Het weer ESPRIT <v- m *- v Koster ADSt De 'Hoop en Vreesen de 'Twee Gebroedersin de Korte Haven Carnavaleske doorbraak Bazenvereniging Wilton viert 70-jarig bestaan li 1 3.90 APK 250.- 99 KURK HEEFT 't r~-H P Stadsblad Zuid-Holland Podium op Antilliaanse toer ^LION D'OR heropend als eetcafe! Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 47358 «j k De aanbieding van de maand. GROTE BEURT EXTRA BIJLAGE TTT i l I lil EEN PUBLICATIE VAN DE GEMEENTE SCHIEDAM BELEDIYE HABERLERI Hans Dulfer KURKMEESTERS VRIJDAG 27 JANUARI 1989 41e JAARGANG, NUMMER 8 OPLAGE 40.095 SCHIEDAM - Alle ver woede pogingen van fer vente liefhebbers ten spijt wilde het jarenlang niet echt lukken. Maar nu ein delijk lijkt het carnaval dan toch aan de vooravond te staan van de definitieve doorbaak in het Schiedam- se. Zaterdag de 28ste ja nuari zal het Brandersgat bol staan van de aktivitei- ten rond dit van oorsprong heidense feest, dat de eer ste prille voorbode is van de naderende lente. Met die gedachte in het achter hoofd waarschijnlijk heeft café Podium op de Lange Haven het in verre, warme sferen gezocht. Heel de week is er met man en macht gewerkt om het trendy etablissement een tempera mentvolle zuidelijke toets te ge ven. Daardoor kan het zater dagavond geplande Antilliaanse Carnaval om stipt 22.00 uur losbarsten in een passende en tourage, waaraan ook drankjes, hapjes en last-but-not-least de muziek zijn aangepast. Fantasie Organisatoren Peter Pijpers en Paulo Sintra hopen dat al hun inspanningen een gunstig effect zullen hebben op zelfs de groot ste houten klazen. Het is de be doeling dat het publiek tot in de kleinste uurtjes lekker swingend uit de bol gaat en zich kleedt in overeenstemming met het zwoele karakter van het gebeu ren. Om de fantasie te prikkelen wordt de ondeugendst geklede gast(e) rond middernacht met een prijs beloond. Een jury be staande uit Harr Wiegman (striptekenaar/vormgever), Coby de la Rie (raadslid D'66), Carel Beke (direkteur Passage Theater) en Helma Vincent (journaliste Het Nieuwe Stads- i In café Podium is met man en macht gewerkt blad) zal bepalen wie uiteinde lijk de winnaars worden. Tot voorzitter van de jury is Hans Paalman benoemd. De direk teur van het Stedelijk Museum die voor de tentoonstelling van Caraïbische kunst een studiereis maakte naar de Antillen, mag gerust een kenner van het genre heten. Toegangskaarten voor het Podium carnaval kosten 15,- en zijn verkrijgbaar aan de zaal. Rietzeilers Schiedams enige echte Carna valsvereniging De Rietzeilers zocht haar inspiraties wat dich ter bij huis, bezuiden de grote rivieren. Zaterdagmiddag wordt de traditionele optocht gehou den vanaf 13.00 uur door de binnenstad. De stoet praalwa gens, die ongeveer een kilome ter lang wordt, vertrekt vanaf dc De 4 Molens op de Nieuwe Damlaan. Rond 13.30 uur wordt de optocht bij het oude stadhuis verwacht, waar een jury vanaf het bordes de deelne mers zal beoordelen op onder andere originaliteit. Ook de Rietzeilers hossen 's avonds vrolijk verder en wel in hun vaste residentie De Blauwe Brug op het Bachplein. Tegen elf uur 's avonds zal Prins Frans de eerste daar het Zwarte Schaap bekend maken. LIJNBAAN ZIE PAGINA 5 Herman Pieter de Boer BOEKHANDEL mercurius Hans Dulfer SCHIEDAM - Als opwar mertje voor het Antilliaanse Carnavalsfeest speelt vrij dagavond Hans Dulfer in Café Podium op de Lange Haven. De muziek van deze bekende saxofonist heeft weinig overeenkomst met de oer-Hollandse krakers, die rond deze tijd in zo grote getale de ether vervuilen, maar swingt wel de pan uit. Aanvang optreden 22.30 uur, toegang f 5,-. door Arne van der Zande SCHIEDAM-Het streven van Schiedam om haar historische havens op te sieren met 'antieke' sche pen lijkt meer dan ge slaagd. Het promotionele gemeentelijke stokpaardje, AVRO's Ontdek je plekje' liet de aanwinsten in de Lange Haven aan geheel Nederland zien. Toen la gen er nog vier schepen in de Lange Haven. Gezien de goede en positieve erva ringen is dit aantal eind december uitgebreid met twee vartuigen uit het be gin van deze eeuw. 