Stappen zonder teltalent soms een bezoeking Anti 11 iaans Carnaval in Podium Projektontwikkelaar wil snelle procedure bouw aanvraag Gusto-terrein valt in de smaak Zoals laatst die videobanden... SCHEPER Orgelconcerten Meevaller voor bewoners Heijermansflat Onenigheid over Wereldhandelscentrum ■-V\- CURSUS CAFÉBEDRIJF 'het NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 18 JANUARI 1989 PAGINA 3 Rechts achter op de foto oprichter van de Broersveldsoos Henk Schoonbrood SCHIEDAM - Zelfs de fervente liefhebbers zullen moeten toegeven dat car naval ditmaal wel erg on gelukkig valt. Eind januari is in Holland meestal niet het tijdstip om mooi bloot uit te pakken in luchtige, kleurige kleding tenslotte. Maar hoe hard koning Winter ook nog gaat toe slaan, de bezoekers van het Antilliaans festijn in Podium op de Lange Ha ven, zaterdag de 28ste, kunnen hun truien en mail lots rustig thuislaten. De swingende muziek van een authentieke Antilliaanse steelband en hapjes en drankjes in de meest exoti sche smaken, staan borg voor een lange hete feest- nacht, verzekeren organi satoren Peter Pijpers en Paulo Sintra. Het tweetal, dat inmiddels tal van spraakmakende plaatselijke evenementen op haar naam heeft staan, kwam eigenlijk op het idee voor zo'n zuidelijk wintercarnaval door de exposi tie van Caraibische kunst in het Stedelijk Museum. De zonnige pret die letterlijk afknalde van de doeken die daar nog worden tentoongesteld tot en met dit weekend deed hen verlangen naar warme verten. Omdat een trans-Atlantisch retourtje zelfs voor dit aktieve duo ietwat be grotelijk bleek, besloten Pieter en Paulo zo'n zuidelijk sfeertje simpelweg thuis te creeren. Preutsheid Met de vindingrijkheid hen ei gen wisten ze binnen de kortste keren de perfecte band voor zo'n gebeuren te contracteren: Willy Richardson en zijn mak kers hebben als geen ander de salsa, merengue, soca en andere temperamentvolle muzikale hoogstandjes in het bloed zit ten. Cafe Podium zal helemaal in stijl versierd worden door grafisch ontwerper Huub Koch. Het Nieuwe Stadsblad bijgestaan door medewerkers van ontwerpgroep Minuta. Voor de rest zal het publiek zelf moeten zorgen. Om die Neder landse preutsheid ietwat de kop in te drukken hebben de organi satoren een jury - bestaande uit Harr Wiegman, Carel Beke, Co- bie de la Rie en Helma Vincent - benoemd, die de ondeugendst geklede gast uit mag kiezen. Rond middernacht wordt de winnaar bekend gemaakt. Het Antilliaans carnaval begint om 20.00 uur. De entreeprijs (inclusief welkomstcocktail) be draagt 15 gulden. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de kassa van het Passage Theater, de VVV- Schiedam en bij Cafe Podium, telefoon 4260566. SCHIEDAM - Het geluk zit hem vaak in een klein hoekje. Wie wat moeite heeft met rekenen bijvoor beeld wordt daar dagelijks met zijn neus bovenop ge drukt. Simpelweg bood schappen doen is dan vaak al een ware bezoeking. Klanten in een winkel kun nen knap geïrriteerd raken tenslotte als ze iets langer moeten wachten omdat ie mand onhandig staat te goochelen met de inhoud van zijn portemonnaie. Leuk is dat niet, maar er valt nog mee te leven. Veel moeilijker wordt het om zonder teltalent een avond je ongedwongen te gaan stappen van café naar café. Want een beetje getapte heer dient toch minstens wet achteloze snelheid de juiste hoeveelheid munten