Hoofdrol voorde 19 bij Renault op de RAI Citroen op dezelfde voet door Subaru met nieuwe Justy Nieuwe Swift trekker van Suzuki AUTO- 2'/m12 februari'89 27J2 februari'89 2'/m12 februari '89 HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 3 FEBRUARI 1989 PAGINA 20 Renault presenteert op de Personen auto RAI een volledig overzicht van alle modellen en hun uitvoeringen. Van de nog immer populaire Renault 5 tot en met de stijlvolle Renault 25, de multi-functionele Espace en de even snelle als exclusieve Alpine. Een hoofdrol is weggelegd voor de in Nederland debuterende Renault 19. Het Renault-gamma opent met de Re nault 5. Leverbaar met 1.1,1.4,1.7 benzine en 1.6 liter dieselmotor, in liefst zeven uitrustingsniveau's en als drie- of vijfdeurs is er een Renault 5 naar ieders wens. De prettig geprijsde 5 Campus biedt alles wat nodig is om te rijden, meer luxe wordt aangetrof fen in de SL en de GTS, meer bedie ningsgemak is er met de Automatic terwijl het topmodel „Baccara", met extra's als lederen bekleding en stuur bekrachtiging, niets te wensen over laat. De snelste 5 is de Turbo, die met 120 paardekrachten goed is voor een adembenemende topsnelheid van 204 km/h. Renault 19 Renault's nieuwe troef in de compacte middenklasse is de „19". Pal na zijn introductie door de vakpers al ge roemd om zijn enorme binnenruimte, uitstekende rij-eigenschappen, hoge mate van comfort en moderne motori sering, is het een model dat voor elk wat wils biedt. Er zijn liefst 24 typen leverbaar, gebaseerd op drie uitrus tingsniveau's, twee carrosserie-varian ten (drie- of vijfdeurs) en vijf verschil lende motoren. De 19-lijn opent met de TR; topmodel is de Renault 1916S, die met een zestienkleppenmotor van 137 paardekrachten (101 kW) goed is voor een top van 215 km/h. Renault 21 Ruim, pittig en comfortabel zijn tref woorden, die van toepassing zijn op de Renault 21. Leverbaar met 1.7,2.0 en 2.2 liter benzinemotoren, een 2.1 li ter diesel (al dan niet met turbo), in di verse uitrustingsniveaus en als fraaie stationcar (Nevada) bestaat de 21-se- rie van Renault uit representatieve wa gens, waarmee men zowel zakelijk als privé voor de ■dag kan komen. De 21- serie opent met de zuinige en prettig geprijsde 21 TL en wordt naar boven afgerond door de 21 2L Turbo, een fraai gelijnde sport-limousine, die goed is voor een topsnelheid van 227 km/h. Renault 25 In de klasse van comfortabele reiswa gens is de Renault 25 een sterke troef. Het is een limousine, die klasse, com fort, veiligheid en ruimte combineert. De Renault 25 werd in 1988 op tal van punten gemoderniseerd, kreeg een meer eigentijds uiterlijk maar behield praktische kanten als de enorme bin nenruimte en de vijfde deur. De 25 is leverbaar met 2.0,2.2,2.5 liter of 2.9 liter benzinemotoren, al dan niet voor zien van meerkleppen- of turbo-tech niek. Er is ook keuze uit twee diesel varianten: mét of zonder turbo. De 25- serie neemt een aanvang bij de 2.0 li ter TS; topmodel is de 2.9 liter V6 In jection. Renault Espace Met de Espace introduceerde Renault nu alweer vijf jaar geleden een nieuwe klasse: die van de ruimte-auto's. In middels is de Espace een doorslaand succes, in Europa én daarbuiten. Re nault zag zich in 1988 genoodzaakt om de produktie (in de fabriek te Dieppe) te verhogen. De Renault Espace com bineert veelzijdigheid met comfort en prima prestaties. De zes verschillende versies tellende Espace-lijn begint met de 2000 GTS en eindigt bij de vierwie- laangedreven Espace 2000-1 Quadra. Renault Alpine Het sportieve hoogtepunt van de Re- nault-lijn wordf gevormd door de Re nault Alpine. Een volbloed sportwa gen, die echter voldoende comfort biedt voor dagelijks gebruik en het maken van lange reizen. De Renault Alpine is er in twee versies: de V6 GT en de V6 GT Turbo. De GT levert 160 paardekrachten, de GT Turbo is goed voor maar liefst 200 pk. Citroen eveneens onderdeel uitma kend van het PSA concern, dus volle broer of zus van Peugeot, gaat net als Peugeot 1989 vol vertrouwen te gemoet. Maar helaas voor de Rai zonder nieuws. Zowel Peugeot als Citroen geven er kennelijk de voor keur aan hun nieuwe of vernieuwde modellen elders te etaleren. Een ge ruststelling dat dat elders zelfs niet in eigen land is, want op de Autosa lon te Parijs enkele maanden gele den hadden zij eigenlijk ook niets bijzonders te melden, terwijl ieder een weet dat de