i Het weer Twee uitslaande branden in één weekend De kunst van het kiezen Andere partijen houden zich afzijdig GOED IS GOEDKOOP BIJ ALBERT HEIJN 7A MopSteX braakliggend Scheeres: Plan is dubbele impuls werkgelegenheid Komst ABC op losse schroeven 0.99 1.25 Stadsblad uid'Holland JSsani- Alle patés Bananen m WOENSDAG 11 JANUARI 1989 41e JAARGANG, NUMMER 3 OPLAGE 40.095 iéIéiiéiéi li Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 5»Slfnat,2e"/mXt.mp. 7-ffi^-SSW SCHIEDAM - Er is nog geen paal voor het bedrijvencomplex dat moet verrijzen achter het station de grond in, maar de wervingsfolder voor huurders-in-spe is al wel klaar; en hoe. Burgemeester Reinier Scheeres persoonlijk verzorgde het voor woord voor deze luxe kleurenbrochure. Daar in maakt hij duidelijk hoeveel hart Schiedam anno 1989 heeft voor de ondernemer. „Wij maken ons sterk voor het bedrijfsleven door on dernemers waar het even kan, snel en kreatief ten dienste te staan en ruimhar tig overheidsbepalingen uit te voeren. Een ondernemer mag verwachten dat wij als gemeente meer doen dan noodzakelijk is. En dat doen we graag, omdat de liefde altijd van twee kanten moet komen", stelt de bur gemeester in zijn aanbeve lingswoord dat voorzien is van zijn portret. Bij zoveel hoffelijkheid kan de firma Kantorenhuis b.v., die het complex gaat verwezenlij ken natuurlijk niet achter blijven. Schiedam wordt in dezelfde folder geroemd als centrum van bekende oplei dingscentra op hoog nivo en vanwege haar dynamische ondernemersklimaat, haar elan, durf, culinair hoog waardige restaurants, hotels en kulturele evenementen. De toekomstige huurders worden ook lekker gemaakt met de situering van 'Het Kantorenhuis Schiedam' die als 'subliem' wordt betiteld. En dan volgt een uitgebrei de opsomming van de vele manieren waarop het cen trum straks bereikbaar zal zijn. In dat rijtje is gemaks halve ook meteen Rijksweg 19 opgenomen. Nog maar heel kort geleden schaarde het voltallige gemeentebe stuur zich achter de protes ten tegen de aanleg van zo'n asfaltbaan dwars door het schaarse groen in de rand stad. Het milieu of de porte monnee? Het begint erop te lijken dat ook in 1989 die keus niet echt gemaakt zal kunnen worden. terrein achter station Schiedam/Rotterdam- West gaat nog voor het eind van dit jaar de eerste paal de grond in van een complex dat het nieuwe kloppend hart van plaatse lijke economie moet gaan worden. De firma Kanto renhuis bv heeft met de gemeente overeenstem ming bereikt over de bouw op die plek van drie bedrij- venverzamelgebouwen. De architekt van het project, dat is begroot op 35 mH- joen gulden is dezelfde die ook het inmiddels al roem ruchte World Trade Cen tre in Rotterdam ontwierp. Misschien wel daarom sprak burgemeester Rei nier Scheeres - die eregast was bij de officiële presen tatie van de plannen maan dagmiddag in het Novotel - de verwachting uit dat het imago van Schiedam belangrijk zal verbeteren door de komst van de Alk- maarse projectontwikke laar. „De Maasstad is de laatste jaren gebombardeerd met kantoren. Daar kan gemakkelijk het beeld uit ontstaan dat je als onderne mer voor een pand in het Rijn mondgebied het best in Rotter dam terecht kunt. Ik denk dat het geen kwaad kan dat wij nu ook eens als geschikte vesti gingsplaats in beeld komen", al dus Scheeres. Nieuwe brug De gemeente betoont zich niet alleen in woord, maar ook in daad verheugd met de p'annen van Kantoreniiuis bv. Om het toekomstige complex toeganke lijker voor openbaar en particu lier vervoer te maken, worden er een extra voetgangerstunnel aan de Noordkant van het sta tion en een nieuwe brug over de Schie aangelegd. Dat betekent een behoorlijke aanslag op de I Burgemeester Reinier Scheeres onthult de maquette van Kantorencentrum Schiedam begroting. Maar daar krijgt Schiedam het nodige voor terug volgens de burgemeester: „We verwachten een verbetering van de werkgelegenheid in positieve en in kwalitatieve zin. Er kun nen daar straks zo'n 800 tot 1000 mensen aan de slag. Bo vendien zit het er dik in dat het complex ondernemers trekt uit bijvoorbeeld de technische of of jenever ingenieursbranche. Dat biedt ons de mogelijkheid om voet