voor een pilsje op de bar te kunnen deponeren. Anders zit hij voor hij het weet in zijn uppie. En dat is niet de bedoeling van een uitje. Henk Schoonbrood is een van de jongeren die op een paar puntjes net wat langzamer is dan zijn gemiddelde leeftijds genoten. In officiële vaktermen wordt gesproken van licht gees telijk gehandicapt. Henk zelf vindt, „lager geschoold" een be ter woord. Persoonlijk heeft hij er weinig moeite mee om overal op af te gaan en binnen te lo pen. Maar bij een aantal van zijn vrienden en vriendinnen ligt dat anders. Doorbraak „Die voelen zich niet op hun gemak tussen mensen die alles beter weten of vlotter kunnen en komen de deur niet meer uit",- weet Henk. Het is daarom dat hij krap een jaar geleden in eens het idee in zijn hoofd Compleet verzekerd met ziektekosten voor de halve premie Assurantie financieringsbureau 18-40 jaar60.- Kinderen30.- 40 jaar en ouder72.- Kinderen36.- Het koffiezet apparaat wordt uitgepakt kreeg om een soos op te richten ben met zijn allen de schouders waar ook langzame mensen rus tig zouden kunnen binnenstap pen. Aanvankelijk zag het er niet naar uit dat Henk Schoon brood die plannen ook in daden om zou kunnen zetten. Ge schikte ruimtes en een startka pitaaltje liggen voor verenigin gen in oprichting nu eenmaal niet voor het oprapen. De door braak kwam toen Henk via via hoorde dat er een zaaltje leeg stond op het Broersveld. „Dat kon ik van de gemeente huren op kraakbasis. Maar er moest nog het een en ander aan opge knapt worden en daarvoor had ik natuurlijk geen geld. Toen heb ik contact gezocht met Jan Hendrik van Dalen van de Ro- teract-Schiedam, de jongeren vereniging van de Rotaryclub. Die had wel zin om te helpen. Inmiddels hadden zich ook drie vrienden van me aangemeld, Henk Vermeer, Rob van der Waal en Carla Elfers. We heb- eronder gezet en toen was de zaak eigenlijk snel voor elkaar", vertelt de man die zich nu de grote motor achter De Broers- veld-Soos mag noemen. Jaarprogramma De kersverse vereniging telde in een mum van tijd 26 leden, komt iedere vrijdagavond bij el kaar en heeft een met algemene instemming opgesteld jaarpro gramma. Bingo, videokijken, het carnavalsfeest, het is zo maar een willekeurige greep uit het uitgebreide aktiviteiten-aan- bod van de komende maanden. Uiteraard is de vaste toegangs prijs - 1,50 - lang niet vol doende om alle kosten te dek ken. Maar ook daar is een op lossing voor gevonden. De Ro- teract bemiddelt tussen De Broersveldsoos en het bedrijfs leven. En niet zonder succes, volgens Jan Hendrik van Da len: „Er was bijvoorbeeld een koffiezetapparaat nodig, maar zo'n ding kost 800 gulden. We zijn toen met een stand op de Aleidafeesten gaan staan en kre gen nog niet genoeg geld bin nen. Een telefoontje naar Auto matic Holland in Dordrecht dat die apparaten levert, was vol doende. We kregen er direkt een van de goede afmetingen thuisbezorgd". Leden van de Roteract hebben bij toerbeurt bardienst op de vrijdagse cluba vond van de Soos. „Echt nodig is dat niet", zegt Henk Schoon brood. „We kunnen onze zaak jes prima zelf regelen. Maar dat is nu eigenlijk het leuke: ze heb ben het gewoon bij ons naar hun zin. Onze vereniging blijkt allerlei soorten mensen aan te trekken". Wie zich aan wil melden voor de Broersveld-Soos kan zonder ver plichtingen op vrijdagavond tus sen 19.30 en 24.00 uur een