Gemeente gelast bodemonderzoek Het weer 7 oliebollen 0.80 Frans Leermakers van De Unie r? J] mgsmm 99 Stadsblad RADIO ABA f Onze uitverkoop is begonnen! MERCURIUS in uid-Holland Wij hebben iedere dag verse van banketbakker Scheffers van de Dam En de allerbeste wensen van het voltallige personeel en Gebr. de Block. kiagcn^leen ai ^een^dat 'ais'er Nieuwj aaYSYeceptie gemeentebestuur op 7 januaYi Daders overval Bondsspaarbank aangehouden BELANGRIJK WOENSDAG 28 DECEMBER 1988 40e JAARGANG, NUMMER 104 OPLAGE 39.700 Het bedrijf in de Spaanse Polder waar de gifvaten gevonden zijn. SCHIEDAM - Ook in de bodem van de Spaanse Polder blijkt gif te zitten. Medewerkers van de firma Electra bv op de Strickle- deweg ontdekten bij het opruimen van het achter terrein van hun bedrijf blikken met vermoedelijk chemisch afval. Het be drijf heeft de gemeente hiervan kort na de vondst in kennis gesteld. De ge meente heeft inmiddels een oriënterend onderzoek laten uitvoeren. Op korte termijn zal in opdracht van de gemeente een aanvul lend bodemonderzoek wor den verricht om de ernst van de verontreiniging na der vast te stellen. T.V. DEFEKT? Videospecialisten BOEKHANDEL ^Hof van Spaland 31, Schiedam^ per stuk De nieuwe Albert Heijn Supermarkt SCHIEDAM - Horeca ondernemers moeten meer initiatieven nemen, en op langere termijn gaan den ken. „Als je 600,- neer telt voor een band, is het flauwekul te denken dat je de kosten na één avond met de consumpties eruit hebt. Het kost in eerste in stantie alleen maar geld, maar op den duur is het goeie recalme voor je zaak", vindt Frans Leer makers van café 'De Unie', het oudste knijpje in Schiedam. Frans Leermakers, (32) kan over '88 niet ontevreden zijn. Hij- had elke laatste zaterdag van de maand levende muziek in zijn café aan de Gerrit Ver- boonstraat en tijdens de Molen dagen en de Brandersfeesten complete bigband buiten staan spelen. De laatste muzieknacht van dit jaar, net voor Kerstmis, stond het publiek zelfs buiten onder de luifel naar de muziek te beluisteren. Binnen was nog net genoeg ruimte om adem te halen. Deze wapenfeiten zijn niet voor elke kastelein wegge legd. „Maar, zeggen mijn kollega's te gen mij: Frans, jij hebt makke lijk praten, jij zit lekker langs de haven. Pleintje voor je neus. Geen problemen met de ge meente om een vergunhing voor een buitentap te krijgen. Natuurlijk, ik kan dat moeilijk tegenspreken. Toch zie ik het anders. Ik geef een voorbeeld: Waarom organiseren St. Jan, De Ooievaar, Klein Thalia, Koetsiertje, Heklicht en Dirty Henry niets op de grote markt. Ze leunen er allemaal tegenaan of liggen op steenworp afstand. Als ze de koppen bij elkaar ste ken kunnen ze daar tijdens de Schiedamse feesten een aardig feestje brouwen. De situatie is momenteel zo dat voorbij het Stedelijk Museum het gras tus sen de stenen groeit." Vlaardingerdijk Hetzelfde geldt volgens Leerma- kers voor de cafés aan de Vlaar- iets gebeurt, het altijd in het J jt u centrum plaatsvindt. Leerma kers: „Ach, je moet de binnen stad natuurlijk niet gaan verge lijken met andere delen van Schiedam. Maar ik denk dan toch: vroeger was er een wieler ronde op de dijk. Waarom gaan ze niet praten met gemeente en verenigingen om die ronde teurg te halen. Zoiets trekt gega randeerd publiek." HOS Volgens Leermakers wil de Frans Leermakers voor zijn cafe De Unie HOS (Horeca Ondernemers Schiedam) vasthouden aan drie muzieknachten per jaar. „Maar, als we dan een jazznacht organi seren dan moet er wél jazz ge speeld worden." Leermakers vindt het een fundamentele fout dat veel caféhouders toch kie zen voor muziek die de vaste klantjes aanspreekt. „De gere gelde bezoeker verlies je heus niet als je