„Oude en Nieuwe Vrienden in het Passage Theater Proefvoorstelling van De Rotterdamse Dansgroep Rijnmond verwacht gunstig 1989 karnen Vérder Wie wordt bruid van de maand? Poppenspel voor volwassenen Win een avondje uit bij André van Duin's revue '100 jaar Carré' 99 VERINGMEIER TANDTECHNIEK Nieuwe gidsen voor Heemtuin gezocht 1988 wasgoedjaar voor bedrijfsleven Programma Filmclub W Een wedstrijd met alleen maar hoofdprijzen Revue nog springlevend r I ^1'»^ Gebit stuk? lil! Jeugdvoorstelling Reserveren theaters Amnesty houdt Turkije-aktie Afval in Zuid-bieb "HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 11 JANUARI 1989 PAGINA 19 SCHIEDAM - Met „Oude. en Nieuwe Vrien den" - het blijspel van Jos Brink en Frank Sanders dat zaterdag wordt opge voerd in het Passage The ater - viert de actrice Ge orgette Hagendoorn haar 60-jarig toneeljubileum. „Oude Nieuwe Vrienden" is een muzikale komedie in de allerbeste traditie. Nu eens geen show met tien tallen jonge mensen die over de planken denderen, maar een met vrijwel uit sluitend „oude" artiesten. Het stuk speelt zich af in Huize „Stichting Stadelaer van Hene gouwen", kortweg „De Stade laer". Een bejaardenhuis dat verantwoordelijk is voor nog maar zeven bejaarden. Een jon ge, kersverse afgestudeerde di- rekteur zwaait er zijn nieuwe bezem, maar waarschijnlijk niet voor lang. De bezuinigings maatregelen zullen ook De Sta delaer treffen. De oudjes nemen het niet. Onder aanvoering van Colette Bentinck, ex-soubrette en actrice van vroegere faam (Georgette) wordt er danig aktie gevoerd. Daarnaast is er natuur lijk het dagelijks geharrewar, zijn er de gebruikelijke proble men en weert de Bewonerscom missie, waar overigens iedereen inzit, zich ook op andere fron ten. Maar ook andere problemen dienen zich aan: een nieuwe be woner, Dick Grashof (Guus Verstraete Sr.) is niet echt toe aan een verzorgingshuis. Colette begrijpt dat. En is liefde alleen voor zeventien- en niet zeven tig-jarigen? Een tedere romance borduurt vrolijke kleuren op het grauwe stramien van het da gelijks leven. Maar alles komt goed, al gaat het niet vanzelf... Zaterdag 12 januari. Passage Theater/Grote zaal. Aanvang: 20.15 uur. Toegang: 22,- 19,- 16,-. SCHIEDAM - Voor de jeugd wordt zaterdag 14 januari een schminckfestijn gehouden in De Teerstoof. Gasten zijn ditmaal een tweetal clowns, Zapzarap en boeienkoning Houdini Deze heeft al een zware loop baan achter de rug, hoewel zijn ^optredens altijd van hoog ni veau waren, zijn er ook diepte punten in z'n carrière geweest. Gezien de risico's van dit vak, heeft hij nogal wat moeite om geschikte assistenten te vinden. Dus moet hij een vrijwilliger zoeken in het publiek. Zaterdag 14 januari. Theater De Teerstoof. Aanvang: 14.00 uur. Toegang: 3,75. SCHIEDAM - De werkgroep heemtuin zoekt voor de tuin in het Schiedamse Prinses Bea- trixpark nieuwe vrijwilligers. Het gaat hierbij om mensen die rondleidingen willen geven, hierbij willen assisteren of wil len helpen bij de voorbereidin gen- In de werkgroep zijn natuurver- enigingen vertegenwoordigd, zo als het Instituut Voor Natuur beschermingseducatie (IVN), de Koninklijke Nederlandse Na tuurhistorische Vereniging (KNNV) en de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie (NJN). Uiteraard zitten er ook mensen in die geïnteresseerd zijn in de natuur en niet gebon den zijn aan een vereniging. In de heemtuin wordt een beeld gegeven van de natuur zoals die in de omgeving