Het weeryA r» Verbroederingsbijeenkomst in Frankrijk GOED IS GOEDKOOP BIJ ALBERT HEIJN 1.89 9.99 ion Deksel toch van doofpot „Hier wonen is geen pretje meer" Stadsblad Zuid-Holland TROYES Rosbief DE BINCKHORST Niaiiuia Vernieuwen gas- en waterleidingen in Schiedam Oost RADIO ABA Nieuwe secretaris produktschap voor gedistilleerd Gratis rock and roll in De Tender WOENSDAG 8 FEBRUARI 1989 41e JAARGANG, NUMMER 11 OPLAGE 40.095 l«IVlllI% Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 EN f RAN Marc van Putten, Eveline Harmsen en Marenka van Keulen SCHIEDAM - De Fran sen hebben nooit last ge had van een cultureel min derwaardigheidscomplex. Al eeuwen lang beschou wen ze hun land als het centrum van Europa. Mis schien wel daarom zijn ze ook de eersten, die voor uitlopend op de eenwor ding van alle EEG-landen in 1992 een verbroede ringsbijeenkomst voor jon geren organiseren. Half april komt een groep scho lieren uit alle 12 lidstaten samen in het schilderachti ge Montbeliard voor een internationale kenningsma- kingsweek. Ze zullen ver blijven in gastgezinnen, ^eten wat de pot schaft, lessen volgen aan het Ly- cee; kortom een week lang „meedraaien in de molen". Van de twaalf deelnemers, die de 17de van die maand per trein zuidwaarts trek ken zijn er drie afkomstig uit de vierde klas van het Stedelijk Gymnasium in Schiedam. Voor Marc van Putten, Maren- ka van Keulen en Eveline Han- se is de reis een lot uit de lote rij. Stuk voor stuk vinden ze Frankrijk een ideale vakantiebe stemming. Bovendien: zo'n trip is altijd leuk, maar dat de lessen thuis normaal doorgaan geeft natuurlijk wel een extra kick. Barstensvol voorpret, realiseert het drietal zich toch dat de on derneming best uitermate ver moeiend uit zou kunnen pak ken. „Die Fransen praten altijd zo vlug. We zullen er best een zware dobber aan hebben om alles te voldoen. Gelukkig is Engels bij hun een verplicht vak 100 gram mSÊjSm «XiYinL w kilo De nieuwe Albert Heijn Supermarkt Hagastraat 1, Schiedam-Zuid en daar kunnen wij in elk geval ook goed mee uit de voeten," is Marenka aan de voorzichtige kant. Strenger Net als haar twee „collega-afge vaardigden" heeft ze er eigenlijk geen idee van hoe het onderwijs er in het buitenland aan toe gaat. Voorzichtig gissen Eveline en Mare, dat het allemaal wel veel strenger zal zijn. Die bange vermoedens worden meteen door hun lerares Frans, me vrouw Van Heyningen, beves tigd. „Het is daar bijvoorbeeld nog verplicht om op te staan, als de leraar of lerares de klas inkomt," loopt zij vast vooruit op de les, die zij van plan is ter voorbereiding van het uitstapje te geven. Het is aan mevrouw van Hey ningen te danken dat er straks zo'n grote Schiedamse afvaardi ging vertrekt naar Montbeliard. Als aktief lid van de Alliance Franaise, een organisatie die Frankrijks culturele belangen in Nederland behartigt, hoorde zij al in een vroeg stadium over de jongeren-conferentie. Meteen meldde zij haar school daarvoor aan, eigenlijk nog voordat ze de belangstelling ervoor onder haar leerlingen gepeild had. Dat bleek achteraf ook niet nodig. Er waren zoveel aanmeldingen, dat het lot uiteindelijk moest bepalen wie er meemochten. De „praktijkstage" van Eveline, Marc en Marenka lijkt voor heel het Stedelijk Gymnasium een nieuw tijdperk in te luiden. Het is de bedoeling dat er in de komende jaren aktief toege werkt gaat worden naar het ma gische jaar 1992, volgens rector Th. Waaijers. „Juist aan jongeren biedt het openstellen van de grenzen heel wat extra mogelijkheden. Stude ren en/of een baan vinden in het buitenland wordt er bijvoor beeld een stuk gemakkelijker op. Het is dus geen overbodige luxe, dat we onze leerlingen daarover goede voorlichting