Licht moet je plannen Flexigrind: een bijzondere vloerbedekking I I Gezellig borrelen ASTRO PIZZA ALLE BINNENBANEN TENNISCENTRUM VLAARDINGEN Geen lichtzinnige aangelegenheid ,4 443.- 174.- 126.- 284.- SANPLISE DE LUX NU 30% KORTING 276.- zonweringfabriek P.V. de Vrijheid slechts 17.50 per uur van 27 december t/m 31 december 1988. telefoon 010-4746565 3 :k CAFE-BAR BINGO BINGO 'Je moet het niet vergelijken met tegels maar met tapijt' Rigips voeg-produkten Gebruik windenergie beloond Premie koopregeling gewijzigd Sandux de Luxe GRATIS OPMETEN EN GRATIS BEZORGEN!! Rolgordijnen ALUMINIUM JALOEZIEËN VERTIKALE JALOEZIEËN NIEUW WEERT ZON EN KOU Oosthavenkade 87 Vlaardingen WARM EN KOUD w BUFFETSERVICE HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 23 DECEMBER 1988 PAGINA 19 Menselijke ogen zijn gevoelig voor licht. Ze worden voortdu rend getrokken naar de helder ste plek van onze omgeving. Soms is licht een middel om sfeer te creëren, bepaalde din gen in het zonnetje te zetten. Op andere momenten is het pure noodzaak, licht voor de zogenaamde oogtaken zoals le zen, handwerken en schrijven. Bijvoorbeeld verlichting boven een bureau, het fornuis of de wastafel. Het spreekt voor zich dat onze lichtbehoefte in de winter het grootst is. Proble men met verlichting komen nu boven tafel. Aanleiding om wat adviezen en tips op een rijtje te zetten. Want verlichting is ze ker niet iets om lichtzinnig mee om te gaan. Werken aan verlichting begint met het opzetten van een 'Lichtplan'. Een lichtplan be staat uit schetsen van de plat tegronden van de vertrekken waar u met licht aan de slag wilt. Ook de inrichting, het meubilair enzovoort, is daarin schetsmatig afgebeeld. Vervol gens geeft u aan welk type ver lichting u waar nodig heeft. Soorten verlichting Uitgangspunt is de keus uit drie soorten verlichting: basis verlichting, sfeer- of accentver lichting en werkverlichting. Om met de eerste vorm te be ginnen. Basisverlichting heeft een algemeen karakter bedoeld om de ruimte in zijn geheel zichtbaar te maken. We heb ben de keus uit een overvloed aan armaturen bijvoorbeeld: hanglampen, wandlampen en opbouwarmaturen. Vaak is het plafond de aangewezen plaats. Bijkomend voordeel van dit type verlichting is dat het licht gelijkmatig wordt verdeeld en dat contrasten worden ver zacht. Volsta overigens niet met het benutten van het tra ditionele middenlichtpunt. Dat is onvoldoende. Basisver lichting bestaat uit meerdere lichtpunten, al dan niet met behulp van een spanningsrail gerealiseerd. Op zo'n span ningsrail kunnen ook spots worden geplaatst die zorgen voor een stuk accentverlich ting. Dingen komen beter tot hun recht, worden mooier wanneer ze goed verlicht zijn. Dat ge beurt door middel van accent verlichting. Een gerichte bun del licht bedoeld om planten, boeken of schilderijen te ac centueren. Vooral spots met een- smalle lichtbundel lenen zich hier voor goed. Steeds meer mensen kiezen - &Sm J_ voor halogeen verlichting. Het voordeel van halogeen-spots is de nauwkeurigheid waarmee ze kunnen worden gericht. Waar de voorkeur aan gege ven moet worden is afhanke lijk van wat men wil verlich ten. Bij vlakke objecten, bij voorbeeld een schilderij moet het licht dusdanig worden ge plaatst dat er geen spiegelende reflecties optreden. Driedi mensionale objecten, beeldjes bijvoorbeeld moeten vanuit