opvolger voor zowel de Citroën CX als de Peugeot 505 er zit aan te komen. Maar ook met het huidige programma kan Citroën het best aan. Populair zijn de AX- en BX-modellen, fraaie, goed gestroomlijnde auto's met een eigen karakter, zeer comfortabel en zeer interessant in prijs. Daarnaast is er dan nog de CX, de grote Citroën in Sedan en Break. Wat als nieuw voor de Rai mag worden beschouwd is de Dieselversie van de AX en de 4x4 ver sie van de BX. De laatste BX 4x4 is er in sedan (bij Citroën Berline genoemd) en Break. Overbrenging De overbrenging met een permanente aandrijving op alle wielen is voorzien van drie differentiëlen: een voor-diffe rentieel, een centraal differentieel met vergrendeling (bediend door middel van een knop op de console) en een achter-differentieel met een beperkte slip. ABS is verkrijgbaar als „extra" (in combinatie met een Torsen achterdif- ferentieel). Deze overbrenging én de hoge druk hydraulische vering met constante bo demvrijheid en rijhoogte, die door de bestuurder naar wens instelbaar is, verlenen BX 4x4 een bijzonder goede wegligging. Daarnaast is het mogelijk met de auto vrijwel alle obstakels te nemen. Motor Beide modellen zijn uitgerust met een 4-cilinder motor van 1905 cm3 die 107 PK ontwikkelt bij 6000 tpm en een koppel van 16,6 kgm bij 3000 tpm. Andere noviteiten bij de BX 1989 zijn: vervanging van de X-motor door de TU-motor op de BX en BX 14; de BX 19 GTi, BX 19 TRS, BX 19 TRD en BX 19 TRS Break zijn leverbaar met een automatische versnellingsbak („ex tra"); voor alle BX - en geldt dezelfde frequenties voor olieverversen: om de 10.000 km voor zowel de Diesel - als de benzineuitvoeringen; de BX 16 is basisuitvoering (BX 16 S) wordt niet meer geleverd. De AX-serie wordt uitgebreid met 2 dieseluitvoeringen. Verder uitbreiding/ verbetering van de uitrusting, verbe terde geluiddemping, verstelbare voorstoelen met geheugen op de AX 3-deurs, de AX K.WAY in 3- en 5- deurs uitvoering behoren vanaf 1989 tot het vaste leveringsprogramma en verhoging van het motorvermogen van de AX 14, namelijk van 65 naar 70 PK. De TUD3 dieselmotor is afgeleid van de TU-motor. Door de grote hoeveel heid gemeenschappelijke onderdelen (zoals het aluminium motorblok, lager- kappencarter, krukas etc.) kan de TUD3 grotendeels in hetzelfde monta geprogramma worden meegenomen. De gegevens zijn 1360 cc, 38,5 kW/55 PK, koppel 83 Nm. Tot slot is er op de Rai een prototype Citroën, de Activa te zien. Subaru Nederland zal op de Perso nenauto RA11989 weer volop in de belangstelling staan. Van het om vangrijke leveringsprogramma zal vooral de nieuwe Subaru Justy, een primeur voor Europa, veel aandacht trekken. Want in deze uiterlijk en on derhuids vernieuwde compacte wa gen, worden twee uiterst moderne technieken gecombineerd toegepast. Voor het eerst in de geschiedenis van de auto wordt de elektronisch continu variabele transmissie (ECVT) samengebouwd met vierwiel- aandrijving. Ook in 1989 biedt het personenauto programma van Subaru weer een zeer ruime keuze aan modellen: de kleine, maar pittige Mini Jumbo, de compac te, geheel nieuwe Justy, de complete Sedan-serie, de sportieve Coupé, de elegante Stationwagen, de snelle XT Turbo en de veelzijdige busjes uit de E-serie. Een zeer complete lijn, die door het grote aantal uitvoeringen nauwelijks wensen open laat. Als trendsetter op het gebied van de vier- wielaandrijving biedt Subaru boven dien in elk model uitvoeringen met 4WD, met uitzondering van de Mini Jumbo en de Justy 1.0. Logo Het logo van Subaru, de ovaal met zes sterren, is wat de vormgeving betreft enigszins gewijzigd. Links boven in de ovaal prijkt voortaan één grote ster en rechts onder zijn symmetrisch vijf klei nere sterren aangebracht. De Mini Jumbo, de nieuwe Justy en de mini- busjes uit de E-serie zijn reeds voor zien van het nieuwe beeldmerk. De L- serie en de XT Turbo volgen in een la ter stadium. Het grote nieuws van Subaru op de Personenauto RA11989 is uiteraard de nieuwe Justy. Deze compacte, aërody namisch gelijnde wagen werd uiterlijk gewijzigd, zonder de basisvormen ingrijpend te veranderen. Moderne techniek De vertrouwde, zéér moderne techniek bleef en een nieuwe technisch revolu tionaire versie werd toegevoegd: de Justy 1.2 ACVT 4WD. In dit type wordt de ultramoderne, elektronisch continu variabele transmissie voor het eerst in de autohistorie