Oorlogsmonument geadopteerd Lil Ruim 800 bezwaarschriften Kunst in Stedelijk fTc'estbonC5 Vluchtelingenwerkgroep zoekt vrijwilligers Bruidspaar van de maand? Programma Filmclub HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 22 FEBRUARI 1989 PAGINA 3 C 3 Het oorlogsmonument op het grasveld tussen de Gerrit Ver- boonstraat en de Oranjegalerij. SCHIEDAM - Rebelse dames en heldhaftige heren: ze spelen de hoofd rol in boeken en films, maar in het dagelijks leven wordt hun waarde niet al tijd direct onderkend. Meteen bij het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog kwam de Schiedamse onderwijzer Ber nard IJzerdraad in geweer tegen de Duitsers en werd samen met zijn Vlaardingse vriend Arie Kop oprichter van de zoge naamde Geuzengroep. Dit se lecte gezelschap pleegde tal van sabotagedaden tegen de bezet ters. Vijftien van hen, waaron der de initiafnemers werden uit eindelijk ter dood gebracht. Ter hunner nagedachtenis en die van andere slachtoffers werd eind jaren veertig een beeld ge maakt. Maar de voltallige ge meenteraad vond een blote juf frouw niet geschikt om zo'n no bele zaak mee te eren en ver bande haar naar het Juliana- park. Een tweede beeld ditmaal van Jan vaa Luyn.kon wel door de beugel en werd op het grasveld tussen de Oranjegalerij/Gerrit Verboonstraat neergezet. De af gezakte jurk van deze mevrouw echter, deed bij de bevolking haast meer stof opwaaien dan het doel waarvoor ze was neer gezet. Aanvankelijk werden bij de jaarlijkse Dodenherdenking in mei grote stapels kransen en boeketten en vele mooie toe spraken bij haar sokkel gedepo neerd. De laatste jaren is die plechtigheid verworden tot een officiële verplichting, die slechts De leerlingen van De Burcht leggen een krans aan de voet van de 'juffrouw met de afgezak te jurk'. bijgewoond wordt door een handjevol getrouwen. Omdai er veel oorlogsmonumenten in Nederland' met hetzelfde euvel te kampen hebben', nam de Stichting februari 1941 het initi atief hen te laten adopteren door scholieren. Het doel daar van is de herinnering aan de oorlog en het leed dat die met zich meebracht levend te hou den bij de jeugd. Brugpiepers Als laatste in een rij v; was De Burcht, een Schiedamse school voor voortgezet onder wijs, bereid deel te nemen aan dit bijzondere project. Dinsdag middag werden de 'Brugpiepers' keurig gekapt en tiptop gekleed officieel geïnstalleerd als stie fouders Na een kort praatje van burgemeester Reinier Scheeres over het verzet in Schiedam, gaf voorzitster van de Stichting mevrouw Plankert haar muisstille gehoor nog een democratie, waarvan ze regels de basts-noerside. Waarop de leerlingen in optöchi-jiaar het monument trokken ornèT een krans te leggen. Het is de bedoeling dat ze dat voortaan iedere vijfde mei gaan doen. Het adoptieplan laat geen ruim te over voor initiatieven van de jongeren zelf. Eigenzinnigheid wordt in vredestijd niet echt op prijs gesteld. door Arne van der Zande SCHIEDAM - De plan nen van de gemeente Schiedam om op de hoek van de Burgemeester van Haarenlaan-Vlaardinger- dijk 66 luxe appartemen ten te gaan bouwen heeft geleid tot ruim 800 be zwaarschriften. De initia tiefnemers voor deze regen van bezwaren zijn de be wonersverenigingen Nieuwland en West, zij zijn er absoluut op tegen dat het Nieuwlandpark, zoals het stuk groen