verschillende richtingen wor den belicht en transparante dingen zoals glas moeten niet worden aangelicht maar 'door gelicht. Dat wil zeggen de ver lichting achter of onder het glazen voorwerp. Werkverlichting Werkverlichting wordt aange bracht op die plaatsen waar gewerkt wordt. Boven een werkbank, een bureau of bij het aanrecht. Dit type verlich ting wordt gekenmerkt door een grote en heldere lichtstraal zodanig aangebracht dat men niet in de eigen schaduw werkt. Een aantal tips voor de verlichting van werkblad en bureau. Het licht komt altijd van boven, dat spreekt voor zich. Bij de bepaling van de verlichtingssterkte moet reke ning worden gehouden met de lichtbehoefte van de mensen die aan het bureau werken. Experts adviseren een niet te diffuus, niet te verspreid licht. Want schaduw helpt het oog bijvoorbeeld bij de afstandbe paling tussen gereedschap en werkstuk. Tegelijkertijd moet de lichtbron in de kijkrichting goed zijn afgeschermd. Ook bij leesverlichting moet met een aantal zaken rekening worden gehouden. Een juiste lichtrichting is van belang. Dus aan het bureau geen ver lichting aan de achterkant maar aan devzijkant zodat het licht de lezer niet hindert. Nog zo'n specifiek voorbeeld van op de functie afgestemde verlichting is eettafelverlich ting. Het is december dus alle aanleiding om daaraan kort aandacht te besteden. Het is een uitstekend hulpmiddel om de sfeer aan tafel te verhogen. Gloeilampenlicht past hier het beste bij. Het heeft een warm karakter en zorgt voor een ge zellige tinteling van glaswerk, bestek en dergelijke. Eettafel verlichting is een plaatselijke verlichting. Het is daarom be langrijk de rest van de kamer niet in het donker te laten om te grote contrasten te vermij den. En natuurlijk mogen tij dens het kerstdiner de kaarsen niet ontbreken. Lichtplan Komen wij terug bij het licht plan. Aan de hand van het voorgaande kunt u op de plat tegrond aangeven waar u wel ke verlichting wilt. Het is van belang ook aan te geven waar lichtpunten en contactdozen zich bevinden. Kijk vervol gens welke armaturen en lam pen u al heeft en maak uw verlichtingsplan compleet. Licht in huis is een mengeling van vorm, kleur en sterkte. De vakhandel kan u allerlei infor matie en adviezen geven. Want licht is zeker geen zaak om lichtzinnig "mee om te gaan. Een mooie inrichting komt het best tot zijn recht op een pas sende vloerbedekking. Zo'n vloer kan de suggestie wekken van licht en ruimte maar ook van warmte en knusheid. Maar alleen mooi is niet vol doende, een vloer moet tevens gemakkelijk zijn te onderhou den. Sinds enige jaren kennen we naast tapijt, plavuizen of parket een nieuwe vloerbedek king, Woongrind. Dit zijn grindkorreltjes vermengd met epoxyhars. Een nieuwe variant op dit procédé is Elexigrind. Beide produkten worden exclu sief op de Nederlandse markt geleverd door de firma Bossis uit Rotterdam. Wij spraken met directeur P. J. Baauw. Baauw: „Woongrind en Flexi grind zijn beide beschermde namen. Er zijn diverse bedrij ven die vloeren leggen van grind met epoxyhars maar al leen de produkten van ons be drijf mogen Woongrind wor den genoemd. Voor Flexigrind geldt hetzelfde maar daar speelt de concurrentie nog geen rol, want het is een nieuw produkt. Voor de consument is van belang te weten dat al leen Woongrind en Flexigrind vallen onder de garanties van het Interieur