Voorkomen beter dan genezen Winter en preventie Op weg Doe 't zelf, maar wel veilig Verbrandingen HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 20 JANUARI 1989 PAGINA 12 Het winterseizoen vraagt in allerlei opzichten extra aandacht en voorzieningen ter voorkoming van schade en ongevallen. Dit geldt niet alleen voor zaken in het materiële vlak, het is evenzeer van belang voor het lichamelijk welzijn. Koude en vooral gladheid kunnen daar bijna dagelijks een aanslag op doen. V oorzorgsmaatregelen kunnen niet alleen in materiële zin, maar ook uit gezondheidsoogpunt bekeken, schade aanzienlijk beperken. Verbrandingsletsels zijn in het algemeen ernstiger dan de gevolgen van andere ongevallen. Dat geldt zeker indien het om verbrandingen bij kinderen gaat. Naast de zichtbare littekens houden zij er maar al te vaak psychische letsels, bijvoorbeeld in de vorm van angstgevoelens, aan over. Pijn, maar ook schuldgevoelens bij slachtoffers ouders en andere betrokkenen zijn nare bijverschijnselen van verbrandingen. Maar ook de materiële kosten van langdurige, intensieve en specialistische behandeling van slachtoffers zijn zeker reden om verbrandingen te voorkomen. Het uitvoeren van allerlei werkzaamheden in en rond het huis neemt nog steeds toe. Niet alleen uit liefhebberij maar vaak ook om de kosten van een vakman uit te sparen. Dat doe 't zelf activiteiten niet zonder gevaar zijn, blijkt wel uit het grote aantal ongevallen dat zich hierbij voordoet. Ongevallen die ten dele worden veroorzaakt door onvoldoende kennis van b.v. gas- en/of elektrische installaties, zodat werkzaamheden hieraan tot gevaarlijke situaties kunnen leiden. Schakel hiervoor dan ook altijd wel die vakman in. Ook gebruik van slecht gereedschap of ondeskundig/ oneigenlijk gebruik van goed gereedschap kan tot ongevallen leiden. Preventieve maatregelen thuis, op het werk en buiten kan u een rit met een ambu lance besparen. - Een algemene voorwaarde is, dat men juist in de koude-perio- de zorgt voor een zo goed mo gelijke lichamelijke conditie. Dat betekent onder meer: zor gen voor een juiste en regelma tige voeding. Wie de dag begint met een goed ontbijt, legt daar mee de basis voor meer li chaamswarmte, uithoudingsver mogen en fitheid. Mist en gladheid zijn vaak van plaatselijke aard, be steed er aandacht aan. - In een klimaat als het onze, met ook tijdens de wintermaan den sterk variërende temperatu ren, is het van belang kleding steeds aan te passen aan de heersende temperatuur en weersomstandigheden. Besteed dus aandacht aan de juiste kle ding. Draag boven uw kleren bijvoorbeeld een water- en winddicht jack; natte kleding is ongezond en geeft geen enkele bescherming. Een aantal lagen dunne kleren over elkaar heen geeft meer bescherming dan één dikke laag. Let bij het klussen vooral ook op ontvlambare stoffen zoals verf enz. - Vertrek op tijd en haast u nooit. Vooral in de winter bij glad weer, is haastige spoed zel den goed. - Besteed, zodra u naar buiten gaat, de nodige aandacht aan het wegdek, daar gladheid vaak van plaatselijke aard is. De eer ste gejaagde stap buiten de deur kan op een winterse dag al een onfortuinlijke valpartij opleve ren. - Zorg ervoor, dat u altijd strooizand en/of zout in huis hebt. - Houdt uw stoep altijd schoon, dit voorkomt letsel voor u en uw medemens. Ondanks diverse preventiecam pagnes leeft nog al te veel het idee dat verbrandingen vooral door vuur worden veroorzaakt. Het tegendeel is echter waar, verbrandingen, zeker bij kinde ren, worden vooral veroorzaakt door hete vloeistoffen. Al met al reden genoeg om aandacht te blijven besteden aan het voor komen van verbrandingen. Dat is dan ook de reden dat we hier onder nogmaals een aantal be langrijke preventietips onder uw aandacht brengen: - Veel verbrandingen ontstaan