Het weer^ V Schiedammer stelt onderzoek in Het trieste lot van drie luchtvaartpioniers /A 'Schoonmaakvirus' breidt zich uit Tentoonstelling Verzamelaarster werk Piet van Stuivenh w it L PAASTEKENING? ROGER RABBIT KONIJNEN. De dubbelromans van Konsalik staan garant voor dubbel leesplezier. ■K Stadsblad Zuid-Holland 1 van de 8 Klubhuis Zuid start cursus „Handig in huis BOEKHANDEL MERCURIUS RADIO ABA Wie maakt de mooiste En maak kans op WOENSDAG 22 FEBRUARI 1989 41e JAARGANG, NUMMER 15 OPLAGE 40.095 Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 SCHIEDAM - Op 6 de cember 1932 stortte De Ooievaar, een van de eer ste 'Fokkers', neer op het vliegveld Don Muang bij Bangkok. Een erg specta culair ongeluk was het niet, want het simpele toe stelletje was op dat mo ment nog maar nauwelijks met de wielen van de grond. Toch kwamen drie van de vier Nederlandse bemanningsleden erbij om het leven. Als officiële oor zaak van de ramp werd een openstaand ventilatie- luikje opgegeven en daar mee leek de zaak afge daan. Nu, dik een halve eeuw na dato, heeft de Schiedammer J. P. de Klerk een diepgaand on derzoek opgestart, naar de ware toedracht van de ge beurtenis, die het leven kostte van de befaamde luchtvaartpioniers van On langs, Wiersma en Kotte. Een speurtocht door heel Nederland heen langs fa milie, buren en bekenden van bemanning en passa giers van De Ooievaar heeft inmiddels een dik dossier vol details opgele verd. Maar nog steeds is in nevelen gehuld, wat er nu precies is voorgevallen op die 'zwarte dag voor Kerst' in het verre Indone sië. De vage vermoedens, die de Klerk daarover inmiddels wel heeft, nemen steeds vastere vor men aan. Toch denkt hij er voorlopig niet over om zijn be vindingen aan de openbaarheid prijs te geven: „Ze zouden na- SCHIEDAM - In navol ging van de Jan Oude geeststraat, zijn ook enke le bewoners uit de Klaas Katerstraat begonnen hun straat leefbaarder te ma ken. In één van de flats zijn kelderruimte en trap penhuis opnieuw geschil derd. Ook de bosjes en speelweide zijn onder han- de genomen. „Het is jam mer dat we de mensen uit de andere flats niet kunnen motiveren om de vervuiling in de kiem te smoren", zegt mevrouw J. A. Zuij- dam. „Het is toch een heel ander gezicht als alles er netjes uitziet." De initiatiefnemers zitten als een bok op de haverkist. „Als we zien dat vuil over de reling wordt gesmeten gaan we direkt op de vervuiler af en wijzen hem dat dat echt niet kan. We zijn net een stelletje politiemen sen. Misschien is 't in de toe komst niet meer nodig, dan kunnen we met z'n allen zeggen dat 't toch fijn wonen is in de Klaas Katerstraat." SCHIEDAM - In de aula van het Stedelijk Museum wordt tot en met 12 maart SCHIEDAM - Al die din gen moeten in stilte gebo ren worden, 't Is toch al moeilijk je zuiver te hou den. Gerjan de Waard Deze uitspraak van de eind '88 gestorven Schie- damse beeldend kunste naar Piet van Stuivenberg herhaalt Sonja de Graaf graag en vaak. Want Piet kopieerde niet, hield zich niet op met slaafse navol gingen. Onderging uiter aard invloeden net als alle andere beeldhouwers van zijn tijd, maar gaf er z'n eigen interpretatie aan. Een boek over kunst, was onvindbaar bij 'm thuis. „Je moet het tenslotte zélf doen, zélf maken," zei hij altijd. „Mensen «napten Piet niet vaak. Hij was een cynisch filo soof. Zijn schoonzoon vroeg hem eens waar al z'n beelden Sonja de Graaf: „Hij heeft 't niet