aan de grond te krijgen op an dere gebieden dan scheepsbouw het lukte niet om alle bewoners van het pand in de Lorenzlaan via het trappenhuis naar buiten te krijgen. SCHIEDAM - Twee fel uitslaande branden hebben het afgelopen weekend de brandweer handenvol werk bezorgd. In de Lorenzlaan kon zaterdagavond een man en een vrouw ternau wernood vap de verstik kingsdood worden gered. Zij moesten met behulp van een ladderwagen van hun balkon op de vierde verdieping afgehaald wor den en zich vanwege adem halingsmoeilijkheden laten behandelen in het Schie- landziekenhuis. Een brandweerman raakte bij de aktie licht gewond aan beide polsen. Het echtpaar woonde vlak bo ven de portiekwoning op de derde verdieping waar door een lekkende gasleiding een groot aantal opgeslagen spulletjes hadden vlam gevat. Al bij aan komst van de brandweer was de vuurzee zo hevig dat besloten werd het hele pand te ontrui men. Door hevige rookontwik keling in het trappenhuis was het voor de bewoners van de bovenste verdieping echter on mogelijk om via de normale weg hun huis te verlaten. Alle gedupeerden werden onderge bracht bij familie of in het No votel. Het nabluswerk duurde tot diep in de nacht. De flat waar de vuurhaard ontstond brandde geheel uit, de omrin gende huizen liepen rook- en waterschade op. Ook op het Johan Straussplein werd zondagmiddag een flat vrijwel geheel in de as gelegd. De bewoners ervan, een man, vrouw en hun twee kinderen slaagden erin om nog net op tijd naar buiten te rennen. De brand ontstond in de kinder slaapkamer. Een zoontje van vier had een aansteker weggeno men en zat daarmee te spelen, waardoor het ledikant van zijn éénjarig broertje vlamvatte. Vrijwel meteen daarop ont stond door smeltende plafond en wandtegels de hele kamer in lichterlaaie. De ouders wisten het tweetal uit het vertrek te ha len en hun huis, dat geheel uit brandde te verlaten. SCHIEDAM - De beslis sing of er al dan niet ge bruik wordt gemaakt van artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening voor het bouwplan van 66 wo ningen aan de Burgemees ter van Haarenlaan, moet door de gehele gemeente raad genomen worden en niet door het college van B W alleen. De vier T.V. DEFEKT? RADIO ABA Videospecialisten raadsleden uit de linkse hoek (Adri Reijnhout en Coby de la Rie (D'66), Ul- ferd Bruseker (CPN) en Bart de Leede (PPR/PSP)) hebben hun wens schriftelijk aan alle frakties in de raad en aan de betrokken wijkorgani- saties kenbaar gemaakt. Artikel 19 betekent in de dage lijkse praktijk dat de heipalen toch de grond in mogen, on danks een metershoge berg aan bezwaarschriften tegen de voor genomen bouwplannen. Door vrijstelling aan te vragen bij de provincie omzeilen stadsbe stuurders langdurige en kosten- verslindende uitstelprocedures. Een brede politieke discussie is hard nodig, vindt Klein Links. „Het is ons nog steeds niet dui delijk waarom de groenvoorzie ning en recreatiemogelijkheden van een zeer grote groep Schie dammers wordt opgeofferd door het bouwen van enige lu xueuze woningen die slechts voor de elite betaalbaar zijn. Hoe het belang van Nieuwland is gediend met de komst van deze woningen is voor ons een raadsel," aldus de brief. Ook het feit dat besprekingen van het plan niet tot algemene overeenstemming in de raads commissie leidde en het overleg tussen lokale overheid en twee bewonersorganisaties niets heeft opgeleverd sterkt Klein Links in haar overtuiging de beslissing aan de raad en niet aan het col lege over te laten. Steun Om het zover te krijgen hebben de vier progressieve raadsleden de steun nodig van een vierde politieke partij. „Misschien wil het CDA of de VVD wel mee doen," vraagt Ulferd Bruseker zich vertwijfeld af. Siem Rosman, eerste man van het CDA houdt de boot diplo matiek af. „Het is een belangrij ke zaak en zeker de moeite waard om er goed bij stil te staan. Aan de andere kant is het al drie keer aan de orde geweest in de raadscommissie voor Stadsvernieuwing en Volkshuis vesting en hebben de bewoners verenigingen inspraak gehad. Het is niet onze weg de gemeen teraad in te schakelen. Het is aan de coalitiepartijen om de sportiviteit op te brengen om aan de oproep