Je hoeft het niet in je eentje te doen u Kostgeld, hoe reken je dat Al 20 jaar nummer één General Motors (Opel) levert 2 miljoenste auto Mijlpaal voor Opel Kadett Nieuwe Ford Fiesta wordt nog even grondig getest Theaterdag voor jongeren Viering met Kadett Club Royal Voorjaar 1989 op de markt Nieuwe 5-bak van Ford Geboorte tegels borduren in kruissteek ZUINIG STOKEN EST ZUINIG STOKEN Snorretje minder zichtbaar HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 6 JANUARI 1989 PAGINA 7 Veel zon en weinig zorgen, geluk zo ver u maar aan kunt en een portie gezelligheid, meer lachen dan huilen, én natuurlijk de gezondheid, die u zich maar wenst of nodig hebt: ...als er dat voor u in 1989 zou inzitten, mag u hele maal niet mopperen! Ik wens het u in elk geval van harte toe. Een (nieuw) jaar kent natuur lijk ook de nodige materiële aspekten. Veel in dit leven draait nu eenmaal om de cen ten of het gebrek er aan. Ik begin dit BladZij- jaar met een financiële aangelegenheid, die soms nog wel eens gevoelig kan liggen. Namelijk kostgeld! Een in menig gezin of andere woonsituatie soms heikel on derwerp. Maar nu we - wie weet- toch met goede voorne mens zijn bezield of met scho ne leien wensen te beginnen, kan januari de maand zijn om die dingen eens letterlijk op een rijtje te zetten. Of bestaan de situaties te herzien. Dit aan de hand van een brochure, die het Nibud kort geleden over dit onderwerp heeft uitgege ven. 'Kostgeld'' heet deze bron vol informatie kort en goed. Nu bestond er van dit Natio naal Instituut voor Budget voorlichting (zoals de komple- te naam luidt) al een uitgave over dat kostgeld. Maar er is, zeker als we het over de ver schillende samenwoningsvor- men hebben, zoveel veranderd de laatste jaren, dat aktualise- ring geen luxe was. Met deze nieuwe brochure voor m'n neus kom ik er in derdaad veel manieren van bij elkaar (in)wonen in tegen, die een prima kapstok kunnen vormen om je eigen situatie er in te herkennen. Aan de hand van allerlei voor beelden wordt verteld hoe zo'n kostgeld berekend kan worden. De brochure is ge schreven voor hen, die het kostgeld gaan vragen: de zoge heten kostgever. Degene, die bij die kostgever in huis woont, wordt gemakshalve de kostganger genoemd. Ook als het om familieleden of inwo nende kinderen gaat! Dat kun je van tevoren beter maar even weten om lange gezich ten te voorkomen... Moeder Want laat ik nou eens even iets noemen, wat steeds min der in Nederland schijnt voor te komen: een bejaarde moe der krijgt bij haar getrouwde dochter en diens man onder dak. Dit echtpaar maakt een kostenberekening voor deze 'kostganger', die op haar 78e jaar vreemd tegen dat woord zit aan te hikken. Niet doen. Er wordt niks mee bedoeld. 'Kostganger' is slechts het verzamelwoord voor iedereen, die ergens bij een kostgever in komt wonen of er al woont. Zoals in dit laatste geval bijvoorbeeld een zoon of dochter, die een eigen inkomen (gaat) krijgen. Altijd doen Omdat de ouder(s) veel zaken voor dit kind nog betalen, is ^tjet alleszins redelijk dat het kind daarvoor een vergoeding geeft. Sterker nog: „zelfs al zou je je het als ouder(s) financieel kunnen permiteren om niks te vragen, dan moet je dat toch altijd doen. Anders leert het kind niet met geld omgaan en in dit opzicht geen verant woording dragen. Maar het al of niet uitgesproken gevoel, dat je „dat toch maar allemaal voor je kind over hebt" is in 9 van de 10 gevallen al helemaal niet goed. Voor beide