een keer wat anders brengt. Het gaat erom dat men sen van ver buiten de stad ko men voor jazz en niks anders. Dan is het niet de bedoeling dat Nederlandstalige muziek over straat schalt." Binnen de HOS, dat een over koepelende belangenorganisatie van alle horeca-uitbaters zou moeten zijn, rommelt het voort durend. Bestuurslid Joop van Hees is onlangs opgestapt. Pen ningmeester Leo van der Valk wordt beschuldigd zijn persoon lijke vetes via de vereniging uit te vechten. Ook het voorzitters- schap van Frans PiVbergen roept vraagtekens op Leerma kers zegt dat hij de stad uit is en een camping runt. Volgens Rob Scholten, met Van der Valk ei- fenaar van De Pacha, zet Rijs- ergen zich juist 300 procent in voor de HOS. Frans Leermakers die gepolst is voor een bestuurs functie wil hierover kwijt: „Het is mij duidelijk dat het bestuur van de HOS andere mensen zoekt die goede contacten heb ben met gemeente en gemeente politie. Aan Kees Sitton hebben ze gevraagd voorzitter te wor den Of hij het doet weet ik niet. Zelf voel ik veel voor een be stuursfunctie, maar ik heb wei nig tijd. Ik moet er nog even over bedenken.De laatste strubbelingen binnen de HOS zijn voor het bestuur aanleiding om binnenkort opening van za ken te geven. SCHIEDAM - Een van Schiedams meest sfeerbe palende monumenten, de Korenbeurs, krijgt - al thans voor even - weer de plek die haar toekomt. Het gemeentebestuur gaat voor de tweede achtereen volgende keer haar Nieuw jaarsreceptie houden in het 18de eeuwse pand op de hoek van De Dam en de Korte Haven. De feestelij ke bijeenkomst waarop plaatselijke verenigingen, bedrijven en organisaties De direkteur van Electra heeft de dienst gemeentewerken ge meld dat na het verwijderen van enkele betonnen platen een groot aantal blikken met onbe kende inhoud tevoorschijn kwam. Voor de betrokken fir ma, die het terrein sedert 1980 in gebruik heeft, was de vondst van de blikken een volslagen verrassing. Het is niet duidelijk door wie de blikken zijn neerge legd. In een later stadium kan hierover wellicht meer duide lijkheid ontstaan. Het eerste oriënterend onder zoek dat vervolgens is uitge voerd, geeft aan dat er zich een groot aantal 20-literblikken in de bodem bevindt. Ze liggen, netjes opgestapeld, dicht onder het maaiveld. De blikken zijn verweerd en liggen vermoede lijk al vele jaren in de bodem. Straalgrit Er zijn monsters genomen van het materiaal in de blikken en van de omliggende grond. Waarschijnlijk zijn de blikken gevuld geweest met afgewerkt straalgrit. Straalgrit is een mate riaal met een schurende wer king, dat met name in het verle den gebruikt werd bij het van verf ontdoen en ontroesten van metaal, bijvoorbeeld van scheepshuiden. Gebruikt straal grit kan een aantal milieuge vaarlijke stoffen bevatten. Te denken valt dan aan onder an dere gechloreerde koolwater stoffen en zware metalen. De gemeente wil zo snel moge lijk duidelijkheid over de ernst van de verontreiniging. Schie dam heeft daarom opdracht ge geven voor een aanvullend on derzoek. Elektra B.V. heeft hier aan volledige medewerking toe gezegd. Het aanvullend onderzoek wordt in de eerste week van januari 1989 uitgevoerd. Het moet uit wijzen wat de omvang van de verontreiniging is. Na dit aan vullend onderzoek kan iets ge zegd worden over een mogelijke sanering van het terrein. De provincie is inmiddels door de gemeente over deze zaak geïn formeerd. De Korenbeurs de kans krijgen burge meester en wethouders veel geluk te wensen voor 1989 vindt plaats op zater dag 7 januari tussen 17.00 en 19.00 uur. Verliep de organisatie van het eerste officiële gemeentelijke evenement in het nieuwe jaar ditmaal op rolletjes, in het ver leden