keer een kijkje komen nemene op het Broersveld 47. SCHIEDAM - De bewoners van de Heijermansflat hebben eind 1988 385,10 terug ont vangen van het Gemeentelijk Woningbeheer. Dit omdat de werkelijke kosten voor de servi ce en vqor de alarmering lager bleken te zijn dan de in reke ning gebrachte voorschotten. Dat het Gemeentelijk Woning- beheer tot terugbetaling van dit hoge bedrag is overgegaan, is voor een groot deel te danken aan de huurdersvereniging 'Recht voor Ouderen'. Het be stuur daarvan heeft regelmatig gesprekken gevoerd met zowel het Gemeentelijk Woningbe heer, als het Gecoördineerd Ou derenwerk, dat de alarmering verzorgt. Er is niet alleen ge sproken over de kosten die in het verleden zijn gemaakt. Er is ook overleg gevoerd over een beperking van de kosten in de toekomst. Inmiddels zijn per 1 januari 1989 de voorschotten verlaagd. V.oor de servicekosten betalen de bewoners nu 64,60 per maand. Dat was 81,-. Het voorschot voor de alarmering is 50,- per maand geworden. Dat was 54,55. Gesterkt door dit sukses gaat de huurdersvereniging RVO door op de ingeslagen weg. Ook in de komende jaren zullen de afreke ningen van de Heijermansflat kritisch bekeken worden. Zeker nu ouderen over steeds minder inkomen beschikken is het zaak de kósten in de gaten te hou den, zo luidt het standpunt van de huurdersvereniging. - Deelnemers aan het Antilliaans wintercarnaval. Rechts op de foto mede- organisator Ron Jaspers SCHIEDAM - In de architec tenwereld blijkt onenigheid te bestaan over wie het Wereld handelscentrum in Rotterdam heeft ontworpen. Kantorenhuis B.V., de Alkmaarse projektont wikkelaar die achter het station Schiedam West drie bedrijfsver zamelgebouwen gaan neerzet ten, vermeldt het tekenen van het befaamde gebouw in de Maasstad als een van haar wa penfeiten. Het Nieuwe Stads blad nam - naar nu blijkt waar schijnlijk ten ontrechte - dat bericht klakkeloos over. „In uw uitgave van woensdag 11 januari jl. staat in een artikel op de voorpagina dat de archi- tekt van E.G.M., die nu het ont werp heeft gemaakt voor het Kantorenhuis, eerder het World Trade Center op de Coolsingel in Rotterdam heeft ontworpen. Bij deze meld ik u, dat noch de heer Groot Swaaftink, noch het architektenbureau E.G.M. in dertijd ook maar iets met het ontwerp en de bouwbegelëiding van dit schitterende gebouw te maken hebben gehad. Het World Trade Center Rotterdam is ontworpen door ons bureau, en wel door de architekten Bos, van Erk en Veerbeek en wij hebben eveneens de bouw er van tot de laatste glasroede be geleid. Het lijkt mij een dergelijk be langrijk gebouw, dat diverse ar- chitektuurprijzen heeft ontvan gen, dan ook vanzelfsprekend dat u betreffende de auteur zo snel mogelijk een rectificatie plaatst." Hoogachtend, namens Groosman Partners Ir. H. Doeksen, partnerarchitekt SCHIEDAM - Beleg gingsmaatschappij Halico uit Rotterdam, eigenaar van het voormalige Gusto- terrein, heeft er alle ver trouwen in dat half sep tember twee grote loodsen met een totaaloppervlakte van 21.000 vierkante me ter aan de Nieuwe Maas zullen verrijzen. De Vere nigde Glasfabrieken, met drie vestigingen buiten Schiedam, willen van deze opslagmogelijkheid zo snel mogelijk gebruik maken. Hoewel er geen zekerheid is wanneer de bouwvergunning wordt afgegeven, een zaak van gemeente en provincie, denkt Halico met extra man- en