dat geofferd moet worden, offi cieel heet, aangetast wordt door drie hoge flats. „Het stuk park dat na de reali satie van de flats overblijft gaat als het ware dienst doen als de voortuin voor de torens en zal nooit meer de functie kunnen vervul len die het momenteel voor twee grote wijken in Schiedam heeft", zegt John de Kievith, namens de bewonersvereniging West. Euro Woning, een inmiddels bekende bouwer in Schiedam heeft de gemeente een vergun ning gevraagd voor de realisatie Het Nieuwe Stadsblad van drie torenflats van zeven verdiepingen, zo'n 25 meter hoog. De flats zijn geprojecteerd langs de Burgemeester van Haarenlaan, vanaf de Vlaardin- gerdijk. Een deel van het huidi ge Nieuwlandpark zal sneuvelen voor de plannen van Euro Wo ning, die wethouder Van Kleef (PvdA) ook al achter zich heeft. „Het park heeft voor de hele wijk een belangrijke functie", weet De Kievith. „Op zaterda gen worden de grasvelden door vele bewoners uit de naaste om geving gebruikt als voetbalvel den voor onderlinge competitie. Ook voor de vele hondebezit- ters is het parkje een uitgelezen mogelijkheid om hun huisdier daar uit te laten. Er zijn zelfs plannen om er een hondentoilet te plaatsen. Voor de jeugd is er een crossbaantje en staan er verschillende speeltuigen", somt de bewoner van de Vlaar- dingerdijk de functie van het park op. Daar spreekt hij nog niet eens over de vele etnische minderheden, die 's zomers hele dagen doorbrengen in het na tuurlijk schoon. Karakter "Natuurtlijk blijft er een groen strook over, maar het karakter van het park verdwijnt. We hebben een maquette gezien en schrokken echt van de enorme woontorens die er moeten ko men. De rust die er nu heerst, je merkt niet dat je midden in de stad zit, zal zeker verdwijnen", aldus E>e Kievith. De woningen die Euro Woning wil gaan bouwen zijn luxe flats, met een mooi uitzicht over het park. Voor een bedrag van twee ton heeft men zo'n optrekje. De woningen zijn duidelijk bedoeld voor de beter bedeelden, voor zo ver die aanwezig zijn, binnen Schiedam. Het liefst heeft de ge meente natuurlijk dat de wonin gen mensen trekken met een hoog bestedingspatroon die van buiten de stad komen. Ook De Kievith geeft toe dat het aan trekkelijke huizen zijn, alleen komen ze volgens hem en nog ruim 800 buurtgenoten op de verkeerde plaats. Slinks De gemeente is natuurlijk niet gediend met zoveel tegenwer king van de omwonenden en probeerde dat ook te voorko men. Tevergeefs. Burgemeester en wethouders hadden al toe stemming van de raad voor voorbereidingsbesluit. Zo'n be sluit houdt in dat het bestem mingsplan gewijzigd kan wor den zonder dat daar verder con creet in wordt vermeld wat de plannen zijn. Toen kreeg echter de bewoners vereniging West lucht van de plannen die op het Stadskantoor gesmeed werden. Er werd geprobeerd de politiek te bewegen de plannen terug te draaien, echter zonder succes. Toen hebben de bewoners de mogelijkheid met beide handen aangegrepen om tegen het 'ech te' besluit bezwaar aan te teke nen. Gedeputeerde Staten De ruim 800 bezwaren aan de gemeente worden momenteel geïnventariseerd door medewer kers van afdeling openbare wer ken/stadsvernieuwing. Dan wordt er een samenvatting ge maakt van hoeveel bezwaren waar precies tegen zijn en door wie die geuit zijn. Dat overzicht gaat dan naar B en