Het weer Klein links vraagt eerlijk antwoord ABC Coby dela Rie raadslid voor D '66 'HALT', nu voor iedereen.... ■Hef Nieuwe Buurtbewoners maken speelveld zelf schoon «P KURK HEEFT 't D@Koster L «JT't APK 250.- I Stadsblad in Zuid-Holland Bijeenkomst Computerclub Programma Filmclub Misschien nel D{m de rijkste kol lekt ie eiken van 7 land. ZIE PAG. 5 tL LSl GROTE BEURT KURKMEESTERS PRirtTAss magneet drul4 drukken] SCHIEDAM - De fraktievoor- zitters van Klein Links hebben de direkties van A hold, Blokker en C A om een eerlijk ant woord gevraagd in hoeverre de lokatie aan de Lange Kerkstraat onderwerp van discussie is ge weest met de Schiedamse stads bestuurders. „Dezelfde vraag is door ons ook aan het college van b w ge steld, maar dat heeft voor ons niet voldoende duidelijkheid ge bracht. Zo bleef onduidelijk of de keuze voor de Lange Kerk straat is voortgekomen uit een afweging tussen diverse moge lijkheden, wie die keuze heeft gemaakt en over welke alterna tieven is nagedacht," schrijven de Schiedamse politici die zich beklagen dat in '88 over andere plaatsen in de stad niet meer ge praat kon worden. De kleine progressieve partijen zijn vanaf het begin niet te spre ken over de plannen voor een ABC-warenhuis in de schaduw van de Grote Kerk. Ze vinden het een onaanvaardbare aantas ting van het historische karakter van de binnenstadprotesten. Ook zien ze bezwaren op plano logisch en verkeerstechnisch ge bied. Vertraging Het tweede doel van hun brief heeft te maken met de vertra ging van de bouwplanontwikke ling. Klein Links wil graag de visie van ABC horen. „De antwoorden van wethouder Zijdeveld verschaften ons geen volstrekte duidelijkheid over de oorzaak of oorzaken van de op schorting. Wat naar voren kwam was dat bij u enige vra gen leven ten aanzien van het gemeentelijk beleid inzake (an dere) winkelvestigingen waarbij in het bijzonder een mogelijke nieuwe vestiging van Bas van der Heijden aan de orde zou zijn," aldus de brief. VRIJDAG 10 FEBRUARI 1989 41e JAARGANG, NUMMER 12 OPLAGE 40.095 Bureau HALT, dat sinds januari 1988 in Schiedam bestaat en o.a. tot taak heeft de 'stadsver- sierders', die door de politie in de kraag zijn gevat aan het schoonmaken te zetten, beschikt over speciale schoonmaakmidde len om grafitti van muren en gladde oppervlakten af te krij gen, alsmede een hogedrukspuit. Het plan is nu opgevat om deze middelen beschikbaar te stellen aan mensen die hun eigen mu ren, deuren en andere, in overleg met HALT bepaalde plekken zouden willen schoonmaken. De schoonmaakmiddelen worden gratis beschikbaar gesteld, de hogedrukspuit tegen een borg som. Bent u geïnteresseerd, dan kunt u voor informatie hierover iedere donderdag tussen 14.00 en 17.00 uur het volgende telefoon nummer bellen: 4738059. WÊmmÊm Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 Kinderen lieten de groep vrouwen, die het initiatief nam om de groenstrook tussen twee flats schoon te maken, niet in de steek. SCHIEDAM-Ze heeft geen enkel ontzag voor 'driedelig grijs en stropdas sen', wel voor deskundig heid, vakkennis en eerlijk heid: Coby dela Rie. Bijna anderhalf jaar geleden werd ze (het tweede) ge meenteraadslid voor D'66. In haar portefeuille kreeg ze welzijn cultuur, volksgezondheid, sociale - en personeelszaken. „Dat heet dan softe sector, maar is wel het meest direkt van invloed op een mens zijn leven," kapt Coby voorde- handliggende kritiek bij voorbaat af. Bovendien voel ik me bij die onder werpen als een vis in het water. Ik heb op de sociale academie de opleiding voor opbouwwerker ge daan, jarenlang gewerkt bij club en buurthuizen en ben nu in dienst bij de Stichting Vrouw en Werk winkel in Leiden. Ik heb dus een pakket gekregen waarover ik iets zinnigs kan vertellen." In de nog maar korte periode dat zij deel