partijen niet", zegt Christine Groene- wegen, voorlichtster van het Nibud. Handzaam Hoe ga je nu de kosten bereke nen? Dan moet je eerst uitma ken of je de gezamenlijke kos ten hoofdelijk wilt omslaan, óf op basis van de extra kosten je optelsom gaat maken. Moet je de huur omslaan, ja of nee, zo zal dat van de woonsituatie (kunnen)afhangen. Al die posten staan handzaam in een hoofdstuk bij elkaar en daaruit kies je welke kant je uit wilt. Ook de individuele kosten, die soms niets met een huishouding te maken hebben, zoals vakantie, roken en per soonlijke verzorging, worden opgesomd. Moet je ook niet altijd uitvlakken. De ene dochter heeft een wastafel vol Kostgeld? Dat gaan we nu eens op een rijtje zetten. make up, voor de ander hoeft er amper een lippenstift. Een verscheidenheid aan kos ten wordt nog eens apart on der de loep genomen en dan weet je een flink eind, waar je aan toe bent. Want er zijn pos ten, die soms gauw vergeten kunnen worden. Meer verze keringspremie bijvoorbeeld of extra kosten voor de kabeltele visie. Handig vind ik, dat de bro chure ook een globaal over zicht geeft van wat bijvoor beeld minimaal aan...schoon maakartikelen per maand per woning wordt uitgegeven. Het zijn allemaal van die dingen, die bij jezelf toch bepaalde puntjes op de i doen zetten. Of juist niet. Dat zal van je eigen portemonnee afhangen. In het theater Zuidplein te Rotterdam wordt op zondag 22 januari een theaterdag geor ganiseerd. Tussen 13.30 en 24.00 uur zullen de vier zalen van het theater bol staan van de voorstellingen en theatrale acts, een selectie uit het brede scala aan cultureel aanbod dat geschikt is voor jongeren. Er zal naast de bekende groepen en atiesten met nieuwe pro- dukties vooral veel nieuw ta lent optreden. Door het veelzijdige aanbod is deze dag een aanrader voor ie der die zich bezig houdt met programmering voor jongeren. De theaterdag is toegankelijk voor alle belangstellenden, toegangskaarten kunnen vanaf 18 januari gereserveerd wor den bij het Theater Zuidplein, gelegen aan het plein met de gelijkluidende naam in Rotter dam en gemakkelijk bereik baar is per openbaar vervoer. Wordt het een jongen of een meisje? De hier afgebeelde ontwerpen van ge boorte-tegels staan beide op één telpa- troon. Ze zijn gebor duurd in hele kruis steken op een grootte vaft 20x30 cm. Indien u stof gebruikt van 8 draden op 1 cm. De kleuren zijn in lichte pasteltinten. Indien u het borduur werk inlijst achter ontspiegeld glas zal het een welkom geschenk zijn bij de geboorte van de kleine wereldburger. Natuurlijk staat het hele alfabeth eveneens op het telpatroon zodat u op het laat ste moment de juiste namen en datum kunt inborduren. U kunt het borduurpatroon bestellen door 12,50 over te ma ken op postrek. nr. 3567600 van Karweipost, Vleuten onder ver melding van bestelnr. 4043-RE. Na ontvangst van uw overboe king, krijgt u het patroon per omgaande toegestuurd. Bij wat er zoal aan voeding en versnaperingen door 't mondje gaat, kan zelfs een rekenma chientje niet altijd uitkomst bieden. In het ene gezin hangt het opgroeiende kroost elke dag met een baal chips bij de televisie of wordt er gemakke lijk een pilsje open getrokken, in het andere wordt de koek trommel niet elke dag bijge vuld. Wie er geen zin in heeft er let terlijk een centenkwestie van te maken en alles op een schaaltje te wegen, mag er vanuit gaan, dat een volwasse ne tussen de 5,50 en 10.