Waarborgfonds." Verschillen „Woongrind heeft zijn beper kingen. Het moet gelegd wor den op een vormvaste vloer. Zit er beweging in de onder grond, dan bestaat de kans dat de vloer gaat scheuren. Wat ook nog al eens als een be zwaar wordt ervaren is, dat de vloer 24 uur moet uitharden. Ligt de vloer eenmaal dan is hij niet verhuisbaar en gaat eindeloos lang mee. Om deze 'nadelen' te ondervangen heb ben we flexibele grindtegels ontwikkeld. De epoxyharsen waaruit Flexigrind is opge bouwd blijven flexibel. De te gels, van 25x25 cm of 50x50 cm, kunnen los op iedere vloer worden gelegd. Slechts in een enkel geval adviseren wij de tegels vast te lijmen. Het resultaat is een vrijwel naadloze vloer. Het op maat snijden levert evenmin proble men. Als men aan de onder kant het matje van glasvlies doorsnijdt, kan de tegel een voudig gebroken worden. Het snijrandje is wat rafelig, maar dat valt nauwelijks op. Wil men een rechte rand, dan kan men de tegel intikken met een brede steenbeitel." Schoonhouden Baauw: „Het onderhoud van Flexigrind is enigszins anders dan Woongrind. Terwijl men bij Woongrind emmers water over de vloer zou kunnen gooien, is dat bij Flexigrind niet aan te bevelen. Het mate riaal zelf rot niet, maar het water kan tussen de naden en onder de tegels lopen. Daarom is het beter de vloer met wei nig water schoon te maken. Voor dagelijks onderhoud is stofzuigen voldoende. Om die zelfde reden adviseren we in badkamers of op terrassen de Flexigrind tegels vast te lij men. Flexigrind is duurder dan Woongrind. Per vierkante meter kost het 98 gulden, in clusief BTW. Bij Woongrind varieert de prijs tussen de 75 en 90 gulden per vierkante meter, het leggen is daarbij in begrepen. Terwijl een wollen tapijt van een behoorlijke kwaliteit in prijs varieert tus sen de 75 en 125 gulden per vierkante meter. Flexigrind is een doe-het-zelf artikel. Ieder een kan het leggen. Behalve misschien de prijs, is het enige nadeel van de vloer, dat hij zo lang meegaat." Rigips heeft voor zijn snel- bouwsysteem een aantal nieu we voeg-produkten op de markt gebracht: de Voegenvul- ler Super en de Alux-hoekbe- schermer. Met deze produkten kunnen de wanden uit het Ri gips snelbouw-systeem, volle dig en professioneel worden afgewerkt. De Alux-hoekbe- schermer versterkt uitwendige hoeken. Dankzij de alumini um strip worden hoeken vrij wel ongevoelig voor beschadi gingen. De Rigips-produkten zijn te koop in bouwmarkt en doe-het-zelf winkel. Inwoners van Noord-Holland die bereid zijn geld te investe ren in een windturbine krijgen binnenkort een aanzienlijke korting op hun energiereke ning. Daarmee wordt winde nergie gelijk gesteld met warmte-krachtkoppelingsin- stallaties. Het beleid van de Provincie Noord-Holland is gericht op de uitbreiding van windenergie. Het elektriciteits bedrijf PEN is op verschillen de plaatsen bezig met het in stalleren van kleine windturbi nes en Provinciale Staten wil deze ontwikkeling stimuleren. Hoeveel korting de gebruikers van windenergie mogen ver wachten hangt af van het ver mogen van hun turbine en de hoeveelheid stroom die wordt geleverd. Per 1 januari 1989 is de pre miekoopregeling gewijzigd. In het kort gezegd zijn de veran deringen de volgende. Het in komen van kopers van nieuwe premiekoopwoningen mag maximaal 43.500 gulden (be lastbaar) per jaar zijn. De toe gestane grens