'De Twee Gebroeders' en 'Hoop en Vrees' zijn afge meerd in de Korte haven naast de Korenbeurs. Frans de Brune, eigenaar van de tjalk 'Hoop en Vrees' heeft zelfs een klei ne Westlander naast zijn eigen schip liggen, zodat de Schiedamse havens mo menteel zeven historische schepen tellen. Op het Schiedamse Stadskan toor is Luc van Huijgevoort, van de afdeling economische aangelegenheden, verantwoor delijk voor het project, waar zo wel de gemeente als de provin cie 93.000 gulden in hebben ge stoken. „Toen we in april toe stemming gaven voor vier sche pen, spraken we af om dit in december te evalueren. De ge luiden waren toen zo positief, dat we besloten hebben ook twee schepen in de Korte Ha ven toe te laten" aldus Van Huijgevoort. Of er in de bin nenhavens nog meer historische zeilende bedrijfsvaartuigen ko men, weet de ambtenaar nog niet. „We gaan de huidige situa tie eerst een heel jaar aankijken en nemen dan eventueel een be slissing. Vast staat in elk geval dat de komst van de "aartuigen Westlandse Glashandel aan het beoogde doel hebben voldaan. Het versterkt het his torische karakter van de ha vens." Bewoners Beide nieuwe schepen in de Korte Haven zijn bewoond. Hans Verel is eigenaar van de 'Twee Gebroeders', dat als zijn huis dient. 'Hoop en Vrees' moet voor Frans de Brune en zijn vriendin Coby Piek hun toekomstige huis worden. Aan dit schip wordt momenteel hard gewerkt om het tot een woon schip te maken. Het uitgangs punt van de gemeente was, om alleen schepen toe te laten, die aan de buitenkant geheel intact waren. De 'Hoop en Vrees' is dat nog niet helemaal en vormt dan ook als enige een uitzonde ring op het beleid van de ge meente om zo snel mogelijk de mast overeind te zetten en de gieken en zwaarden aan te bren gen." Boltjalk 'De Twee Gebroeders' is een in 1907 gebouwde boltjalk uit Groningen. Daar werd hij tot de Tweede Wereldoorlog gebruikt om turf en aardappelen mee te vervoeren. Het stalen schip kan door zijn geringe diepgang en hoogte onder bijna alle gesloten bruggen door en varen in on diep water. Eigenaar Hans Verel gebruikt zijn schip niet alleen als woonhuis, maar vaart er zo vaak mogelijk mee. Ook wed strijden. Tot de afgelopen zo mer lag hij met zijn tjalk in de Delftse havens, maar door de gemeente werd hij gedwongen daar te vertrekken. Omdat hij de plannen van de gemeente Schiedam had vernomen, ging hij als röntgenoloog werken in het Schieland ziekenhuis. Zo maakte hij, in zijn eigen ogen, meer kans op een plaats in de haven. Toch was hij net te laat om bij de vier eerste schepen te horen. Omdat een van de sche pen de gehele zomer weg was, mocht hij van havenmeester Sa bel die plaats voorlopig gebrui ken. Toen de eigenlijke eigenaar van die plaats terug was, had Schiedam besloten tot uitbrei ding van het aantal schepen in de havens. 4 Faciliteiten De gemeente Schiedam kon haar aantal plaatsen ook uit breiden, omdat de subsidie van bijna twee ton nog niet op was. Ondanks dat er voor de schepen in de Lange Haven alle mogelij ke faciliteiten werden aange legd, zoals electriciteit, kabel- t.v. en een dure waterput. Op de waterput na hebben de twee nieuwkomers ook deze facilitei ten. Verel heeft zelfs een 'gewo ne' telefoonaansluiting op zijn tjalk. Het ontbreken van een waterput was voor beide bewo ners geen probleem, want na een gesprek met Jos Clazing van de Korenbeurs, kunnen zij beiden hun water betrekken van dit tafeltennisboiwerk. Om in de havens te mogen lig gen betalen alle schippers een bedrag van 600 gulden per jaar