Het weer Schrijversavond krijgt speciaal tintje Wervingsaktie vrijwilligers-brandweer loopt op rolletjes Overval Rijksweg 19 komt er Inbraken GOED IS GOEDKOOP BIJ ALBERT HEIJN Alleen donderdag WARM ROZIJNENBROOD 2.98 99 99 C'ESTBON iMUNDI li] «ja Stadsblad Orgelconcert Olympus Schiedam verkocht aan Broere Reizen f Zuid-Holland Zelfs de pinda's zie pagina 7 RADIO ABA OP=OP ve SCHIEDAM - De vijfde schrijversavond op zater dag 18 februari krijgt een speciaal tintje. Op deze avond zullen de prijswin naars van de jaarlijkse verhalenwedstrijd worden bekend gemaakt. Aanslui_ tend geeft de schrijfster Paula Gomes een lezing, 'waarin zij ingaat op haar boeken - proza en poëzie - en vertelt over de „Literai- re workshops" die zij leidt in Rotterdam. Paula Gomes werd geboren in Djakarta. Na de machtsoverna me van Soekarno moest zij vluchten. Met veel van haar lot genoten kwam ze uiteindelijk in Nederland terecht. De herinne ring aan en 'net verlangen naar haar geboorteland vormen de belangrijkste thema's van haar werk. In 1974 maakte zij een reis door Indonesië. In haar boek „Sudah laat maar" doet zij op persoonlijke wijze verslag van die reis. De kritiek oordeel de positief. Beb Vuyk zei er het volgende over: „Een heel bij zonder boek, zeer persoonlijk en daarom uniek." Haar laatste boek „Wie in zijn land niet wo nen kan" gaat over de bootreis uit Indië in 1947. Naast haar werk als schrijfster leidt Paula Gomes „Literaire workshops". Onder haar leiding schrijven cursisten verhalen en gedichten en worden ervaringen opgedaan bij het schrijven van proza en poëzie uitgewisseld. In verband met het karakter van de avond zal de schrijfster bij dit werk wat langer stilstaan. Op de oproep in de plaatselijke kranten zijn uit de hele regio ruim vijftig verhalen en gedich ten binnengekomen. Dit jaar waren de inzenders vrij in de keuze van hun onderwerp. Dat heeft tot gevolg gehad dat de verhalen wat thema betreft ver uiteenlopen. Een zware dobber voor de jury. De prijswinnaars zullen voorlezen uit eigen werk. Aanvang: 20.30 uur (zaal open 20.00 uur). Plaats: De Filmclub, Nieuw- straat 12, Schiedam. Toegang: 5,-. WOENSDAG 15 FEBRUARI 1989 41e JAARGANG, NUMMER 13 OPLAGE 40.095 Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 SCHIEDAM - Cor Lem- men (47) is in één klap een bekende stadsgenoot ge worden. Al bijna een maand staat zijn beeltenis op meer dan 50 Mupi's. „Wie durft?", spreekt hij de bevolking op vaderlijke wijze met z'n pretoogjes en z'n Ted-de-Braak-snor toe. En de bevelvoerder van de beroepsdienst bedoelt: wie durft vrijwilliger te worden bij de Gemeentebrandweer Schiedam. De campagne met de poster heeft een krappe zestig aanmel dingen opgeleverd. „Die Cor is een gouwe", fluistert men bin nen de kazernepoort. Dat juist een vaderfiguur als Cor Lem- men en géén vlotte jongedame werd gekozen, heeft alles te ma- H - - INlüpP liftpfliP# tmv A.:i V Hier komt-die dan. Vlak langs de zetflats. Van het Kethelplein zo naar het prins Clausplein in Rijswijk ken met het karakter van deze baan bij de rode brigade. „We zoeken geen avonturiers, maar jonge mensen die bereid zijn sa men te werken en niet weglopen voor gevaar, maar er juist op af gaan", licht. Ad van Leeuwen, plaatsvervangend commandant, toe. Van Leeuwen is in zijn sas met de nieuwe manier van wer ving. De reakties uit de bevol king zijn positief. Toch zal Cor Lemmen - hoe succesvol ook - niet voor een tweede keer als fotomodel worden gevraagd. „Volgend jaar of over twee jaar moeten we met iemand anders komen. Dat hebben we bewust zo gepland". Fijne kneepjes „Wie durft?", is een vraag die aan iedereen wordt gesteld. Aan zowel mannen als vrouwen. Aan zowel Nederlanders als mi granten. De 22-jarige Anita van Leeuwen is de enige vrouw die (af en toe) aan de Breedstraat te vinden is. Ze meldde zich eind '87 aan en moet nog een half jaar de fijne kneepjes van het vak onder de knie krijgen voor dat ze zich een geschoold vrij williger mag noemen. Dan pas mag ze met de uitrukdienst op pad. Eigenlijk is Anita de twee de vrouw bij de Schiedamse brandweer. Haar voorgangster stopte na drie jaar. Verloop „Er is best een aardig verloop onder de vrijwilligers", vertelt