Meer motorversie bij Volvo 440 Seat stelt Ibiza centraal Peugeot opgewekt 1989 in Ford met nieuwe 4x4 in Sierra en Scorpio 2'/ml2 februari'89 2'/m12 februari'89 2%n12 februari '89 2112 februari'89 HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 3 FEBRUARI 1989 PAGINA 17 Volvo heeft op de Rei en voor heel 1989 een compleet programma te bieden dat bestaat uit de 300 serie, de 440 en 480 serie, de 240 serie en de 740,760 en 780 serie. Er zijn diver se moderniseringen aan de modellen doorgevoerd, alsmede motoruitbrei ding bij de 440 serie. Verder extra aandacht bij Volvo voor een uniek autogordel-spansysteem, kindervei ligheid. Voltman verwarming en ven tilatie, comfort-en accessoires pak ketten en nieuwe Volvo radio's. Zeer populair, mede door de vriende lijke prijsstelling, is de Volvo 300 serie. De 300-serie biedt een aantal per soonlijke kenmerken, die zeker niet achterhaald zijn. Om te beginnen gaat het om een model dat een langdurige ontwikkeling in de praktijk heeft door gemaakt, resulterend in een hoge graad van verfijning. Verder kan wor den benadrukt dat de serie in produk- tie blijft. 340-serie Het 340-gamma voor 1989 omvat een uitgebreid scala van 28 modellen met drie verschillende motoren: 1,4 of 1,7 liter benzine en 1,6 liter diesel. Alleen al deze motoren met hun kernmerken- de brandstof-economie verlenen de 340 een onbedreigde eigen plaats in het Volvo-gamma. 360-serie Ook de 360-modellen blijven op het programma, voor zover zij een aanvul ling vormen op de nieuwe 440-reeks. Dat wil zeggen: de 360-serie omvat nog vier vierdeurs sedanmodellen met tweeliter motor, tegemoetkomend aan de vraag naar een klassiek-stijlvolle auto. Speciaal caravanbezitters weten reeds lange tijd de 360 met zijn krach tige en soepele motor zeer te waarde ren. 440-serie uitgebreid Na een succesvolle introduktie en een voorspoedig op gang gekomen ver koop valt er over de nieuwe Volvo 440 enkele maanden later te melden dat in de 440 DL en 440 GL een nieuwe mo torvariant wordt geïntroduceerd, de B18KD. Deze motor, uitgerust met ka talysator, levert een vermogen van 57kW/77 DIN pk. De 440 DL is nu dus leverbaar met twee motorvarianten en de 440 GL zelfs met vier verschillende motoren vanaf 57kW/77 DIN pk tot 78kW/106 DIN pk. Natuurlijk is geen enkel onderdeel van de veiligheidsvoorzieningen wegggela- ten: ook de 440 DL heeft driepunts veiligheidsgordels voor- en achterin, een gelaagde High Impact voorruit, halogeenkoplampen en dubbel uitge voerde achterlichtunits. De ruitewis- sers zijn voorzien van een interval- stand, twee van binnenuit verstelbare buitenspiegels zijn standaard, evenals lagesectie banden van de maat 165/70 R 14 T. Ook de 440 DL kan tegen meerprijs met een ABS-remsysteem worden uitgerust. Op het comfort is evenmin bespaard. De voorstoelen zijn voorzien van ver stelbare hoofdsteunen en instelbare lendensteun, de achterbank is in a- symmetrische delen neerklapbaar, ook aan details als een analoge klok en een verlicht contactslot is gedacht. De B18KD carburateurmotor vanzelf sprekend met katalysator is dezelf de als die in de 440 GL: met 57kW 77DIN pk en een vijfversnellingsbak goed voor prestaties die gezien mogen worden. 240-serie Het bewijs dat kwaliteit een tijdloos goed is heeft vorm gekregen in de Vol vo 240-serie, die nog altijd voldoende belangstelling ondervindt om met een hele reeks modellen in het gamma te blijven. Voor 1989 staan weer zes sedanver sies en zes stationcars, plus twee be drijfswagenversies van de 240 station car ter beschikking. Daaronder diesel en bezinemotorversies, met handscha keling of automaat en verschillende uitrustingsvarianten, dus een volwaar dige keus bij deze klassieker onder de nieuwe Volvo's. Het model wordt na zoveel produktiejaren nog doorontwik keld: voor 1989 staan niet alleen nieu we bekledingsmaterialen en een aantal nieuwe lakkleuren op het programma. De krachtbron in de 240 GL en 240 GLT - de B230F - heeft nu hetzelfde diagnose systeem voor de motorelec- tronica, dat in 1988 werd geïntrodu ceerd voor de Volvo 740 met zestien- kleppen-motor. 