Het weer a Volkstuincomplex Thurlede gifvrij Nieuw onderkomen NMB geopend t Metershoge reclameborden aan Schiedamse verkeersaders Cfl Vin We willen meermaar de rek is er uit GOED IS GOEDKOOP BIJ ALBERT HEIJN Alleen donderdag WARM ROZIJNEN BROOD OP=OP Stadsblad Zuid-Holland Tentoonstelling en boek over stadsontwikkeling 1 Straatbende opnieuw aktief RADIO ABA SCHIEDAM - De grond van Volkstuincomplex Thurlede is niet verontrei nigd. Een onderzoek dat werd ingesteld in opdracht van de Provincie Zuid- Holland heeft uitgewezen dat er geen enkele aanlei ding bestaat vanuit milieu hygiënisch oogpunt nog een nader onderzoek in te stellen naar de kwaliteit van de bodem van het complex. Half oktober 1988 werd het volkstuinwezen in het Rijn mondgebied opgeschrikt door berichten over een vermeende bodemverontreiniging. Ook Thurlede in Schiedam behoorde tot de verdachte plekken. De volkstuinders zelf namen bij de allereerste geruchten meteen stelling en lieten weten ervan overtuigd te zijn, dat hun grond schoon was. Niettemin hechtte men grote waarde aan een technisch bo demonderzoek, al was het al leen maar voor de gemoedsrust van alle betrokken tuinders. Een exemplaar van het rapport dat is gemaakt naar aanleiding van het onderzoek naar de Thurlede-grond ligt ter inzage bij de volkstuinvereniging. Conclusies De conclusies over de bodem kwaliteit van het Schiedamse complex luiden onverkort als volgt: Op het onderzochte volkstuin complex is de (opgebrachte) grond, het slib en het grondwa ter niet of slechts licht veront reinigd door de onderzochte pa rameters. Het EOCTI-gehalte ligt in zowel grond, slib als grondwater boven de A-waarde, maar nog ver onder de B-waar- de. Plaatselijk liggen de koper-, zink- en PAK-gehaltes in de grond rond de A-waarde en het nikkelgehalte juist boven de sig- naalwaarde. Het kopergehalte in het slib ligt tussen de A- en B- waarde; de signaal waarde is evenwel niet overschreden. Nik kel en zink hebben plaatselijk in het grondwater gehaltes op of juist boven de A-waarde. De onderzochte gewassen be vatten geen ontoelaatbare of on gebruikelijk hoge gehaltes van de onderzochte stoffen. WOENSDAG 22 MAART 1989 41e JAARGANG, NUMMER 23 OPLAGE 40.095 SCHIEDAM - De sloop van het monumentale onderko men van de Nederlandse Middenstandsbank aan de Nieuwe Haven deed eind '87 het nodige stof opwaai en. Maar de nieuwbouw, die op dezelfde plek is neergezet, heeft de kritische geluiden doen verstommen. Dat bleek maandagmiddag tij dens de officiële opening van het NMB-pand door burgemeester Reinier Schee- res. Niets dan lovende woorden had hij over voor ontwerp en uitvoering van het in historische stijl opge trokken bankgebouw. De ingebruikname van de nieuwe behuizing betekende tevens het afscheid van di- rekteur W. J. M. Bruning. Zijn plek wordt ingenomen door de heer De Vries, die eerder die funktie vervulde bij een NMB-filiaal in Rot terdam. SCHIEDAM - Extra fi nanciële middelen met daarnaast een onderzoek naar de wensen en behoef ten van de ouderen. Dit zijn, in grote lijnen, de aanbevelingen in de Nota Ouderenbeleid, waarmee verantwoordelijk wethou der Luub Hafkamp een aanzet wil geven tot een verdere ontwikkeling van het ouderenbeleid op plaatselijk niveau. Dit betekent concreet dat het huidige budget van ruim 1,5 miljoen met 4,4 ton omhoog ge schroefd dient te worden. Haf kamp wil dat als volgt verdelen: een ton extra voor Flankerend Ouderenbeleid; 1,3 ton voor de woontussenvoorziening St. Li- duinahof; een ton om een on derzoek naar en realisering van diverse woonvoorzieningen voor ouderen; 10.000 voor de realisatie van eelt uniforme, ge coördineerde vervoersregeling en 5.000 voor de ontwikke ling van scholing, vorming en educatie van ouderen. Als laat ste een bedrag van 35.000 voor de verbouwing van Dien stencentrum „De Woudhoek" en 60.000 voor de realisering van een wijkontmoetingscen- trum in Schiedam-Oost. „Nieuwe stijl" Van groot belang vindt de wet houder in het toekomstig beleid dat de verschillende voorzienin gen van ouderen zo goed moge lijk over de stadswijken \"orden verdeeld en dat fr zo si>'e! mo gelijk een Indicatiecor.imissie Bejaardenhuisvesting „nieuwe stijl" komt. Naast huidige advi