willen maken". SCHIEDAM - Klubhuis Zuid start woensdag 15 april weer met de cursus „Handig in huis". De cursus is bedoeld voor mensen met twee linker handen, die het zat zijn afhan kelijk te zijn van die handige buurman. De cursus bestaat uit twee delen. Deel één bestaat uit zeven avonden met de blokken schilderwerk, klein onderhoud, gas en water, elektra en fietsre- paratie. Bij met name de blokken gas/- water en elektra worden deelne mers in eerste instantie geïnfor meerd over de werking van de installaties thuis. Er wordt daar bij nadrukkelijk op gewezen dat ingrijpende reparaties niet door leken, maar door de vakman ge daan moeten worden. Veilig heid staat voor de organisatie voorop. Kleine reparaties die men wel leert uit te voeren wor den praktisch geoefend. Deel twee beslaat drie avonden autotechniek. Men leert kleine reparaties uitvoeren, maar de nadruk ligt op goed onderhoud van de auto en het voorkomen en verhelpen van de pech-on- derweg-problemen. Ook bij dit deel is ruim gelegenheid voor praktijkoefening. Geïnteresseer den kunnen zich aanmelden voor beide delen of voor een deel apart. Voor deel één betaalt men 20 gulden en voor deel twee 10 gulden. Aanmelden en inlichtin gen bij Klubhuis Zuid, tel. 4267297 en vragen naar Lida ToHp De onfortuinlijke Diloot Jan van Onlangs. bestaanden wel eens zeer kun nen doen. Daarvoor moet je wel heel zeker in je schoenen staan. Bovendien kun je je af vragen of zo'n onthulling nu nog wel zin heeft. Het gaat mij dan ook in feite meer om het zoeken op zich. Ik ontmoet er ontzettend veel interessante mensen door en mijn kennis over de geschiedenis van de vliegtuigindustrie wordt er gaandeweg steeds completer op. En dat is eigenlijk mijn hobby." Romantische helden De Klerks belangstelling voor 'de pechvogel uit 1932' komt niet helemaal uit de lucht val len. Als jongen van elf legde hij toendertijd een hele verzame ling aan van de vele krante-arti- kelen, die over het ongeval ver- Konsaux kOHSAUK RONSAllK Hof van Spaland 31, telefoon 010-4712313 schenen. Zijn aandacht gold in eerste instantie overigens voor namelijk de onfortuinlijke pilo ten. De Schiedammer: „Die knapen hadden iets van echte romantische helden. Ik herinner me dat ik vooral de gezagvoer der van De Ooievaar, die Wiersma zo'n sympathieke kop vond hebben. Je moet niet ver geten dat dat in de tijd was, dat auto's niet voor iedereen waren weggelegd, televisie bestond nog niet. Het waren dit soort onver saagde durfallen, die met grote risico's oceanen overvlogen, die tot je verbeelding spraken. Van het een komt dan het ander. Ik begon vliegtuigmodellen in el kaar te zetten van karton en hout en alles te sparen, dat maar met de luchtvaart te ma ken had. Ja, natuurlijk droomde ik ervan ooit zelf piloot te wor den. Maar die opleiding was veel te duur voor een 'gewone jongen'. Ik had eigenlijk mijn hoop erop gevestigd om mijn dienstplicht bij de luchtmacht te kunnen vervullen; voor mijn part om daar de propellors af te stoffen en de banden op te pompen. Maar toen ik 19 werd, brak de oorlog uit en kon ik dat wel vergeten. Ik kreeg een baan als kantoorbediende bij een fir ma voor zuidvruchten in de Tuinlaan. Een gelukkig toeval, want honger heeft mijn familie niet gehad. Ik heb daarna voor allerlei bazen gewerkt, het laatst bij het ziekenhuis als inkoper, maar het is er nooit meer van gekomen naar 'hoger sferen' over te stappen. Vliegtuigen zijn