Het weer Gemeenten werken aan preventieproject en wat u er tegen kunt doen Hema is lipstick armer SfëSSöSGRATIS Zakkendragers in aktie tijdens molenfestival Over inbraak in woningen GROENEVELD OPTICIENS Stadsblad Zuid-Holland Theo Waayers, de nieuwe rector van het Stedelijk Gymnasium over: Arrestatie door uitpuilend jack \)vr Benei Snelheidsduivels op de bon uxtunnel een uur gestremd Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 WOENSDAG 29 MAART 1989 41e JAARGANG, NUMMER 25 OPLAGE 40.095 SCHIEDAM - Een huis inbraakvrij maken is een onmogelijke klus, als je er tenminste zelf nog in wilt wonen. Iedereen verkiest nu eenmaal een doorzon woning boven iets dat erg veel op een bunker lijkt. Daarom spreekt de Schiedamse politie in hun nieuwe 22 pagi na's dikke voorlichtingsfolder liever over een 'inbraakweren de' woning. Met zo'n inbraak werende woning houd je de pro fessionele inbreker niet buiten de deur, maar die lieden zijn amper geïnteresseerd in door sneewoningen, verklapt de bro chure al in een vroeg stadium. Nee, de gelegenheidsinbreker, om die persoon draait 't alle maal. Hij grijpt de kans om snel een woning binnen te komen via een open raam of een slecht slot. Tien procent Met de jongste folder - daarover later inhoudelijk meer - gaat de Schiedamse politie proberen het aantal inbraken met 10 procent te doen verminderen. Eerst - als proefgebied - wordt de brochure huis-aan-huis verspreid in Schieam-Oost. daarna volgen in het wijkcentrum aldaar voor lichtingsavonden. Schiedam- Oost is volgens brigadier H.L. Hagestein gekozen uit 'tacti sche' en 'technische' overwegin gen. „In Oost beginnen en dan maar het effekt afwachten. We trekken er een half jaar voor uit". In totaal doen negen gemeenten uit de regio mee met het „Wo ninginbraak preventieproject" dat wordt gesponsord door het Landelijk Bureau Voorkoming Misdrijven. Er is sprake van een samenwerkingsverdrag. ,Maar elke stad heeft natuurlijk wel haar eigen aanpak", zegt Hagestein. Sluitwerk In de brochure wordt veel aan dacht besteed aan maatregelen die men binnenshuis moet ne men. Zoals het plaatsen van ge schikt hang- en sluitwerk op (garage) deuren, ramen en schuifpuien en het vervangen Voorkommg misdrijven van net bovenlicht door een aluminium ventilatierooster De maatregelen buitenshuis be perken zich tot het monteren van buitenverlichting, het er voor zorgen dat planten en struiken en de 'gelegenheidsin breker' een slechte dekking ge ven en controle van klimmoge- lijkheden naar balkon of dak via pergola's, regenpijpen. Voor de rest allerlei wetens waardigheden wat te doen bij vakantie en een vette tip van de politie om alles wat kostbaar is (apparatuur, sieraden, etc.) zo goed mogelijk te merken (met onwisbare of onzichtbare inkt) en/of te registreren, met foto's en al. SCHIEDAM - Drie jonge dames in de leeftijd van 13 tot 14 jaar hebben bij de Hema een lipstick ter waar de van vier gulden gestolen. Over de kleur van de lip stick doet de politie geen verdere mededelingen. SCHIEDAM, vrijdagavond - Een 17-jarige Schiedammer is door Rotterdamse agenten op de Rotterdamsedijk aangehouden op verdenking van inbraak en diefstal. De jongeman trok de aandacht van de surveillance-wagen om dat zijn jack behoorlijk uitpuil de. Toen de Schiedammer de belangstelling voor zijn persoon tje in de gaten kreeg, smeet hij zijn fiets neer en rende tever geefs weg. Onder zijn jas haal den de agenten een autoradio en een schroevedraaier tevoor schijn. GOfcO KAARTJES VOOR ARTIS WANNEER U EEN PAAR ZEISS GLAZEN AANSCHAFT BIJ GROENEVELD OPTICIENS. Dat wondt een voordelig dagje uit! Twee gratis kaartjes voor Artis. En natuurlijk