Honden veroorzaken teveel overlast 'Bida i Kolo' wil afrekenen met vastgeroeste vooroordelen lïüViïë Museum opgesierd met begonia 's en notabelen Stadsblad f Zuid-Holland Informatievoorziening perfekt geregeld ^7 GESPECIALISEERD IN Diensten ONS tijdens feestdagen RADIO ABA WOENSDAG 14 DECEMBER 1988 40e JAARGANG, NUMMER 100 OPLAGE 39.700 Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 De plantenbak voor een viertal huizen aan de Van Ostadelaan verdwijnt. Het is te vies ge worden. SCHIEDAM - Groen voorziening, hoe summier ook, is een teer punt in de Schiedamse samenleving. Zo gevoelig zelfs dat wet houder Hans van Kleef eerst de leden van de com missie voor stadsvernieu wing en volkshuisvesting wil raadplegen voordat hij een beslissing neemt over de toekomst van een strookje groen tussen trot toir en fietspad voor een viertal woningen aan de Van Ostadelaan. Wat is er aan de hand? In '79 is het pleintje op de krui sing Van Ruijsdaellaan/Jan Vermeerstraat en Van Ostade laan op dringend verzoek van de bewoners gereconstrueerd. Ook werd er - zij het met mate - aandacht besteed aan planten en struiken in de Van Ostade laan. Dit blijkt na vele jaren geen goed idee te zijn. Het stukje natuur in Schiedam- West wordt: „steeds meer gefre quenteerd door onze zo popu laire viervoetige huisdieren die ter bevestiging van hun bezoek ter plaatse een visitekaartje af geven dat niet erg door omwo nenden wordt gewaardeerd," schrijft Van Kleef aan de raads leden. „Daarbij komt nog dat andersoortig straatvuil zoals pa pier, plastic en dergelijke aan de bosjes blijft vastzitten." Warm Van Kleef loopt dus warm voor de argumenten van Bewoners vereniging Schiedam-West (BVSW) en omwonenden om het plukje flora van de hand te doen. Ook van het idee de vrij gekomen ruimte te gebruiken om de stoep te verbreden is Van Kleef zeer gecharmeerd. Zo krijgen de kinderen meer speelruimte. Aangezien in de omgeving van het pleintje riole ringswerkzaamheden moeten plaatsvinden ziet Van Kleef een prima gaatje om gelijk het stuk je groen mee te pikken. 10.000 Het voorstel tot aanpassing wordt door de BVSW geraamd op 10.000,- inclusief BTW. Het potje verbetering woonom geving biedt uitkomst voor de voorgestelde voorziening. Het groenstrookje wordt door wet houder Hans van Kleef trou wens omschreven als een wat groot uitgevallen plantenbak. Geen onderwerp om lang over te discussiëren. SCHIEDAM - Begonia's en de Schiedamse notabe len hebben één ding ge meen: ze doen het alletwee prima als decoratie. Geen wonder dat het gemeente bestuur ervoor gezorgd had van beide soorten vol doende exemplaren in te slaan voor het kortstondi ge bezoek van Koningin Beatrix aan het Stedelijk Museum op de Hoogstraat zaterdagmiddag. De bloei ende plantjes werden in grote getale ingekocht bij de bloemist, de plaatselij ke happy few kreeg een keurige uitnodiging thuis bezorgd. De eersten had den het voordeel dat ze de feestelijke opening van „Bida i Kolo" - een over zichtstentoonstelling van Antilliaanse en Arubaanse kunst - vanuit de meest ri ante positie konden bekij ken. Hoog tegen de muren opgehangen hadden ze een heel wat beter uitzicht dan hun lotgenoten die op ge reserveerde stoeltjes in de aula zaten vastgepind. De aanwezigen waren stuk voor stuk opvallend keurig gekapt, gepakt en gejapond. Dat er hier en daar wat onwennig geschui feld werd had waarschijnlijk toch minder met die feestelijke uitmonstering