- per dag eet en opdrinkt, zo leert me dit boekje. Heb je tenminste een houvast. Aansprekelijk Persoonlijk spreken al die voorbeelden in 'Kostgeld' me aan. De vriend, die bij een moeder met twee dochters gaat inwonen. Een uit het bui tenland komende neef, die tij delijk bij een alleenstaande met een bijstandsuitkering in trekt. Een tweepersoons huis houding met een vader, die voor drie maanden op reis moet en wiens zoon in die tijd bij een schoolvriend gaat loge ren. Want ze zitten vlak voor hun tentamens. Een moeder, die weduwe wordt, ineens veel minder geld krijgt en nu in fei te meer van haar inwonende zoon moet krijgen. Of het veel voorkomende geval van een kind, dat een baan krijgt en nog thuis woont. Wilt u nu eens weten, wat u daar voor kan staan? Stel, dat energie (gas, water etc.), tele foon, voeding en het wassen worden berekend. Dan betaalt dit kind 300.- per maand. Let op: ik herhaal: het ene ge zin is het andere niet! Ik pik er zo maar een voorbeeld uit. U kunt best tot een andere be drag komen. Verdienste Wat ik vooral een verdienste vind van deze vernieuwde uit gave is het ingaan op verlaging van je inkomen als je een 'kostganger' neemt of krijgt. Dat kan invloed hebben op je huursubsidie, je belastingen en je bijstandsuitkering. Ook dan maken voorbeelden weer dui delijk hoe dat in elkaar steekt. En hier laat ik het bij. Wie bij kostgeld betrokken is of wel licht dit jaar wordt, weet nu uitgebreid dat je het niet in je eentje hoeft uit te dokteren. De brochure (kost 6,95), is bij het Nibud, Laan 20, 2512 GN Den Haag, te bestellen. U had nog de uitslag van een testje van me te goed. Namelijk het doen oplichten van donkere haartjes op de -vrouwelijkeï-bovenlxp (haren op de benen kan ook) met Cream Ble ach. Een verzorgende crème, die je op je 'snorretje' smeert, niet af hoeft te wassen, vei- lig is voor de huid en die haartjes dus tinten lichter maakt. Dat heb ik dus uit laten proberen. En het klopt. Al duurde het bij mijn proefdame een kleine drie weken eer die don kere haartjes inderdaad minder zichtbaar wa ren. Konsekwent blij ven smeren, waarbij zachtere haartjes veel eerder 'pakken' dan harde met een 'epileer - verleden. Overigens zit er waterstofperoxide in Cream Bleach, deel ik gevoeligen op dit vlak even mee. Als u de importeur met meer weet: Ecun (tel. 010-4.185.906) haalde het naar ons land. General Motors Nederland heeft in november een mijlpaal bereikt want op 11 november precies werd de 2 miljoenste na-oorlogse auto van G.M. in Nederland afgeleverd. Het be treft het bekendste produkt van G.M. in ons land namelijk Opel en de 2 miljoenste was een Opel Vectra. Het zal zeker niet bij die 2 miljoenste blij ven, ondanks de recessie in de verkopen loopt het toch nog prima voor Opel en de Vectra is succesvol binnengehaald, november zal wel met zo'n 4000 Opel verkopen worden afgesloten en na december zal Opel en daarmee General Mo tors Nederland de volgende mijlpaal bereikt hebben name lijk 20 jaar nummer één. Dus al 20 jaar achter elkaar op de eerste plaats in verkopen in Nederland. door: Leo de Ruiter In 1945 importeerde General Motors vanuit Amerika de eerste auto in Nederland. Dat was een Chevrolet pick-up, die in een loods aan de Rotter damse haven werd geassem bleerd. Later dat jaar volgden ook nog vele dumptrucks, af komstig uit Amerikaanse le- gervoorraden. Het zouden er dat jaar 191 worden. Het jaar 1947 werd een re cordjaar voor de Amerikaanse modellijn met 6.822 verkopen. In 1948 werd de eerste Opel door