W en die be palen of zij door willen gaan met de procedure, want het col lege moet vervolgens aan Gede puteerde Staten een verzoek richten tot wijziging van het be stemmingsplan. Doet de ge meente dat verzoek niet dan zijn de torenflats van de baan. Gezien de politieke standpun ten wijst er niets op dat de ge meente niet met een verzoek, voorzien van voldoende argu menten, naar Gedeputeerde Za ken zal gaan. Echter bij dat ver zoek moet Schiedam ook alle bezwaarschriften van de bewo ners doen. Ook GS zal de be zwaren meewegen in haar be sluit om toestemming te geven voor wijziging van het bestem mingsplan. Oproepen De bewoners hebben goede hoop dat GS niet akkoord gaat met het verzoek en hopen eigenlijk al dat B en W de enorme hoe veelheid bezwaren tegen de bouw serieus neemt en afziet van de bouw. „Als het er toch allemaal komt ga ik twijfelen aan de democratie. Daarnaast heb ik goede hoop dat GS het verzoek zal afwijzen. Zij hebben nog niet eens zo lang geleden 120.000,- subsidie gegeven voor verbetering van het park", zegt John de Kievith hoopvol. „Dat kwam uit een heel speciaal potje, waarvoor de gemeente echt moeite heeft moeten doen om dat te krijgen. GS zal dus niet zo maar akkoord gaan met de argumenten van de gemeente Schiedam". Als de bouwvergun ning er inderdaad komt heeft De Kievith en zijn collega Put ters hun maatregelen al klaar. De Kievith: „Vergeet niet dat er volgend jaar gemeenteraadsver kiezingen zijn. Als je nu weet hoeveel mensen uit onze wijk te gen de bouw zijn en hoeveel er daarvan op de PvdA stemmen, is een logisch gevolg wel in te schatten. Wij stellen dan duide lijk de PvdA-wethouder Van Kleef verantwoordelijk voor de bouw van die flats. En wij zullen alle buurtbewoners en dat zijn er heel wat gezien de reactie met de bezwaarschriften, oproepen om zeker niet op de PvdA te stemmen". Een ander probleem waar voor namelijk de bewonersvereniging Nieuwland mee te maken heeft, is de weigering van de gemeente om in het Projectteam te praten over deze plannen van de ge meente. „Die Projectteam (met daarin vertegenwoordigers van de bewoners en gemeenten, die rapporteren aan B en W-red.) zijn begin dit jaar met veel bombarie ingesteld", zegt de heer Putters namens de bewo nersvereniging Nieuwland. „We zouden op alle fronten inspraak krijgen. Óver dit probleem mo gen we niet eens praten van de gemeente omdat de plannen al bekend waren voordat het Pro jectteam opgericht was. Dat is toch absurd, zo'n nieuwbouw project behoort toch zeker ook tot ons gebied. Daar komt nog bij dat volgens ons de officiële datum van de plannen van 1 ja nuari 1989 is, de oprichtingsda tum van de Projectteams". M. Smit, chef van de afdeling openbare werken en stadsver nieuwing, waar de Projectteams onder vallen, geeft inderdaad als argument dat de plannen reeds bestonden voordat de teams ingesteld werden. „Dit voornamelijk omdat de zaak al loopt en we niet alles willen te rugdraaien om het Projectteam ook inspraak te geven", luidt de eenvoudige verklaring -van het Stadskantoor. Momenteel worden de bezwaar schriften geïnventariseerd, dit zal nog twee tot drie weken in beslag nemen. Dan volgt er een voorbereidende periode naar de besluitvorming toe. Afhankelijk van de snelheid die er dan inzit zal het nog zeker een maand duren voordat het besluit over