740-serie Voor het modeljaar 1989 is de 740- reeks op een aantal punten verfijnd. De GL en GLE versies kregen nog hoogwaardiger binnenbekleding. Alle 740-modellen hebben nu een velgdiameter van 15 inch. De voorrem klauwen zijn zodanig gewijzigd dat het nu mogelijk is de remblokslijtage te controleren zonder wieldemontage. In de loop van 1988 werd aan de 740- reeks een aantal versies toegevoegd met de hoogontwikkelde zestienklep- pen-motor, voorzien van balansassen voor een bijzonder rustige motorloop, ook wanneer regelmatig de hoge toe rentallen worden opgezocht. Naast de 2,3 liter 740 GLT 16V met handschakeling of automaat en 117 kW/159pk (met geregelde driewegka talysator) is er de 740 GLE 16V met tweelitermotor en 102 kW/139 pk zon der katalysator. Het microprocessor- gestuurde ontstekings- en injektiesys- teem van de zestienkleppenmotor met zelfdiagnoseprogramma wordt nu ook toegepoast op de B230F-motor voor de 740 GL. 760-serie In 1988 onderging de 760-serie be langrijke wijzigingen met de introduk tie van een geheel nieuwe, onafhanke lijke achterwielophanging en een an der front. Evenals bij de 740 zijn de voorrem klauwen zodanig aangepast dat in spectie van de remblokslijtage zonder demontage van de wielen mogelijk werd. Nieuw in de 700-modellen is de invoering van mechanische veiligheids- gordelspanners bij de voorstoelen. Met het oog op de propduktiecapaci- teit zal deze gordelspanner geleidelijk worden ingevoerd, zodat tegen het eind van het jaar alle 700-modellen er standaard mee uitgerust zullen zijn. 480/780 De exclusieve Volvo-coup modellen gaan dus exterieur ongewijzigd het nieuwe jaar in. Evenals de 760 onderging de 780 een belangrijke technische wijziging in 1988 met de introduktie van nieuwe onafhankelijke achterwielophanging. Nadat naast de zeer goed ontvangen 480 ES nog de sterkere 480 Turbo werd gepresenteerd, staat voorlopig voor deze modellen geen nieuwes op het programma; als voorheen is de vraag naar de exclusieve compacte coupé groot. De vorige Auto Rai stond voor Seat in het teken van zeer belangrijke ver nieuwingen: het moederbedrijf was een goed halfjaar tevoren toegetre den tot de VAG-groep, die een meer derheid in de aandelen van Seat ver wierf. Dat bracht voor Nederland een importeurswisseling met zich mee, zodat in 1987 voor het eerst Pon Car b.v. zich als Seat-vertegenwoordiger op de Rai manifesteerde. De vernieu wing heeft zich sindsdien onvermin derd voortgezet, zoals blijkt uit het zich sindsdien onverminderd voort gezet, zoals blijkt uit het gamma dat Pon Car bij het huidige Rai-optreden kan tonen. Daaruit verdwenen sinds de vorige maal een aantal modellen, en nieuwe verschenen. Maar bovenal is het pro gramma breder geworden met meer modellen per type, wat vooral te zien is aan de Ibiza die nu 3- en 5-deurs modellen kent en diverse motortypes in 900,1200 en 1500 cc en 1700 cc diesel. Daarbij is de Ibiza op vele pun ten grondig vernieuwd. Verdwenen sinds de vorige Rai is definitief de Seat Ronda. Gebleven zijn de Marbella, de Ibiza en de Malaga, nieuw sinds medio 1987 is de Seat Terra nu als combi op de Rai en sinds 1988 de Seat Ibiza SXi en de Seat Malaga Injection. Ster van de show is voor Seat natuur lijk de