Bestemmingsplannen zijn er voor iedereen SSCN Rentebedenktijd bij hypotheken is speculatief Van Suylekom Systemen VAN GELOVEN O.G. Let op bij aankoop huis Notaris telefoon 443.- 174.- 126.- SANPLISE DE LUX NU 30% KORTING 276.- zonweringfabriek van der laan makelaardij De open haard van uw dromen vindt u bij ons!! De laagste hypotheek met de hoogste voordelen! bondsspaarbank ROYALE BOVENWONING 010-4734734. _ii van de week GRATIS OPMETEN EN GRATIS BEZORGEN!! Sandux de Luxe Rolgordijnen ALUMINIUM JALOEZIEËN VERTIKALE JALOEZIEËN NIEUW WEERT ZON EN KOU Oosthavenkade 87 Vlaardingen VLAARDINGERDIJK 279A Rechtstreeks van fabrikant aan particulier!! Meer dan 30 jaar ervaring!!! Geen filialen. HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 31 MAART 1989 PAGINA 13 Het komt nogal eens voor dat bewoners verbaasd zijn als in hun buurt plotseling iets bijge bouwd wordt. Het vrije uitzicht op de weilanden wordt mis schien geblokkeerd, een druk ke weg wordt vlakbij aange legd, of er verrijst misschien een flatgebouw van waaruit men in de omliggende tuinen kan kijken. Voor koophuizen kunnen dit soort zaken waar- dedrukkend werken. Maar nie mand hoeft erdoor verrast te worden: bestemmingsplannen liggen altijd ter inzage op het stad- of gemeentehuis. Zo zal uit het bestemmings plan bijvoorbeeld blijken dat op dat lege veldje tussen de huizen gebouwd mag worden. Of dat de rand van de bebou wing niet echt de rand is om dat er nog een strook huizen achter gepland is. Wet Bestemmingsplannen zijn bin dend voor iedereen die er di rect of indirect mee te maken heeft, ze hebben een wettelijke status. Daarom wordt er bij de ontwikkeling van die plannen ook met al die betrokkenen zoveel mogelijk rekening ge houden. Daarom ook blijven bestemmingsplannen voor ie dereen die dat wil, in te zien. Net zoals dat met wetten is. Bestemmingsplannen zijn de laatste fase van de plannen waarmee de ruimte wordt ge ordend. Er zijn tegenwoordig zelfs al internationale plannen, namelijk in Benelux-verband. Dat is van belang bij plannen die een grensoverschrijdend effect kunnen hebben, bijvoor beeld de bouw van een kern centrale. Of de aanleg van een spoorlijn voor de supersnelle treinen. Op nationale schaal is er even eens een globale ruimtelijke ordening gemaakt, die stukje bij beetje nader ingevuld wordt. Een van de manieren waarop die invulling plaats vindt is met streekplannen. Streekplannen worden ge maakt door de provincie. Ze geven de hoofdlijnen aan van de gewenste toekomstige ont wikkeling van bepaalde gebie den. Gemeenten moeten daar bij de ontwikkeling van hun plannen rekening mee houden. Vaak gebeurt dat eerst met een zgn. structuurplan. Dat is te zien als een beleidskader bij de ontwikkeling van de slotfa se: het bestemmingsplan. Inspraak Al die plannen, van nationaal tot lokaal niveau, worden vaak door inspraakprocedures begeleid. Maar alleen bestem mingsplannen hebben wettelij ke status: ze geven voorschrif ten over het gebruik van de ruimte waaraan instanties, be drijven en personen zich moeten houden. Met andere woorden: het bestemmings plan is eigenlijk meer dan een plan, een stuk regelgeving. Al die andere plannen zijn echt 'plannen', voornemens waar van niet vaststaat of ze ook zo worden uitgevoerd. Niettemin is ook kennis van de nationale en streekplannen nuttig om de ontwikkelingen op lange ter mijn te kunnen taxeren. Bestemmingsplannen kunnen (Archieffoto) Hypotheken met de zgn. ren tebedenktijd hebben