mag u, kosteloos, uw ogen uitkijken in het Zeiss Planetarium dat in Artis is gevestigd. Geheel gratis wanneer u tussen nu en 17 april a.s. een paar Zeiss glazen koopt bij Groeneveld Opticiens! SCHIEDAM - Op het bord naast de ingang van het in typisch zestiger ja ren opgetrokken schoolge bouw - met opvallend veel glas - staat nog de naam van zijn voorganger. Het duurt meestal even voordat de ambtelijke molen op het stadskantoor wijzigin gen helemaal heeft ver werkt. En de gemeente is officieel 'de hoogste baas' van het Stedelijk Gymna sium waarvan hij zich in middels een paar maanden rector mag noemen. Theo Waayers daarentegen heeft wat je noemt een bliksemstart gemaakt. Als eerste heeft hij 'de onder linge communicatie weer in de rails gezet'; met als tastbaar resultaat de op richting van een docenten- raad, die hem van advies kan dienen, een docenten blad en een vernieuwd me dedelingenbulletin voor de ouders. Hij realiseert zich dat hij voor sommigen misschien te hard gaat, maar is nu eenmaal voor stander van een daad krachtige aanpak. De voormalig leraar Duits uit Leiden hoeft zijn energie niet te richten op het voortbestaan van zijn nieuwe school, die 25 lera ren en 270 leerlingen telt. Ooit was het gymnasium de baker mat van de intellectuele en ze ker ook financiële elite. In de zestiger jaren werd het wijsgerig instituut ook voor minder draagkrachtigen toegangkelijk, maar degradeerde het in de volksmond tot een vergaarbak voor overijverige, onsportieve 'stuudjes', die het nog eens hoog in de bol hadden ook. Anno 1989 is de waardering voor di ploma's en dus ook voor het enige echte voorbereidend we tenschappelijk onderwijs in Ne derland met sprongen gestegen. Die plotselinge populariteit zou wel eens Theo Waayers grootste zorg kunnen worden. Want hoe denkt hij te voorko men dat het gym desondanks van de Olympus afdaalt naar de mindere goden en verwordt tot een kweekbak voor een genera tie kansrijke yuppen; een oplei ding waar kennis en macht, maar geen wijsheid valt te ver garen? „Ik ben bang, dat het belang van de school daarbij wel eens wordt overschat. Er zou anders bijvoorbeeld heel wat minder vandalisme voorkomen. In so ciaal opzicht kunnen we maar een heel beperkt resultaat sco ren. We leven nu eenmaal in een tijd waarin je moet zeggen: 'Denk erom kinderen, als je geen diploma's haalt, dan val je straks uit de boot'. Je ziet dat in het bedrijfsleven, waar ze het liefst een VWO'er pakken, maar ook op de universiteit. Voor Theo Waayers temidden van zijn brugklassers. studies waar het absoluut niet nodig is, wordt nu wiskunde in het eindexamenpakket geëist. Dat is puur een selectiemiddel. Ze willen de besten. Het is dus logsich dat de prestatiedrang van de leerlingen toegenomen is. Alleen het een hoeft het an dere niet uit te sluiten. Die kan ook aangewend worden ten nut te van anderen. Op mijn oude school hadden we het systeem dat goede vijfde-klassers de eer ste- en tweede- klassers bijles gaven. Op het Stedelijk Gymna sium zit ik nog kort, maar wel lang genoeg om te merken dat het hier een hechte club is. Men komt voor elkaar op. En toch kun je ook hier merken dat de hele samenleving harder gewor den is. Je maakt daar als school natuurlijk ook deel van uit". Meer diploma's, betere banen, meer aanzien een luxer leventje. Juist het gym maakt dan toch dik kans een elitaire broedplaats te worden van ambitieuze nota belen- in-spé? „Ik denk dat dat niet waar is. Om te beginnen is het fïnan- cieel-elitaire karakter van de op leiding af. Vroeger waren het toch de zoontjes van artsen en notarissen die zich deze school konden veroorloven, nu is die bereikbaar voor