uitmaakt van een van Schiedams belangrijkste be stuurlijke organen, heeft Coby dela Rie al driemaal aan de ba sis gestaan van een fikse politie ke rel. In '88 protesteerde ze sa men met partijgenoot Adri Reijnhout (fractievoorzitter van D'66) en de voormannen van de PSP/PPR en CPN tegen een eenmansaktie van wethouder Luub Hafkamp. Ze moest uit de krant vernemen dat hij de Huysmanstentoonstelling in het Stedelijk Museum af had laten SCHIEDAM - De deur achter je dichttrekken en voor de rest je met de bui tenwereld niet bemoeien; het is een handige karak tereigenschap die voor een aantal bewoners van de Jan Oudegeeststraat toch niet is weggelegd, zo bleek woensdagmiddag. Moeders, (huis)mannen en vele kinderen uit de buurt stroopten flink de mouwen op om einde lijk het speelveld achter hun flat een duchtige schoonmaakbeurt te geven. De struiken, „vuilvan- gers" in optima forma, werden tot enkele centimeters boven de grond gekortwiekt en de speel tjes in het midden van de groenstrook „de speelweide" in een frisse kleur geschilderd. Onhoudbaar „Het werd hier een onhoudbare toestand. Krokusvakantie! Wat betekent dat voor de jeugd als het hier één grote vuilnisbelt is," zegt buurtbewoner Van der Vlies. „Als de gemeente het niet doet, dan doen wij het zélf wel." De mening dat overheidsdien sten tekortschieten wordt niet voor de volle honderd procent gedeeld door de overburen Ton- ny Spuij, Wil Binkhorst en Ludy Jansen. „Wat de bewo ners hier over de reling smijten is voor een opruimdienst niet bij te benen. Het is verschrikke- lijk. Noem iets en je vindt 't in de bosjes. Kleding, etensresten, poepluiers, inboedel en ga zo maar door," vertelt het drietal in koor. Een ftijkomend probleem is dat niet alleen de vogels maar ook de ratten de voederplaats tussen de twee flats hebben ontdekt. „Iets om je zorgen over te ma ken," geeft Hans Jansen de stemming weer. „Ze lopen over al rond in dit gebouw. Het on gedierte klimt tegen de buiten muur naar boven. Daar draaien ze hun pootjes niet bepaald voor om." Werklust De initiatiefnemers van de veldschoonmaakaktie hebben eerder „aanvallen" van werk lust gehad. Om het trappenhuis te vegen rouleert een rooster. Acht vrouwen doen hieraan mee. Ook wordt er regelmatig geschilderd en namen, strepen en krassen van de tegels verwij derd. Wil Binkhorst: „We hebben af- De „speelweide" aan de Jan Oudegeeststraat. Zo schoon is het zelden geweest zeggen buurtbewoners. mme; gesproken met het schoonmaak bedrijf dat ze elke week de hal een goeie beurt geven. Eerst was het zo dat ze de ene week alleen veegden en de week daarop er harder tegenaan gingen. We zei den: vegen! dat doen wij wel, doen jullie het grovere werk maar, want het is hard nodig dat de boel iedere week goed wordt schoongespoten." Teleurstelling Ludy Jansen neemt het woord over: „Ik woon hier een jaar en ik erger me een jaar. We probe ren het een beetje bij te houden, maar het is teleurstelling op te leurstelling. Ik weet dat in de buurt de me ning overheerst dat de migran ten degenen zijn die er zo'n rot zooitje van maken. Toegegeven, er zullen er best een aantal zijn, maar wij Nederlanders kunnen er ook wat van. In onze schoon- maakpoule draait een Turkse vrouw mee, ik bedoel maar." Van der Vlies: „Het vuil moet simpelweg in de vuilnisbak en niet over het hek. Het is geen fraai voorbeeld voor de kinde ren als de ouders het doen, vind ik." Ludy Jansen: „De kinderen hebben enorm meegeholpen met de opruimaktie. Ik hoop dat het nu eens bij de mensen duidelijk wordt." Wind De bewoners aan de Jan Oude geeststraat pakken binnenkort ook andere veldjes in de buurt aan. Hierin schuilt ook een stukje eigenbelang. Jansen: „Als het waait, komt hun rotzooi naar ons toe en zijn we terug bij af." Coby de la Rie breken, vanwege diens anti-se- mitische