in korte tijd grote populariteit verwor ven. Toch kun je je afvragen of de voorgeschilderde voor delen in de praktijk wel tot hun recht zullen komen. De kans is groot dat vele eigen/ huisbewoners juist door die rentebedenktijd op het ver keerde moment overgaan tot het verlengen van de termijn van vaste rente. Steeds meer financiële instel lingen voorzien hun hypo- theekvormen van een rentebe denktijd. Dat wil zeggen dat ze achter de standaardtermijn van vaste rente (5, 10 of 15 jaar) 1 of 2 jaar toevoegen waarin dezelfde rente als in de voorafgaande jaren geldt. In tussen kan de eigen/huisbewo ner in kwestie gedurende die 'bedenktijd' op elk moment een nieuwe termijn van vaste rente laten ingaan. Stel dat het gaat om een 7-jaarshypotheek waarbij de laatste 2 jaar be denktijd is. Dan kan al direct na 5 jaar, maar uiterlijk aan het eind van het zevende jaar, de nieuwe periode van vaste rente ingaan. Rentegolven De bedoeling is dat de eigen/ huisbewoners een moment af wachten dat de rente laag is. Maar wie kan dat beoordelen? Zelfs deskundigen durven op het moment bijvoorbeeld nau welijks te voorspellen wat er op een termijn van twee jaar met de rente zal gebeuren. Het verloop van de rente is mo menteel erg grillig en niemand weet of er een periode van langdurige rentestijging voor de deur staat of dat de rente weer naar lagere niveaus zal zakken. Er zijn kortdurende rentegol ven van kleine omvang, maar ook lange rentegolven die fors kunnen uitslaan. Zo lag de hy potheekrente in de jaren zestig gemiddeld op 6%, in de jaren zeventig op 9% (met tijdelijk zelfs een piek van bijna 12%), terwijl de rente in de jaren tachtig weer terugzakte naar 7 tot 8%. Zullen we in de jaren negentig weer terug gaan naar de hoge niveaus van de zeven tiger jaren? Of verder zakken naar het niveau van de jaren vijftig (2 tot 4%)? Zelfs des kundigen weten het niet. De omvang van de rente schommelingen op lange ter mijn is dus erg groot. Het is tegelijk duidelijk dat een ren tebedenktijd van 2 jaar veel te kort is om op die lange ter mijnschommelingen in te kun nen spelen. Door te profiteren van de schommelingen op korte ter mijn zou misschien wel enig voordeel zijn te behalen. Maar in de praktijk is het heel moei lijk het omslagpunt van be paalde bewegingen te vinden. Zo verwachten financiële des kundigen momenteel dat op korte termijn de rente iets zou kunnen zakken. Daarna, tot halverwege 1990, zou de rente weer kunnen stijgen. Om ver volgens toch weer te dalen. Maar ook deskundigen weten het niet. Zo werd halverwege 1988 nog volop verkondigd dat de rente verder zou dalen. Intussen is de rente 1 tot 2% gestegen! Hoe moet een leek in zo'n si tuatie een voorspelling doen? Te verwachten is dat leken net als overal in de beleggingssfeer meelopen met de heersende trend. Bij de rentebedenktijd is hetzelfde te verwachten. In de praktijk zal dat beteke nen dat het overgrote deel van degenen die zo'n hypotheek hebben, afwachten tot het laat ste moment. Meestal zal het beste moment om te verlengen dan allang voorbij zijn. De enige winnaar is dan de bank. Want in ruil voor die bedenk tijd moet een wat hogere rente betaald worden. Inflatie Eigen/huisbewoners die een hypotheek hebben met rente bedenktijd doen er goed aan om voor zichzelf vaste nor men te hanteren. Zoals: - verleng zodra (of zolang) de rente gelijk of lager is dan de rente die geldt voor de lopen de termijn; wacht dus niet op een mogelijk nog groter rente