General Motors in Ne derland geïmporteerd, wat bij droeg tot een totaalverkoop van 10.000 voertuigen. De grens van de eerste 100.000 werd bereikt in 1956, en vier jaar later al die van 200.000. In 1976 passeerde General Motors het eerste miljoen, toen al 8 jaar met Opel markt leider in Nederland. Belangrijk was ook het jaar 1982, toen de Amerikaanse lijn werd overge dragen aan zelf-importerende GM-dealers, maar de invoer ter hand werd genomen van het merk Isuzu. Topjaar in de geschiedenis van General Motors Neder land is 1986 met 103.284 ver kopen in een jaar, een uniek record. Ook in de periode 1925-1940 werden er in ons land General Motors voertuigen van het merk Opel, Vauxhall en de Amerikaanse lijn geleverd, in RPf I TT FTfi totaal 93.629 stuks, maar de levering daarvan geschiedde via de General Motors vesti ging in Antwerpen. De nieuwe Opel Vectra mag zich overigens verheugen in een flitsende start. In de eerste week van de introduktie wer den 3.828 Vectra's verkocht, waarvan 25% 5-deurs model len. Tot en met september 1988 waren 58.000 Opeis als verkocht in 1988 in Nederland geregistreerd. Eind november zal dit tot zeker 65.000 zijn aangegroeid, de nummers 2 en 3 Ford en VW zullen dan rond de 48.000 tot hooguit 50.000 verkopen liggen. Die 15.000 meer voor Opel kunnen in de laatste maand december nau welijks worden ingehaald zo dat Opel ook zeker is van het 20 x nummer 1. Onlangs werd sinds de intro duktie in 1962 de 200.000e Kadett van het huidige model in Nederland verkocht, waar mee dit meest succesvolle au tomodel wederom een mijlpaal bereikte. Met name de Kadett heeft bij gedragen aan het verkoopsuc ces van Opel in ons land, on afgebroken sinds 1969 markt leider. Ter gelegenheid van dit heuglijke feit introduceerde Opel een speciaal aktiemodel van de Kadett, de Opel Kadett Club Royal. Gebaseerd op de Kadett Club 1.3 heeft de Roy al versie nog weer meer extra's zoals: van binnenuit verstelba re buitenspiegels in de kleur van de auto; zilverkleurige bies; intervalschakelaar op achterruitewisser; deurvakken; 175/70 banden op zilverkleuri ge 5'/2 J velgen; getint glas; quartzklokje; verlichting kof fer-bagageruimte; handbe diend schuif-kanteldak en de Club Royal badging. De 'ko ninklijke' Kadett is leverbaar vanaf 26.046,-. Uit bovenstaande zal duidelijk zijn dat het hier om een zeer luxe, rijkelijk uitgeruste Ka dett versie gaat. Want met al die akties zou men kunnen vergeten dat de Kadett al start bij zo'n 22.6 mille met de 1.3 N 3-deurs Hatchback. Daarnaast zijn er nog de be kende Kadett 'Club-uitvoerin gen', intern vaak aangeduid als de Club 1 en Club 2 serie, de huidie aktie is de Club 2, maar voor zover voorradig kunt U nog profiteren van de Club 1 en Club Royal model len, vraag daar echter de dea ler naar. Met de verkoop van al deze Kadetten en met name door deze 2 honderd-duizend- ste alsook de 2 miljoenste na oorlogse GM-Opel kan 20 Jaar Opel nummer Eén" ook voor dit jaar niet meer stuk. Ford heeft een nieuwe, tech nisch geavanceerde 5-versnel- lingsbak in produktie geno men. De ontwikkeling van deze versnellingsbak en het opzetten van nieuwe produktie- faciliteiten vergde een investe ring van in totaal 580 miljoen gulden. De nieuwe handge- schakelde 5-versnellingsbak zal in eerste instantie in de Transit en de 4x4 versies van de Sierra en Scorpio modellen worden gemonteerd. De ver wachting is dat hij in het voor jaar van 1989 in alle Sierra en Scorpio typen zal worden toe