het wel of niet verzoeken tot wijziging van het bestemmings plan door de raad genomen zal worden. Manna Tintel gaat in wijkcen trum de Erker een cursus pot tenbakken geven op de woens dagochtend van 10.00-11.30- uur. Zij heeft een opleiding aan de akademie van Beeldende Kunst te Rotterdam gevolgd. Daarna heeft ze veel cursussen gegeven in een eigen pottenbak kerij in Schiedam-Zuid. In de cursus gaat ze met de deelne mers een aantal technieken be oefenen zoals het draaien op de draaischijf, het opbouwen op verschillende manieren en na tuurlijk het glazuren. De cursus kost 10,- per maand exclusief materialen. Belangstellenden kunnen nadere informatie in winnen en zich inschrijven bij Wijkcentrum De Erker, J. van Avennestraat 32, tel. 4263161 of 4267767. In samenwerking met de Stich ting Vrouwen met Postnatale Depressie uit Aalsmeer, is er nu een hulplijn in Schiedam voor mensen met postnatale depres sie. Postnatale depressie of PND is. een vorm van depressie, die kan ontstaan na een bevalling, miskraan of abortus. Het tele foonnummer van de PND-hul- plijn in Schiedam luidt: 4702560. Woensdag 8 maart van 13.30 ~toT~4-5JQ uur organiseert de Streekmim&ksGhoel ~^en mu- ziekboekenbeurs in de Brug te Schiedam. Zondag 26 februari wordt er in dc „De Woudhoek" een thee dansant gehouden tussen 13.30 en 16.30 uur. Kaarten a 1,- kunnen dagelijks tussen 09.00 en 12.00 uur afgehaald worden aan de balie van het diensten centrum. SCHIEDAM - In het Stedelijk Museum Schiedam wordt tot en met 19 maart de tentoonstelling Nederlandse Konkrete Kunst getoond die omvat constructies, schilderijen, kleurverbindingen, lichtobjecten, kinetisch en mini mal werk. Aan de expositie nemen onder andere deel: Joos Baljeu schildert aanvanke lijk expressionistisch, realisti sche en „semi-abstract" voordat hij, via Kubisme en De Stijl, constructief begint te werken. Bob Bonies heeft vanaf 1965 consequent gekozen voor het gebruik van de primaire kleuren rood, blauw, geel, groen en wit als vast onderdeel van zijn werk. Dik Box transformeert vormen en ruimtes die wij in ons dage lijks leven ervaren en laat die ook inspiratiebron zijn voor zijn onderzoek. De aanvankelijk individueel als beeldhouwers werkende kunste naars Brigitte Janssen en Otto Hamer, zijn nu als kunstenaars collectief Brott werkzaam. Ka- SCHIEDAM - 10 tot en met 16 februari 1989. Geboren: Mohammed J. z.v. Sheikkariem-Ishak; Vincent A. z.v. Lieuw-On-Faber; Anousc- hka A. d.v. van Alphen-Wense- laar; Debbie d.v. Ploeg-van Weel; Pascal C. z.v. Grauss-Van Schaik; Clint z.v. Van Stee-Flo- rentinus; Hendricus z.v. Fa- landt-Pasztjerik; Brian z.v. Schwind-Willebrand; Dennis z.v. De Groot-Lens; Kevin z.v. De la Haije-Van den Heuvel; Marieke L. d.v. Vestergaard- Lamboo; Raymon z.v. Velle- koop-Van Eijk; Celeste V. d.v. Klomp-Zwanenburg; Naomi vd.v. Oosterman-Van den Hoek; larisya M. d.v. Stam-Varga; (Lourens z.v. Van Doorn-Pop- ïa; Mike z.v. Bekker-Mulder; Jassine z.v. Badi-Tahtah. Ondertrouwd: G. C. Boekweit 31 jr. en J. M. Landman 25 jr.; L. J. Böhm 25 jr. en M. J. M. van der Geer 25 jr.; R. A. Bon- gaards 27 jr. en A. Sprong 25 jr.; M. J. 