uitlatingen. Krap een half jaar geleden kwam aan het licht, dat een aantal rapporten over de kwaliteit van de grond in Spaland - waar een nieuwe woonwijk moet verrijzen - niet openbaar waren gemaakt. Klein Links reageerde verontwaardigd en kruiste de degens met ver antwoordelijk wethouder Chris Zijdeveld in wiens voordeel de strijd inmiddels voorlopig be slist lijkt. Onwetendheid Het afgelopen weekend depo neerde iemand kopieën van vertrouwelijke rapporten in de brievenbus van Reijnhout. Daaruit bleek dat het college van burgemeester en wethou ders al in september '88 de or ganisatie van een in het mu seum geplande tentoonstelling over Caribische kunst had over gedragen aan een van de eigen ambtenaren, omdat direkteur van het Stedelijk Hans Paalman de zaak niet rondkreeg. Hak- kenbroek, de nieuwe man ach ter de expositie, mocht boven dien beschikken over een extra krediet van 100.000,-. De frac tievoorzitters van de grote par tijen, PVDA, VVD en CDA, werden wel ingelicht over de wijzigingen; Klein Links werd in onwetend heid gehouden. Strijdvaardiger Joch noemt Coby dela Rie zichzelf geen teleurgesteld mens: „Ik ben weer eens even wakker geschud en er strijdvaardiger op geworden. Niet dat ik me ooit echt heb aangepast. Dat lukt me niet. Ook al zeg ik dingen lief, mijn kop straalt uit wat ik er van vind. Maar ik heb me er, sinds ik in de Raad zit, wel eens op betrapt, dat ik dacht: Dela Rie, moet je nu meteen zo te keer gaan? Door deze affaire weet ik in een klap weer, dat ik op mijn gevoel kan afgaan; dat er soms geen meter van klopt. Het deugt niet als er wordt ge dacht en beslist over onze hoof den en vooral die van de bevol king heen. Als er iets is waar ik last van heb hier in Schiedam, dan is het dat we elkaar niet se rieus nemen. Er is geen respect voor eikaars vakkundigheid en inzet. Betrokken Toen ik lid werd van de raad, ben ik een dag in de week min der gaan werken. De afgelopen maanden heb ik die tijd ge bruikt om me echt te oriënte ren. Als Beatrix zo'n tentoon stelling komt openen, dan zul je mij niet zien. Maar ik ben wel bij alle club- en buurthuizen langs geweest en bij het oude renwerk bijvoorbeeld. Voor ie dere vergadering bestudeer ik uitgebreid alle stukken, om een gedegen mening te kunnen ge ven. Ik voel me betrokken bij de onderwerpen waarover ik mee moet praten. Als er dan een besluit genomen wordt, meot ik dat uit de krant lezen. Ik ben me ervan bewust, dat ik niks bijzonders ben; een klein meisje in het grote geheel. Toch probeer ik zo zorgvuldig moge lijk om te gaan met deskundig heden en verantwoordelikheden van mezlef en van anderen. Dat verwacht je dan helemaal van de zogenaamde kopstukken. Ik ben een felle, als ik weet waaro ver ik praat. Dat kan lastig zijn natuurlijk. Alleen zou het nooit reden mogen zijn om mij bui ten zaken, die onder mijn afde ling vallen, te houden. En dat is nu wel gebeurd. Ik heb de kans niet gekregen om alle voors en tegens van die reddingsoperatie van de Caribische expositie te gen elkaar af te wegen en een mening te geven. Belachelijk Waarschijnlijk had ik er best mee ingestemd, alleen dat extra krediet, een ton, dat vind ik be lachelijk hoog. Bij alles wat je wilt stuit je op geldgebrek. Daar heb ik begrip voor. Ik weet wat het is om met centen te moeten woekeren. Maar als een club 500 gulden meer nodig heeft dan begroot, moet daarvoor een compleet evaluatieverslag, liefst in tienvoud, ingediend worden. Dan vraag je je af of 100.000 gulden niet wat overdreven is, zelfs al komt de koningin. Er zijn misschien dingen waar aan dat bedrag beter besteed zou zijn. Ik vind toch dat de politiek vaak te weinig inspringt op wat er maatschappelijk leeft. Je kunt gestudeerd hebben wat je wilt en er leuke theorieën op na houden, praktijkervaring weegt honderdmaal