gepast. De nieuwe 5-bak beschikt over enkele belangrijke voordelen in vergelijking met zijn voor gangers. Behalve dat de ver snellingsbak hogere motorkop pels kan verwerken en een gunstiger brandstofverbruik mogelijk maakt, biedt hij een groter schakelgemak en een soepeler en geruislozer wer king. Het gebruik van de modernste ontwerp- en prdoduktietech- nieken heeft geresulteerd in een versnellingsbak die lichter, sterker, compacter en doelma tiger is dan de drie versnel lingsbakseries die hij vervangt. De nieuwe versnellingsbak wordt MT75 genoemd: MT staat voor 'Manual Transmis sion' oRvel handgeschakelde versnellingsbak en 75 geeft de afstand (in mm) aan tussen de versnellingsbakassen. De MT75 beschikt uiteraard over alle bekende eigenschappen van een 5-versnellingsbak - zo als een lager brandstofverbruik en een rustiger motorloop bij hoge snelheden - maar maakt hier nog beter gebruik van, voornamelijk dankzij vijf spe cifieke kenmerken: Een geheel uit aluminium ge goten huis, alle tandwielen lo pen op naaldlagers, uit twee delen samengestelde tandwie len, een schakelmechanisme met twee schakelvorkassen en een gesynchroniseerde achter uit. Vergeleken met de voorgaande 5-versnellingsbak die in de Ford personenwagens met achterwielaandrijving werd toegepast is de MT 75 in staat om hogere koppels te verwer ken (300 i.p.v. 230 Nm) en is hij 7 kg lichter (35 i.p.v. 42 kg) en 134 mm korter (638 i.p.v. 772 mm). In het kader van de algehele vermindering van de inwendige wrijving wordt mi nerale olie met lage viscositeit in de versnellingsbak toege past. De lang verwachte opvolger van de huidige Ford Fiesta zal voorjaar 1989 op de markt worden gebracht. Niet de Per- sonenauto-Rai in Amsterdam krijgt de primeur, maar het de cadente Genève heeft de voor keur van Ford gekregen de nieuwe Fiesta voor het eerst te etaleren. Hoewel Zwitserland (en dus Genève) zeker geen Fiesta-land is, maar in Scorpio en andere exclusievere termen denkt, staat de auto-tentoon stelling van Genève toch inter nationaal in hoger aanzicht dan Amsterdam. De nieuwe Fiesta is op veel fronten gewijzigd. Meest op vallend is natuurlijk de bui tenzijde. De bekende Fiesta- lijn is bewaard gebleven, maar toch past niets van de oude generatie nog op de nieuwe, de auto is veel gestroomlijnder geworden, heeft meer de drup- pelvorm aangenomen, voor- en achterzijde volgen de trend van de huidige auto's. Maar ook technisch is veel veran derd, gemoderniseerd onder stel, nieuwe schone motoren, nieuwe versnellingsbak e.d. Volgend jaar brengen wij daar over uitgebreide informatie. Nu laten wij u vast wat foto's van de nieuwe Fiesta zien, omdat u mogelijk de auto al tegen kan komen. Hij wordt deze maanden namelijk uitge breid getest. Voordat de auto leverbaar wordt moeten er nog 3 miljoen testkilometers in de praktijk worden afgelegd. De helft hiervan zal niet door Ford testrijders worden afge legd, maar zal door gewone automobilisten op de openba re weg worden verreden. Als onderdeel van een grote kwali teitscampagne rond de nieuwe auto, zal Ford voor het eerst in de geschiedenis een speciale testvloot Fiesta's uit de vóór- produktieserie beschikbaar stellen aan automobilisten van geselecteerde commerciële be drijven en overheidsinstanties in tal van Europese landen. Deze uitgebreide praktijktest gaat begin december van start - maanden voordat de nieuwe Fiesta's officieel aan het pu bliek worden gepresenteerd. Voor de proef worden bijna 250 