voorkomt. Zo zijn in de tuin onder andere te vinden: een terp, dijk, sloten, kleiput, plas met moerasgebied je, griend, hooilandjes, graanak ker, houtwallen en vogelbosjes. In dit Zuidhollands landschap in de notedop komen tevens planten voor die inmiddels zeldzaam zijn. De afdeling plantsoenen van de dienst gemeentewerken Schie dam begon in het vooijaar van 1988 met het organiseren van excursies naar de heemtuin. Ie dere eerste zondag van de maand start er vanaf de brug voor de heemtuin om 14.00 uur een rondleiding. Dit gebeurt on der leiding van een natuurgids. De deelname is gratis. De wan delingen hebben elke maand een ander thema dat aangepast is aan de tijd van het jaar. De tuin ligt tussen de kinder boerderij van het Prinses Bea- trixpark en het volkstuinencom plex Thurlede. Vanaf Kethel- oost is de heemtuin te bereiken via het Duivepad. Het is ge opend van 09.00 tot 16.00 uur op werkdagen en van 13.00 tot 16.00 uur in de weekeinden en op feestdagen. In het park ligt ook nog een moerastuin. Deze ligt aan de andere kant van het park - langs de Rijksweg - en is vrij toegankelijk. Informatie of aanmelden bij de heer M. Olthof in het Stadskan toor, telefoon 4260500 (toestel 356). SCHIEDAM - Telefonisch reserveren kan het hele sei zoen door van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 uur tot 16.00 uur en op za terdag van 12.00 uur tot 14.00 uur. Telefoon Passage Theater: 010-4269563. Telefoon De Teerstoof: 010- 4269455. De kassa is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 12.00 uur tot 14.00 uur en vanaf een uur voor elke voorstelling. SCHIEDAM - De stand van Amnesty International staat op zaterdag 14 januari in winkel centrum Spaland. De aandacht is deze keer gericht op Turkije, waar nog steeds op grote schaal mensenrechten worden ge schonden. Met name de vrij heid van meningsuiting, het recht op vereniging en de vrij heid van godsdienst worden in Turkije door de overheid on derdrukt. Er zijn veel politieke gevange nen en de doodstraf bestaat nog steeds. Een duidelijk geval van schending van mensenrechten is de zaak van de journalist Er- han Tuskan (31 jaar). Hij werd na diverse processen voor mili taire rechtbanken in 1981 en 1982 wegens „communistische propaganda" tot in totaal 48 jaar en tien maanden gevange nisstraf veroordeeld. Dit naar aanleiding van vier onder zijn redaktionele verantwoordelijk heid verschenen artikels. Amnesty beschouwt zijn gevan genschap als een schending van het recht op vrije meningsui ting; dit is vastgelegd in het Eu ropees Verdrag van de Rechten van de Mens dat mede door Turkije is ondertekend. Met deze aktie probeert Amnesty de Turkse regering ertoe te bewe gen zich aan dit verdrag te hou den; er wordt druk op haar uit geoefend om Erhan Tuskan en vele anderen vrij te laten. Een ieder die Amnesty hierbij wil helpen kan dit doen door het ondertekenen van voorbedrukte kaarten die naar de Turkse rege ring worden opgestuurd. De kaarten zijn zaterdag vanaf 12.00 uur verkrijgbaar bij de stand. SCHIEDAM - De Rotter damse Dansgroep probeert vrijdag 13 januari drie nieuwe balletten uit in het Passage Theater. In „Event Horizon" van chore ograaf Randy Warshaw kruisen onderbroken lijnen elkaar in een a-symetrisch spel dat tot in de theaterzaal wordt voortgezet. Met „Muddie" zet choreograaf Shusaku Takeuchi de thematiek voort van zijn vorige produktie bij De Rotterdamse Dansgroep, „Fallow Field" (braakliggend terrein). In Muddie