12.95 kom, kies en koop nü heuga keukenetté «rssijsifssff* •*ssf&sss Gaat u verhulzen? <1 Premiewoning soms nadelig voor kopers WONEN Slechte hypotheekvoorwaarden leiden soms tot hoge extra kosten Hypotheek tweeverdieners DRANK- EN HORECA- VERORDENING DE PLANTENSPECIALIST SCHIEDAM Makelaardij van der Hoek BV GEMEENTE BESTUUR VAN SCHIEDAM maakt bekend: PC CURSUSSEN Flexibiliteit belangrijk JSTÏÏÏS" Kopie «O» BASISKENNIS PC GEBRUIK TEKSTVERWERKING MET WORDPERFECT MS/DOS GEBRUIK INLEIDING DBASE III LOTUS 123 HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 24 MAART 1989 PAGINA 14 .ZOjÉÉIDONjr ...ZÓ GELEGD 50 x 50 normaal 15.75 INTERIEURVERZORGING per stuk smsmÊ Zes luxe woningen in plan Kruis Hoeffe te Hellevoetsluis. Lekker ruim, twee onder een kap en mèt garage. Van buiten een fraaie mengeling van traditionele degelijkheid en eigentijdse bouwvisie. Van binnen een en al funktionele ruimte. Gebouwd voor mensen met een individuele woonsmaak en wensen op niveau. Tevreden wonen ^®9lgoede Makelaardij van d q een van Koopsommen vanaf 212.500,- vrij op naam op de Broersvest naast de Amstelbron pakt uit: Violen supergroot, per stuk1.50 Doos violen8.95 Vuurdoorn van 7.95 voor5.95 Sierconifeertjes vanaf9.95 Stamrozen van 24.95 voor21.50 Rodondendrons vanaf9.95 Seringen van 27.50 voor22.50 Geniet optimaa van de zonnige dagen in ons land met tuinmeubelen van Zonwering Schiedam. In onze showroom ziet u de vele mogelijkheden. Voor ieder budget. Inklusief deskundig advies, een komfortabel verschil. Boterstraat 8-10 (achter de Hema) Schiedam. Tel. 010-4267215.Do. koopavond Zonwering rolluiken tuinmeubelen campingsport Bel 'dan een verhuizer. Maar wel een goede. Een met vakbekwame verhuiskrachten. Mensen die met liefde uw kostbare spullen behan delen. H. van Dijke is zo'n verhuizer. Een bedrijf met jarenlange ervaring, dat beschikt over een modern wa genpark met een verhuislift. Van Dijke regelt voor u alles naar wens. Zorgt voor het inpakken en even tuele opslag. Alles kan. Snel en zonder zorgen worden uw spullen tegen konkurrerende prijs verhuisd. Verzekerd natuurlijk. Vraag vrijblijvend prijsopgave. Verhuis zonder probleem met H. van Dijke Nw. Mathenesserstraat 85 Schiedam, telefoon 010-4261224-4268201 Spijkenisse, telefoon 01880-30234 Vele projecten van nieuw te bouwen premiewoningen zijn tegenwoordig al uitverkocht voordat er ook maar een paal in de grond is geslagen. Toch is de kans groot dat er onder de vele belangstellenden gega digden zitten die helemaal niet zo gebaat zijn met een premie woning. Nadelen zijn er name lijk ook: de premie wordt be last, eventuele verkoopwinst wordt afgeroomd en de vraag is of alle premiewoningen wel voldoende waar voor hun geld bieden. Mede dankzij de tv- spotjes is het visuele beeld van de premiewoning (vroeger werd gesproken van premie-A) duidelijk. Met een bijl wordt een stukje van een huis afge hakt. De koper hoeft alleen hypotheek over het grote deel te betalen, het rijk betaalt de hypotheeklasten over het afge hakte stukje. Het rijk doet dat via jaarlijkse bijdragen. Hoe lang het rijk dat doet hangt af van diverse factoren. Onder andere van de rentestand, maar ook van de inkomsten- sontwikkeling van de eige naar/bewoner. Als die bijvoor beeld beduidend meer gaat verdienen, moet die eigenaar/ bewoner ook een groter deel van de hypotheeklasten zelf gaan betalen. Bij premiewoningen die onder de regeling van 1989 op de markt komen is de jaarlijkse bijdrage 3.600,-. Het hangt