Fiesta's, in alle geplande carrosserieversies, uitrustings niveaus en motor/versnel lingsbak-combinaties, over heel Europa ingezet en al deze auto's zullen wekelijks op kwaliteit, duurzaamheid, be drijfskosten en betrouwbaar heid worden gecontroleerd. Tot de gebruikers behoren commerciële bedrijven en po litiekorpsen, evenals medewer kers van de landelijke Ford vestigingen. De informatie die door dit klanten-evaluatiepro- gramma wordt verkregen, zal door Ford worden geanaly seerd teneinde eventuele kwa liteitsproblemen te kunnen vaststellen en oplossen, lang voordat de eerste auto's aan het publiek worden verkocht. Bij de presentatie van het klanten-evaluatieproject ver klaarde de topman van Ford in Europa, Alex J. Trotman, dat Ford naar topkwaliteit streeft bij alles wat het con cern onderneemt. „We gelo ven dat de geheel nieuwe Fies ta de klant de allerhoogste kwaliteit in zijn klasse zal bie den. Door deze auto's aqn het begin van de Europese winter beschikbaar te stellen aan au tomobilisten die veel kilome ters onder zware bedrijfsom standigheden rijden, kunnen we snel gegevens over prak tijkervaringen verzamelen. Deze stellen ons in staat het hoogst mogelijke kwaliteitsni veau te garanderen wanneer we de nieuwe Fiesta volgend jaar op de markt brengen." Ford heeft twee officiële foto's vrijgegeven van het nieuwe Fiesta model dat volgend vooijaar in Europa op de markt wordt gebracht. De fo to's tonen het vóór- en achter aanzicht van het vijfdeurs hatchback-model. De Fiesta zal ook in een driedeurs-uit- voering worden geleverd. een rubriek voor vrouwen en andere mensen... „e 19 december t/m 25 december 1988 500 m3 600 m3 700 m3 800 m3 900 m3 1000 m3 1100 m3 1200 m3 1300 m3 1400 m3 1500 m3 1600 m3 1700 m3 1800 m3 1900 m3 2000 m3 2200 m3 2400 m3 2600 m3 2800 m3 3000 m3 3500 m3 4000 m3 4500 m3 5000 m3 5500 m3 6000 m3 11 nr>3 14 m3 16 m3 18 m3 21 m3 23 m3 25 m3 28 m3 30 m3 32 m3 35 m3 37 m3 39 m3 42 m3 44 m3 46 m3 51 m3 56 m3 60 m3 65 m3 70 m3 81 m3 93 m3 105 m3 116 m3 128 m3 140 m3 u 11-10-'U 115 m3 137 m3 161 m3 184 m3 208 m3 231 m3 254 m3 280 m3 301 m3 323 m3 350 m3 372 m3 392 m3 418 m3 441 m3 464 m3 511 m3 558 m3 604 m3 650 m3 699 m3 813 m3 931 m3 1049 m3 1164 m3 1280 m3 1399 m3 Afgelopen week lag de buitentemperatuur ruim boven het normale niveau, het waaide echter minder hard dan normaal. Weergagavena: Valkenburg Z.H. Berekeningamodel: GEB Zuid-Holland Weet. IK DENK DAT HU TEVEEL NAAR HET WEERBERICHT LUISTERT.. IK MAAK ME ZORGEN OM ONZE ZOON... IK BETRAP HEM STEEDS VAKER OP LIEGEN- ZUCHT» 26 december t/m 1 januari 1989 500 m3 600 m3 700 m3 800 m3 900 m3 1000 m3 1100 m3 1200 m3 1300 m3 1400 m3 1500 m3 1600 m3 1700 m3 1800 m3 1900 m3 2000 m3 2200 m3 2400 m3 2600 m3 2800 m3 3000 m3 3500 m3 4000 m3 4500 m3 5000 m3 5500 m3 6000 m3 11 m3 13 m3 15 m3 17 m3 19 m3 21 m3 23 m3 25 m3 28 m3 30 m3 32 m3 34 m3 36 m3 38 m3 40 m3 42 m3 47 m3 51 m3 55 m3 59 m3 64 m3 74 m3 85 m3 96 m3 106 m3 117 m3 128 m3 U 13-10-88 126 m3 150 m3 176 m3 201 m3 227 m3 252 m3 277 m3 305 m3 329 m3 353 m3 382 m3 406 m3 428 m3 456 m3 481 m3 506 m3 558 m3 609 m3 659 m3 709 m3 763 m3 887 m3 1016 m3 1145 m3 1270 m3 1397 m3 1527 m3 Afgelopen week lag de buitentemperatuur aanzienlijk boven normaal, da windenolheid lag op het normale niveau Weergagavena: Valkanburg Z.H. Berekeningamodel: GEB Zuid-Holland Weet.' 1/89 Reabnel0sl^nb$l'xTR^ d'"fT^5S«80HVRj posibus 5i4" eiefoon 010- -

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 7