mate- riaalinzet toch de eindstreep binnen de afgesproken termijn te kunnen halen. Anders moet Halico vervangende ruimte aan bieden aan de Glasfabrieken, of schadeclaims uitbetalen. De stadsbestuurders van Schie dam willen de projektontwikke laar geen strobreed in de weg leggen en zelfs procedures in korten zoals het bouwplan twee weken in plaats van een maand ter inzage leggen. „We kunnen als Gedeputeerde Staten de bouwaanvraag behan delen en de gemeente inmiddels haar fiat heeft gegeven, begin nen met heiwerkzaamheden," zegt ir. J. M. de Vries van archi tectenbureau H. Nefkens B.V., een dochteronderneming van Halico. „Voor eigen risico." Haasje repje Halico en de gemeente Schie dam onderhouden sinds een jaar goede kontakten met el kaar. Het (voorlopige) bestem mingsplan voor het oude Gus to-terrein gaat uit van een ge bied met een industrieel karak ter. Precies de lijn waarop Hali co wil voortbouwen. Dat nu al les haasje repje moet, komt om dat Halico geen rekening hield met snelle beslissers als de Ver enigde Glasfabrieken N.V., en pas dit jaar acquisitie in den lande wilde gaan plegen. De Vries: „Het gaat inderdaad veel sneller dan we verwacht hadden. Onze ervaring in Rot terdam is een geheel andere. Daar koop je grond, je maakt het geschikt voor bebouwing, je gaat de boer op en na enkele ja ren druppelen de ondernemers binnen." VLAARDINGEN - Morgen (woensdag) viert de Nederland se Vereniging van Huisvrouwen afdeling Vlaardingen het 35-ja- rig bestaan in de Stadsgehoor- Eigen grond Toch is de situatie in Schiedam- Zuid een unieke. De Vries ver klaart waarom: „Dit hele stuk van 14 hectaren is eigen grond. Dat vind je niet snel meer in Rotterdam en omgeving. We hebben het voor een aardige som geld moeten kopen, niet voor niets lag het elf jaar braak. Toch zijn we met onze prijzen concurrerend. De Verenigde Glasfabrieken hebben in heel Nederland naar opslagruimte gezocht, maar kozen uiteinde lijk toch voor het Gusto-ter rein." Duizend erbij De bouw van de loodsen loopt parallel met het bouwrijp ma ken (wegen, elektra, PTT, etc) van heel het terrein aan de Maas. Voor hengelaars en wandelaars heeft de ingenieur goed nieuws. „We verkavelen de boel op zo'n manier dat de strook bij het wa ter voor iedereen toegankelijk blijft. De Vries is zich ervan be wust dat het terrein eens van grote waarde was voor de Gor- zenezen. „Uit de gesprekken met de gemeente kwam al naar voren dat 1000 mensen hier hun baan verloren toen de scheepswerf de poorten sloot. Wij hebben ons als uitgangs punt voorgenomen 1000 ar beidsplaatsen terug te krijgen." zaal. Vanaf 20.00 uur treedt het. Rotterdams Operette Gezel schap, onder leiding van Dick Borst, op. SCHIEDAM - 6 januari t/m 12 januari 1989. Geboren: Samant- ha E. M. d.v. de Koster-Ge- rards; Charall d.v. de Pauw-Ber- naerts; Yvette d.v. Snijders-van Grootveld; Murat z.v. Gögüs- Gögüs; Robin z.v. Dijkstra- Maltha; Merel d.v. Raaij ma kers-Burger; Renate A. J. d.v. van der Meer-Greeven; Larissa M. M. d.v. Quadt-Beckers; Sha- rely d.v. Matulessy-Schrader; Kirsten M. d.v. Blom-Viveen; Sherap d.v. Karakus-Karakus; Anne d.v. Nobel-den Haan; Alexander C. z.v. Mertens-Ver- groesen; Hendrika d.v. van der Gaar-van Leeuwen; Bart z.v. Wiegmann-Kossen; Krijn z.v. Romijn-de Hoog; Jun-Young z.v. Park-Jang; Gerrit J. z.v. van der Veen-van Kranenburg; Esther