger M; 10 sleu tels aan 3 ringen met ketting o.a. bureau-kastsleutel; 1 sleutel Yale; 1 lipssleutel aan blauw la bel; 9 sleutels aan ring; 6 sleu tels aan ring Fiat; 1 sleutel in zwart etui; 9 sleutels aan mus- ketonhaak o.a. Yamaha; 4 sleu tels aan ring; 1 blauw kinder schoentje met vetertje; 1 don kergroen kinderschoentje maat 24; 1 lichtblauw met grijs jack; 1 Marine-pet inscr. Middel koop; 1 wit met beige schouder tasje o.a. portemonnee; 1 zwart met rode tas met visspullen; 1 herenhorloge merk Raketa; 1 zwarte paraplu met houten handvat; 1 gehoorapparaat; 1 bordeauxrood brilletje (Young Vision). Gevonden voorwerpen af te ha len na overleg met de vinder bij de vinder: 1 zwarte portemonnee t.n.v. Berngiets, af te halen Schieland- ziekenhuis; 1 zwart klein porte- monneetje met 2 ritsjes, tel. 4711666; 1 zilveren armband met inscriptie Nellie en datum tel. 4269253; 1 gouden hanger tje met kruisje en beeldje, tel. 4268421; 1 gouden trouwring met inscriptie tel. 4739665; 1 fototoestel Kodak tel. 4715934; 1 tennisracket merk Snowwaert, tel. 4712854; 1 Pulsar dames horloge met inscriptie tel. 01745-14315; 1 Citizen dames horloge tel. 4745356; 1 roze kin derschoentje met stof 20/21 tel. 4269310; 1 bruin/róde dames shawl met goud biesje tel. 4470000; 1 kinderschoentje zwart/groen maat 24, tel. 4266849; 1 grijs gestreept etuitje met 6 sleutels tel. 4268509; 3 sleutels aart ring, Anders, Hof van Spaland; 4 sleutels tel. 4736664; 4 sleutels aan muske- tonhaak en foto tel. 4379937; 6 sleutels aan ring „Perdijk Rot terdam" tel. 4705550; 4 sleutels in bruin etui met wat losgeld tel. 4705500. Hij werd in 1975 in Soerabaja geboren en kwam in 1977 naar Blijdorp. Sinds die tijd heeft hij al voor enkele tientallen jongen gezorgd. Bantengs komen voor op Java, Borneo en Birma en velen zeg gen dat ze tot de mooiste van de rundersoorten behoren. Op de twee eerstgenoemde eilanden is dit schitterende dier sterk be dreigd of zelfs al uitgestorven door het in cultuur brengen van zijn leefgebied en door de be volking die ook op deze eilan den hand over hand toeneemt. De banteng leeft in kudden van twee tot drie stieren en ca. der tig koeien en kalveren. Ze zoe ken hun voedsel (grassen, bla deren enz.) voornamelijk in de vroege ochtenduren en de late namiddag. De groep in Blijdorp bestaat nu uit vijf volwassen dieren (1 man en 4 vrouwen) en drie jaarlingen (1 man en 2 vrouwen). Tanja huppelt overi gens al vrolijk mee met de kud de op het buitenterrein. SCHIEDAM - Ze zijn nog maar elf of twaalf, maar staan toch voor een keuze, die heel belangrijk is voor hun toekomst: de leerlingen, die nu in groep acht van de basisschool zitten. De plaatselijke scholen voor voortgezet onderwijs houden volop oriëntatiedagen om hen en hun ouders te helpen bij deze beslissing. Scholenge meenschap Ter Schie (voor beroepsonderwijs) doet dat ditmaal op een bijzondere manier. Alle kinderen uit de hoogste klassen van de basisscholen kunnen een tweetal lessen infor matica komen volgen. De eerste lessen zijn inmiddels gegeven en in totaal zullen een kleine 300 leerlingen gebruik maken van deze mogelijkheid. De reak- ties van de jeugdige deelnemers zijn enthousiast. Voor velen is het de eerste keer dat zij achter een computer zitten. De inge spannen gezichten achter de beeldschermen stralen van vol doening als ze zien dat de com puter hun opdrachten uitvoert. Ter Schie heeft de atgelopen ja ren zelfstandig geprobeerd stap voor stap het informatica on derwijs in te voeren in alle leer jaren van de school. Van 1984 staat het vak informatica op het lesrooster. Een lokaal met 25 computers is hiervoor ingericht en in de lessen wordt gepro beerd de bestaande magie van de computer weg te halen. Een aantal leerkrachten van de school hebben een eigen metho de ontwikkeld voor de eerste en tweede klassen, die is opge bouwd uit een 40-tal lesbrieven en een aantal computerpro gramma's. - - Sandra en Tanja: leden van de Banteng familie in Blijdorp Diergaarde genieten van de frisse lucht. VLAARDINGEN - Woensdag tussen 15.15 en 22.00 uur is in gebroken in een woning aan de Prof. Rutgersstraat. Met ver moedelijk een valse sleutel of iets dergelijks heeft men zich de toegang tot de woning ver schaft. Weggenomen zijn een videorecorder, een CD-speler, een rekenmachine, enige siera den, een hoeveelheid geld en twee paspoorten. Dit alles met een waarde van ongeveer 2.800,-. De recherche en de technische recherche hebben een nader onderzoek ingesteld. Hé opgelet, wie komt daar aan? Succes komt een neuslengte tekort >/m*.

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 15