voordeel; - verleng ook zo snel mogelijk als de rente op het moment hoger is, maar in stijgende lijn beweegt, terwijl de inflatie op dat moment eveneens stijgt; met andere woorden, beperk het risico van een nog zwaar dere lastenstijging; - wacht met verlengen als de rente hoog is, maar de inflatie minder lijkt te worden. Laatstgenoemde variant is nog het meest speculatief. Maar dat lijkt verantwoord: de ge schiedenis heeft geleerd dat er een sterke samenhang is tus sen rente en inflatie. In tijden van hoge en nog stijgende in flatie stijgt ook de rente ver der, als het inflatiespook on der controle is (of blijft) kan de rente stabiel blijven of da len. Door dergelijke normen te hanteren is de kans nog het grootst om enigszins te profi teren van de bedenktijd. En om dus iets terug te verdienen van de extra hoge rente die in tussen is betaald. 0 Een flat in de tuin? Kijk het bestem mingsplan na heel nauwkeurig worden inge vuld, met precies getekende straten, huizenrijen, bouw voorschriften over goothoogte, plat of schuin dak, etc. Maar dat levert in de praktijk zoveel problemen op, dat tegenwoor dig vooral 'vlekkenplannen' gemaakt worden. Dan is alleen de aard van de bebouwing aangegeven. Bijvoorbeeld: hier een stuk vrije sectorbouw, daar een stuk voor openbare voorzieningen, in dat gedeelte hoogbouw, etc. Er is dan meer vrijheid bij het maken van de echte bouwplannen, het kiezen van de woningtypen, de plaats van singeltjes, plantsoentjes, e.d. Afwijkende besluiten Helaas voor de argeloze koper biedt zelfs het inzien van een bestemmingsplan niet altijd uitkomst. Er zijn enkele sluip wegen waarlangs onverwachte dingen kunnen gebeuren. Met name zijn dat de zg. artikel 19-plannen en de voorberei- dingsbesluiten. In beide geval len kan er iets anders gebouwd worden dan door het bestem mingsplan lijkt te worden aan gegeven. Met een artikel 19-procedure kan vooruit gelopen worden op een toekomstig bestem mingsplan of op de wijziging van een bestemmingsplan. Iets dergelijks geldt ook voor het voorbereidingsbesluit. Terwijl er op het plan zelf nog niets van te zien is, kan het zijn dat daarvoor al bouwvergunning wordt verleend. En voor je het weet is dat veldje, dat volgens het bestemmingsplan een veldje moest blijven, toch een blok huizen... Navraag Bij het inkijken van bestem mingsplannen is het daarom verstandig om eens bij de be trokken ambtenaren of dienst na te vragen of er iets bekend is over wijzigingen. Want juist de wijzigingen brengen men sen er soms toe hun huis snel te verkopen. Vooral in een wijk die al 'klaar' lijkt te zijn, willen kopers nogal eens nala ten om zich diepgaand op de hoogte te stellen van de plan nen die er zijn met de omge ving. Het lijkt allemaal erg ingewik keld. Toch is het vooral een kwestie van gezond verstand. Zijn er plaatsen waar iets bij gebouwd kan worden? Is er een gebouw dat leeg staat en misschien afgebroken wordt? Is er aanleiding om te veron derstellen dat er een drukke weg door de buurt aangelegd kan worden? Zo ja: dan in ie der geval naar het gemeente huis, de plannen nakijken en navragen. Zo nee, ook dan kan een telefoontje ter infor matie naar de gemeente geen kwaad. Of schakel een eigen makelaar in. Die is van alle ins en outs in ieder geval op de hoogte. De notaris is de functio naris bij uitstek die be kend is met juridische aspecten bij aan- en ver koop van een huis. Hij weet bijvoorbeeld ook hoe mensen die samen wonen hun financiële za ken kunnen regelen. Of hoe in verband met erf- en familierecht de belan gen van betrokkenen het best gewaarborgd kun nen worden. Een belang rijk stuk informatie kan vaak al verkregen wor den via de Notaristele foon: 070-469393 (van 09.00 tot 14.00 uur). 