Ibiza, voorzien van een geheel nieuwe binneninrichting en nieuwe programma-indeling met uitgebreider uitrusting, die haar tentoonstellingsde buut op de Amsterdamse Rai beleeft. De nieuwe Seat Ibiza is opgebouwd uit vier modellen: het basismodel Special, de luxueuzer versies XL en GLX, en het sportieve topmodel SXi. Het moto rengamma bestaat als voorheen uit benzinemotoren van 0.9 en 1.2 of 1.5 liter en een 1.7 liter dieselkrachtbron. Alle zijn gekoppeld aan een vijfvers- nellingsbak. Alle modellen zijn voorzien van geheel nieuwe stoelen, een nieuw dashboard en nieuwe bekleding van voor tot ach ter. Uiterlijk zijn de nieuwe Ibiza's te herkennen aan een nieuwe grille met vier lamellen in de kleur van de carros serie, en nieuwe wieldoppen. De grille levert als praktisch nut een betere luchtgeleiding en motorkoeling op. De diverse Ibiza modellen zijn luxueu zer en completer geworden. Zo is de Ibiza Special ten opzichte van het hui dige model opgewaardeerd met onder meer hoofdsteunen en een wis/was-in- stallatie op de achterruit. Speciale modellen Een aantal kort geleden gepresenteer de bijzondere modelversies geven op de Rai acte de prèsence, zolang de beperkte voorraad strekt. In de Mar- bella-serie gaat het om de Sport en Sprint, extra aantrekkelijk aangeklede modellen in de laagste prijsklasse. De Marbella Sprint is zelfs een soort „weggever", niet duurder dan de goedkoopste standaardversie Marbel la L. Evenals die laatste beschikt de Sprint over een zonder katalysator al „schone" 903 cc motor met viervers- nellingsbak. Het Special model wordt gekenmerkt door persoonlijke striping, een verfraaid interieur met aparte grij ze bekleding en verstelbare stoelen met hoofdsteunen. De Marbella Sport is gebaseerd op de GL-versie met 903 cc motor, vijfversnellingsbak en kata lysator. Voor een sportief accent zor gen lichtmetalen velgen met 155/70 SR 13 banden en een spoiler boven de achterklep. Als derde speciale model is er de Ma laga Touring, gebaseerd op het goed koopste model 1.2 L en nauwelijks duurder. De Touring biedt echter wel heel wat meer. Om te beginnen be schikt deze Malaga over de 1.5 liter System Porsche motor, met daarbij passende sportieve meeruitrusting. Deze omvat niet alleen speciale stoel- bekleding, maar tevens een toerentel- ler en de achterspoiler van de Malaga GLX. Tijdens de Personenauto Rai zal het gehele 1989 Peugeotgamma tentoon gesteld worden. Op de stand komen, naast de Peugeot personenwagens, ook de OXIA en de 405 Turbo 16, winnaar van de Heuvelklim van Pi ke's Peak in de V.S. De OXIA is een rijdend experimenteel prototype met hierin verenigd de tech nologische know-how van Automobiles Peugeot. Elektronika werd optimaal in de OXIA gebruikt en vierwielaandrij- ving en -besturing ontbreken natuur lijk niet op de lijst van verfijningen van de auto. De Peugeot 405 Turbo 16 is de aange paste auto waarmee Ari Vatanen ook vier van de vijf lange afstandsrally's won, die in 1988 op de Peugeotkalen- der stonden. In 1988 werd de auto tij dens Parijs-Dakar gestolen terwijl Va- tanen aan de leiding stond. Dit had tot gevolg dat hij van z'n overwinning werd beroofd. Trekpleister De trekpleister op de Peugeotstand is natuurlijk de zojuist in Nederland geïn troduceerde Peugeot 405 Break. Dit nieuwe model komt het 405-gamma versterken en zal, zonder twijfel, het zelfde verkoopsucces kennen als de 405 sedan. De Break wordt in Neder land in 8 versies geleverd, 5 met ben zinemotoren en 3 met dieselmotoren. Het is trouwens de eerste keer dat het Nederlandse gamma 405 op de Rai wordt tentoongesteld. Een extra reden voor Peugeot om veel belangstelling op de stand te verwachten. Maar