af van het inkomen van de eige naar/bewoner hoeveel hypo theek het rijk dan voor zijn re kening neemt (zie bijgaand ta belletje). Meestal gaat de jaar lijkse bijdrage rechtstreeks naar de (hypotheek)bank. Maar voor de eigenaar/bewo ner is die bijdrage belastbaar. Er moeten inkomstenbelasting en premies AOW/AWW over worden betaald. Wat blijft er over van premie? Onder de premieregeling 1989 betaalt de overheid jaarlijks 3.600,- voor belastbare inkomens t/m 43.500,-. Daarover moet in principe belas ting plus premie worden betaald. Het hangt een beetje af van de belas tingvrije voet in indivi duele situaties hoeveel belasting dat is. Het is tot een belastbaar inko men van ca. 40.000,- 32%, daarboven 41%. Voor de premieheffing gaan we uit van 12%. Dit betekent dat van die 3.600,- netto overblijft: -ƒ2.016,- bij inkomens tot ca. 40.000,-; - 1.690,- bij inkomens daarboven. In de praktijk betekent dit dat de belastingaftrek wegens be taalde hypotheekrente een stukje lager wordt. Maar een feit blijft dat het financiële voordeel van de premie klei ner wordt naarmate de eige naar/bewoners in kwestie meer verdienen (zie kadertje) Waar voor geld Door het rijk wordt van de bouwers geëist dat premiewo ningen onder garantie worden gebouwd. Dat is een pluspunt. Maar premie en garantie mo gen de kritische kijk van ad- spirant-kopers niet vertroebe len. Een manier om na te gaan of kopers waar voor hun geld krijgen is om de koopprijs per vierkante meter uit te rekenen. Dat betekent dus: bewoonbare oppervlakte van het huis uitre kenen en de koopprijs vervol gens delen door het gevonden aantal m2. Is die oppervlakte bijvoorbeeld in totaal 85 m2 en de prijs is 142.000,- dan kost dit huis dus 1.670,- per m2. (Uiteraard is het ook mo gelijk om dit soort berekenin gen uit te voeren per kubieke meter, dat is zelf iets nauw keuriger als vergelijkingsmaat staf)- Misschien kost een nieuwe on gesubsidieerde woning wel 150.000,- maar bedraagt het bewoonbare oppervlak 105 m2. Dan kost dit huis per m2 dus 1.430,- per m2. Maar misschien komt een bestaande woning op slechts 125.000,- (inclusief kosten koper) en is het woonoppervlak 100 m2. Dat is per m2 1.250,-. Zo'n vergelijking is niet com pleet zonder ook de kwaliteit van gebruikte bouwmaterialen te vergelijken. Als bij een ho gere prijs per m2 betere mate rialen gebruikt zijn, kan dit ten dele een verklaring zijn voor het prijsverschil. Bij be staande woningen kan een slechte onderhoudsstaat van het huis een verklaring zijn dat de vierkante-meter-prijs een stuk lager is. Verkoopbeperkingen Het komt vaak voor dat, ook als rekening gehouden wordt met verschillen in materialen e.d., de vierkante-meter-prijs van premiewoningen relatief hoog is. Dat kan zich wreken als ooit de premiewoning als 'bestaande woning' wordt doorverkocht. De waarde van de woning stijgt dan niet in dezelfde mate mee met de al gemene trend. (En daalt har der als die trend omlaag is ge richt). Het beperkt in zo'n ge val dus de mogelijkheden om tegen aanvaardbare prijs door te verkopen. Tot dusver gold overigens ook een anti-speculatiebeding, waarmee de verkoop van pre miewoningen aan beperkingen werd blootgesteld. Deze zijn met ingang van de regeling voor 1989 in principe opgehe ven (tenzij individuele ge meenten zo'n beding alsnog ei sen). Al met al zijn echter redenen genoeg om het 'cadeautje' van de overheid bij de premiewo ningen kritisch te bekijken. Aandeel overheid bij financiering premiewoning Bij belastbaar