gecombineerd met vierwielaandrijvingEen zeldzame combinatie van optimaal rijcomfort en de praktische voordelen van vierwiel- aandrijving. Je nieuwe Subaru Justy heeft duidelij ke overeenkomsten met zijn voorgan ger. De elegante, compacte vormge ving van zowel de drie- als de vijfdeurs is gebleven, maar de contouren zijn wat ronder en gestroomlijnder gewor den. De carrosserie van de nieuwe Justy is ten opzichte van zijn voorgan ger aanzienlijk versterkt en ook het onderstel is gewijzigd. De nieuwe Justy wordt wederom aan geboden met twee motoren: driecilin ders van 1,0 en 1,2 liter. De eerste is er met handgeschakelde vijfversnel- lingsbak of elektronisch continue vari abele transmissie (ECVT). De 1,2 liter komt er met vijfbak, met ECVT of ECVT in combinatie met vierwielaan- drijving, een technische wereldpri meur. Op de Justy 1.0 ECVT na, vol doen alle nieuwe Justy's aan de stren ge emissie-eisen (de US 83-eisen). Dit voorjaar en dus ook op de Rai is de nieuwe Swift de grote trekker van Suzuki. Daarmee niet gezegd dat de andere modellen niet in de schijn werpers staan. Integendeel, in de jeepsector is de nieuwe Vitara ook een primeur voor de Rai, terwijl de Samurai nog volop in de belangstel ling staat. Datzelfde geldt voor de Suzuki Alto, de populaire mini van Suzuki en natuurlijk voor de Carry, de bekende minibus van Suzuki. Het kleine middenklassemodel de Swift is geheel vernieuwd. Het nieuwe model is een fractie langer, breder en zwaarder dan de huidige Swift. Door een ingenieus gebruik van de beschik bare maten biedt de nieuwe Swift aan merkelijk meer binnenruimte dan zijn voorganger. Naar keuze is ook het nieuwe model leverbaar met een 1.0 of 1.3 liter motor. Beide krachtbronnen zijn verder verbeterde versies van de motoren uit de vorige Swift. Standaard is voor alle modellen een vijfversnel lingsbak. Een aantal uitvoeringen is te gen meerprijs ook leverbaar met een automatische transmissie. Evenals de vorige serie biedt het programma keu ze uit een drie- of vijfdeurs carrosse rie. De Swift vijfdeurs is tien centime ter langer dan de driedeurs. Dat ver schil komt geheel ten goede aan de beenruimte voor de achterpassagiers, die door de verder doorlopende dak lijn ook over meer hoofdruimte be schikken. Verbetering Een belangrijke technische verbetering is de toepassing van een volledig onaf hankelijke achterwielophanging. De gekozen constructie met schroefveren levert een grote bijdrage aan de weg ligging en het comfort van de Swift en is bijzonder compact. Daardoor is de „verstoring" van interieur- en bagage ruimte minimaal. Ook kon de brand stoftank worden vergroot van 33 tot 40 liter, wat de actieradius aanmerke lijk heeft verbeterd. De nieuwe Suzuki Swift is leverbaar in elf uitvoeringen. De basis wordt ge vormd door de driedeurs 1.0 GA, ge volgd door de veel ruimer uitgeruste 1.0 GL en 1.3 GL. Laatstgenoemde is er ook als vijfdeurs. De zeer complete 1.3 G LX is er alleen met vijf deuren, terwijl de sportieve 1.3 GS alleen als driedeurs leverbaar is. Alle GL- en GLX-uitvoeringen zijn ook met auto maat leverbaar. De top van het Swift-programma wordt gevormd door de 1.3 GTi, een sportieve driedeurs met een zestien- kleps-injectiemotor. Die levert 101 pk en stelt de GTi tot verbluffende pres taties in staat: 0 -100 in 9 sec. en een top van ruim 180 km/u. De prijslijst van de nieuwe Suzuki Swift start bij 16.750,- voor de 1.0 GA. De 1.3 GL driedeurs, vermoedelijk het meest gangbare model, kost 19.350,- en de snelle 1.3 GTi kost 27.650,-. De Suzuki Alto 1989, die ruim drie jaar geleden een moderner uiterlijk kreeg en van binnen nog ruimer werd, zal zich ongetwijfeld ook nu in grote be langstelling mogen verheugen. Zijn vormgeving is verder verfraaid door een meer afgerond front, maar de be langrijkste wijziging heeft betrekking op zijn vernieuwde achterwielophan ging. De nieuwe Alto beschikt over semi-on- afhankelijke achterwielophanging, met een zogeheten torsie-as aan langsar- men met drie rubberen bevestigings bussen elk en schroefveren; voor de dwarslokatie zorgt een Panhard-stang. Een gaaf voorbeeld van de praktische toepassing van technologische voor uitgang, waaraan de Alto nog meer veercomfort, een nog betere weglig ging plus een bijna volmaakte onder drukking van de afrolgeluiden van de wielen te danken heeft.

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 20