ge ven," aldus de rector. SCHIEDAM - Een op pepper van Schiedams' culturele imago lijkt uit te draaien op een politieke rel. Bida i Kolo, de ten toonstelling van Antil liaanse kunst in het Stede lijk Museum, die begin de cember in aanwezigheid van Koningin Beatrix werd geopend, ruim 6000 bezoe kers trok, en het afgelopen weekend feestelijk werd afgesloten, heeft een ver velende nasleep gekregen. Begin deze week lekte uit, dat het college van Burge meester en Wethouders eind september 1988 de organisatie van de exposi tie een bedrag van 100.000 gulden ter beschikking had gesteld voor eventuele bij zondere kosten. De fractievoorzitters van de drie grote partijen - PvdA, CDA en VVD - werden wel ge ïnformeerd over dit krediet. De andere partijen, D'66, CPN en PPR/PSP kwamen er pas het af gelopen weekend achter, nadat een ambtenaar - waarvan de naam zorgvuldig geheim gehou den wordt - kopieën van een paar vertrouwelijke stukken in de brievenbus had gedropt van Adri Reijnhout, de voorman van D'66. Die noemt, gerugge- steund in zijn verontwaardiging door heel 'Klein Links', de gang van zaken 'ondemocratisch, on fatsoenlijk en laakbaar'. Redden Uit de bij Reijnhout afgeleve- derde papieren blijkt, dat Di- rekteur van het Stedelijk, Hans Paalman, het benodigde budget veel te laag had ingeschat en de organisatie van de expositie niet rondkreeg. Om Schiedams ge zicht en de tentoonstelling te redden, droeg het College de lei ding van het project over aan Ben Hakkenbroek, chef van de afd. Cultuur, Sport- en Jeugdza ken van de gemeente. Die wist door het aanboren van een Rijksubsidiebron de extra kos ten, die onder meer het vervoer van de kunstwerken met zich meebracht, te beperken tot on geveer 25.000,-. Bang De Kleine Linkse partijen be twisten niet de reddingsoperatie op zich, maar wel het feit dat zij er niet over werden ingelicht. Over de reden van wat hij een 'regentenmentaliteit' noemt, kan Bart de Leede, fractievoor zitter van de PSP/PPR slechts gissen: „Misschien vonden ze ons, als minderheid in de Raad, wel te onbelangrijk. Maar eigen lijk denk ik, dat ze bang waren, dat wij stampij zouden gaan maken over de kwestie en de zaak in de openbaarheid zou den brengen; met alle gevolgen voor het prestige van de ten toonstelling, van dien. Het is natuurlijk van de gekken dat belangrijke zaken zo in beslo tenheid in kleine kring bekon keld kunnen worden. Je kunt je in grote vreze afvragen, wat de volgende stap is", aldus De Lee de. Klein Links heeft een aantal schriftelijke vragen gesteld over de affaire aan burgemeester en wethouders. Als de antwoorden daarop niet bevredigend zijn, willen de drie fracties hun gelijk zoeken bij de Provincie of zelfs het ministerie in Den Haag. De fractievoorzitters van Schiedams politieke partijen in de gemeenteraad nog eensgezind bij elkaar.De museumkwestie heeft nu tweedracht gezaaid tussen Klein Links en de drie grote: PvdA, CDA en VVD. Op de voorgrond van links naar rechts:Bart de Leede (PSP/ PPR), Ulferd Bruseker (CPN), Ge Brouwer (PvdA) en Gerard Verhulsdonk(VVD). Op de achtergrond Siem Rosman (CDA) en Adrie Reijnhout(D'66). SCHIEDAM - Om distributie- technische redenen gaan de Openbare Nutsbedrijven Schie dam, afhankelijk van de weers omstandigheden, in februari de hoofdleidingen van het gas- en waterleidingnet in het gebied begrensd door de Lorentzlaan, Buijs Ballotsingel, Boerhaave- laan en van 't Hofifplein ver vangen. Eveneens zal, indien dit nood zakelijk blijkt, de leiding vanaf de hoofdbuis tot aan de meter worden vernieuwd. Tevens zal de druk in het gashoofdleiding- net in dit gebied van 25 mbar (lage druk) worden verhoogd naar 100 mbar (middeldruk). De toestellen van de