te maken, dan met de omgeving. De politici, die de organisatie voor de Oranjevisite had laten aanruk ken, kunnen nu eenmaal nau welijks tot de harde kern van de museumbezoekers gerekend worden. Spanning Vol spanning wachtte het gezel schap op de komst van Hare Majesteit en haar gevolg, waar in kopstukken als minister De Koning, zijn Arubaanse- en An- tiliaanse collega's Jesurun en Merrywheater en de commissa ris van de koningin in Zuid- Holland, Schelto Patijn. Maar al het beschaafde nekrekken ten spijt zullen weinigen meer dan een rode flits van Beatrix heb ben opgevangen. Omgeven door hoogwaardig heidsbekleders werd ze bijna in draftempo naar haar zitplaats op de eerste rij geleid. Op de se conde af, volgens schemq om stipt vijf uur, kon direkteur van het Stedelijk Hans Paalman, een van de initiatiefnemers van de expositie, met zijn toespraak beginnen. Hij dankte de Konin gin voor haar aanwezigheid waarmee ze „haar warme be langstelling voor de beeldende kunst en voor de Nederlandse Antillen en Aruba onder schreef'. Ook de vele sponsors, waaronder de gemeente Schie dam, die het tot stand komen van 'Bida i Kolo' financieel mo gelijk maakten en de behulpza me kunstenaarswereld in het Caraïbische gebied bleken aan spraak te kunnen maken op Paalman's erkentelijkheid. Het officiële openen van de ten toonstelling liet hij over aan Jose Capricorne, de Curaaose schilder die hem als eerste op het spoor zette van de Arubaan se en Antilliaanse beeldende kunst. Capricorne omschreef de expositie als een boeket tropi sche bloemen waarin de cultu rele invloeden, die de eilanden in de loop der tijden hebben on dergaan, zijn terug te vinden: „De grillige lijnen van het land schap, het groen van de cactus sen, de rode aarde, de vormen en beweging van de mensen, de grottekeningen van de indianen, het blinkend metaal van Ameri kaanse auto's, de olieblikken van de Shell; dat alles is in 'Bida i Kolo' te herkennen." De Koningin mocht zelf bekij ken of zijn woorden klopten in gezelschap van een select clubje, waaronder een glunderende Hans Paalman, terwijl de rest van de genodigden in de aula op muziek in stijl werd getrak teerd. Beatrix verliet het mu seum rond half zeven na een korte persoonlijke kennisma king met een aantal speciaal voor de gelegenheid overgeko men deelnemende kunstenaars - die gezeten achterin de aula braaf hun beurt hadden afge wacht. Ook het geduld van de paar honderd Schiedammers die zich buiten verzameld had den werd beloond: zij hebben de vorstin waarschijnlijk beter 'in beeld gehad' dan het handje vol 'gelukkigen' dat het waard werd geacht de plechtigheid bin nen te mogen bijwonen. Koningin Beatrix komt de museum aula binnen samen met burgemeester Reinier Scheeres van het Stedelijk museum. en Hans Paalman, direkteur De koningin met minister de Koning. Jose Capricorne overhandigt de eerste catalogus van 'Bida i Kolo' aan de koningin. wasautomaten koelkasten fornuizen Hoogstraat 202 Vlaardingen-Centrum telefoon 010-4346011 Oranjestraat 13 Schiedam-Centrum telefoon 010-4263805^ De bijzondere aandacht van de koningin ging uit naar de beeldhouwwerken. SCHIEDAM - 'Leven en kleur' is de letterlijke be tekenis van Bida i Kolo, de tentoonstelling met werk van in totaal 27 kunste naars uit het Car ïbisch gebied, die tot eind januari in het Stedelijk Museum te bekijken valt. De expo sitie is niet alleen opgezet om een beeld te geven van wat er op