van Klein Links gehoor te geven. WD Gerard Verhulsdonk, ook eerste man, maar dan van de libera len, wil snel kwijt: „Ach sporti viteit, het is natuurlijk een poli tiek spel van Klein Links. In de raadscommissie is gezegd: wet houder gaat u gang! Iedereen heeft inspraak gehad, iedereen is aan de beurt gekomen. Wat Klein Links nu doet is grappig, maar er verandert wat ons be treft niets." Optimistisch Ook de firma Kantorenhuis bv bleek meer dan optimistisch over de mogelijkheden in het Schiedamse. Volgens acquisi teur A. van Laarhoven zal het complex binnen de kortste ke ren verhuurd zijn. „Wij werken volgens een bijzondere formule, die we al met veel succes heb ben toegepast in een aantal an dere plaatsen zoals Arnhem en Apeldoorn. Voor iedere onder neming zowel de kleine als de grote hebben we ruimte op maat. Bovendien zitten we ze ker gezien de extra service die we bieden zoals ruim voldoen de parkeerplaatsen en een eigen bel en telefoon voor ieder be drijf scherp aan de prijs. Extra in Schiedam is de ideale situe ring: zowel het openbaar ver voer als de rijkswegen als een stadscentrum liggen op een steenworp afstand." Onwaarschijnlijk Het kantorenhuis Schiedam, zo als het complex officieel gaat heten, zal in drie fasen verwe zenlijkt worden. Als alles vol gens plan verloopt is het eerste gebouw eind 1990 gereed en het laatste begin 1992. De direkteur van de Alkmaarse firma, de heer Deerenberg, noemt het on waarschijnlijk dat Jiet project halverwege stopgezet wordt als de verhuur onverwacht zou te genvallen: „Theoretisch kan ik die mogelijkheid natuurlijk niet uitsluiten. Maar in andere ste den hebben we zelfs wachtlij sten voor een ruimte in soortge lijke gebouwen. Ik ben ervan overtuigd dat het centrum bin nen de drie jaar volledig gereali seerd is." 100 gram 1 kilo De komst van het ABC- concern naar Schiedam lijkt op losse schroeven te staan. De Noordwijkse ar chitect Yan Maanen die een ontwerp moest maken voor zo'n warenhuis in de Lange Kerkstraat, zou zijn werkzaamheden inmiddels hebben gestaakt. Van Maanen zelf weigert de steeds sterker wordende geruchtenstroom te ont kennen of te bevestigen. Ook het ABC- concern zelf wil niet ingaan op de vraag of de architect de tekenpen in ieder geval voor voorlopig heeft neer gelegd. Wel geeft woordvoerder Remarque toe dat er problemen zijn gerezen: 'C A, Albert Heijn en Blokker willen nog steeds als drie- eenheid volgens schema de plannen in Schiedam realiseren. Het is niet onze bed- poeling dat het project uitge steld of afgeblazen wordt. We hopen dat de gemeente de pro blemen die zijn ontstaan op tijd kan oplossen.' aldus de ABC- woordvoerder, die weigerde in te gaan op de aard van de moei lijkheden. Vokgens Jan Hagendoorn, voorzitter van de partij Ge meente Belangen, lukt het het stadsbestuur niet om de pandjes in de Lange Kerkstraat, die voor de bouw van het complex gesloopt zouden moeten wor den, op tijd in bezit te krijgen. Gemeente Belangen- de partij zonder zetel in de raad die zich al vanaf het bekend worden van de plannen hevig verzet tegen de afbraak van het stukje histo risch Schiedam- heeft al jaren geleden een brief gestuurd naar het ABC- concern om te waar schuwen voor het feit dat de Lange Kerkstraat bewoners niet allemaal zo makkelijk hun huis zouden willen verlaten. Verantwoordelijk wethouder Chris Zijdeveld was nog niet bereikbaar voor commentaar. Belachelijk lage dumpprijzen WINTERSPORTKLEDING kollektie van O'NEILL - LUHTA - FILA - ELLESSE etc. etc. v.a. 99 per jack VILLERIUS SPORTS SCHIEDAM Nieuwjaar ingeluid met rose champagne Het Vlaardingerdijkpark De nieuwe Albert Heijn Supermarkt Hagastraat 1 Schiedam-Zuid. I VRIJDAG 13/01 half tot zwaar baw. droog Bron: min. 1° midd.tamp. KNMI wind: ZW-3 ZATERDAG 14/01 ZONDAG 15/01 veel bewolking veel bewolklng wind: ZW-4 wind:ZW-5 Kantoren centrum achter station w? - w Klein 1 -inks op de bres voor Ylaardingerdijkpark Wij helpen direktll! Tel. 4260778-4733961 Of 01899-15874 Groenelaan 95. Vérkoop Inruil RtptrtUé Ook voor uw wumochinoo on kooHcuton. voor de totale opheffingsuitverkoop Zie advertentie op pag..9 Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 1