iedereen. Maar het einddiploma is wel alleen weggelegd voor de liefhebbers van leren. Je moet een doorzet ter zijn om deze opleiding te kunnen proeven, haast meer nog dan een bolleboos. Dat type leerling, daar lopen er niet zo veel van rond. Die zou je elitair kunnen noemen. Het is zo jam mer dat dat vandaag de dag een scheldwoord is geworden. Ik denk, dat je bij mensen die ta lent hebben, eruit moeten ha len, wat erin zit. Bij voetbal of sport is dat volledig geaccep teerd. Aleen in het onderwijs mag het niet. In Leiden gaf ik les op een gymnasium. Heel be wust ben ik bestuurslid gewor den van verschillende instanties binnen het speciaal onderwijs om ook eens kennis te nemen van de andere kant van de me daille. Je mag het niet hardop zeggen, maar het deed me af en toe zeer dat daar zoveel kon en bij ons niets. Talenten moet je koesteren, die heb je later hard nodig in de maatschappij". Juist daarom is de sfeer op een school, die kinderen op een heel ontvankelijke leeftijd bezoeken toch zo belangrijk. Heeft een rector anno 1989, nu manag- mentkwaliteiten belangrijker zijn dan liefde voor het vak, nog de kans daar zijn stempel op te drukken? „Ik denk dat je geleidelijk din gen kan wijzigen. Met dat idea lisme ben ik hier gestart. Het is ook daarom dat ik heel bewust op een kleine school heb gesolli citeerd. Bij grootschaligheid verlies je vaak het contact met leerlingen en docenten als rec tor. Hier ken ik nu al iedereen. Dat is de beste basis van waar uit je kan veranderen". Wat is dan het eerste dat u aan zou willen pakken? „De communicatie naar buiten toe. Een gymnasium kan het zich niet permiteren de samen leving naast zich neer te leggen. Het zicht op wat dit schooltype vereist en biedt, moet helder zijn. Ik wil niet kost wat kost zieltjes winnen door om de wer kelijkheid heen te draaien. Wie kiest voor deze opleiding, moet zich realiseren dat het een zwa re is, die om het nodige uithou dingsvermogen vraagt". Zijn de Schiedamse leergierige doorzaters heel anders aan de Leidse? „Het is heel vreemd, want zo ver is Leiden niet. Toch is er wel degelijk een verschil. De leerlingen hier zijn serieuzer en direkter, maar ook harder en ze hebben sneller hun mening pa raat. Misschien is het de zakelij ke Rotterdamse sfeer, die door werkt. Een wat mildere kijk op het leven, dat zou een aantal geen kwaad doen". SCHIEDAM - Een 45-jari- ge man uit Spijkenisse is zaterdagochtend met zijn wagen met aanhanger tegen een van de tunnelwanden van de Beneluxtunnei aan- geklapt. Volgens een woordvoerder van de politie verloor de be stuurder de macht over het stuur toen zijn aanhangwa- gentje met zand plotsklaps begon te slingeren. Een takelwagen sleepte de wrakstukken weg en de brandweer had een behoor lijke kluif aan het zandvrij maken van het wegdek. Het verkeer was een uur lang gestremd. T.V. DEFEKT? RADIO ABA Videospecialisten SCHIEDAM - De zak kendragers van Schiedam, verenigd in het Anthonis- gilde, hebben hun plan ge trokken voor het Molen festival op zaterdag 20 mei. De mannen van „de ken Hagendoorn" sjouwen met graan, kolen en vis. Het gilde heeft dit jaar dertig schippers bereid ge vonden, om hun oude be drijsvaartuigen in de Schiedamse binnenhavens af te meren. Verder orga niseren Hagendoorn en consorten een unieke mari tieme tentoonstelling in de Korenbeurs. De overkoepelende werkgroep Schiedams Molenfestival is bij zonder ingenomen met het kleurrijke aandeel van het An- thonisgilde. Met veel enthou siasme en kreativiteit leveren de zakkendragers jaarlijks een belangrijke bijdrage aan het ge hele evenement. Momenteel leggen Jan Hagendoorn en de zijnen de laatste hand aan de