Ad van Leeuwen. „Dat is ook niet zo onlogisch, want een vrij williger heeft ook nog eens een volledige job naast. Moet hij of zij vanwege het werk verande ren van woonplaats, Jan kun je niet bij de Schiedamse brand weer blijven. Je moet zeven da gen van de vier weken op af roep beschikbaar zijn en bij ca lamiteiten je binnen enkele mi nuten melden. Het komt ook vaak voor dat vrijwilligers geen vaste avonden meer kunnen op geven omdat hun continudien sten verschoven zijn. Dan houdt het helaas op". Afscheid „Wie op zo'n manier afscheid moet nemen van het corps heeft het niet gemakkelijk", vertelt de 46-jarige Machiel van Meurs, al 17 jaar lang paraat, en de laatste jaren als bevelvoerder (brand meester) van de wachtdienst- groep "Kethel". „Sommigen zijn lid van een voetbalclub en wij van de brandweer. Het is hier net een vereniging, zij het Een kant van de Mupi's is gereserveerd voor een wervingsaktie van de brandweer. Anita van Leeuwen (vrijwilliger i.o.) en Machiel van Meurs, bevelvoerder van de wachtdienstgroep "Kethel". „Het is hier net een vereniging". minder vrijblijvend. Bier wordt hier niet geschonken". Sollicitanten Eén op de zeven sollicitanten krijgt na een jaar een vaste aan stelling. Wie na de informatiea vond geen twijfels meer heeft over een toekomst bij het vrij willigerslegioen mag eerst een lange ladder beklimmen en in het zustershuis rondlopen met een geblindeerd persluchtmas ker op. Zo wordt direkt bekeken of je hoogtevrees hebt of oriënt atieproblemen. Verder kent de beginfase een persoonlijke bab bel met een functionaris ("het motivatiegesprek"), diverse sporttesten en medische keurin gen. Dan pas volgt een aanstel ling voor twaalf maanden, waarin studie en training cen traal staan. Een vrijwilliger ver dient een bedrag tussen de 150 en 400 gulden bruto per maand. „Maar", zegt Ad van Leeuwen, „alleen voor het geld hoef je het niet te. doen. Er komt toch een stukje idealisme om de hoek kijken". "Durfallen" kunnen zich vlug opgeven voor één van de infor matieavonden van de Gemeente- brandweer Schiedam begint maart. Het telefoonnummer is: 4260128. SCHIEDAM, zaterdag middernacht - Omdat zijn assistente werd bedreigd met een mes heeft de 19-ja- rige eigenaar van „Eurobur ger" op de Koemarkt een stapeltje bankbiljetten mee gegeven aan een jonge over valler, die direkt richting Rotteraamsedijk vluchtte en sindsdien spoorloos is. De afperser - zijn leeftijd wordt geschat op 26 jaar - kwam de hamburgerzaak binnen, verliet deze zenuw achtig, kwam tërug, sprong over de balie met een mes in zijn hand en hield de 26-ja- rige Rotterdamse verkoop ster met een wurggreep vast. Welk bedrag met deze overval gemoeid is, is nog niet bekend. SCHIEDAM - Na 15 jaar discussie en protesten is er eindelijk duidelijkheid ge komen: rijksweg 19 (Schiedam/Vlaardingen- Rijswijk) komt er. Dat be sloot gistermiddag de Tweede Kamer. Voor de regeringspartijen wogen de economische belangen: het ontlasten van de overvolle RW-13 (Den Haag-Rotter dam) zwaarder dan de ex tra geluidhinder voor 5000 woningen en de schade die de vierbaansweg door Midden Delfland aan het milieu gaat toebrengen. De Stichting Natuur en Milieu verklaarde voor aanvang van het debat alle juridische aan knopingspunten te zullen aan grijpen om de aanleg van Rijks weg 19/A4 tegen te gaan. Vol gens de stichting is aanleg in strijd met de wet geluidhinder en de ruimtelijke ordening. Ook dé werkgroep Stop RW-19 dreigde eerder naar de rechter te stappen als kamerleden hun ar gumenten tegen aanleg van RW-19 links zouden laten lig gen. De actievoerders kunnen dus aan de slag. Brief Wethouder Chris Zijdeveld stuurde begin februari een zeer persoonlijke brief naar minister Nelie Smit-Kroes van verkeer en waterstaat. Daarin deed hij een dringend beroep de beslis sing uit te stellen en alternatie ven te bestuderen, want vast houden aan de oude plannen zou alleen maar verplaatsing van de files betekenen. Zijde veld pleit in die brief voor de aanleg van een tracé voor een soort supertram zoals bij onze oosterburen gebruikelijk. Maan dag verzond de wethouder we derom een brief naar Den Haag. Dit keer naar alle leden van de Tweede Kamer. De allerlaatste