belicht Takeuchi de veranderingen waar een relatie aan onderhevig kan zijn: de veranderende kwaliteiten van de gevoelens ten opzichte van de partner. Evenals in „Fallow Field" wordt het bewegingsidi oom grotendeels door de dan sers zelf gecreëerd via improvi saties. De combinatie van de danskwaliteiten van de dansers van De Rotterdamse Dansgroep met de theatrale kwaliteiten van Anton GeesinkBand in Theatercafé SCHIEDAM - Donderdagavond 12 januari speelt in theatercafé „De Tender" de Anton Geesink Band. Deze formatie speelt mu ziek die qua stijl tussen rock- and-roll en rythm-and-blues ligt. Donderdag 12 januari. Passage Theater/Theatercafé De Tender. Aanvang: 21.30 uur. Toegang: gratis. Takeuchi is in „Fallow Field" opvallend succesvol gebleken. Ton Simons, vaste gastchoreo- graaf bij De Rotterdamse Dans groep, maakte vorig seizoen twee choreografieën op muziek van het Britse audiovisuele col lectief Test Dept. n.l. „Moon light" en „Materia Prima". „Moonlight" vormt een donke re versie van „Ideal Landsca pe". De muziek bestaat uit „live" gespeelde percussion, ge manipuleerde elektronische klanken en liederen van een mijnwerkerskoor. De muzikale verscheidenheid leidt bij Si mons tot een choreografie waar in felheid en agressie gecontras teerd wordt door tederheid en dramatiek. Vrijdag 13 januari. Passage Theater/Grote Zaal. Aanvang: 20.15 uur. Toegang: 15,-. SCHIEDAM - In de Openbare Bibliotheek Zuid in de Lelie straat 10 staat in de maand ja nuari een tentoonstelling over afval. Op 6 panelen kan men zien wat er zoal „afvalt" van de produk- ten die wij gebruiken en hoe dat afval uiteindelijk in het milieu terecht komt. Aangegeven wordt hoe de hoeveelheid huis houdelijk afval verminderd kan worden door middel van herge bruik zoals het maken van kompost. Ook bij de bood schappen doen kan men reke ning houden met het milieu en het afvalprobleem. Zo staat er bij de tentoonstelling een bood- schappenwagentje met „goede" en „foute" boodschappen. De tentoonstelling wordt aangevuld met uitgebreide informatie in de vorm van boeken, krante knipsels, dia's, cassettes en en kele videobanden. De Zuid-bieb is geopend: maan dag, woensdag, vrijdag van 14.00-17.00 uur en donderdag van 18.30-21.00 uur. Aanstaande bruidsparen (ook koperen, zilveren- en gouden bruidsparen) kunnen hun trouwkaart opsturen naar Het Nieuwe Stadsblad „Samen Verder" Postbus 257 3100 AG Schiedam Uw trouwfoto komt mis schien op de speciale bruidspagina en wat belangrijker is, u ontvangt dan ook 150 aan waardebonnen, te besteden bij de deelne mende adverteerders die deze aktie mogelijk maken. Wie dat zijn leest u op de. speciale bruidspagina, iedere laatste vrijdag van de maan^j m.i.v. januari 1989. RIJNMOND - Voor de vijf tiende keer is in Rijnmond de Enquête Regionale Bedrijfsont wikkeling (ERBO) gehouden. Op basis van deze enquête kan worden vastgesteld dat 1988 een goed jaar is geweest voor het Rijnmondse bedrijfsleven. De omzet neemt toe, evenals de be haalde bedrijfsresultaten. Overi gens is de landelijke ontwikke ling nog iets gunstiger. De in vesteringen groeien in de Rijn mond sterker dan in enig andere regio in Nederland, hetgeen aangeeft dat de ondernemers vertrouwen hebben in de toe komst. De zeer trage werkgele genheidsontwikkeling blijft ech ter een punt van zorg. De onder nemers zijn voor 1989 optimis tisch. Vooral de grote bedrijven verwachten een gunstig jaar. Aldus de belangrijkste uitkom sten van de Enquête