aan de gemeente. „We willen geen scheve ogen krijgen met bewoners, die betalen immers ook huur", vindt Van Huijge voort. Van dat geld wil hij een aparte pot maken, om speciale dingen te betalen, zoals lampen om de schepen bij festiviteiten in het licht te zetten. Tijdens de nieuwjaarsreceptie in de Koren beurs hadden de beide nieuwe bewoners aan de Korte Haven door hun eigen vindingrijkheid voor verlichting gezorgd. „Het viei alle bezoekers van de recep tie direkt op en iedereen was en thousiast. Ook de verantwoorde lijke wethouder Wiegman", weet Van Huijgevoort. Oorsponkelijk De tjalk van Frans de Brune en Coby Piek is een veel groter schip dan de buurman. Het in 1901 gebouwde schip had oor spronkelijk een laadvermogen van 122 ton en werd in 1970 vergroot naar 170 ton, door een nieuw tussenstuk van zes meter. De Brune heefït het extra stuk van zes meter weer verwijderd, om het in zijn oorspronkelijke staat terug te brengen. Tot 1982, toen De Brune het kocht, heeft de 'Hoop en Vrees' dienst gedaan als transportmiddel. De tjalk bracht zijn eerste jaren als gepensioneerde door in Leiden Dor zijn vriendin, die in Schie dam woont, is Frans de Brune in de Korte Haven terecht geko men. Riool De twee tjalken staan te boek als zeilende vaartuigen en niet als woonboten. Om die situatie zo te houden, anders vallen de schepen onder hele andere wet ten, moeten de beide eigenaren enkele malen per jaar de haven verlaten. Daarom hebben de twee schepen ook geen aanslui ting op het riool. „Geen pro bleem", zegt Luc van Huijge voort, Tot niet eens zo lang ge leden loosden alle bewoners hun afvalwater in de haven. Nu doen dat zes schepen met enkele be woners, die meestal ook milieu bewust leven". Hans Verel staaft de woorden van de ambte naar. „Omdat we zelf water moeten tanken, doen we al zui nig met water. Zonder fosfaten en zo min mogelijk". Zijn buur man De Brune laat bij de rond gang over zijn schip echter een fraai ligbad zien... SCHIEDAM - Bazen en schoonmoeders, ze worden meestal in de volksmond over dezelfde weinig popu laire kam geschoren. De voorzitter van de deze maand 70 jaar bestaande Bazenvereniging van Wil ton Fijenoord, W. Kruide nier kan die vergelijking best waarderen, maar noemt hem wel volledig achterhaald. Zelf heeft hij ze, toen hij op 15-jarige leeftijd in dienst trad bij de Schiedamse werf, nog wel meegemaakt: de heren in driedelig costuum, die met een gouden horloge ketting op de goeddoorvoe- de buik over de werkvloer flaneerden. „Maar dat ras," verzekert hij, „is vol ledig uitgestorven. Van daag de dag dwing je geen respect meer af met een grote mond. Als baas red je het alleen met kennis van zaken en het besef dat je leiding geeft aan men sen, die stuk voor stuk uniek zijn." De Bazenvereniging van Wilton werd opgericht op 4 januari 1919 met als voornaamste stre ven de vriendschap van de le den te bevorderen, hun belan gen te behartigen en hun kennis te vermeerderen. Die doelstel lingen staan anno 1989 nog recht overeind. Dat komt voor al, omdat de positie van de ba zen nauwelijks veranderd is, ook al zijn ze uit hun ivoren to ren gestapt, vindt W. Kruide nier. „We zitten nog steeds tussen de bedrijfsleiding en direktie en de medewerkers in. Van beneden af ben je de man, die de gang erin moet houden. Dat wordt niet altijd in dank afgenomen. Van bovenaf ben je de man, die het nooit snel genoeg doet. Je zit wat je noemt tussen de wal en het schip. Baas zijn was en is een stressgevoelige funktie. Dat is denk ik ten diepste de oor zaak, dat we ons verenigd heb ben." Emoties De geschiedenis van deze bij zondere Wilton-club is er voor namelijk een van feesten, excur sies en jubileumvieringen. Dat veranderde in een klap tijdens die zwarte dagen in februari '88 toen de helft van het Wilton personeel ontslag