voor de stich- tingskosten is verlaagd tot 142.000 gulden in het westen van het land en bepaalde loka- ties. In de rest van Nederland mogen de stichtingskosten niet boven de 132.000 gulden uit komen. Positief is dat de eige naar probleemloos extra kwa liteit in de woning kan bren gen. De kosten van dit zoge naamde meerwerk hebben geen invloed meer op de hoog te van de subsidie. Ook staat het de aannemer vrij bepaalde soorten meerwerk aan te bie den. Van verplichte afname mag echter geen sprake zijn. De gemeenten moeten er op toezien dat deze vorm van koppelverkoop bij premiewo ningen niet voorkomt. 1 a tijd L Vertikale jaloezieën In liefst 80 kleuren en soorten. Let op: alle stofsoorten en kleuren voor dezelfde prijs. Alle stoffen op grote modellen te zien. Tevens groot assortiment PVC- en aluminium lamellen VOORBEELD: 250brxl80h (cm) normale prijs 553.- nü bij Sandux in meer dan 80 kleuren en dessins. Voorbeeld: ongeacht stofsoort 300brxl90h (cm) normaal 194.- bij Sandux Ook kant klaar rolgordijnen: breed: 100 cm29.- 150 cm39.- 200 cm 49.- 250 cm63.- Zowel in breed als smal leverbaar Voorbeeld in breed: .in 200 breed x 160 hoog 14".- Korting 14.- U BETAALT Leverbaar in 50-35-25 mm Nog nooit zo goedkoop leverbaar in 20 kleuren met maar liefst 40% korting Voorbeeld: 200 cm breed x 180 h Houdt genoeg daglicht binnen Voorbeeld: 200 br. x 150 h. 394.- Bij ons betaalt u slechts Volop parkeergelegenheid vlak voor de deur U vindt ons 100 meter over de spoorbaan van de NS tel. 010-434 62 60/434 61 44 Sandux is open op: maandag t/m vrijdag 09.00-17.00 uur zaterdag 09.00-16.00 uur vrijdag koopavond in kerstsfeer 1e en 2e Kerstdag geopend vanaf 16.00 uur 14 rondes15.- voor geldprijzen5 x 200.- 21 soorten pizza's met 't gezellige sfeertje Wij wensen 'n ieder fijne kerstdagen toe, 'n prettige jaarwisseling en een gelukkig nieuwjaar. Bingo Extra gratis ronde voor 28 lijnprijzen van 25,- H-prijzen 4x 100,- 4x ƒ150,-; 4x ƒ200,- 1x ronde van 2,50 1x ronde van 1,50 tedaV^ie buSH s 51/88 Zonwering voordeliger., 1 4 i 1 1 A i A i Ai i VRIJDAG EN ZATERDAG met levende muziek in DE STULP Wij wensen u PRETTIGE FEESTDAGEN Reigerlaan 40, Vlaardingen-Holy, Winkelcentrum, telefoon 4743675. woensdag Woensdag in zaal Marijke, Broersveld, Schiedam Tevens extra ronde 2.50500.- Zaal open 17.30 uur, aanvang 20.00 uur. Gratis koffie, broodje, hartig hapje en consumptie Tevens woensdagmiddag in zaal Marijke 10 rondes 7.50 voor boodschappen KOFFIE GRATIS Zaal open, 12.00 uur, aanvang 14.00 uur. Bezorgservice voor Vlaardingen, Schiedam, Maassluis. Ook catering service voor bedrijven. 0 33 cm. Griekse Mousaka, lasagsne, spaghetti en macaroni, shoarma, ook schotels, kebab, kip v.d. grill en div. Holl. maaltijden. Ook div. wijnen. In plm. 30 min. gratis bij u thuis bezorgd. Dag. geopend van 12.00-24.00 uur, ook op de feestdagen. (Bestel nu v.d. feestdagen). Tel. 4353811. onbeperkt eten voor 22.50 (kinderen tot 12 jaar 12.5 ja, ja mensen eet nu uw buik maar vol! Wij zijn beide Kerstdagen geopend van 15.00 tot 01.00 uur Verder dagelijks geopend vanaf 15.00 uur SK s'Maandags gesloten op dinsdag in zaal Irene, Nieuwe Haven 155. Aanvang 20.00 uur; zaal open 18.30 uur. Er zijn door u te winnen Hoofdprijs 1.000,- lijnprijzen Hoofdprijs ƒ250,- lijnprijzen. Boekje kost 20,-

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 19