Regionale Bedrijfsontwikkeling van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rotterdam en de Beneden-Maas gehouden in 1988. Dit jaar werkten 3.000 be drijven uit Rijnmond (met 114.000 werknemers) mee aan de enquête. De ontwikkeling bij deze bedrijven staat model voor de totale marktsector in de Rijnmondregio (26.900 bedrij ven met 229.000 werkzame per sonen). Landelijk hebben onge veer 62.000 bedrijven aan de enquête meegedaan. De enquête geeft inzicht in de ontwikkelin gen op gedetailleerd niveau. Uit de veelheid van gegevens zijn de volgende belangrijke ontwik kelingen af te leiden. De omzet groeit in Rijnmond in 1988 met 3%, landelijk is de groei iets groter, namelijk 4%. De kleine bedrijven realiseren een grotere omzetgroei dan de grote bedrijven. In de industrie, bouw en dienstverlening is de omzetgroei kleiner dan lande lijk, in de groothandel en detail handel echter groter. De export is in 1988 licht ge daald (-1%), het resultaat van de sterke groei bij de kleine be drijven (+12%) en een daling bij de grote bedrijven (-4%). Lande lijk groeide de export met 6%. Vooral in de groothandel groei de de export sterk. Het percentage winstgevende bedrijven is in 1988 gestegen tot 86%. Het cijfer is landelijk nog iets hoger (89%). Ook voor het aantal bedrijven met voldoende rendement geldt dat dit cijfer in Rijnmond zich op een hoog ni veau bevindt (66%), maar lan delijk nog groter is (71%). Het zijn vooral de sectoren indus trie, groothandel en dienstverle ning die in vergelijking met 1987 in 1988 vaker tevreden zijn over het behaalde rende ment. Vooral de grote bedrijven hebben in Rijnmond hun ren dement weten te verbeteren. De investeringen nemen in 1988 in Rijnmond sterk toe: ten ópzichte van 1987 een stijging SCHIEDAM - Bij de Filmclub wordt vrijdag 13 januari de Amerikaanse tragikomedie „Moonstruck" gedraaid van re gisseur Norman Jewison en met Cher in de hoofdrol, naast Olympia Dukakis (de zus van Michael). Loretta is een vrouw van Itali aanse afkomst die op haar 37ste besluit voor de tweede maal te trouwen, met de oudere welge stelde Johnni Commeriri, een sentimentele Siciliaan. Loretta heeft de taak om Johnni's jon gere broer uit te nodigen voor het huwelijksfeest; dat kost haar nogal wat overredingskracht, want de broers leven al jaren in onmin. Als klap op de vuurpijl wordt Johnni's broer ook nog even verliefd op Loretta. De film heeft drie Oscars gekregen. Aanvang 21.30 uur, zaal open vanaf 20.30 uur. Toegang voor donateurs 4,-; donateur wor den kost 5,- per seizoen inclu sief eerste film. De Filmclub is te vinden in de Nieuwstraat op nummer 12. SCHIEDAM - Neville Tranter heeft met zij'n Stuffed Puppet Theatre een grote bekendheid ge kregen. Hij maakt solo poppentheater voor vol wassenen. Zijn nieuwste produktie, die zaterdag in de Roo Roosenzaal wordt opgevoerd, heet Kamer 5: eens per maand geeft de direktie van een psychia trische kliniek één van haar patiënten de gelegen heid om door middel van een rollenspel vat te krij gen op zijn/haar ziekte. Dit gebeurt door de patiënt te confronteren met een publiek van familie, vrienden en geïnte resseerden. Een uitdagende vorm van therapie met risico's voor alle betrokkenen. Van avond is patiënt „Kamer 5" aan de beurt. Hij werd twaalf jaar geleden wegens een gespleten persoonlijkheid in de kliniek opgenomen. Wanhopig probeert hij deze sessie te benutten om de pijn van zijn ziel te verzach ten. Door zijn verschillende