voorbereidingen, in samenwer king met verschillinde instan ties. Het is de bedoeling dat de zak kendragers op zaterdagmorgen omstreeks tien uur met hun ak- tiviteiten beginnen. Dan wordt er buiten vöör het Zakkendra gershuisje aan de Oude Sluis volgens traditie gedobbeld om het werk; wie komt wèl aan de slag en wie niet... Eerst lossen de zakkendragers zeveneneen- halve ton graan. Dat wordt 'ge baald' en per paardeslee naar de Korte Haven vervoerd, waar de zakken in een ander schip wor den geladen. Vervolgens moeten de zakkendragers uit een beurtvaarder tweeëneenhal- ve ton kolen lossen, die be stemd zijn voor twee stoombo ten in de Lange Haven. Visafslag Omstreeks twaalf uur komt er een boot met vis innen die af meert bij de Vismarkt. Daar houdt vishandel Fillekes een originele visafslag. Rond de klok van één uur varen de zak kendragers „in optocht" met vijf of zes boten vanuit de Kor te Haven naar de Noordvest. Het schip met graan meert af bij de molen de Noord en de mannen sjouwen hun last de molen in. Ook bij de branderij De Tweelingh wordt graan bin nengedragen. Na deze inspan nende werkzaamheden nemen de leden van het Anthonisgilde deel aan de molenmaaltijd, die door een ander gilde, dat van de Echte Bakkers op de Noordvest wordt gehouden. Later in de middag, omstreeks half vijf, va ren alle schepen terug naar de Lange Haven, Schie en Korte Haven. Overigens lopen de oude sche pen al in de week, voorafgaande aan het Schiedams Molenfesti val, de havens binnen. Zo groeit de sfeer van het voorjaarsevene ment, op vrijdag- en zaterdags- vond bovendien versterkt door de feestverlichting. Zondag 21 mei omstreeks drie uur varen de schepen weer uit. Om het gadeslaan van deze vloot- schouw voor het publiek aan de Lange Haven extra aantrekke lijk te maken, worden per schip de nodige bijzonderheden via een geluidsinstallatie verteld. Dit gebeurt ter hoogte van het Kantongerecht. Korenbeurs In samenspraak met de vaste gebruikers heeft de gemeente Schiedam de Korenbeurs voor drie dagen ter beschikking ge steld. Er komt een tentoonstel ling van allerlei voorwerpen uit de scheepvaart. Bezoekers kun nen diverse artikelen bekijken en (soms) kopen; harpsluitin- gen, sextanten, zeekaarten, an sichtkaarten, patrijspoorten, boeken, scheepsmodellen, enzo voort. Aan deze maritieme ge beurtenis werken verschillende organisaties mee, zoals de Stich ting Openluchtmuseum Binnen vaart Rotterdam, de Vereniging Stoomvaart, het Zeekadetkorps Jacob van Heemskerk, de Vere niging tot behoud van het zei lend bedrijfsvaartuig, de Zeil- vloot de Zeeuwse Stromen, Lekko VBS en Martin van der Geer te Rotterdam. SCHIEDAM - De politie heeft afgelopen vrijdagavond een snelheidscontrole gehouden op de Havendijk. Een op de zes autobestuurders hield zich niet aan de verkeersregels. De abso lute topper bleek een bestuurder te zijn die maar liefst 88 km per uur reed. In totaal gingen 28 snelheidsduivels op de bon. Ijsberen Paardenmarkt Theaterprogramma Goed weekend voor Excelsior '20 1 Het lossen van het graan en het vervoer naar de molen van de balen, leveren ieder jaar schilderachtige plaatsjes op. Inbraken met 10 procent laten dalen a Zaak vm de politie én u 99 De keerzijde van een plotselinge populariteit Wij helpen direktül Tel. 4260778-4733961 of 01899-15874 Groenelaan 95. Vérkoop - Inruil Roptrtliê t roof uw wstmtchim tn koftkutm VRIJDAG 31/03 ZATERDAG 01/04 ZONDAG 02/04 perioden met zon perioden met zon perioden met zon droog droog droog Bron: min. 5° midd.temp. 16° min. 6° midd.temp. 15° min. 6° midd.temp. 15° KNMI wind: VAR-3 wind: 0-3 wind:ZO-3

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 1