kreeg aange zegd. Ook de vereniging kwam niet ongeschonden uit „de strijd" tevoorschijn: van de ene op de andere dag stonden 32 van de 72 leden, waaronder het voltallige bestuur op straat. De voorzitter kan er nog slechts met nauwelijks bedwongen emoties over spreken: „Het was bar en bar. Die ongelovigheid in de ogen van mensen, die hier 30 jaar gewerkt hadden en moesten vertrekken, vergeet ik nooit meer. Wilton is tenslotte een raar bedrijf. De banen gin gen hier vaak over van opa, op vader op zoon. In mijn jeugd was het vanzelfsprekend dat je naar Wilton ging als je van school kwam. Ze vonden je een gekke vent, als je voor een an der koos. Het blijft knagen dat de politiek ons zo heeft kunnen pakken. De regering wringt zich omwille van de buisiness en de poen nu in allerlei bochten om naar de begrafenis van Hirohito in Japan te gaan. Maar ons werd wel uit principe een order van twee-en-een-half miljard uit Taiwan ontzegd. Daarna hebben ze nog alle kans gehad de werf te redden, door ons een marine-opdracht te gunnen. Ook die hebben ze in Den Haag niet aangepakt. Er is W. Kruidenier, voorzitter van de bazenvereniging en secretaris Sjaak van Minnen De bazenvereniging, vlak na de oprichting geen Wiltonees, die nog een stuiver geeft voor welke politie ke partij dan ook." Gemotiveerd Het voortbestaan van de bazen vereniging, heeft met het uit dunnen van de gelederen, even aan een zijden draadje gehan gen. Toch werd in die sombere periode tijdens een extra leden vergadering met maar één stem tegen besloten om door te gaan. De voorzitter: „dat leek ons de beste manier om uitdrukking te geven aan onze hoop op de toe komst. Wij hebben er alle ver trouwen in, dat de ellende voor Wilton over zal gaan. Wij zijn stuk voor stuk gemotiveerd om te vechten voor deze toko. De werf gaat niet kapot. Straks in 1992 bij de eenwording van Eu ropa vallen de staatssubsidies, die in Duitsland en Frankrijk aan de scheepsbouw gegeven worden, weg. Het is voor ons een uitgemaakte zaak dat we dan als overwinnaar uit de con currentiestrijd naar voren zul len komen." Koud buffet Zo groots als vroeger - de Rot terdamse Doelen werd zelfs een keer afgehuurd - gaat de bazen vereniging ditmaal het lustrum niet vieren. Maar toch wil ze haar zeventigste verjaardag niet ongemerkt voorbij laten gaan. Zaterdag 18 februari wordt er een receptie gegeven in Zaal Ire ne op de Nieuwe Haven met aansluitend een koud buffet voor de leden. En daaronder worden ook de collega's ver staan, die bij de reorganisatie de werf moesten verlaten. „Geluk kig zijn de meesten van hen nu elders aan de slag," zegt W. Kruidenier. „Toch zie ik ze als het straks beter gaat weer terug komen. Wilton, dat gaat in je bloed zitten." Honderdjarige pakt uit In Breda Bruidspagina terug PPSC- pennlngmeastar Barend van Eljk stopt na 46 jaar Arnold Hazelhoff naar EK-karata Het nieuw Nederlands gebarenboekje van 19.90 Hof van Spaland 31, telefoon 4712313. Meestal klaar terwijl u wacht Burg. H. Gretelaan 273, tel. 010-4738222 ZATERDAG 28/01 half tot zwaar baw. ZONDAG 29/01 MAANDAG 30/01 veel bewolking veel bewolking droog droog droog minT-1° midd.temp. 8° min. 0° midd.temp. 6°min. 0° midd.temp. 8 wind: ZW-3 wind: W-3 wind: W-4 Aantal zeilboten in de havens met twee uitgebreid Wij komen direct dag en nacht 010-4290959 Super snel Etalageruiten Lange Kerkstraat 11,Schiedam „Het ras van de gouden horlogeketting is uitgestorven KURKVLOERF.N Kurkvloeren in naturel en moderne kleuren (120 soorten) Warm, comfortabel, slytvast en isolerend Gemakkelijk in onderhoud Door onze vakmensen of na advies zelf te leggen Op zaterdagen van 10-16 uur geopend, overige dagen op afspraak Tel 01899 - 19457. PJ.TroelMraweg 15-17. 3144 C W Maassluis. m i _i 31

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 1