Het weer a W>„ Expositie boek over stadsvernieuwing Een ontwerpster met ruggegraat: 99 'Tussen droom en daad staan wetten in de weg en praktische bezwaren' XcKöster Hans van der Sloot beschrijft 48 jaar Stadsontwikkeling deWinckelaer vari der APK Stadsblad Zuid-Holland Misschien nel de rijkste collectie eiken van 7 land. Echi#CElooqd Grenen.... Voor'n unieke Paaskeus GROTE BEURT v.a. 250.- <8> VRIJDAG 24 MAART 1989 41e JAARGANG, NUMMER 24 OPLAGE 40.095 Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 De Unie en Proosie SCHIEDAM - Paaszaterdag 25 maart speelt in café De Unie vanaf 22.30 uur The Sting. In deze band spelen bekende Schiedammers mee als Kees van Krugten en Peter Frings. Zondag de 26ste treedt in café 't Proosje de groep Down Out op tussen 22.00 en 01.30 uur. NAARSTRijEN.' SCHIEDAM - In het Ste delijk Museum is tot 24 april de tentoonstelling 'Een omgeving blij en licht van kleur, stadsontwikkeling van Schiedam 1949-1989' te zien. Met behulp van teke ningen en maquettes wordt door de dienst Gemeente werken uit de doeken, w- uaan in welk kader vroegt beslissingen over de stads vernieuwing werden geno men en wat voor effect dat heeft gehad voor Schiedam anno '89. Ter gelegenheid van deze expositie verschijnt onder de gelijknamige titel een boekwerk van de hand van Hans van der Sloot. In zijn (voornamelijk) historische schets ging hij af op feiten en meningen van zeven (oud) gemeente-ambtenaren. Zo kon een boek ontstaan dat de diepere gedachte achter (ingrijpende) beslis singen blootlegt, vindt de lenst Gemeentewerken. Op deze pagina gaat de re- daktie van Het Nieuwe Stadsblad nader in op het boek van 'gemeente-auteur', Hans van der Sloot. De expositie overigens, werd gisteren door wethou der Chris Zijdeveld geo pend. detlands GROOTST 12e PAASDAG GEOPEND I L_ _TQT5DyB!J Hans van der Sloot en echtgenote Cocky overhandigen het boek aan wethouder Zijdeveld. Wij kopen onroerend goed! Kies voor snelle zekerheid! Bel geheel vrijblijvend met: SCHIEDAM - Stadsont wikkeling is een vervolg verhaal, zo begint het boek 'Een omgeving blij en licht van kleur' van „gemeente auteur" Hans van der Sloot, waar hij de draad oppikt die voormalig ge meentearchivaris Guus van der Feijst met zijn boek '400 jaar stadstimmerwerf bij het jaartal 1940 liet liggen. „Een schets van een boeiende periode, waarin de stad een ster ke groei, maar ook een tijd van stagnatie en verval doormaak te," schrijft Harm H. G. de Block, directeur van de Dienst gemeentewerken in een voor woord. De uitgebreide terugblik van Van der Sloot over de Schie damse stadsontwikkeling, waar bij hij dankbaar gebruik maakte van de ervaringen van zeven (oud) medewerkers van de ge meente, is inderdaad boeiend en moet - dit is het uitgangs punt vpn de gemeente - een goed beeld geven in welk kader beslissingen in het verleden zijn genomen en hebben geleid tot het huidige aanzien van Schie dam. „Want juist deze elementen dreigen voor de latere geschied- SCHIEDAM - Het mode wereldje is er een van ele gante vrouwen, fonkelende champagne en snelle boli des. Maar als Monique Collignon straks naar de presentatie van haar eerste eigen collectie voor de win ter '90/'91 gaat, zal ze een lift moeten zien te krijgen. Inventieve startende on dernemers mogen dan nog zo populair zijn vandaag de dag, de banken staan niet te dringen om hun plannen te