inkomen is overheidsdeel t/m 33.500,- van 33.501,- van 36.001,- van 38.501,- van 41.001,- van 43.501,- t/m 36.000, t/m 38.500,- t/m 41.000,- t/m 43.500,- t/m 46.000,- ƒ41.000,- 32.500,- ƒ25.000,- 17.500,- ƒ10.000,- eenmalige jaarlijkse bijdrage van 5.000,- Soms kan een eigen/huisbewo ner niet verhuizen, omdat hij dan een hoge boete voor aflos sing ineens van de hypotheek moet betalen. Dergelijke boe tes kunnen oplopen tot vele duizenden guldens. Dat zou heel erg sneu zijn als zo'n ver huizing nodig was om bijvoor beeld elders in Nederland een betere baan aan te nemen. Het is maar een voorbeeld uit een reeks van gevallen waarin ongunstige hypotheekvoor- waarden een rol kunnen spe len. Daarom hamert de Vere niging Eigen Huis er jaarlijks bij de financiële instellingen op om de hypotheekvoorwaar- den te verbeteren. Met enig succes, want er zijn steeds meer instellingen die hun hy- potheekvoorwaarden verbete ren. Vervroegde aflossing van de hypotheek is daarbij een van de belangrijkste punten. In 1982 begon de rente namelijk te dalen na een lange periode van hoge rente. Talnjke eigen/ huisbewoners profiteerden daarvan door hun hypotheek met hoge rente om te ruilen voor een hypotheek met lage rente. Dat kostte in die jaren bij de meeste hypotheken rela tief weinig boete. In ijltempo schroefden de hypotheek ver strekkende instellingen toen hun boetes op en dat wreekt zich nu soms in situaties dat aflossing van de hypotheek toch nodig of wenselijk is. Dergelijke situaties zijn met name: verkoop van het huis, om wat voor reden ook; executie (op grond van finan ciële problemen of als gevolg van een echtscheidingskwes tie); tenietgaan van het onderpand (met name door brand); overlijden van de kostwinner of diens partner. Er zijn voldoende hypotheken waarbij onder genoemde om standigheden boetevrije aflos sing van de hypotheek ineens mogelijk is. Wie dus een hypo theek neemt met daarvan af wijkende condities moet daar om heel goed afwegen of dat verstandig is. Verhuisclausule Bij sommige hypotheken is als alternatief voor verhuizing de clausule opgenomen dat ook de lopende hypotheek kan worden meeverhuisd. Dan is dus geen vervroegde aflossing ineens nodig. Zo'n verhuis clausule kan nuttig zijn als de eigen/huisbewoner in kwestie zelf ook graag de hypotheek wil meeverhuizen. Maar het is geen echt alternatief voor de mogelijkheid om in dat geval de hypotheek ineens te kun nen aflossen. Momenteel staan bijvoorbeeld ook de zg. 'verbeterde leven hypotheken' sterk in de be- Vanaf 1 april kunnen tweever dieners, zoals eerder in deze krant al gemeld, meer hypo theek krijgen. De regeling houdt in dat maximaal 35% van het tweede inkomen voor een extra hypotheek kan wor den bestemd en dat die extra hypotheek over een periode van maximaal 8 jaar moet worden afgelost. In aanvulling op eerdere officiële mededelin gen t^lijkt nu dat ook de rente betaling binnen de grens van 35% moet vallen. Er mag uit gegaan worden van een 8-jari- ge annuïteit. De berekening wordt daardoor wat ingewikkelder. Als de hy potheekrente bijvoorbeeld 8% bedraagt, kost het per jaar 17,4 cent om een gulden in 8 jaar inclusief rente terug te betalen. Bij een inkomen van 20.000 is maximaal 35%, ofwel 7.000 voor die extra hypo theek beschikbaar. In dit geval bedraagt die extra hypotheek dus maximaal 7000 gedeeld door ƒ0.174 ofwel ƒ40.230. Stel dat bij het eerste inkomen een hypotheek is toegestaan van 100.000, dan is de totale hypotheek die haalbaar is bij dit voorbeeld 142.230. Zie voor meer voorbeelden bij gaand tabelletje. Enkele rekenvoorbeelden, ge baseerd op 8-jarige annuïteit bij 8% rente Tweede inkomen 20.000 25.000 30.000 40.000 Max. p. jr. voor extra afl/rente 7.000 8.750 10.500 14.000 Max. extra hyp.