ZONDER ELEKTRICITEIT ZIJN WE NERGENS HAVENPAND IN OUDE GLORIE HERSTELD VEILIGHEID THUIS NEEMT TOE OMBOUW VOLTOOID OMVANGRIJK SCHEEPSWERF RESTAURATIE JENEVER-VERLEDEN In 1906 berichtte de Nieuwe Schiedamse Courant dat elektriciteit een dwin gende voorwaarde was voor de ontwikkeling van Schiedam als centrum van industrie. En begrijpelijk. Elektriciteit was bezig het aanzien van de wereld ingrijpend te veranderen. Direkt na de eerste wereldoorlog zou ze haar intre de doen in het huishouden en met het elektrisch licht, de eerste stofzuiger, de eerste wasmachine en de eerste elektrische kookplaat in de vroege twintiger jaren een omwenteling teweeg brengen. Gelegen aan een haven, omgeven door monumentale panden en aan de voorzijde een uitzicht op het stedelijk museum en de Appelmarktbrug: het pand Lange Haven 95. Daar zijn nu achter de gerestaureerde gevel zeven premie-koop appartementen in aanbouw. En het mag zeker geen wonder he ten, dat inmiddels bijna alle woningen zijn verkocht. VRIJDAG 23 DECEMBER 1988 W .VW T.' T' V .'W.V.' 'f STAD SERF PAGINA 3 Voorgevel Lange Haven 95 fraai gerestaureerd. 'Kookt electrisch' zou meer worden dan een aansporing toch maar veel elektri sche energie af te nemen. Het was een opwekking tot deelname aan een nieuwe tijd, waarvoor zelfs verenigingen van elek trisch kokende, elektriciteit toepassende huisvrouwen werden opgericht. Kompleet met kursussen en ontmoetingsdagen. 'Kookt electrisch' was het motto van de sociaal bewuste vrouw uit het midden van de samenleving. De oude rijkdom had nog z'n dienstmeisjes die de stoffer mochten hanteren en de wasvrouw voor aan de tobbe. De moderne mens werkte elektrisch. Het ideaal in dat opzicht bereikte Schie dam in de vijftiger jaren bij het totaal ver dwijnen van het gas als lichtbron in de oude huizen aan de rand van de stad en de volledige elektrificering van de open bare verlichting. Na de tweede wereldoorlog is met het stijgen van de welvaart de vraag naar elektriciteit enorm toegenomen. Jan Broeders, hoofd elektriciteitsbedrijf: „In Schiedam was in eerste instantie ge kozen voor een spanningsniveau van 220V voor de distributie van laagspan- ning. De kabels in de straten waren uitge rust met slechts 3 hoofdaders. Tussen deze aders stond een spanning van 220 Volt. De capaciteit van het kabelnet bleek na verloop van tijd met dit spanningsni veau te gering in verband met de alsmaar toenemende vraag. In het oudere gedeel te van Schiedam," vertelt Broeders ver der, „bleef men lange tijd op dit oude spanningsniveau werken, totdat echter aan het eind van de zestiger jaren de situ atie onhoudbaar werd. Op koude dagen gingen de verbruikers bijverwarmen met elektrische kachels en bleek het voor het personeel van de afdeling Laagspanning niet meer mogelijk om de levering in stand te houden. De smeltveiligheden van de distributiekabels vlogen de ONS-men- sen om de oren. Daar moest een eind aan komen. Met veel kunst en vliegwerk heeft men in die dagen soms de levering weer kunnen hervatten. Het personeel van de storings dienst was toen 's avonds vaak op pad om de levering van elektrische energie in goede banen te leiden," weet het hoofd van het jarige bedrijf te vertellen. De toenmalige chef van het elektriciteits bedrijf Wil van Meggelen, de inspirator van de ombouw van het elektriciteitsnet van 220V naar 380V merkte op dat voor de eerste grote uitbreiding van Schiedam van na de tweede wereldoorlog, in ver band met de nieuwe inzichten en het ver wachte hogere elektriciteitsverbruik, ge kozen werd voor een hoger spanningsni veau: 380/220 Volt. De distributiekabels voor deze spanning bevatten 4 geleiders. Met de invoering van dit nieuwe span ningssysteem is ook gekozen voor het meevoeren van extra hulpaders in de dis tributiekabels. Met deze hulpaders werd het mogelijk de openbare verlichting centraal in te scha kelen en de tarieftelwerken van de kWh- meters en de elektrische boilers te scha kelen. (Van dag- op nachtstroom). Een apart kabelnet voor de openbare verlich ting was niet meer nodig voor de nieuwe woonwijken. In de bestaande wijken be hoefde het openbare verlichtingsnet niet meer vernieuwd te worden. Een en ander was, in het begin van de ze ventiger jaren voor het Gemeentebestuur van Schiedam aanleiding te besluiten kre dieten ter beschikking te stellen voor het leggen van nieuwe 220V/380Volt kabels in oudere gedeelten van Schiedam waar vanaf het begin van de oprichting van het elektriciteitsbedrijf 3x220V kabels waren gelegd. Vanaf 1972 is de Gemeente be gonnen nieuwe laagspanningsnetten te leggen. Schiedam Oost was het eerste aan de beurt. Onlangs werd het omvangrijke ombouw- project in Schiedam West afgerond, ge lijktijdig met de slotbijeenkomst in ver band met het 75-jarig bestaan van het Elektriciteitsbedrijf Schiedam. De heer A. G. Wiegman, wethouder van Financiën en Nutsbedrijven en de heer J. van Willigen, directeur van de Nutsbedrijven, stonden ten overstaan van degenen die aan het