echter wel altijd mijn grote hartstocht gebleven: alleen dan in het klein in een kast in mijn huiskamer." Ontrafelen De berg knipsels over het onge luk in Bangkok verdwenen aan- J. P. de Klerk bij enkele modellen van zijn uitgebreide verzameling vliegtuigen-in-het-klein. naar toe moesten als hij dood zou gaan. „Loop naar een roei boot en laai 'm maar vol," re pliceerde Piet. Stuif ten voeten uit, lacht Sonja de Graaf. „Hij zag het betrekkelijke van zijn werk in. Maak je toch niet zo druk... dat bedoelde hij." Piet had een hele grote kunnen zijn, weet Sonja de Graaf heel zeker. Een beeldhouwer van in ternationale allure, het was geen prater. Leuren met z'n spullen kon-ie niet. Hij heeft het niet willen maken! „Had iemand hem maar gepushed", zegt De Graaf met een dosis teleurstel ling in haar stem. De onom wonden en volledige erkenning van de betekenis van Piet van Stuivenbergs werk kwam er wel, maar veel, véél te laat. Brands Het leven van Sonja de Graaf (66) staat voor een groot deel in het teken van de kunst. In de zestiger jaren begon ze met het aanleggen van een verzameling dat werk van Cobra, maar voor al van Van Stuivenberg bevat. Sonja de Graaf behoort tot een select gezelschap dat Piet van Stuivenberg van meet af aan steunde. „Ik heb nooit veel geld gehad. Maar kunst kon je geluk kig op afbetaling kopen. „Mag ik er een jaartje over doen," vroeg ik dan. Het persoonlijke kontakt met de kunstenaar heb ik altijd zeer belangrijk gevon den. Wat is er leuker dan een dagje over de vloer bij Eugène Brands!" Stof In '54 kocht zij voor het eerst iets van Piet. Zijn atelier was een onbewoonbaar verklaarde woning (drie bij drie) in de Lan ge Nieuwstraat. „Daar stond-ie dan. Zich in het zweet te wer ken. Overal stof. Daar heeft Stuif de mooiste beelden ge maakt. Overdag plakte hij etike tjes bij een distilleerderij om zijn drie koters eten te geven. Niemand wist dat hij kunste naar was. Als hij naar huis ging, rechtte Piet zijn rug om echt naar z'n werk te gaan." Achtentwintig jaar lang werkte Piet in de drankindustrie. Daar na schuurde hij, in dienst van de gemeente Schiedam, grafste nen. Bewonderaars zijn er nog steeds verbitterd over dat voor Van Stuivenberg geen regeling werd getroffen. In Rotterdam waren er wel mogelijkheden, hier niet. Boymans De Belgen ontdekten Van Stui venberg als eerste. Met een groep kunstenaars exposeerde hij in het Paleis van Schone Kunsten te Brussel. De critici aldaar zagen sterke verwant schap met de kunst der Vlaam se expressionisten. We schrijven 1936. De doorbraak en de volle dig kunstenaars-onafhankelijk heid kwam in '53. Hij kreeg op dracht om daklijstversiering voor het Arnhemse provincie huis te maken. Sindsdien be vindt Stuivenbergs werk zich in de collecties van het Stedelijk Museum van Schiedam en Am sterdam, 's Rijks Kunstvoor werpen te Den Haag, het Mu seum Boymans-van Beuningen en bij vele particulieren. een kleine herdenkingsten- toontelling gehouden van de eind vorig jaar gestorven kunstenaar Piet van Stui venberg (1901-1988). Behal ve uit eigen collectie, maak te het museum dankbaar gebruik van het kunstbezit dat de Schiedamse Sonja de Graaf (66) vanaf '54 van „Stuif" - zo noemden vrien den hem - heeft opgebouwd. De Graaf behoorde tot een kleine groep die Van Stui venberg stimuleerde, waar deerde en zijn werk verza melde. Haar collectie be slaat elke periode uit het le ven van de zo onfortuinlijke