* 40.200 50.300 60.300 80.500 ♦gebaseerd op rentebetaling achteraf, bij andere berekeningsme thodes kan de maximaal haalbare hypotheek iets afwijken. langstelling. Hoe 'verbeterd' ze ook zijn, ze hebben allemaal nog steeds een belangrijk na deel: aflossing ineens binnen 12 jaar levert een forse nahef- fing van de fiscus op. Een meeneemmogelijkheid bij ver huizing moet dit probleem verhelpen. Maar er blijven omstandigheden denkbaar dat ook binnen 12 jaar aflossing ineens onvermijdelijk is. In verband met verhuizing is nog een andere faciliteit van belang, namelijk de mogelijk heid om bij dezelfde hypo theekbank ook een overbrug gingskrediet te verkrijgen. Dat is van belang als een nieuw huis is gekocht, maar het oude nog niet (of in elk geval nog niet aan de koper is overgedra gen). Vaak levert het oude huis het geld op dat nodig is om een aanbetaling te doen op het nieuwe huis. In deze situa tie vergroot een overbrug gingskrediet de mogelijkheden voor de eigen/huisbewoner die wil verhuizen. Verhoging hypotheek In de praktijk komt bij vele ei gen/huisbewoners in de loop der jaren weieens de behoefte op aan extra geld. Een gemak kelijke manier om daaraan te komen zou zijn om de hypo theek te verhogen. Of, een va riant hierop, om het bedrag dat al is afgelost op de hypo theek weer op te kunnen ne men. In de hypotheekvoor waarden is van tevoren al op genomen of, en zo ja op welke condities, het mogelijk is op opnieuw aan geld te komen. Daarom is het nuttig om hier op te letten bij het afsluiten van een hypotheek. Er is overigens een principieel verschil tussen de bestaande varianten: 1. bij zg. krediethypotheken kunnen afgeloste bedragen weer opnieuw opgenomen worden, meestal zonder ex tra kosten. Een nadeel is echter dat bij krediethypo theken meestal een variabele rente geldt (die dus omhoog gaat als de rente in Neder land stijgt); 2. bij het verhogen van het hy potheekbedrag is een nieuwe akte nodig, hetgeen extra kosten met zich meebrengt. Maar er kan meestal wel een termijn van vaste rente aan gekoppeld worden. Oversluiten Onder uiteenlopende omstan digheden kan het gewenst zijn om over te stappen naar een andere hypotheekvorm of een andere termijn van vaste ren te. Daarom is het gewenst dat de mogelijkheid daartoe aan wezig is, op zijn minst bij het aflopen van een termijn van vaste rente. Bij een hypotheek waarbij de rente bijvoorbeeld 5 jaar vast staat is dat dus na die 5 jaar. Van belang daarbij is tevens of de financiële in stelling waar de huidige hypo theek loopt voldoende keuze aan andere hypotheekvormen c.q. termijnen van vaste rente biedt. Het oversluiten bij de zelfde instelling is altijd goed koper dan het overstappen naar een andere instelling. Daarom is het zaak bij het af sluiten van een hypotheek ook op deze twee punten te letten, dus: 1. de mogelijkheid tot boete- vrij oversluiten bij afloop van een termijn van vaste rente; 2. het aantal keuzemogelijkhe den bij de hypotheek ver strekkende instelling. Flexibiliteit Hierboven zijn een aantal be langrijke punten opgenomen waarop bij het afsluiten van een hypotheek moet worden gelet. Maar het is geen uitput tend overzicht. In sommige individuele situaties kunnen nog andere punten van