installatie van de bewoners zijn ingesteld op een druk van 25 mbar, een druk die gehandhaafd blijft door het plaatsen van een gas drukregelaar in de aansluiting vóór de gasmeter. Deze plaat sing van de regelaar en/of ver nieuwing van de aansluitleidin- gen zullen medewerkers van de ONS binnenkort bij de bew.Oc ners komen uitvoeren. Tijdens deze werkzaamheden kan de levering van gas en wa ter overdag stagneren. Betrok kenen zullen hierover vooraf tijdig geinformeerd worden. Verder kunnen tijdens het wer ken aan de waterleiding enige roestdeeltjes voorkomen in het drinkwater. De roestdeeltjes hebben geen schadelijke gevol gen voor mens en dier. Geadvi seerd wordt in deze periode het drinkwater te controleren vóór het gebruik van wasmachine, eventueel andere apparaten of consumptie. Aan het plaatsen van de rege laar en vernieuwing van de gas- en waterleiding zijn geen kosten verbonden. SCHIEDAM - „Goh, wat wonen jullie hier gezellig en onbekommerd." Wie een dergelijke opmerking maakt in het bijzijn van 15 families van de Simon Ste- vinstraat die de oude pand jes nog bewonen, kan op bitter weinig sympathie re kenen. Al bijna drie jaar ondervinden de gezinnen zware overlast van de nieuwbouw- en renovatie- aktiviteiten die rondom hun huis plaatsvinden. En voorlopig is het einde nog niet in zicht. Een eigenaar van een „krot", dat in de buurt het monumentje wordt genoemd omdat de ge meente er met haar handen vanaf blijft, wil zijn bouwval in de Simon Stevinstraat alleen voor een ton van de hand te doen. Daarmee houdt de in Ze venkamp wonende man de bouw tegen van 15 woningen. „Zitten we dadelijk weer een tot twee jaar in de rotzooi. De ge meente had beter moeten plan nen. Iedereen weet dat een ont eigeningsprocedure een tot an derhalf jaar kan duren. Twee- en-een half jaar in de rotzooi hebben we hier met moeite kunnen slikken maar nog eens een paar jaar erbij: dat kunnen we niet meer opbrengen," ver-, woordt zegsman Hans Wagten- donk de gevoelens van de vijf tien. De lijst met kritiek is lang en het vooruitzicht op weer een lange periode met modder en zand in huis, zwaar bouwver- keer dat langs dendert en een onbegaanbare weg voor de deur is voor de bewoners de spreek woordelijke druppel die de em mer doet overlopen. Dat ieder een er schoon genoeg van heeft, merkte Hans van Kleef vrijdag. De wethouder bracht met de raadscommissie voor stadsver nieuwing en volkshuisvesting een werkbezoek aan het projekt Laurens Costerstraat en omge ving, zoals het hele bouwplan heet dat onder de toren van de van de Singelkerk plaatsvindt. „Kijk", zegt Hans Wagtendonk, voor ons was het een uitgelezen kans om ons hart te luchten. Hier wonen is geen pretje meer. Het hele vernieuwingsplan is een rampenplan geworden voor de bewoners die zijn achterge bleven. Het is allemaal begon nen met de wateroverlast. Over al om ons heen is gesloopt en De Simon Stevinstraat opgehoogd, zodat we in een put liggen. Dat hebben we geweten toen die twee beruchte buien boven Schiedam losbarstten. In de voorste huizen van de Ste vinstraat is letterlijk gepeddeld. Plekje Wagtendonk vervolgt: De Ste vinstraat is een vergeten plekje in Schiedam geworden. Vegers hebben we al een paar jaar niet meer gezien, en hun collega's op de vuilniswagen slaan ons maar ,al te vaak over. Ze kunnen de straat niet in want bouwkranen en vrachtwagens blokkeren de toegang. Laatst stond een post bode op m'n stoep en vroeg waar de Stevinstraat was. Dat ga je krijgen als er geen straat naamborden meer zijn. „De water- en gasleidingen be zwijken om de haverklap onder het zware bouwverkeer. De ONS herstellen de schade, maar vergeten te zeggen wanneer ze het water weer aansluiten. Even je kraan laten doorlopen is er niet bij, zodat het roestwater ook in de draaiende wasmachi- KUNSTST0F LAMINAAT/ LAMETTVLOEREN 59.