Schiedamse kunstenaar die jarenlang in een distilleer derij moest werken om zijn hoofd boven water te hou den. Sonja de Graaf, lid van de aankoopcommissie van het Stedelijk, zegt over haar ver zamelwoede die nu al jaren duurt. „Het is een versla ving. Maar verzamelaars zijn zeer belangrijk voor de kunst. Ze steunen de kun- stenaar en bewaren zijn werk voor het nageslacht. Onthoofd In Schiedam staan twee sculptu ren van Piet van Stuivenberg. Een voor Thurlede en de ander op de Grote Markt. Sonja de Graaf is over beide plaatsen niet erg te spreken. Bij het ver zorgingstehuis staat het te dicht op het gebouw en het wit mar meren beeldje „moeder en kind" in het centrum hoort eerder in een nis, in een vitrine, dan op het plein zelf. „Hoe ze dat hebben kunnen verzinnen!" Het beeldje werd bovendien in '87 gestolen en kwam onthoofd terug. „Piet heeft helaas nooit grote beelden gemaakt, daar had hij simpelweg de ruimte niet voor." Picasso „Bij het Bouwcentrum in Rot terdam staat ook een sculptuur van Stuif. Als je 't vergelijkt met dat golvende ding van Pi casso, die overigens meer een schilder is, dan zie je pas werke lijk wat beeldhouwen is. Piet maakte nooit tekeningen van te voren. Hij pelde als het ware het graniet stukje voor stukje af tot er iets mooist ontstond. Nee, praten deed hij niet veel. Hij zei altijd: Voor praten kan ik niet denken, maar wel voor mijn sculptuur. Organisch abstracte kunst van Piet van Stuivenberg vankelijk in De Klerks uitge breide archief tussen die van vele andere luchtvaartrampen. Niet eens zo gek lang geleden werd de verzameling van de Schiedammer zo groot, dat hij voor de keus stond of die wat uit te dunnen of zelf naar zijn garage te verhuizen. Hij besloot tot het eerste en stuitte bij het uitzoeken en opruimen vanzelf op het eerste begin van zijn uit- de-hand gelopen hobby. De on dergang van De Ooievaar en haar bemanning trof hem op nieuw zó, dat hij besloot de ge heimzinnige waas, die daarom heenhing definitief te gaan ont rafelen. Schiedammers, die de heer De Klerk iets kunnen ver tellen over de drie Nederlan ders, die zo'n triest lot bescho ren was, kunnen hem telefo nisch bereiken onder nummer 4708849. SCHIEDAM - In dienstencen trum De Woudhoek treedt don- T.V. DEFEKT? Videospecialisten derdag 23 februari het Geweste lijk Seniorenorkest op tussen 14.00 en 16.00 uur. Toegang 2,50; kaartverkoop aan de zaal. In Kluphuis Oost in de Gallilei- straat 86 wordt een cursus pop- penkastpoppen maken opgestart voor kinderen van zes en zeven jaar. De eerste cursusmiddag valt op dinsdag 21 februari tus sen 15.30 en 17.00 uur. Opge ven via telefoonnummer 4735435. (leeftijd t/m 12 jaar). Inleveren bij de nieuwe Albert Heijn Hagastraat 1 - Schiedam-Zuid. (Bekendmaking volgt in de week van Pasen). orlogsmonument eadopteerd I geen beslissing >ver bouwplannen i Vlaardlngerdljk- lark Tiny Mous zorgt voor verrassing F* Bron: KNMI VRIJDAG 24/02 ZATERDAG 25/02 ZONDAG 26/02 veel bewolking veel bewolking witselend bew. regen regen regen min. 2° midd.temp. 6° min. 4° midd.temp. 6° min. 3° midd.temp. 6 wind: Z-7 wind: ZW-6 wind: W-6 „Kunst kon je geluk op afbetaling kopen L war mi. De eerste vier dubbelromans van Konsalik zijn verkrijgbaar bij: Wij helpen direkt!!! Tel. 4260778-4733961 of 01899-15874 Groenelaan 95. Vakuop Innul fUptnlu roa uw wwuchiim ên koMutoi albert heiin

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 1