groot belang zijn. Waar het in feite in al die gevallen op neerkomt is op de mate van flexibiliteit. Hoeveel bewegingsvrijheid heeft de consument in allerlei uiteenlopende situaties? Hoe meer bewegingsvrijheid, hoe beter dat voor vele consumen ten is. Het kan op den duur zelfs belangrijker zijn dan het voordeel van een wat lagere rente bij het afsluiten van de hypotheek. Voor een goed advies kan het bijzonder nuttig zijn om bij de keuze van een hypotheek een bemiddelaar in te schakelen. Het aantal hypotheekvarian ten is zo groot dat alleen des kundigen voldoende inzicht in deze markt hebben. Maar dan moet wel vaststaan dat die be middelaar voor alle, of in ie der geval alle belangrijke, maatschappijen kan afsluiten. Vele bemiddelaars zijn, via een contract of om eigen com merciële belangen, gebonden aan een of enkele maatschap pijen. Het staat dan wel vast dat lang niet alle van belang zijnde aspecten in een advies worden betrokken. Hof van Spaland 12, 3121 CB Schiedam, tel. 4703033 .NV.V. .X vanzelfspreken Vandaar dat oriëntatie. uo©k u van harte uitnodigt om bezoek Vrijdag 2* "J"" rt Zaterdag 25 Tweede Paasdag U bent van harte weikorrvan 11.00 uur tot 1J.UU u Colenbranderstraat 17 Hellevoetsluis Telefoon 01883-14000 Voorweg 2 Oostvoorne Telefoon 01815^1000 Op beide kantoren is een kleurlijke en informatieve brochure van deze unieke woningen verkrijgbaar. De chef van het Bureau Algemene Zaken, na mens burgemeester en wethouders van Schie dam, gelet op artikel 1.4 van de Drank- en Horecaver- ordening en de op 2 september 1986 vastge stelde Regeling met betrekking tot aanvragen 'vestigingsvergunningen' en de bezwaren proce dure ingevolge de Drank- en Horecaverorde- ning: dat de hierna vermelde aanvrage ingevolge het bepaalde in de Drank- en Horecaverordening is ingekomen: 715. de heer Th. H. de Keijzer, t.b.v. de exploi tatie van een cafetaria annex cafébedrijf aan het adres Filips van Bourgondiëstraat 14 te Schiedam. De aanvrage en de andere ter zake zijnde stuk ken liggen op de secretarie-afdeling Algemene en Burgerzaken, 's-Gravelandseweg 567 te Schiedam, ter inzage en wel tot 21 april 1989 elke werkdag van 08.30 uur tot 15.30 uur. Gemotiveerde bezwaren tegen deze aanvrage kunnen tot bovengenoemde datum schriftelijk bij het college van burgemeester en wethouders van Schiedam worden ingebracht en dienen te worden gezonden aan de chef van de afdeling Algemene en Burgerzaken van de secretarie, Postbus 1501, 3100 EA Schiedam. Indien daarom telefonisch wordt verzocht (bij bureau Algemene Zaken, tel.nr. 4732111, toe stel 275) kunnen tot één week voor bovenge noemde datum mondelinge bezwaren worden ingebracht, waarbij dan tevens gelegenheid wordt gegeven tot een gedachtenwisseling over de aanvrage tussen het bevoegd gezag, de aan vragers en de overige aanwezigen. Schiedam, 24 maart 1989 de chef Bureau Algemene Zaken, (A.P.M. Schram) EDUCATIEF INFORMATICA CENTRUM voor bedrijven en particulieren 8 lessen van V/z uur, prijs 285.- incl. 8 lessen van 1 Vz uur, prijs 285.- incl. 8 lessen van 1V4 uur, prijs 285.- incl. 8 lessen van 11/2 uur, prijs 285.- incl. 8 lessen van 1 Vz uur, prijs 285.- incl. Het EIC organiseert cursussen in Delft, Vlaardingen, Schiedam, Spijkenisse, Rotterdam centrum-, Zuid, Alexanderpolder, Beverwaard, Dordrecht en Gouda. BEL VOOR MEER INFORMATIE 010-4267130 Erkend verhuisbedrijf H. VAN DIJKE Wel de verse rcdsktic UW THUISKRANT' EXTRA Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 14