zwaarder. Wordt er bijvoorbeeld een ge meentelijke vergadering gepland om vijf uur 's middags. Dat vind ik niet vrouw- maar men- son vriendelijk. Die mannen hebben dan thuis toch iemand zitten, die het eten warm moet houden. In het klein wordt er onpraktisch gedacht, maar ook in het groot. Ouderenproblema tiek, kinderopvang, het wordt vaak veel te nonchalant op de lange baan geschoven. Als lid van D'66 zit ik in een kleine club en heb ik maar heel margi naal de kans iets van mijn idea len te verwezenlijken. Maar wanneer ik zoiets meemaak als nu die museumaffaire, dan ben ik er ineens weer van overtuigd dat het belangrijk is. dat ons ge luid gehoord wordt. Dan kan ie dereen toeteren met dure woorden, ik blijf wie ik ben.,, SCHIEDAM - Dinsdag 14 fe bruari komt de Computer Club Schiedam bijeen in de ruimte van De Filmclub, Nieuwstraat 12. Op deze bijeenkomst zijn gebruikers van alle merken computers welkom met of zon der hun computer. In de grote zaal worden gratis tafels beschikbaar gesteld voor de Atari's, Amiga's, Commodo re's, IBM-klonen en andere computers van de bezoekers. Met name Atari ST bezitters worden uitgenodigd hun com puters mee te nemen. Bij vol doende belangstelling zal er in de software bibliotheek van de CCS ook voor deze ST's pro gramma's worden opgenomen. Voor meer informatie kan men terecht met vragen over andere computers, randapparatuur en software. Tevens zijn hier dis kettes uit de software biblio theek en door de club zelf geïm porteerde tijdschriften verkrijg baar. Bij de reparatiestand kan men defekte computers en randapparatuur ter reparatie aanbieden. De kleine zaal zal plaats bieden aan de gebruikersgroep van de Commodore C-16. Ook voor deze computers zal er public- domain software verkrijgbaar zijn. De bijeenkomst begint om 19.00 uur en de toegang be draagt 3,50. Meer informatie over de Computer Club Schie dam via telefoonnummer 4732046. Westlandse Glashandel aardige mannen die SCHIEDAM - Vrijdag 10 fe bruari wordt bij de Filmclub Bernardo Bertolucci's recente meesterwerk „The Last Empe ror" gedraaid met onder andere Peter O'Toole. De film is het grootste epos over de laatste Chinese keizer Pu Yi (1905-1967), op drie-jari ge leeftijd gekroond en kort daarna al opzij geschoven. In 1912, het begin van de repu bliek, wordt hij verbannen naar de „Verboden Stad", maar aan gezien de hofhouding de schijn blijft ophouden, beseft het jon getje niet dat zijn macht een wassen neus is. Zijn Britse le raar Johnston maakt hem ten slotte wijzer. Als hij zich in de jaren 30 ech ter door de Japanners laat ge bruiken, wordt hij na de capitu latie als een oorlogsmisdadiger berecht en „heropgevoed". Aanvang 21.30 uur, zaal open vanaf 20.30 uur. Toegang voor donateurs 4,-; donateur wor den kost 5,- per seizoen inclu sief eerste film. De Filmclub is te vinden in de Nieuwstraat nummer 12. Sport in Schiedam Uit in Schiedam Podium Programma Bron: KNMI ZATERDAG 11/02 ZONDAG 12/02 MAANDAG 13/02 af en toe zon af en toe zon half tot zwaar bew. droog droog droog min. 2° midd.temp. 7° min. 2° midd.temp. 7° min. 2° midd.temp. 7° wind: VAR-2 wind: ZW-3 wind: ZW-4 'Ik ben er strijdvaardiger op geworden' „Wat ze hier over de reling smijten...' -A "WP** VV.Nfc„.v. Wij komen direct dag en nacht 010-4290959 super snei Etalageruiten Meestal klaar terwijl u wacht v.a. KI JRKVIA>KRKIN Kurkvloeren in naturel en moderne kleuren (120 soorten) Warm, comfortabel, slijtvast en isolerend Gemakkelijk in onderhoud Door onze vakmensen of na advies zelf te leggen Op zaterdagen van 10-16 uur geopend, overige dagen op afspraak lel 01899 - 19457, P.J.TroeMraweg 15-17, 3144 CW Maassluis. Burg. H. Gretelaan 273, tel. 010-4738222 algerastraat 12, Schiedam, tel. 010-4622422 m

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 1