financieren. De Schiedamse had er op haar beurt geen trek in om de eigenzinnige, trendy en toch draagbare garderobe die ze ontwierp op een koopje uit te laten voeren. Haar handelsmerk - een op het eerste gezicht sim pel ogende, maar uiterst geraffineerde coupe vraagt nu eenmaal om de allerbeste stoffen. En die moest de Schiedamse na tuurlijk net weer ontdek ken op een beurs bij de stand van een Japanse fir ma die werkt vanuit Seoul. Dus verkocht Monique haar auto om een vliegre- tour aan te kunnen schaf fen. De soepel vallende wol, jersey en zijde waar ze mee terug kwam in onder andere zacht curry en flamboyant rood slui ten kwa klasse naadloos aan bij de strakke belijning van haar modellen. Met een duidelijke knipoog naar de grote Franse modekoningen heeft de ont werpster heel subtiel haar voor letters laten weven in het satijn dat zij als voering gaat gebrui ken. Respect Monique Collignon weigert haar licht onder de korenmaat te steken: „Ik heb het nu een maal in mijn kop gezet om net zo bekend te worden als Yves Saint Laurent. In Holland wordt al snel gevonden dat je hoog van de toren blaast. Maar ik ben er heilig van overtuigd, dat je met netjes brutaal zijn een stuk verder komt. Voor mensen die op hun zestigste verdrietig zuchten: 'dat heb ik pok altijd zo graag gewild', heb ik geen enkel respect. Dan had je het moeten doen, denk ik op zo'n moment. Je moet een droom hebben in het leven en het lef hebben om daar je nek voor uit te durven steken." Gillen Aan die twee eigenschappen heeft het de Schiedamse nooit ontbroken. Hoewel Monique al op jonge leeftijd samen met haar moeder - die coupeuse was - al haar eigen kleding zelf be dacht en maakte, zocht ze aan vankelijk een carrière in de the aterrichting. „Gillen was dat," zegt ze nu. „Ik heb nog met vrienden filmpjes gemaakt in diergaarde Blijdorp. Ik dacht W' vu» De Inc-skicollectie dat ik werelds bezig was, maar het sloeg natuurlijk nergens op. Monique Collignon Daarna heb ik nog even een zangduo gevormd met mijn neef Peter. Mijn ouders woon den op de Rotterdamsedijk en we oefenden altijd met de bal kondeuren open in de hoop door een voorbijganger ontdekt te worden. Verder dan optre dens voor opa's en oma's zijn we echter nooit gekomen; leuk was het wel." Gers In feite had Moniques omge ving al veel eerder dan zijzelf door welke richting ze uit zou gaan. Als ze nu nog eens vrien dinnen van vroeger tegenkomt, krijgt ze tenminste altijd te ho ren: „De mode? Oh, dat had ik wel gedacht." „Misschien wel omdat ik er toch altijd wat anders bijliep. Ik had mijn haar a-symetrisch ge knipt en kocht bij Highway in Rotterdam mijn broeken. Dat was echt te gers in die tijd. Ik heb zelf behoorlijk moeten dub ben tussen toneel en mode, maar koos uiteindelijk voor het laatste. Na de HAVO ben ik naar academie Marja van Riel in Rotterdam gegaan." Al tijdens de zes jaar durende opleiding, waarin ze behalve in de naaldvakken ook les kreeg in tekenen en ontwerpen, lukte het haar om zo hier en daar aan de bak te komen. Net in die perio de schoten ook in Schiedam de boutiques als paddestoelen de grond uit en die hadden eigen tijdse affiches nodig voor in de etalage of een leuk plaatje voor op hun plastic tassen. Meteen na school leek Monique echt met haar neus in de boter te vallen. Twee zakenlieden, die ze via via had ontmoet waren be reid geld te