't Hart 23 jr. en M. van den Bos 22 jr.; J. van Ma- zijk 25 jr. en A. J. Bauwens 22 jr.; B. Polak 28 jr. en S. Wape naar 23 jr.; A.H. van Schaik 22 jr. en S. S. A. Jibodh 26 jr.; M. van Tricht 20 jr. en M. van der Niet 23 jr.; C. J. Vermeulen 27 jr. en T. R. Windau 23 jr. Getrouwd: L. Prins 30 jr. en M. Wijker 28 jr.; R. C. H. Koole 24 jr. en S. Velenturf 23 jr.; E. J. Grutterink 27 jr. en J. M. G. Rosman 26 jr.; P. A. Grutterink 30 jr. en I. Roszek 25 jr.; J. H. Weber 27 jr. en K. A. Bisschop 26 jr.; N. J. Dols 59 jr. en C. L. M. Meijer 54 jr.; J. P. B. Lans bergen 28 jr. en C. M. Hijmans 27 jr.; E. J. W. M. Bomgaars 24 jr. en C. van Eijk 23 jr. Overleden: J. Lips, man, 95 jr.; P. Amersfoort, man, 91 jr.; H. Poot, vr., 90 jr. geh.gew. met J. van der Eijk; G. Verboort, vr., 64 jr., echtgen. van J. W. Voort- man; S. C. Molhoek, vr., 65 jr.; L. W. de Vogel, vr. 81 jr. ge h.gew. met A. van Dijk; G. H. Joosten, vr., 83 jr. geh.gew. met E. Haubrich; M. H. M. Dries, vr., 85 jr. geh.gew. met H. Bor- rani; H. van den Berg vr., 69 jr., echtgen. van G. M. Hopman. raktenstiek voor Brott is de warsheid van mystiek en de overtuiging dat iedere neiging daartoe bij de totstandkoming van het werk geëlimineerd dient te worden. Bernard Olsthoorn past een werkmethode toe die wordt be paald door onderzoek naar or dening binnen een systematisch kader. Marus van der Made toont op deze expositie nieuw werk met als thema „vormconcept in be weging". Uitgangspunt is het vierkant, opgebouwd uit ribben, vlakken en deelvlakken. de lekkerste pinda's Zonweringen? bel Zonneweer ZONNEWEER Overschieseweg 10-12, R'dam Telefoon 010-4375288 Het Vlaardingerdijkpark A.s. bruidsparen (ook koperen, zilveren- en gouden bruidsparen) kunnen hun trouwkaart opsturen naar: Het Nieuwe Stadsblad, Postbus 257, 3100 AG Schiedam. Uw trouwfoto komt misschien op de speciale bruidspagina en u ontvangt dan ook f 150,- aan waardebonnen te besteden bij de deelnemende adverteerders die deze aktie mogelijk maken. Wie dat zijn leest u op de speciale bruidspagina, iedere laatste vrijdag van de maand m.i.v. 27 januari. j x— SCHIEDAM - De situatie in de wereld is nog steeds zo dat miljoenen mensen gedwongen zijn huis en haard te verlaten om el ders een veilig heenkomen te zoeken. Jaarlijks zoekt een deel van hen bescher ming in Nederland. Op 1 november 1987 trad de Rijksregeling Opvang Asielzoekers (ROA) in werking. Daardoor werden vluchtelingen (asielzoe kers) verspreid over alle gemeenten in Nederland geplaatst. Samen met een aanzienlijk aantal andere steden besloot ook Schie dam een aantal asielzoe kers op te vangen. Het gaat om ca. 20 personen die op dit ogenblik in Nieuwland gehuisvest zijn. In Schiedam zet een kleine groep personen, met on dersteuning van Vluchte lingenwerk Nederland zich in voor de opvang en bege leiding van deze asielzoe kers. De groep zoekt uit breiding, zij zoekt mensen, die wat vrije tijd, veel inzet en wat idealisme hebben. Vluchtelingenwerk zet zich in voor hen die uit vrees voor ver volging vanwege hun politieke overtuiging, godsdienst, ras of het behoren tot een sociale of etnische groep hun land moes ten verlaten. Mensen, die in Nederland hun toevlucht zoeken, staat meestal een lange en moeizame weg te wachten. Niet alleen moeten zij een ingewikkelde asielprocedure doorlopen, maar worden ook geconfronteerd met een samen leving, die dikwijls sterk ver schilt met die van waaruit zij afkomstig zijn. Een Vluchtelingenwerkgroep kan voorzien in de allereerste