door hete vloeistoffen als koffie, thee, soep, enz. Zorg dat kinde ren er niet mee in aanraking kunnen komen. - Gebruik nooit brandbare vloeistoffen - zoals benzine - binnenshuis. - Gebruik geen spiritus voor het aansteken van de open haard. - Houdt lucifers en dergelijke buiten bereik van kinderen. ^33 maken of verlichting aandoen. - Vlam in de pan? Gas uit, dek sel erop en ga nooit met de pan lopen. - Wees voorzichtig met kaar sen. Zorg dat ze stevig staan en niet in de buurt van brandbare materialen. - Wees voorzichtig met vuur werk. Koop geen illegaal vuur werk en houdt u aan de regels. - Maak een bromfiets met nog warme onderdelen nooit schoon met benzine. - Doe nooit de autoportieren van binnen op slot. Bij brand kan men u en uw passagiers niet helpen. - Zorg voor goede blusmidde len thuis, in de auto of boot. En tenslotte, als het dan toch nog misgaat, blijf rustig, aarzel niet en: - Laat geen minuut verloren gaan en begin ogenblikkelijk met het koelen van de verbran ding onder de douche of kraan met koud water. - Smeer geen middeltjes als brandzalf of iets dergelijks op de wond. - Bel zo snel mogelijk de arts of de alarmcentrale Wees voorzichtig met vuur werk, houdt u aan de regels en koop geen illegaal vuur werk. Denk eraan, dat gladheid het eerst optreedt op bruggen en vi aducten en tevens op wegge deelten waarop de vorige dag, door het schijnen van de zon, smeltwater is ontstaan. Als voetganger kunt u zich op gladde straten beter en veiliger voortbewegen met bijvoorbeeld speciale sneeuwijzers onder. - Zorg ervoor, dat u 's avonds gezien wordt. Reflecterende armbanden of reflecterende strepen op de kleding bewijzen goede diensten. - Als u fietst, op de brommer rijdt, zich met auto of motor verplaatst en de kans op glad heid is aanwezig, matig dan uw snelheid, rijdt rechts en passeer niet. 4* - Zorg voor goede banden en schone ruiten. Jr - Houdt ruim afstand en rem pompend. - Wees bedacht op het onver mogen van medeweggebruikers bij glad weer, kijk vooral goed uit wanneer u kinderen op dé weg ziet spelen. Maar ook voordat het winter seizoen is aangebroken is het nuttig de nodige voorzieningen te treffen. Uw auto moet dan gecontroleerd zijn op: - Antivries in koelsysteem en ruitensproeier. - Banden - Verlichting. - Remsysteem. - Accu. - Verwarmingssysteem. - Ontdooi uw tankdop nooit met een aansteker of lucifer, maar bijvoorbeeld met warm water of een goede 'ontdooi ingsspuitbus'. - Valpartijen bij het uit de auto stappen doen zich vaak voor. Wees dus bij vriezend weer ook hier altijd bedacht op gladheid. Wees bij alles waarmee u aan de slag gaat bedacht op uw en andermans veiligheid. Of u nu een kleine reparatie verricht danwel een gehele zolderverdie ping verbouwt, neem altijd de volgende regels in acht: - Zorg voor goed passende kle ding. Vooral bij gebruik van elektrisch gereedschap is een loshangende das of slechtzitten- de kleding levensgevaarlijk. - Controleer regelmatig uw ge reedschap en apparatuur op on deugdelijke snoeren en aanslui tingen. - Maak er een gewoonte van ge bruiksaanwijzingen en voor schriften niet alleen te lezen, maar ook uit te voeren. - Wees altijd extra voorzichtig bij werkzaamheden waarbij vuur gebruikt wordt (branders b.v.). - Ladders en trappen die men gebruikt dienen veilig te zijn en veilig geplaatst te worden. - Gebruik het juiste gereed schap voor de juiste klus, geen beitel als schroevedraaier dus. - Maak van een klus geen haastklus, want de meeste onge lukken worden veroorzaakt door haast en moeheid, dus door minder oplettendheid. Wanneer men zich aan boven staande regels houdt, heeft men rrynder kans op ongevallen en daardoor meer plezier in het ei gen werk. Preventie kan schade voorkomen en beperken U ga: i of v

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 12