steken in een Ski kleding collectie, die zij wilde samenstellen. Monique: „Het was echt een te gekke periode. Ik had een stand besproken bij de Ispo in Mün- chen, de grootste beurs van Eu ropa. Iedereen hielp mee mijn spullen op tijd klaar te krijgen. Mijn zus breide bijvoorbeeld de truien en fungeerde als model voor in de folders. En daar sta je dan ineens als 21-jarige tus sen allerlei groten. Dat was echt heel apart. Ik had verschrikke lijk veel succes. Iedereen vond het allemaal prachtig. Alleen or- deren deed niemand. Achteraf heel begrijpelijk. Als je nog geen naam hebt opgebouwd, geloven zaken niet dat je hun bestellin gen op tijd af kunt leveren. Het projekt ging dus financieel de mist in. Ik heb er even om moeten janken. Maar toen ben ik voor de spiegel gaan staan en heb mezelf hartig toegesproken: Meid, als je zo nodig moet, dan moet je ook ruggegraat tonen. En dat hielp gelukkig." Kleine tegenslagen en successen volgden elkaar daarna in snel tempo op in Moniques carrière. Een fotoserie voor het blad „Pur Vous Madame" met Mo nique van der Ven in Collig- non-badkleding ketste op de valreep af, na nachtenlang te kenwerk en zelfs een passessie met de filmster. Maar aan de andere kant werden er in een mum van tijd 100.000 exempla ren verkocht van de wielerpak- ken, die zij voor Rini Wagt- mans ontwierp. En op dit mo ment is Monique, die inmiddels ook docente is aan de Haagse modeacademie, druk in de slag met Adidas over voetbaltenues. Een verklaring voor het feit dat haar ster juist in de sportwereld zo snel stijgt, heeft ze niet: „Ik word er tot mijn eigen verba zing voor gevraagd. Als Neder land speelde dan keek ik naar teevee. Maar dat was dan ook het enige. Sinds ik meer op drachten krijg uit die hoek, ben ik me erin gaan verdiepen en het eigenlijk steeds leuker gaan vinden. Het is een kunst om bijvoorbeeld letters zo op broek of jack te zetten, dat ze juist bij de beweging goed uitkomen. Het geeft een kick als me dat lukt." Puur gekkigheid, noemt Moni que het van zichzelf dat ze toch ook een „gewone" collectie kle ding uit wil brengen: „Ik moet het mezelf altijd zo moeilijk mogelijk maken, denk ik wel eens. Nee, dat heeft niets te ma ken met een artistieke inborst. Als kunstenaar doe je nooit concessies. Ik houd wel degelijk rekening met de mensen die mijn kleding dragen moeten. Ik word altijd eng van die modege stresste typetjes met een hele boel bluf en eng gedoe. Dit vak is gewoon goed kijken, trends vertalen en verder keihard wer ken." schrijving verloren te gaan, om dat wel de stukken bewaard blij ven, maar de mensen die ze op dat moment zelf tot leidraad van handelen hebben moeten maken, dan verdwenen zijn. Zonder een spoor na te laten van hun gedachten,is te lezen op een van de eerste pagina's van het boek. Na-oorlogs „Een omgeving blij en licht van kleur" begint met het geven van een beeld van de na-oorlogse vernieuwingen. Grote „aanzet- gever" was de toenmalige direk- teur van Gemeentewerken Ai- kema. Zijn visie werd neerge legd in 'het Memorandum over de stedebouwkundige ontwikke ling van Schiedam' - in de wan delgangen 'Het Blauwe Boek' genoemd - dat zo'n beetje als het Rode Boekje van Mao werd beschouwd. „Uitgekeken werd met 'het blauwe boekje' in de hand naar de mogelijkheid in een bewe ging schoon schip te maken. Naar het doorbreken van het isolement waarin men