ka rakters met elkaar te confronte ren, hoopt hij de sleutel te vin den, die hem zal bevrijden. Zaterdag 14 januari. Passage Theater Roo Roosen zaal. Aanvang: 20.30 uur. Een scene uit „Kamer 5". Toegang: 12,50. van 23%. In geen enkele andere regio wordt deze groei geëven aard. Werd de investeringsgroei in het verleden vrijwel uitslui tend gedragen door de (petro chemische bedrijven, in 1988 blijkt dat dit proces van econo mische vernieuwing zich veel breder manifesteert. Hoewel de investeringsgroei in de petro chemische sector verreweg het grootste is (+63%), geven ook andere bedrijfstakken blijk van vertrouwen in de toekomst. De volgende groeicijfers kunnen worden genoemd: voedingsmid delenindustrie +20%, metaalin dustrie 14%, transport +19% (na jaren van een afname), ma kelaardij +52%, zakelijke dienstverlening (+18%) en de overige dienstverlening (+16%). Ondanks de omvangrijke inves teringsgroei neemt de werkgele genheid in 1988 maar mondjes maat toe (+0,4%). Deze geringe stijging volgt uit een inkrimping van de industrie, een stabiele detailhandel en een geringe toe name van de werkgelegenheid in de bouwnijverheid, groothan del en dienstverlening. De grootste werkgelegenheidsgroei deed zich voor bij het publiek- verzorgend ambacht, de make laardij en de overige dienstver lening (allen meer dan 5% groei). Een grote afname (-4%) valt waar te nemen bij de voe dingsmiddelenindustrie en de metaalindustrie (scheepsbouw). De belangrijkste verklarende factor achter dit gunstige beeld is de (inter-)nationale economi sche groei, waardoor de vraag naar produkten en diensten toe neemt. Een andere, deels hier mee samenhangende, factor is de gunstige prijsontwikkeling. Dit laatste is met name voor de groothandel van belang geweest. In de bouwnijverheid hebben de gunstige weersomstandighe den een positieve invloed gehad op de bedrijfsontwikkeling. De ondernemers is ook ge vraagd in hoeverre zij zich be zighouden met verbetering van de bedrijfsorganisatie. Uit de beantwoording van de vragen die hierop betrekking hadden, blijkt dat automatisering en de ontwikkeling van het manage ment prioriteit hebben. De meeste aandacht gaat uit naar administratieve automatisering en kwaliteitszorg. Verder zijn ook Europa 1992 ëh technologische vernieuwing be langrijke onderwerpen voor het bedrijfsleven. Voor de voor de ontwikkeling van het bedrijfs leven zo belangrijke relatie bedrijfsleven-onderzoek en on derwijs, blijkt echter nog weinig belangstelling te bestaan. Al met al zijn de verwachtingen voor 1989 gunstig. Vooral de gunstige ontwikkeling van de exportmarkt zal vele nieuwe ex porteurs aantrekken. Het zijn met name de grote bedrijven die 1989 als een gunstig jaar tege- moetzien. Na in eerste instantie opgezet te zijn voor de viering van het 100- jarig bestaan van het Koninklijk Theater Carré in 1987, bleek de opkomst van het publiek zo massaal en de Revue werd met zoveel enthousiasme ontvangen, dat een prolongatie van dit An dré van Duin-succes niet uit kon blijven. Er is dan ook besloten in het seizoen 1988-1989 nog 125 voorstellingen te geven. Een twaalftal daarvan zullen plaats vinden in het Scheveningse Cir cus Theater, en wel van 24 janu ari t/m 5 februari. André zet al enige jaren met groot succes eigen revue's op de planken, de reeks is begonnen met 'Dag dag heerlijke lach', al spoedig gevolgd door 'André's Pretmachine', 'De Lachcarous- sel', Lach om het leven', 'Tele- Theater' en 