kunstgebied rondgaat op de Antillen, Aruba en Curasao, volgens Hans Paalman, direkteur van het Stedelijk Museum. „We willen afrekenen met de vooroordelen die daar over heersen. De indruk zit nu eenmaal vastgeroest dat daar alleen maar pri mitieve landschapjes, sla- venhuisjes en zee- of strandimpressies worden gemaakt", aldus Paalman, die zich in mei ter plekke mocht gaan oriënteren. Op het schilderij van Ocana dat is uitgezocht voor het affiche waarmee Bida i Kolo wordt aangekondigd ziin al die ele menten nog rijkelijk aanwezig. Het werk van deze in 1984 overleden primitieve kunste naar is dan ook niet toonaange vend voor de rest van de expo sitie, waarin zowel schilder- als beeldhouwkunst in abstracte en figuratieve vorm én fotografie aan bod komen. Hoewel veel van de deelnemende kunstenaar hun opleiding in Nederland of Amerika volgden is met name in hun felle kleur- en geheel ei gen vormgebruik de sfeer van hun vaderland te herkennen. In de imposante beeldengroep van Nel en Norva Simon en de schilderijen van dichter, gitarist Henry Mosera zijn elementen SCHIEDAM - Tijdens de feestdagen blijven de Open bare Nutsbedrijven Schie dam permanent bereikbaar voor storingen in de leve ring van gas, elektriciteit, drinkwater, radio- en tv-sig- nalen en meldingen van het CAS-systeem. De huisvuildiensten van maandag 26 december ver schuiven naar donderdag 29 december. uit de vroege Caraïbische ge schiedenis te ontdekken. Ter wijl een Yubi Kirindogo zijn objecten van glimmend gepoet ste autobumpers meer op het nabije verleden lijkt te enten. De informatievoorziening bij deze eerste overzichtstentoon stelling in Nederland van Antil liaanse en Arubaanse kunst is tot in de puntjes geregeld. Bij bijna alle werken hangt een foto van de maker/maakster in zijn of haar woonomgeving. De dui delijke van veel kleurenfoto's voorziene katalogus kost slechts tien gulden. Bovendien worden er de komende weken in het Stedelijk Museum extra Rondlei dingen gegeven, waarvan één op zondag 8 januari in het papie- mento. Bida i Kolo is te bezich tigen tot en met 22 januari 1989. Het Stedelijk Museum is op maandag na iedere dag geo pend. SCHIEDAM - Woensdag 21 december wordt bij Invaliden sportvereniging De Ooievaars aan de Westmolenstraat 26 de jaarlijkse Kerstboutbingo ge houden. Er wordt om 10.00 uur begonnen. De trekking van de kerstloterij vindt deze morgen ook plaats. Daarnaast kan men nog een kansje wagen aan het Rad van Avontuur. Behalve kerstbouten zijn er tal van an dere prijzen te winnen. Voor meer informatie kan men bellen naar De Ooievaars, tel. 4269053. Zondag 18 december wordt in dc „De 4 Molens" een ruilbeurs gehouden voor munten, postze gels, prentbriefkaarten en ED- enveloppen. Tevens is er gele genheid om stripboeken te rui len. Toegang en taxatie: gratis. T.V. DEFEKT? Videospecialisten Soes ja Citroen In De Tender Lustrum Budo Instituut Groenstrook in West wordt betegeld m Wij helpen direktü! Tel. 4260778-4733961 of 01899-15874 Groenelaan 95. Verkoop Inruil Beperetie Ook roor uw weemechinee en koelkasten. Koningin Beatrix brengt bliksembezoek aan Schiedam VRIJDAG 16/12 ZATERDAG 17/12 ZONDAG 18/12 veel bewolking wittelend bewolkt wittelend bewolkt plaattelijk regen plaataelijk regen plaataelijk regen Bron: min. 3° midd.temp. 6° min. 2° midd.temp. 4° min. 1° midd.temp. 4° KNMI wind: W-4 wind:NW-5 wind: NW-3

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 1