noden en probeert de vluchte lingen te helpen bij het zoeken naar hun weg in de Nederlandse samenleving. Daarnaast kan de groep steun en enige zekerheid bieden in de voor de vluchte ling zo moeilijke situatie. Tot de taak van een Vluchtelingen werkgroep kunnen ondermeer behoren: - het onderhouden van de kon takten met de gemeentelijke in stanties, als sociale dienst en vreemdelingendienst; - het ondersteunen bij de asiel procedure; - de vluchtelingen enigszins vertrouwd te maken met de Ne derlandse samenleving; - het assisteren bij het zoeken naar studie- of cursusmogelijk heden of helpen bij het leren van de Nederlandse taal. Om alle bovengenoemde taken zo optimaal mogelijk te kunnen uitvoeren ontvangen de vrijwil lige medewerkers een uitgebrei de en intensieve ondersteuning van het Nederlanse Bureau Vluchtelingenwerk. Dat gebeurt door het geven van scholing, van informatie-bijeenkomsten en begeleiding. Vluchtelingenwerkgroep Schie dam hoopt dat er een aantal stadgenoten interesse hebben in dit werk, want vluchtelingen hebben hulp hard nodig. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij een van de Schie damse leden van de Vluchtelin genwerkgroep: Jac. Urlusplein 16, 3122 EH Schiedam, telefoon 4701726. SCHIEDAM - De Filmclub draait vrijdag 24 februari de Amerikaanse muziekfilm „Hail! hail! rock 'n roll" van regisseur Taylor Hackford en met Chuck Berry, Eric Clapton, Keith Ri chard. Op 16 oktober 1986 werd ter gelegenheid van de zestigste verjaardag van Chuck Berry een concert georganiseerd met be roemde artiesten uit heden en verleden. Het leeuwedeel van de film bestaat uit de hiervan gemaakte opnames, met als hoogtepunt onder andere een duet met soulzangeres Etta Ja mes, een solo van Eric Clapton in het nummer „Wee Wee Hours" etcetera. De concertop names worden doorsneden met fragmenten van interviews met diverse grote sterren die uitvoe rig vertellen over hun ervarin gen met Berry. Een prachtig do cument van het rock 'n roll tijdperk en een hommage aan de uitvinder van de befaamde „duckwalk". Aanvang 21.30 uur, zaal open vanaf 20.30 uur. Toegang voor donateurs 4,-; donateur wor den kost 5,- per seizoen inclu sief eerste film. De Filmclub is te vinden in de Nieuwstraat op nummer 12. j E Nog steeds geen beslissing over bouwplannen in Vlaardingerdijkpark UW THUISKRANT VERSCHIJNT IN: SCHIEDAM, KETHEL, ROTTERDAM: WIJK OUD MATHENESSE, WITTE DORP KANTOOR: Dam 2 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 Telefax 010-4735818 EDITIECHEF: J. Groeneveld Telefoon 010-4732877 Privé 010-4707528 VERTEGENWOORDIGER: Mevr. I. van Bracht Privé 015-622213 INZENDTERMIIN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Helma Vincent, Gerjan de Waard, Arne v. d. Zande EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-4344022 Privé 010-4265764 HOOFDREDAKTIE: P. I. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN RED AKTIE-KOPIJ Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190955, ingeschreven K.v.K. nr. 96375 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 16-07-87 nr 97/1907 01-01-89 Schiedam: Hoogstraat 180. Rotterdam: winkelcentrum Oostert >1 winkelcentrum Zuidplein: win kelcentrum Groot IJsselmonde, Krabbendijksestraat 95; Vlaatdingen: Hoogstraat 163.

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 3