sering bij opname in verzor gingstehuizen en verpleeghuis, zou - voor zover mogelijk - ook het Flankerend Ouderenbeleid hieronder geschoven moeten worden. Werkdruk In de nota, die vorige week door de raadscommissie rede lijk goed is ontvangen, gaat Hafkamp nader in op een paar „voetangels" die een goed funk- tionerend plaatselijk ouderenbe leid zouden kunnen ondermij nen. Zoals de situatie in de ver zorgingstehuizen. De kamers zijn te klein en het personeel kan de werkdruk niet aan om dat vele bewoners eerder in een verpleeghuis dan een verzor gingstehuis thuishoren. Een te- Ouder worden in Schiedam huis in Schiedam is gereno veerd en drie op de nominatie een fikse opknapbeurt te krij gen. „Van alle kanten wordt aange drongen op plaatselijk niveau ouderenbeleid te ontwikkelen, maar de rol van het gemeenteb- stuur wordt bemoeilijkt doordat slechts een aantal voorzieningen behoren tot de gemeentelijke verantwoordelijkheid, zegt Haf kamp in zijn nota. „We hebben slechts een kans van slagen in dien alle betrokken instellingen en organisaties en vooral de ou deren zelf bereid zijn hieraan een bijdrage te leveren," aldus de wethouder. Tekeer „Ouderenspecialist" in de PvdA-fraktie en ANBO-voorzit- ter Arie van Loenen toont zich optimistisch over de Nota Ou derenbeleid. „Natuurlijk, je zou graag meer willen dan die 3,5 ton extra, maar we moeten reeel zijn. De rek is er uit. We kun nen natuurlijk wel tekeer gaan tegen het gemeentebestuur, maar de schuld ligt in Den Haag. Gelukkig wordt er nu op plaat selijk niveau over ouderen na gedacht en gesproken. Dat moet ook. We zouden in grote pro blemen komen als het beleid niet werd veranderd. Het aantal ouderen neemt nog steeds toe. Als voorzieningen dan uitblij ven... De Algemene Nederlanse Bond voor Ouderen, de Katholieke Ouderenbond en de Protes tants-Christelijke Bond voor Ouderen zullen zich spoedig buigen over Hafkamps rapport en advies uitbrengen. Tot 1 mei hebben ze daarvoor de tijd. Al eerder kregen belanghebbenden inspraak toen de conceptnota, een voorloper van deze Nota Ouderenbeleid, werd uitge bracht. Van Loenen: „Nog maals inspraak vind ik een goeie zaak." SCHIEDAM - Van 24 maart tot en met 23 april kan in het Stedelijk Mu seum van Schiedam een bezoek worden gebracht aan de tentoonstelling „Een omgeving blij en licht van kleur. Stadsont wikkeling van Schiedam 1949-1989". De tentoonstelling begint in het jaar 1949 en wandelt door de vijftiger, zestiger en zeventiger jaren naar het heden, om af te sluiten met een blik op de toe komstige ontwikkeling van de stad. Dit alles gebeurt aan de hand van foto's, maquettes, te keningen, kranteknipsels en al lerlei historisch materiaal. Er is zelfs een echte straat anno 1949 aangelegd. Het jaar 1949 is als begin geko- T.V. DEFEKT? Videospecialisten Bij de religieus-spiritistische vereniging Harmonia is donder dagavond 23 maart mevrouw Rood-Karsten te gast. Zij zal een lezing houden over helder ziende waarnemingen. De bij eenkomst vindt plaats in wijk centrum Nieuwland op het Wi- bautplein 163; aanvang 20.00 uur, toegang (niet-leden) 6,-. plm. 800 gram A Ok CÉ van 4.98 voormm De nieuwe Albert Heijn Supermarkt Hagastraat Schsedam-Zpld SCHIEDAM - De veilig- verkeersprijs, die Schie dam een paar jaar geleden in de wacht heeft weten te slepen zou wel eens de eer ste en de laatste geweest kunnen zijn. Publex bv heeft vergunning aange vraagd voor het plaatsen van tien zogenaamde „bill boards". Het bedrijf - ook eigenares van de abri's (tram-wachthuisjes) en mupi's die in snel tempo het stadsbeeld de afgelo pen maanden zijn gaan be palen - wil de 3.50 meter brede en 4.50 meter hoge, verlichte reclameborden gaan neerzetten langs alle grote verkeersaders in en rond het centrum. Op het lijstje staan onder meer de Broersvest, de oprit van de A20, de hoek Nieuwe Ha- ven/BK-laan en de krui sing Nieuwe Haven/Oran- jestraat. Nog maar heel kort geleden ontstond er landelijk een fikse discus sie over het gevaar dat le vensgrote kleurige adver tenties langs de rijbaan op leveren voor fietsers en automobilisten. Uit een onderzoek was gebleken dat veel heren- en ook dames bestuurders bij het passeren van vrolijke verleiders moeite heb ben