dat geldt natuurlijk ook voor de populaire Peugeot 205- en 309-serie. Ook zij hebben belangrijk bijgedragen tot het Peugeot-succes in 1988 met als resul taat een stevige 4e plaats in de ver koopranglijst. In Europees verband staat Peugeot als PSA-groep zelfs op een 3e plaats na Fiat en VW. In 1988 zijn er in Europa 12.920.000 personenauto's geregistreerd tegen 12.365.890 in 1987; dit betekent een stijging van 4,5 In dezelfde periode registreerde Auto mobiles Peugeot 1.054.000 personen- auto's tegen 922.408 in 1987 14,5 en groeide, qua verkoopre sultaten, 3 maal sneller dan de Euro pese markt. Het marktaandeel steeg van 7,4 in 1987 naar 8,2 in 1988. Stijging Deze resultaten werden bereikt dank zij een aanzienlijke stijging van de Peugeotproduktie 13 In 1988, kwamen 1.278.000 personen- en be drijfswagens uit de assemblagelijnen van de verschillende Peugeotfabrieken in Europa, tegen 1.131.700 in 1987. Voor 1989 verwacht Peugeot een nog beter jaar, de 205, 309 en 405 loopt prima, ook de 505 doet nog heel goed mee. Helaas is er op de Rai verder weinig nieuws te verwachten. Toch wordt er gedacht dat Peugeot in 1989 nog wel wat nieuws zal brengen. In de 309-serie een face-lift en een 309 Mi16, in de 405-serie een 4x4-model en tot slot, mogelijk najaar of eind van het jaar, een 605 (of 506) een opvolger voor de 505. K-AN7634 Ford staat op de Rai met nieuwe Scorpio en Sierra 4x4 modellen, voornamelijk met technische wijzi gingen zoals de nieuwe 2.9 V6 motor. Verder ook de nieuwe motoren in Es cort en Orion, vorig najaar al geïntro duceerd en de nieuwe lichtgewicht Ford M 75 versnellingsbak, voorlopig in de Scorpio en Transit. Ook brengt Ford een aantal aktiemodellen op de Rai zoals de Fiesta Finesse, de Es cort en Orion Bravo en de Sierra Special. De Barchetta is een rijdbaar proto type van een tweepersoons toerauto, gebaseerd op een Fiesta XR 2. Het ontwerp vertegenwoordigt een ei gentijdse interpretatie van een klassie ke Europese toerwagen, die appelleert aan een jeugdig gevoel en plezier be leven aan autorijden. Naast de standaardmodellen van Ford, is er ook een aantal speciaal ge- Niet op de Rai de heel nieuwe Ford Fiesta. Deze primeur behoudt Ford voor de Autosalon te Genève die op 8 maart start. De nieuwe Fiesta zal ver volgens na de Salon leverbaar wor den, voor Nederland moet dan op april gerekend worden, tot nu toe is 13 april gepland. Niettemin blijft er voor de Rai nog voldoende te zien over, naast de huidige Fiesta, die dus via de aktiemo dellen Finesse geruimd wordt, is er het complete programma Escort, de Orion, de Sierra in 3-, 4- en 5-deurs, met alle motoren en met de 4x4 aan drijving in combinatie met de nieuwe 2.9i V6 motor, verder het hele pro gramma van de Scorpio, ook nog niet de Sedan, die wordt eind van het jaar/ begin volgend jaar verwacht, en tot slot de Transit personenbus modellen. De TSX 6 is een proto-type van een veelzijdige stationwagon met een goed aërodynamisch ontwerp. Het voertuig heeft drie rijen zitplaatsen. De laatste twee rijen zijn hoger geplaatst dan de eerste rij, voor een beter zicht naar voren. De stoelen van de laatste twee rijen kunnen op twee manieren neer geklapt worden, zodat er of een groot bed ontstaat of een vlakke laadvloer. zijn twee Sierra's in de sportieve hoek geplaatst. Een Sierra Cosworth groep A rally-auto met 300 pk vermogen en een Cosworth groep N race-auto met 204 pk. Er zijn twee proto-typen op de Ford stand te bewonderen, de „Ghia Bar chetta" en de „Ghia Vignale TSX 6". Sportief Van het Ford Nederland Sierra Team leverde uitvoeringen op de stand te zien. imm-

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 17