Ventilatiesysteem functioneert slecht KERST/NIEUWJAAR m Sloop Julianakerk bijna rond Extra raadsdebat afgelast Twijfels over Spaland-grond blijven nn SCHIEDAM WENST... Stadsblad APK GRATIS KERST DINER? i Stadsblad Poelier Sluis f Zuid-Holland Hoofdpijnklachten van bewoners nieuwbouw Stationsstraat onderzocht MEDEDELING Volkskerstzang in Grote Kerk KAD0B0N a 50.- Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 i Stationsstraat SCHIEDAM - Aad de Wolf, oud-voorzitter Be wonersvereniging Schie dam Oost (BVSO): „Het heeft allemaal te lang ge duurd. De huizen staan er drie a vier jaar. De mensen voelden zich in het begin al niet lekker." Opbouw werker Frans Klijzen uit Oost: „Theoretisch zat het projekt goed in elkaar." Ton Verdoes, direkteur Gemeentelijk Woningbe- heer (GWB): „Dit is niet te voorzien, op zich werkt elk onderdeel goed, het is een combinatie van facto ren. De bewoners in Schiedam-Oost hebben van hun kiervrije, ener giezuinige woningen beneden aan de Horvathweg meer ellen de dan plezier gehad: hoofdpijn, misselijk, tranende ogen en ademhalingsproblemen. Dit al les is volgens de werkgroep 'Sta tionsstraat', speciaal ingesteld VRIJDAG 23 DECEMBER verschijnen wij met speciale pagina's met wensen voor Er zijn diverse keuze mogelijkheden om uw wensen kenbaar te maken. Deze pagina's liggen op ons kantoor ter inzage. Gaarne hebben wij uw advertentie UITERLIJK WOENSDAG 21 DEC. A.S. om alle klachten te behandelen en adviserend naar buiten te treden, te wijten aan een slecht functionerend ventilatiesys teem. Het Gemeentelijk Wo- ningbeheer Schiedam, eigenaar van de huizen, heeft reeds stap pen ondernomen. Zo wordt in een aantal keukens en woonka mers extra raampjes geplaatst; worden de geplaatste schuifra men beter schuivend gemaakt; is besloten het warmte-terug- win-systeem (tijdelijk!) af te zet ten en is de ventilatie-afvoer wederom afgesteld en ingere- geld. Verder zoekt het GWB naar mogelijkheden de jceuken- geisers op de huidige ventilatie kanalen aan te sluiten. Dit is een complex werkje, temeer en verschillende typen keukens en aansluitingen zijn. Directeur 'huisbaar' Ton Ver does baalt verschrikkelijk van de gang van zaken rond de Sta tionsstraat en pluist met enkele adviseurs uit wie verantwoorde lijk kan worden gesteld: aanne- merij of leveranciers? Voorlopig houdt hij het op een combinatie van factoren. Te weten: de gei ser in de keuken heeft geen ven tilatiekanaal, de rookgasafvoer van de ketel zit te dicht bij de invoer voor schone lucht, en de buitenlucht, die ook niet altijd even 'fris' is. Het onderzoek van TNO naar microbiologi sche elementen (inspectie naar inwendige verontreiniging van het ventilatiekanaal door bij voorbeeld schimmels en de in vloed van schuimplastics) is zonder meer gunstig uitgeval len. Het besmettingsniveau is niet hoger dan elders. Het onderzoek naar woningen die in een tweede fase zijn ge bouwd is inmiddels begonnen. Ook hier denkt men, gezien de klachten, dat maatregelen van eenzelfde aard hard nodig zul len zijn. SCHIEDAM - De gifaf faire Spaland gaat ogen schijnlijk met een sisser aflopen. Het geplande ex tra raadsdebat over de kwestie komt er niet, om dat het merendeel van de plaatselijke politici daar geen behoefte aan heeft. Wel is het college van bur gemeester en wethouders bereid een onafhankelijk instituut te laten controle ren of de uitslagen kloppen van een onderzoek naar de kwaliteit van de Spaland- grond dat het in de milieu wereld inmiddels omstre den Bureau van der Tauw verrichtte. Het viertal dat de kwestie een paar maan den geleden aankaartte, al lemaal afkomstig uit de kleine- linkse hoek, vindt dat een lapmiddelTijdens de gemeenteraadsvergade ring maandagavond willen zij een initiatiefvoorstel in dienen waarin om een na der onderzoek van de grond in Spaland wordt ge vraagd. Van