is er dikwijls heel wat over te doen geweest. In 1983 bijvoorbeeld werd als proef geen sterke drank geschonken. Uit protest namen tal van geno digden toen hun borreltje mee in een zakflacon. Hoewel de maatregel het jaar daarop weer werd afgeschaft leek met het eenmalig instellen van een alco holverbod de sfeer voorgoed verdwenen. Na een mislukte bijeenkomst in 1986 in de foyer van het Passage Theater besloot het college van burgemeester en wethouders de nieuwjaarsrecep tie dan ook te schrappen. Mede door de felle protesten van het CDA werd in '88 beslo ten om te proberen het evene ment nieuw leven in te blazen. Dat dat lukte was waarschijnlijk vooral te danken aan de verras sende lokatiekeuze voor het feestje. De Korenbeurs, tijden lang uitsluitend het domein van een tafeltennisvereniging, bleek de ideale plek voor zo'n gebeu ren. Kloppend hart Het is in feite aan een kleine groep Schiedamse kunstenaars te danken dat de belangstelling van het publiek weer werd ge wekt voor het pand. De Berli ner Nacht die in '86 onder an dere door vormgever/stripteke naar Harr Wiegman op poten werd gezet in het voormalig kloppend hart van de economie van de Brandersstad, was niet alleen een succes, maar vestigde ook de aandacht op de moge lijkheden ervan. Een definitieve passende bestemming voor het monument is weliswaar ook nu nog niet gevonden, maar toch hebben zich al diverse liefheb bers met ideeën gemeld. De meest serieuze gegadigde lijkt Willibrord Hosman. De eige naar van de gelijknamige bi- stro/Auberge op de Lange Ha ven wil een partycentrum star ten in de beurs. Een vaste klant kan hij dan waarschijnlijk in ie der geval al boeken: het zit er dik in dat het gemeentebestuur „een nieuwjaarsreceptie in de Korenbeurs" tot een traditie zal gaan verheffen. SCHIEDAM - De daders van de overval op 1 decem ber op het filiaal van de Bondsspaarbank op het Van 't Hofplein zijn gepakt. De politie heeft in de eind vorige week twee Schiédam- mers - 18 en 21 jaar oud aangehouden - die beken den onder bedreiging van een vuurwapen de beheerder van de bank enkele tiendui zenden guldens afhandig te gemaakt. Ook gaven zij toe een schot te hebben gelost. De kleding die zij droegen tijdens de overval werd op hun aanwijzingen opge- dregd in een sloot nabij het crematorium Hofwijk in Rotterdam. Eerder in december deed de politie in verband met de overval huiszoeking bij vijf Schiedammers. Een van hen bleek er niets mee te maken te hebben, een tweede bleek medeplichtig te zijn. De drie anderen waren in het bezit van een gedeelte van het bij de Bondsspaarbank buitge maakte geld en werden aan gehouden op beschuldiging van heling. Volgens een po- l'tiewoordvoerder is de snel le oplossing van de zaak mede te danken aan het be veiligingssysteem van de Bondsspaarbank. OLIEBOLLEN! 2.50 KORTING vrijdag 30 december Het Nieuwe Stadsblad Ballonvaart Gifvaten ontdekt in Spaanse Polder Wij helpen direktü! Tel. 4260778-4733961 of 1 01899-15874 Groenelaan 95. Vitoop Inruil Ruptrttit Ook voor uw wounochmot on kooikooton. Bron: KNMI VRIJDAG 30/12 veel bewolking droog min. 4° midd.temp. wind: ZW-3 ZATERDAG 31/12 ZONDAG 01/01 veel bewolking veel bewolking droog droog 6° min. 2° midd.temp. 5° min. 0° midd.temp. wind: W-3 wind: VAR-2 7A en albert heijn Horeca- ondernemers moeten meer initiatieven nemen" Eerherstel Korenbeurs i iip.iiiiP op vertoon van deze advert, bij bestelling vanaf 25,- De Oliebollenkraam t.o. uw eigen poffertjeskraam, Broersvest. Tel. 4271193. Betr. onze uitgave dienen de advertenties uiterlijk donderdag 29 dec. vóór 14.00 uur in ons bezit te zijn. Dam 2, telefoon 4732877. I Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 1