d.v. Hertog-Holswilder. Ondertrouwd: A. C. de Ridder 39 jr. en A. C. W. Bosman 42 jr.; R. Bal 31 jr. en J. M. C. Overzier 32 jr.; N. J. Dols 59 jr. en C. L. M. Meijer 54 jr.; J. J. Vredenbregt 30 jr. en H. A. J. Frissen 28 jr.; J. H. Weber 27 jr. en K. A. Bisschop 26 jr. Getrouwd: M. Hemminga 31 jr. en M. J. A. Keyeux 21 jr.; J. Maagendans 44 jr. en J. J. C. A. de Bruin 42 jr.; R. Jansen 26 jr. en J. van der Kuil 24 jr.; R. S. Soewarta 29 jr. en I. I. Oost 34 jr.; S. van Rhijn 24 jr. en B. A. Brown 22 jr.; A. A. van Beuze- kom 29 jr. en S. van Luijk 27 jr. Overleden: A. de Quant, man, 78 jr.; M. W. A. Driessen, vr„ 86 jr., geh.gew. met: D. van Eijk; J. den Hertog, man, 68 jr.; P. H. A. Kreischer, man, 73 jr.; A. M. J. Busker, vr„ 97 jr., ge h.gew. met: J. van der Touw; J. Rijntalder, man, 65 jr.; T. Koopman, vr„ 91 jr., geh.gew. met: A. M. Brokerhof; J. L. Jansson, man, 75 jr.; H. Frede- riks, man, 66 jr.; L. G. Kramer gezegd Freher, man, 58 jr.; F. C. van der Linden, man, 59 jr.; J. H. Sengers, vr„ 83 jr., geh. gew. met: W. C. J. de Jong; E. Kloos, vr„ 81 jr., geh.gew. met: P. van Giessen; N. van Haren, vr., 76 jr.; K. W. van Brandwijk, man, 68 jr.; N. Maij, vr., 80 jr., geh. gew. met: J. van der Meer; V. J. T. Heynen, vr. 79 jr.; H. van Rijn, man, 86 jr.; J. Verboon, man, 79 jr.; E. M. Kallen, vr., 78 jr., echtgenote van: A. F. J. Andrioli; E. Fortuin, man, 75 jr.; E. Tombrink, vr. 67 jr., echtgenote van: W. J. S. Du- mont; M. M. Veltman, vr., 82 jr., geh.gew. met: W. van der Toorn; M. Nolting, vr., 92 jr., geh.gew. met: P. B. Cos. Het voormalige Gusto-terrein. Tot nu toe eenzaam en verlaten. Medio september wordt de eerste nieuwbouw gepleegd: twee grote loodsen van bij elkaar 21.000 vierkante meter. Het terrein zal een industrieel karakter krijgen. „Veel bedrijven, weinig kantoren," voorspelt Hali co met grote zekerheid. SCHIEDAM - De Vereniging Vrienden van het Stedelijk Mu seum opent de nieuwe serie or gelconcerten in de aula van het Stedelijk op de Hoogstraat op zaterdag 21 januari. Drie jonge musici, die aan het Rotterdams conservatorium zijn opgeleid - Bas van Houte, Paul Rotscheid en Jaap de Wit - verzorgen dan het programma. De serie voor het jaar 1989 opent op zaterdag, 21 januari a.s. met een presen tatieconcert door 3 jonge musi ci, die aan het Rotterdams Con servatorium werden opgeleid, t.w. Bas van Houte, Paul Rot scheid en Jaap de Wit. Allen zijn enthousiaste leerlingen van David Collyer. Met elkaar spe len zij Oud-Italiaanse orgelmu ziek, die bijzonder geschikt is voor het antieke instrument in de aula. Aanvang 15.00 uur: toegang gratis. Ook de Ned. Orgel Federatie opent deze week het nieuwe jaar en wel met een concert op het theaterorgel in het Passage Theater op zondagochtend 22 januari om 10.30 uur. Het in prima conditie gehouden orgel zal dan worden bespeeld door de bekwame Engelse organist Stanley Whittington. Toegang 9,- (Leden/houder Pas 65/CJP 5,-); Kinderen t/m 12 jaar gra tis onder geleide. 99 99 ADVERTORIAL Soos waar ongeduld uit den boze is UW THUISKRANT VERSCHIJNT IN: SCHIEDAM, KETHEL, ROTTERDAM WIJK OUD MATHENESSE, WITTE DORP KANTOOR: Dam 2 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 Telefax 010-4735818 EDITIECHEF. J. Groeneveld Privé 010-4707528 VERTEGENWOORDIGER: Mevr. I. van Bracht Privé 015-622213 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Helma Vincent, Gerjan de Waard, Arne v.d. Zande (Sport) EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-4344022 Privé 010-4265764 HOOFDREDAKTIE: P. J. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIIN RED AKTIE-KOPII Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190955, ingeschreven K.v.K. nr. 96375 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 16-07-87 nr 97/1987 01-01-89 Lange Haven 102 I Schiedam fctM Telefoon 010-4262683 Halve premie per persoon per maand VANAF Binnenkort start in Schiedam. Vlaardingen en Delft de cursus Cafébedrijf. Deze opleiding bestaat uit 10 wekelijkse avondlessen van elk 2% uur. De totale cursuskosten bedragen f 295,- en men kan zich nog aanmelden. Voor hen die de komende maanden zinvol willen besteden en een Rijkserkend Diploma willen behalen, bestaat de mogelijkheid om deel te nemen aan deze beslist niet saaie cursus. Een vooropleiding is niet nodig en het Examen is op 7 juni 1989» De cursus wordt vaak zowel door vrouwen als mannen uit pure hobby gevolgd. Sommigen hebben in hun achterhoofd om ooit nog eens een eigen Horecabedrijf(je) te beginnen Er is een groot tekort aan gediplomeerd personeel in de Horeca. De lesstof bevat o.a. Bier, Wijn, Hygiëne en Appara tuur De lessen worden levendig gebracht met o.a. Dia's, vrijblijvend wijnproe ven etc. Ook bezoekt men gezamenlijk een Brouwerii Met het Diploma kan men zelfstandig een Café, Petit-Restaurant, Disco, Kantine, Bar etc beheren Voor een gratis Brochure of aanmelden, bel: Stichting Horeca Onderwijs 076-710078. Tussen de heer J. Berkhout en zijn schoonvader, de heer D Everaart, blijkt een „zoete" rivaliteit te bestaan... Bakt de een 'n appeltaart, dan pro beert de ander een nog mooier exemplaar uit de oven te krijgen. In pais en vree - want ze komen het wel gezellig bij elkaar opeten - steken ze el kaar zo de loef af. „Daarom zal ik de weinige ke ren, dat Ik met m'n vrouw mee naar de super markt ga, altijd langs de afdeling met bakspullen lopen. Nooit tevergeefs. Want ze hebben veet". We troffen het echtpaar Berkhout-Everaart (dus) samen bij Bas van der Heijden, een uitzondering, omdat het werk van de heer Berkhout - onder houdsmonteur - hem vaak weken of soms maan den van huis houdt. „Maar ben ik thuis, dan ga ik mee. Er is hier altijd wel wat te beleven". Hoe hij dat bedoelt? „Je hebt natuurlijk de gewone boodschappen Maar al die extra dingen zijn voor mij de krenten in de pap. En die haal ik er dan uit ook. Zoals laatst videobanden voor een spotprijs. Om maar iets te noemen wat me te binnen schiet" Voor mevrouw Berkhout is boodschap pen doen hier wel vaste prik. „Dan moet me één ding van het hart. De heer en mevrouw Berkhout: ..Altijd wat te beleven bij Bas van der Heijden" En wel hoe de meisjes achter de kassa vaak perfekt in hun rol blijven als er lastige klanten zijn. Of zeurpieten Want je vindt de doorsnee van 't mensdom ook in een supermarkt en helaas is niet iedereen altijd even vriendelijk. Als ik dan zie hoe die cassières zich daar meestal niks van aan trekken, denk ik: „kind, dat zou ik je niet nadoen", bekent mevrouw Berkhout. Slagwoorden als: lekker scherp geprijsd, goed assortiment, sfeer en kwaliteit, blijken voor mevrouw Berkhout de reden te zijn, waarom ze Bas van der Heijden „mijn prima kruidenier' noemt.

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 3