te voren staat eigenlijk al vast dat die poging niets uit zal halen. Het college van burge meester en wethouders vindt de onderzoeken, die in het verleden verricht zijn naar de kwaliteit van de bodem van Schiedams toekomstige woonwijk, ruim voldoende. Zij zijn met de door hen ge raadpleegde deskundigen ervan SCHIEDAM - Het moet er maar gelijk uit: wie een appartement koopt op de heilige grond van de Julia nakerk aan de Burg. Knapperlaan moet een klein vermogen neerleg gen. Twee-en-een-halve ton per woning en ruim driehonderdduizend gulden voor een vertrek op de bo venste etage want daarin is een dakterras verbonden. Het zijn voorzichtige schattingen. 'Vóórcalcula- ties' zegt projectleider Willem Blokland van Bouwfonds uit Delft. Met andere woorden: het kan duurder uitvallen. Over drie weken is er geen spoor meer te bekennen van de Julianakerk. De omwonenden hebben er moeite mee. Want wat krijgen ze ervoor terug: een T-vormig appartementencom plex waarin hier en daar het glas in lood van de oude dame is verwerkt. Het plan om de to renspits te herplaatsen, een idee waarvan een woordvoerder van Bouwfonds een week geleden kond deed, is in duigen geval len. Het zou enige tienduizen den guldens kosten. Slijten Het verhaal dat Bouwfonds de 21 appartementen denkt te slij ten aan niet-onbemiddelde Schiedammers die in de buurt van de Julianakerk wonen en, nu de benen wat strammer wor den, hun herenhuis van de hand willen doen, berust vol gens de Delftse projektleider op een misverstand. "In Schiedam is het goed wonen. Da's alles." Maar menigeen weet maar al te goed dat informatie-avonden over nieuwbouw en sloop door projektontwikkelaars met beide handen worden aangegrepen om Het Produkt aan te prijzen. De Julianakerk,of dat wat er van over is. De Gereformeerde Kerk van Schiedam deed de oude dame van de hand. Bouwfonds te Delft kocht het om de grond. Binnen een jaar verrijzen 21 luxe appartementen aan de B.K.-Laan. Uitstulping Het Produkt bestaat uit woon eenheden die uitgerust zijn met hardhouten kozijnen, volledig geïsoleerd zijn tegen geluid, een luxe keuken en de oppervlakte van zeker 100 vierkante meter hebben. Behalve de T-vormige bouw van het complex (één kant ligt aan de B.K.-Laan en de andere aan de Juliana van Stolberghlaan), komt er volgens Willem Blokland een "uitstul ping om het vlak te doorbre ken". En de entree zal niet ver van de oude ingang van de Juli anakerk komen. Blokland: "Al lemaal architectonisch zeer ver antwoord, net als de vijf car ports en 16 garages." Bezwaarschrift Blokland zegt niet te kunnen in schatten of bezwaarschriften te gen het ontwerp worden inge diend. „Het kan de bouw met twee maanden doen vertragen, het bouwplan ligt nu ter beoor deling bij de gemeente." Hij heeft wel het idee dat de onrust bij omwonenden tijdens de in formatie-avond in Novotel voor een groot gedeelte is weggeno men. "De vragen lagen behoor lijk uiteen", weet de projektlei der zich nog te herinneren. één vroeg of wij ons realiseer den dat er een nest van een to renvalk zit en de ander was on gerust over de trillingen bij het heien omdat zijn huis niet on derheid is. Zin in een zie pag.. 7 Adri Reijnhout overtuigd, dat er gebouwd kan worden op het terrein dat ge deeltelijk is opgespoten met het beruchte Rotterdamse haven- slib Nadat er als extra beveili ging een leeflaag van 1.20 meter is aangebracht dan tenminste. De grote partijen - PvdA, CDA en VVD - zien ook de nood zaak niet in van een uitgebreid nader onderzoek, dat wordt be groot op zo'n 250.000 gulden. Twijfels „We hebben niet het idee dat die standpunten zich ingrijpend zullen wijzigen. Maar we heb ben er ook geen trek in om ons neer te leggen bij de zwijgende meerderheid. Daarvoor is het milieu te belangrijk. We dienen ons initiatiefvoorstel in om ie dereen nog eens openlijk kleur te laten