ombouwproject hebben meegewerkt even stil bij deze twee mijlpalen. Inmiddels concentreert ONS-deskundige Chris Bierbooms zich op de dingen die ons in de toekomst nog te wachten staan. „De grenzen gaan in 1992 open in Euro pa. Dat heeft voor de elektriciteitsbedrijven eveneens gevolgen. De Europese elektri citeitsbedrijven en fabrikanten van elek trische apparaten willen op Westeuropese elektriciteitsnetten dezelfde netspanning invoeren. Wil Nederland mee-harmonise- ren, dan zal 'onze' 220 Volt moeten wor den verhoogd tot 230 Volt. Dat heeft con sequenties die nog niet allemaal even hel der zijn, laat staan bestudeerd," aldus Chris Bierbooms. Maar elektriciteit blijft een onmisbaar produkt in de huidige mo derne samenleving. Initiatiefneemster is de stichting Be schermd Stadsgezicht Schiedam (S.B.S.S.). De S.B.S.S. werd in februari 1986 opgericht door een aantal vrijwilli gers die het behoud van historische pan den een warm hart toedraagt. „We zijn een nog jonge stichting en we vonden het opknappen van het pand aan de Lange Haven een mooie starter om te bewijzen wat we konden. Dat huis stond immers twaalf jaar met een zwartgeblakerde en afbrokkelende voorgevel in de steigers, na een brand in 1976. Niemand was er in geslaagd op deze markante plek iets van de grond af te krijgen. Wij wel", zegt coördinatrice ir. Edith Janzen op trotse toon. De eerste bebouwing aan dit deel van de Lange Haven dateert uit 1600. Er stond toen een scheepstimmerwerf met ver schillende loodsjes. De bebouwing op de plaats van het huidige nummer 95 werd in de loop der jaren in de richting van de Vismarkt steeds meer tot woonhuis ver bouwd. Het werd in die tijd uitsluitend bewoond door 'deftige' burgers, zoals fabrikanten en toekomstige burgemeesters. Ook huis de er enige tijd een meubelzaak in. De voorgevel is uit de 19e eeuw. Toen waren het huidige pand nummer 95 en het huur pand rechts één geheel. Later verschenen achter de gevel twee woningen, die ook nu nog als monument beschermd worden. Na een voorbereidingsfase van anderhalf jaar waarin architectenbureau Lelieveldt, gemeente, aannemer Slavenburg (die het pand aan de S.B.S.S. verkocht) en de S.B.S.S. actief waren, werd in maart dit jaar de eerste paal geslagen. Daarvóór waren de witte gevelresten gerestaureerd met behulp van oude tekeningen en fo to's. Om de verloren gegane ornamenten van de gevel zo getrouw mogelijk te her stellen, werden afdrukken van delen van het huurpand gemaakt. „Een leuk detail is dat de voorgevel van het pand iets vooroverhellend werd teruggebouwd, net als de naastgelegen woning. De binnen muren staan natuurlijk loodrecht", aldus Edith Janzen. De inrichting van nummer 95 is pure nieuwbouw, omdat de brand niets heeft heelgelaten van de oorspronkelijke be bouwing. De entree van de zeven appar tementen bevindt zich in een hal. De vrij staande trap staat in een overdekt bin nenterrein. Op de begane grond liggen twee twee-kamerwoningen. Verder be vindt zich op de eerste verdieping aan de achterzijde een drie-kamerwoning. Vier van deze woningen liggen een verdieping hoger. De bijbehorende slaapkamers op de derde verdieping. De oplevering van het pand volgt begin 1989. Om dit project haalbaar te maken, gaf zo wel het Rijk (premie D: 20.000 gulden per woning) als de gemeente (stadsvernieu wingsfonds) een bijdrage. Voor de restau ratie van de voorgevel werd uit het Ge meentelijk Meerjaren programma Restau raties tevens een bedrag beschikbaar ge steld. De S.B.S.S. is ook eigenares van de pan den Lange Haven 74-76: de voormalige distilleerderij 'De Locomotief'. Plannen om daar een Nationaal Gedistilleerd Mu seum in te richten zijn al in een vergevor derd stadium. Zo zou de zolder na ver bouwing als proeflokaal annex petit res taurant kunnen dienen. Bovendien staan op de parterre nog de originele ketels en grondvaten. Het idee voor een museum voor het Schiedams jenever-verleden ontstond een paar jaar geleden al bij een groep plaat selijke distillateurs. Zij richten de Stich ting De Gekroonde Brandersketel op on der voorzitterschap van burgemeester R. Scheeres. 'De Locomotief' bleek toen een geschikt pand voor een museum. Door een brand waren de daken van deze sterk verwaarloosde gebouwen echter verloren gegaan. Begin dit jaar kwam er door toe doen van de S.B.S.S. een nooddak. De elektrische veiligheid in onze huizen neemt toe. Uit gegevens van de Arbeids inspectie blijkt, dat het aantal dodelijke ongevallen in woonhuizen de afgelopen vijftien jaar duidelijk is afgenomen. Waar in de jaren vijftig en zestig nog 10 dodelij ke ongevallen per jaar met elektriciteit in huizen plaatsvonden is dit nu terugge bracht tot, helaas nog, 3 doden per jaar. De aardlekschakelaar heeft daaraan het nodige bijgedragen, zoveel is zeker, meldt het landelijke blad 'Energie en Water' in haar winternummer. Het team dat in de afgelopen jaren het ombouwproject tot een goed einde bracht.

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 25