kans om de volksvertegenwoor digers op zijn spoor te krijgen. Het heeft niet mogen baten. kijken vrolijker uil hun doppen bij T.V. DEFEKT? Videospecialisten SCHIEDAM - De voorraad le deren jacks van een kledingzaak aan de Hoogstraat is vorige week zondagnacht aardig uitgedund. Inbrekers kwamen via een deur aan de achterzijde binnen en stalen voor 2500 gulden. De aangebrachte schade bedraagt 800 gulden. Een Chinees-Indisch restaurant aan het Boerhaaveplein moest het het afgelopen weekend ont gelden. Inbrekers pulkten 300 gulden uit de gokkast en gristen een radio-cassetterecorder mee. Waarde: 300 gulden. In het Passage Theater werd in het weekend een geldkist gestolen met daarin 1500 gulden. Het kistje stond achter het buffet. Door de drukte werd er even geen aandacht aan geschonken en de dief zag zijn kans schoon. plm. 800 gram van 4.98 voor De nieuwe Albert Heijn Supermarkt Bagastraaf 1, Schiedam-Zuid SCHIEDAM - Op zaterdag 18 februari - de dag waarop de Ver eniging „Vrienden van het Ste delijk Museum te Schiedam" exact 35 jaar bestaat - geeft A ad van der Hoeven het maandelijk se orgelconcert in de Aula. Deze bekende toonkunstenaar was jarenlang als organist ver bonden aan de kerk van de Ned. Protestantenbond, terwijl hij destijds tevens zijn sporen ver diend heeft als dirigent van het Schiedamse Toonkunstkoor. Hij kent het Museumorgel als geen ander en heeft een vrolijk pro gramma opgesteld met werken van Marcello, Handel, Bach, Guilmant en Ruppe. Het concert begint om 15.00 uur en zal on geveer drie kwartier duren. De toegang is vrij. Op zondag, 19 februari, opent de pianist René Rakier een cy clus van drie pianoconcerten. Zijn eerste programma zal ge wijd zijn aan de overgang van barok naar de klassieke stijl met werken van drie zonen van J. S. Bach, Em. Aloys en Hugo Vovi- sek. Aanvang van dit pianocon cert 14.30 uur; toegangsprijzen f 3,- voor leden en CJP f 5,- voor niet-leden. De andere data van deze pianocyclus zijn 19 maart en 16 april. Schitterende leefhoek met stoffen bekleding Geheel naar eigen inzicht in diverse kombinaties sa men te stellen. Bovendien in verschillende stofuitvoeringen leverbaar Minister Smit-Kroes is en blijft voorstander van de aanleg van rijksweg A-19. ZOEK JE WATANDERS, KOM JE NAAR MIJNDERS SCHIEDAM - Het (internatio nale) reisbureau Olympus aan het Broersveld in Schiedam is verkocht aan Broere Reizen in Oud Alblas. Het bureau maakte deel uit van de reisorganisatie Mobi Plan in Hendrik Ido Am bacht. Albert de Koning, direkteur van Mobi Plan, heeft acht reisbu- reau's verkocht. De verkoop be treft de twee Atlas-vestigingen in Nijmegen, de vijf Olympus- kantoren in Haarlem, Rotter dam, Schiedam, Rhoon en Al- blasserdam en een filiaal van LMC Travel in Hoorn. De ver koop heeft geen consequenties voor de betrokken medewer kers. Volgens Mobiplan-direkteur De Koning heeft de verkoop te ma ken met zijn plannen om de touroperating-aktiviteiten ver der te ontwikkelen. Het streven is om de Villa Holiday brochu re (onder meer bungalows met eigen zwembad) uit te breiden in de toekomst en meer aan dacht te besteden aan produk- tuitbreiding waaronder sportie ve reizen naar ver-weg bestem mingen. De Koning is tevens van plan de Mobiplan produkten in het buitenland meer onder de aan dacht te brengen. Daartoe be schikt hij nu over 14 Belgische vestigingen en sinds kort één Duitse, „Königsreisen" in Nordhorn. Het ligt in de bedoe ling hieraarf op korte termijn nog één a twee Duitse reis bureaus toe te voegen. nJ Programma Passage Sport in Schiedam Van Kleef:„Was de aannemer te duur" Consument mag het zeggen Bron: KNMI VRIJDAG 17/02 ZATERDAG 18/02 half tot zwaar baw. veel bewolking droog plaatselijk regen min. 0° midd.temp. 5° min. 1° midd.temp. wind: ZW-3 wind:ZW-5 ZONDAG 19/02 veelbewolking plaatselijk reger min. 6° midd.l plaati 8° min. wind: ZW-5 en temp. 9° Het is hier net een vereniging >.i -Wh," Wij helpen direkt!!! Tel. 4260778-4733961 of 01899-15874 Groenelaan 95. Vtrtoop Inruil Repnrsto Ook mor uw wumochinu m koolkultn. on albert heijn m 1 BEVERWIJK, CAPELLE A/DIJSSEL. DIEMEN LEIDERDORP. SLIEDRECHT, UTRECHT

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 1