1im flDATTC ODl\/irTr\i i.'ivi Vertikale jaloezieën In liefst 80 kleuren en soorten. Let op: alle stofsoorten en kleuren voor dezelfde prijs. Alle stoffen op grote modellen te zien. Tevens groot assortiment PVC- en aluminium lamellen VOORBEELD: 250brxl80h (cm) normale prijs 553.- nü bij Sandux in meer dan 80 kleuren en dessins. Voorbeeld: ongeacht stofsoort 300brxl90h (cm) normaal 194.- bij Sandux Ook kant klaar rolgordijnen: breed: 100 cm29.- 150 cm39.- 200 cm49.- 250 cm63.- Zowel in breed als smal leverbaar Voorbeeld in breed: -t a i\ 200 breed x 160 hoog 141).- Korting 14.- U BETAALT Leverbaar in 50-35-25 mm Nog nooit zo goedkoop leverbaar in 20 kleuren met maar liefst 40% korting Voorbeeld: 200 cm breed x ^QA 180 hZo4.- Houdt genoeg daglicht binnen Voorbeeld: 200 br. x 150 h. 394.- Bij ons betaalt u slechts Volop parkeergelegenheid vlak voor de deur U vindt ons 100 meter over de spoorbaan van de NS Sandux is open op: maandag t/m vrijdag 09.00-17.00 uur zaterdag 09.00-16.00 uur vrijdag koopavond met blijvend vrij uitzicht. Deze woning omvat een woonkamer van 38 m2, moderne keuken en badkamer met ligbad, 2 grote slaapka mers, 2 toiletten en 2 balkons. Vraagprijs 59.000,- k.k. Netto maandlast bij 100% hypotheek 300,-. Bespaar op de woonlasten met de Spaarhypotheek van de bank met de S. Een unieke hypotheekvorm, met tal van opmerkelij- Lage premie, gun- een hoog belasting geen hypotheek af ke voordelen. stige rente, voordeel. Sluit voordat u met de specialisten spaarhypotheek van de Bondsspaarbank hebt gepraat. Wij zijn immers niet voor niets een van 's lands grootste verstreldcers van hypothecaire leningen. U leunt ook de speciale folder halen, een kantoor vindt u altijd in de buurt. X HYPOTHEEKADVIESCENTRUM IIP Zonwering voordeliger.. tel. 010-434 62 60/434 61 44 vlaardingerdijk 251a schiedam Wij fabriceren alles naar uw eigen idee, gemet seld in alle soorten stenen, van marmer, ge- structuurd of van metaal, in iedere gewenste kleur, van glas met messing of koper. Scherpe prijzen Zeer snel geplaatst Geheel naar uw eigen ontwerp Verzorging van uw rookkanaal, TNO-gekeurd Goede service Ook vindt u bij ons: Openhaard benodigd heden r.v.s. schoor steenkanalen Sierkappen Gasblokken Inbouw- haarden Schijnvuren enz. enz. Alles wordt in onze eigen fabriek gefabriceerd. U vindt bij ons maar liefst 40 modellen open haarden in 400 m2 showroomruimte. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 9.00-17.00 uur. Donderdag koopavond, tot 21.00 uur. Zaterdag van 10.00-16.00 uur Boterstraat 50, 3111 ND Schiedam Tel. 010-4268334 of 010-4263872 76% 06-03-1989 Indien u deze bon inzendt, ontvangt u gratis en vrijblijvend een Spaarhypotheekberekening op maat. LNaam 2. Ad res 3. Woonplaats 4.Telefoon 5. Leeftijd 6.Roker/niet roker 7.Bruto-jaarinkomen 8. Belastingtariefgroep Man jaar Vrouw jaar Bestaande bouw Nieuwbouw 9. Koopsom kosten koper f Stichtingskosten f. 10. Benodigde hypotheek f. 11.Huidige huur f. Opsturen (zonder postzegel) naar: BONDSSPAARBANK Schiedam Vlaardingen, Antwoordnummer 89,3100 VB Schiedam. f. f. f. f. Schiedam Vlaardingen Singel 92, 3112 GS Schiedam, telefoon 010-4260546.

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 13