bekennen", zegt Adri Reijnhout. De fractievoorzitter van D'66 bracht eind september de Spaland-affaire in de open baarheid, samen met partijge noot Coby dela Rie, Bart de Leede (PSP/PPR) en Ulfert Bruseker (CPN). Het viertal had ernstige twijfels gekregen of de geplande maatregelen (het aanleggen van een leeflaag en een drainage-systeem) wel vol doende waren om het giftige Rotterdamse havenslib geschikt te maken voor woningbouw. Vier toonaangevende Neder landse milieu-organisaties stel den zich achter hun bezwaren en onderschreven de eis voor en nader-onderzoek. Laconiek In tegenstelling tot de verwach ting reageerde verantwoordelijk wethouder Chris Zijdeveld ta melijk laconiek. Hij overlegde alle bestaande onderzoeksresul taten en hoopte dat daarmee de kous af zou zijn. Maar de frac tievoorzitters van de kleine linkse partijen en de door hen ingeschakelde deskundigen heb ben hun mening niet gewijzigd. Zo noemt professor Lucas Reijnders van de Stichting Na tuur en Milieu bouwen in Spa land nog steeds niet verant woord voordat er een nader on derzoek is gedaan. De Stichtin gen 'Nederland Gifvrij' en 'Mi lieu Defensie' en de Weten schapswinkel Delft scharen zich achter hem. Het is voor Adri Reijnhout niet alleen teleurstel lend, maar ook onbegrijpelijk dat aan die zienswijze door de Schiedamse politici zonder meer voorbij wordt gegaan. „Er tikt voor Schiedam in Spaland ook nog eens een financiële tijd bom. De gemeente moet aan de toekomstige bewoners van dat gebied een gifvrij verklaring af geven. Als later blijkt dat die grond méér verontreinigd is dan nu wordt aangenomen zal de gemeente ook voor de eventuele schadeclaims op moeten draai en". Ondanks alle publiciteit, die aan de kwestie Spaland is gegeven, staan de huurders en kopers voor woningen in de rij. Dat verwondert Adri Reijnhout - die zichzelf in korte tijd een stuk cynischer geworden noemt - niets: „De mensen zij zo lang zamerhand gewend aan gif schandalen. Die nemen het voor lief. Totdat over tien jaar hun kinderen ziek worden. Dan kunnen ze in ieder geval de raadstukken naslaan en zien dat vier politici hebben geprobeerd die ellende te voorkomen". SCHIEDAM - De traditio nele Volkskerstzang in de Grote Kerk wordt ditmaal gehouden op vrijdagavond 16 december vanaf 20.00 uur, Aan deze avond zullen hun medewerking verlenen: R.K. gemengd koor Laus Deo on der leiding van Ted Rem merswaal, Jong Begin on der leiding van Martin Stroetinga, organist André Verwoerd, muziekkorps van het Leger des Heils onder leiding van John Ritman. Solozang wordt verzorgd door Elly Meijboom. De avond wordt georganiseerd door de Raad van Kerken. Totale opheffingsuitverkoop -\ Terchnlscn opleldings Instituut geopend Eerste lustrum PUF toernooi Programma Kerstmuzieknaeht de grootste van Schiedam Kijk op pag 18 VRIJDAG 16 DECEMBER 1988 40e JAARGANG, NUMMER 101 OPLAGE 39.700 In ons bezit, zodat wij er alle zorg Hel Nieuw* aan kunnen besteden. Dam 2 Tel. 4732877 Geef een APK-keuring 'n nuttig kado onder de boom. bij ons af te halen. Burg. H. Gretelaan 273 telefoon 010-4738222 Wonen op "heilige grond gaat kapitaal kosten „De' van DUIZENDEN merk-sportartikelen o.a. O'Neill jacks nu v.a119.- O'Neill skisokken nu 12.25 Lacoste poloshirts nu 59.00 Lacoste wintermutsen nu17.50 Alle ski-overalls 30% korting Rackets nu 30 tot 80% korting Alle tenniskleding o.a. Fila-ellesse etc. HALVE PRIJS Nu goedkoop en goed gekleed naar de tennisbaan of wintersport. Kom snel naar: VILLERIUS SPORTS Broersveld 127, Schiedam. ZATERDAG 17/12 ZONDAG 18/12 MAANDAG 19/12 wisselend bewolkt veel bewolking veel bewolking plaatselijk regen droog plaatselijk regen Bron: min. 4° midd.temp. 5° min. 3° midd.temp. 5° min. 3° midd.temp. 6° KNMI wind: NW-4 wind:W-3 wind:ZW-4 J Het UIaiiiaib iwieusW

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 1