hun aandacht op het weg dek te richten. En de plekken waar Publex haar borden ge pland heeft, zijn precies de stukjes waar zelfs ervaren ver keersdeelnemers ogen én oren te kort komen. Zorgvuldig Verantwoordelijk wethouder Chris Zijdeveld kan dat niet ontkennen. Toch is hij ervan overtuigd dat de kritiek, die op deze vorm van reclamemaken is losgebarsten, niet opgaat voor Schiedam: „Je kunt wat hier gaat gebeuren, niet vergelijken met de aller-afschuwelijkste wij ze waarop in België en Amerika bijvoorbeeld langs de rijkswe gen van die opvallende borden worden neergezet. Die staan er puur om de ver keersdeelnemer af te leiden. Wij hebben geprobeerd uiterst zorg vuldig met het verzoek van Pu- Nu nog kleine mupi's aan de Broersvest, straks leiden ook grote billboards de aandacht van de verkeersdeelnemers af. blex om tegaan. Allereerst heeft het bedrijf - en dat is vrij uniek in Nederland, een bouwvergun ning aan moeten vragen voor de billboards. Ik mag wel zeg gen dat we met de lijst voorstel len - ze proberen uiteraard de mooiste plekken te pakken - ta melijk hard zijn omgegaan. Zelf hebben we in eerste instantie al een paar lokaties meteen ge schrapt. Daarna hebben de wel standscommissie en de ver keersdienst zich er overgebogen. Die deskundigen hebben ook nog eens wat spots keihard afge schoten. Ik denk dat de borden die er straks komen zo min mo gelijk afleidend werken, niet al leen richting fietsers/automobi listen, maar ook wat betreft de esthetica van de omgeving," al dus de wethouder. Knieval Zijdeveld zegt best begrip te hebben voor Schiedammers, die niet zo blij zijn met de knieval, die het stadsbestuur heeft ge daan voor de commercie: „We kunnen ons nu eenmaal finan cieel niet permitteren om die abri's zelf neer te zetten en te onderhouden. We konden het aanbod van Publex simpelweg niet afslaan, omdat het teveel opleverde. Ik vind dat we de grenzen van het toelaatbare daarmee niet overschreden heb ben. De mupi's staan op aan vaardbare plekken, die soms zelfs een extra lichtaccentje konden gebruiken. En eerlijk gezegd, als ik zo van uit het stadskantoor al die recla me-uitingen op zuilen en aan de gevels bekijk, dan vind ik de ontwerpen van Publex nog tot de aardigste behoren." zen omdat in dat jaar het „Me morandum over de stedebouw- kundige ontwikkeling van Schiedam" verscheen. Dit zoge naamde „Blauwe boek" werd toen als uitgangspunt genomen voor de stadsvernieuwings- en uitbreidingsplannen. Nu, veer tig jaar later, vertelt de tentoon stelling langs welke wegen de stadsontwikkeling feitelijk gelo pen is. Voortdurend is hierbij sprake van een wisselwerking tussen enerzijds de plannen en anderzijds de maatschappelijke wensen en eisen die aan de plannen worden gesteld. Het he dendaagse Schiedam is hiervan het resultaat. De tentoonstelling eindigt echter niet met het jaar 1989. Stadsontwikkeling is im mers een „vervolgverhaal". SCHIEDAM- De straat bende, die al een paar we ken Schiedam- centrum onveilig,maakt heeft op nieuw toegeslagen.Slach- toffers waren ditmaal twee 16 jaar oude Rotterdamse jongens. Zaterdagavond rond een uur of tien liepen zij over het Broersveld richting Hoogstraat toen ze werden aangehouden door een vijftal leeftijdge noten. Die dwongen hen hun geld, ze hadden samen 100 gulden op zak, af te geven. Het signalement van de knapen komt over een met dat van de daders van soortgelijke berovin gen de laatste tijd. Ze zijn allermaal ongeveer 17 jaar oud; een van hen draagt een baseball- petje, een ander een opvallend grote gouden oorbel. De politie draait inmiddels extra sur veillance diensten in de binnenstad. Theaterprogramma Vastenaktie Woonkansen v Bron: KNMI VRIJDAG 24/03 ZATERDAG 25/03 ZONDAG 26/03 wisselend bewolkt half tot zwaar bewolkt wisselend bewolkt regen plaatselijk regen regen njin. 4° midd.temp. 7° min. 4° midd.temp. 8° min. 4° midd.temp. 9° wind: W-6 wind:W-5 wind:ZW-6 A Extra geld voor ouderenbeleid De risico's van een knieval Wij helpen direktü! Tel. 4260778-4733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop turnt Reparatie voor uw weemachinee en koetkeaten. voor de commercie albert heijn Het Nieuwe ik

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 1