- Te bezichtigen op kamergrootte. KURK- EN PARKET VLOEREN va DEN HAAG tel. 070-479575 7 dagen telefonisch bereik baar van 9 tot 21.00 uur Bestand tegen naaldhakken! 15.- p m2. Uitsluitend na tel. afspraak ne komt. En wie vergoedt de schade? De ONS wijst naar het bouwbedrijf en het bouwbedrijf naar de ONS want: „we reden toch op de openbare weg. Dan moet de gemeente maar zorgen dat alles goed is," zeggen ze dan. Geld Schade aan hun auto, smeer aan hun kleding, wateroverlast, klemmende ramen, scheefgezak te muren, slecht toegepaste iso latie bij sommige panden. Wie vergoedt dit allemaal vraagt Wagtendonk vertwijfeld af. Dit was vroeger een buurtje waar iedereen gezellig voor de voor deur zat, maar onze kinderen kunnen nauwelijks buiten spe len. Mijn dochtertje is in een bouwput gevallen, gelukkig is alles goed afgelopen. Het bouw terrein, iets wat kinderen aan trekt, was voor iedereen toegan kelijk. Toen ik de aannemer op zijn verantwoordelijkheid aan sprak zei hij dat hij geen geld had voor een goede afzetting. Later zijn er wel hekken geko men. Een ander gevaar is het verkeer. Er wordt hier ver schrikkelijk hard gereden." Maat vol Woordvoerder Wagtendonk: „Voor ons is echt de maat vol. Dat we nog langer moeten wachten eer we hier een nor maal leven kunnen leiden, is moeilijk te aanvaarden. We wo nen op een bouwterrein, in een bouwstraat." De 15 gezinnen hebben van wethouder Hans van Kleef de toezegging gekre gen dat hij zich in de kwestie zal verdiepen. T.V. DEFEKT? Videospecialisten SCHIEDAM - Met ingang van I april 1989 is de heer drs. J. J. M. Verhoek (40) benoemd tot secretaris van het Produktschap voor Gedistilleerde Dranken te Schiedam, als opvolger van de heer mr. Chr. F. van der Vlis die op die datum naar Wissen- raet Secretariaats- en Bestuurs- service te Amsterdam vertrekt. De heer Verhoek is thans ad- junkt-secretaris van het Bedrijf schap Horeca. Na het behalen van het diploma van de Hogere Hotelschool te Den Haag, studeerde de heer Verhoek economie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Na zijn afstuderen trad hij bij het Bedrijfschap Horeca in dienst als bedrijfsadviseur. In 1982 werd hij benoemd tot Hoofd van de afdeling in- en externe betrekkingen van het bedrijfschap en in 1985 volgde zijn benoeming tot adjunkt-se- cretaris van het Bedrijfschap Horeca. De heer Verhoek is woonachtig te Woerden. SCHIEDAM - Begin vorig jaar zijn The Weazels met groot en thousiasme ontvangen in Thea tercafé De Tender. Reden ge noeg dus om deze fabuleuze groep terug te laten komen. Met een vernieuwde show zullen The Weazels donderdag voor rock and roll liefhebbers een heerlijk avondje verzorgen. Donderdag 9 februari Passage Theater/Theatercafé De Tender Aanvang: 21.30 uur Toegang: gratis SVV trainers Witte Schaap'89 Niets staat kampioenschap WIK meer In de weg <xm\ smf twvm T'-fVfWÊ r/< fa Praktijkstage luidt nieuw tijdperk in albert heijn Bron: KNMI VRIJDAG 10/02 ZATERDAG 11/02 ZONDAG 12/02 half tot zwaar bow. af an too zon half tot zwaar bow. droog droog droog min. 3° midd.temp. 7° min. 2° midd.tomp. 6° min. 2° midd.tomp. 6° wind: Z-3 wind: ZW-3 wind: ZW-3 Politieke rel over reddingsoperatie MffTTTff Oostbewoners boos over stadsvernieuwing per m2 nu vanaf IJzersterk, kras en slijtvast! De oplossing voor deuken en peuken! Verkrijgbaar in fraaie dessins. Speciaal voor de doe-het -reiver met messing en groef! Wij helpen direktü! Tel. 4260778-4733961 of 01899-15874 Groenelaan 95. Verkoop Inruil Reparatie Ook nor uw wasmachirm an koe/kaaien.

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 1