zich als jeneverstad opgesloten had ge voeld en nog voelde..." (pag. 11). Gezien de Nieuwland- en Tuin dorpbebouwing en de beschik king over industrieterreinen 'die goede aftrek hebben gevonden' werd de groei tot een stad van honderdduizend inwoners ge rechtvaardigd. Bestuurders als burgemeester J. W. Peek schuw den in hun toespraken getallen van honderdtwintigduizend niet! De economische ontwikke ling (scheepsvaart) leek voor Schiedam bijzonder rooskleurig. Léék. pagina 123: „Tussen 1950 en 1970 waren de uitgangspunten van „het blauwe boek" achterhaald en de gedach ten erin verouderd. De groei van Schiedam was volledig anders gelopen dan de opstellers zich hadden voorgesteld en het eco nomisch klimaat veel slechter dan in de jaren direkt na de Tweede Wereldoorlog voor mo gelijk was gehouden" en „De voorgestelde verjonging bleek een droombeeld, een zorgwek kende vergrijzing werd de reali teit, de aanwas van buiten (men sen van het platteland) kwam in werkelijkheid te bestaan uit bui tenlandse werknemers. „...Ook het droombeeld van de nijvere, het ene schip na het an dere bouwende stad aan de Maas, viel in die jaren aan scherven. Hongerput In zijn boek gaat Hans van der Sloot nader in op 'De Honger put' (de nieuwe wijk Nieuwland die met veel tamtam wordt neergezet en waar vervolgens de huren zo hoog zijn dat een en keling het echt kan ophoesten) de groenvoorziening in Schie- de jaren zeventig en dam, pag 72: („In alle opzichten was het duidelijk dat de tot standkoming van het Beatrix- park tegen zeer geringe kosten was geschied, een armoedig win derig geheel") en de stadsver nieuwing in de ja tachtig. Welke fouten er in de toekomst gemaakt zullen worden lezen we in het boek dat over de volgen-, de veertig jaar stadsontwikke ling zal gaan. Van der Sloot (dan op eerbiedwaardige leef tijd) is wellicht voor zo'n klus te porren. Een ding loopt in ie der geval als een rode draad door zijn boek: Wie vergeet tij dig in te spelen op veranderin gen komt in grote problemen. 2e Paasdag geopend GRATIS LEGGEN VAN KURKPARKET? Tel. 010-4678310 Paardenmarkt Wethouder Chris Zijdeveld opent de tentoonstelling over stadsvernieuwing. Chr. Huygensstraat 3 (ind. terr.) Strijen (Zuidholl. eilanden) Tel. 01854-3000 Openingstijden: Ma. Hm a. 8.00 17.00 uur I Vrijdagavond 19.00-21.00 uur. VASTGOED BV tel. 01899- 15458 THUIS IN HUIZEN Bron: KNMI ZATERDAG 25/03 ZONDAG 26/03 MAANDAG 27/03 al en toe zon half tot zwaar bew. af en toe zon re?e" regen plaatselijk regen min. 4° midd.temp. 10° min. 5° midd.temp. 11° min. 4°/midd.temp 9° wind: ZW-5 wind:W-4 wind: W-5 „Ik word eng van modegestresste typetjes Bulgcrstcyn 3, Rotterdam-C (tussen C&A en Schielandhuis). We ontdekten dat het Argus kurkcen- trum op de Statenweg 112 te Rotterdam alle, meer dan 100 soorten, kurkvloeren gratis legt. Dat lijkt ons een zeer welkom initiatief omdat het verhaaltje van „dat legt U er eventjes in" natuurlijk niet op gaat. Argus kurkcentrum heeft deze specialisatie door jarenlange ervaring wel in huis, maak er gebruik van en laat U eens voorlichten over het kurkparket. Er zijn vele rustieke bruine soorten, maar ook vele in marmerwitte en grijze uitvoeringen, prijzen al vanaf 23,95 ge heel gelegd en afgewerkt! Meestal klaar terwijl u wacht Burg. H. Gretelaan 273, tel. 010-4738222 ïfflflÊ Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 1