'André's Jubileum Revue'. Historie De nieuwste revue heeft als the ma het 100-jarig bestaan van Carré en in een aantal show- beelden wordt de historie van dit unieke theater belicht. Naast André treden Frans van Dus- schoten, Simone Kleinsma, Hans Otjes en de Brian Rogers Dancers op en het koor en or kest o.l.v. Ruud Bos. Behalve van de vele sketches waarin André Frans van Dus- schoten of Hans Otjes tegen over zich heeft, kan men genie ten van de fraaie aankleding met ruim vierhonderd kos tuums (ontworpen door Leo Busscher) en de dekorontwer- pen van Roland de Groot. In deze, door Brian Rogers geregis seerde, revue naast dynamische, spectaculaire dansnummers door de Brian Rogers Dancers ook aandacht voor de vele, be roemde internationale musicals die in Carré te zien waren. Scè nes uit o.a. 'The Sound of Mu sic', 'My fair lady', 'West Side Story' en 'Mary Poppins' laten spetterend revuewerk zien in deze verrassende show. Alles te- samen de grootste revue die ooit in Nederland is gemaakt en garant staat voor een onvergete lijk avondje uit! Wedstrijd Samen met Joop van den Ende Productions organiseert UW THUISKRANT een wedstrijd waarmee alleen maar hoofdprij zen te winnen zijn! Tien prijs winnaars worden, elk met part ner of introducee, uitgenodigd voor een heerlijk avondje uit: naar de eerste van de twaalf voorstellingen van deze grote re vue die in Scheveningen worden gegeven. De twintig gelukkigen worden dinsdagavond 24 januari ont vangen in het hoofdkantoor van UW THUISKRANT te Rijs wijk (waar we geen parkeerpro blemen kennen) en vertrekken - na een hapje gegeten te hebben - gezamenlijk per touringcar naar het Scheveningse Circus Theater. Daar worden onze ere gasten ontvangen met een kopje koffie. Achter de schermen In de pauze behoort een kijkje achter de schermen van de re vue en een korte ontmoeting met de hoofdrolspeler deze avond, André van Duin, tot de mogelijkheden... Na afloop van de voorstelling worden de win naars dan weer netjes met de touringcar teruggebracht naar Rijswijk. Kortom: een feestelij ke prijs waarvan de winnaars na afloop zullen zeggen: „een heerlijk avondje, wat was het mooi en wat hebben we gela chen..." Wat moet u doen? Stuur bijgaande bon volledig in gevuld en op een briefkaart ge plakt, vóór 18 januari, naar de redaktie van UW THUIS KRANT EXTRA, postbus 5825, 2280 HV Rijswijk. Geef door middel van een cirkeltje om de letter aan, wat volgens u het goede antwoord op de ge stelde vragen is. Uit de goede inzendingen wor den tien winnaars getrokken die de 24e januari - met partner of introducee - onze gast zijn. Zij worden zo spoedig mogelijk te lefonisch (en schriftelijk) op de hoogte gebracht. Over de uitslag wordt niet gecorrespondeerd. WEDSTRIJDBON Vraag 1: Wie is de regisseur van deze revue: A. Frans van Dusschoten B. Joop van den Ende C. Brian Rogers Vraag 2: Wie heeft de decors ontworpen: A. Hans Otjes B. Leo Busscher C. Roland de Groot Vraag 3: Wat is het thema van de revue: A. Honderd jaar Carré B. Honderd jaar shows C. Honderd jaar revue. I Naam: I I I Telefoon: Adres: Postcode/woonplaats: I I II Welke editie van 'UW THUISKRANT' ontvangt u: VAN dusschoten SIMONE KLEINSMA I HANS OTJES Reparatie klaar terwijl u wacht. Dagelijks van 09.00-16.00 uur en na telefonische afspraak. Nieuwe Haven 131 telefoon 010-4261417 Zaterdags volgens afspraak De „cast" van „Oude en Nieuwe Vrienden". HVFOkWAr

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 19