T STADSERF - SPECIAL AUTOMATISEREN BEGINT MET AU... RESERVEREN HOE WORDT GEAUTOMATISEERD? NIEUWE LENERSPAS UITLEENTERMIJN BETALEN KONTRIBUTIE VOLGORDE Uitgave: Gemeentelijk Openbare Bibliotheek Schiedam 31 maart 1989 In een bibliotheek worden veel dezelfde handelingen verricht. Jaarlijks wor den 3/4 miljoen uitleningen geregistreerd. Er staan 13.000 leners ingeschre ven. Jaarlijks worden ongeveer 20.000 nieuwe boeken gekocht maal 6 kaar ten is 120.000 kaartjes die moeten worden ingevoegd. Ongeveer evenveel boeken worden verwijderd uit de kollektie. En ook duizenden herinnerings- kaarten, honderden reserveringen, en duizenden verlengingen uitleentermijn. 1* Ij^ M I nw M MMMH H MM h M» «UC*V Lenerspas verloren? Direkt melden! Als een lener merkt dat hij zijn lenerspas verloren heeft moet dat direkt aan de bi bliotheek gemeld worden. Op het moment van melding wordt in de bibliotheek het lenersnummer geblokkeerd, en kan geen misbruik gemaakt worden van de gevon den lenerspas. Met de handmatige uitleenadministratie is het reserveren van boeken een uitermate omslachtinge aangelegenheid. Bij een geautomatiseerd systeem gaat dat zeer eenvoudig en vrijwel foutloos. En er kan gekozen worden voor het reserveren van titels in een bepaalde vestiging of voor het reserveren van het eerste exem plaar dat in een Schiedamse afdeling te rugkomt. Met deze kreet werden de bezoekers van bibliotheekfiliaal Noord enkele maanden geleden ontvangen; want toen begon het allemaal! De voorbereidingen voor de automatise ring van de uitleen en de katalogus gin gen van start. Elke week was een andere pluk boeken aan de beurt om 'ingevoerd' te worden. Achter de schermen werkte een ploegje mensen onder de wijdse naam 'INVOERTEAM' zich uit de naad om zo snel mogelijk alles te verwerken en de klanten zo min mogelijk ongemak te be zorgen. „Daar is ons team aardig in geslaagd", zegt direkteur Mies van Helden trots. „Als je bedenkt, dat de meeste bibliotheken zeker een maand lang hun deuren moeten sluiten als ze met automatisering bezig zijn, mag je onze aanpak wel zeer ge slaagd en klantvriendelijk noemen". Het automatiseringsprojekt staat onder leiding van Jos Debeij, die samen met Ria Kunst (financiële zaken), Mirjam in 't Hout (inhoudelijke zaken) en Magda Meijer (na mens de Medezeggenschapskommissie) de automatiseringskommissie vormen. Hun taak is het gehele projekt te begelei den, dat in totaal een kleine 2 jaar in neemt om alle bibliotheken 'aangelijnd' te krijgen. Veel lof heeft de direkteur ook voor de Gemeentebibliotheek Rotterdam, met wie een samenwerkingsovereenkomst is afge sloten voor dit automatiseringsprojekt. „Ze hebben bijv. personeel beschikbaar gesteld om ons invoerteam te helpen, zo dat we vanaf het begin de deskundigheid in huis hadden om zelf problemen op te lossen. Daardoor kon bij ons alles goed georganiseerd verlopen", aldus Mies van Helden. Wat er allemaal verandert door de auto matisering, de voordelen voor de bezoe kers en wat nieuwe huisregeltjes, leest u hierna. HET GAAT SNELLER EN FOUTLOOS Langere uitleentermijn nodig De uitleentermijn van materialen is stan daard ingevoerd in het systeem. Om bij zondere redenen, bijvoorbeeld studie of vakantie, kunnen materialen langer ge leend worden. Bij melding aan de uitleen beeldscherm en het aantippen van de juiste keuze wordt snel de juiste informa tie achterhaald. Als echter blijkt dat de in formatie, het boek, niet in die ene afde ling te vinden is, dan kan ook gezocht worden in het hele bezit van de biblio theek Schiedam. Vervolgens kan gezocht worden in de katalogus van de Gemeen tebibliotheek Rotterdam, van de biblio theek van het Maritiem Museum, van de bibliotheek van het Gemeentearchief Rot terdam en op termijn zelfs in de katalogus Wat zijn nu de voordelen van automati seren? - uitleningen kunnen zeer snel en fout loos geregisteerd worden, - efficiente afhandeling van de lenersad ministratie - eenvoudige kontrole kan plaatsvinden op uitleentermijn, aantallen mee te ne men materialen, gereserveerde materia len en geldigheid van een lenerspas. - automatische verzending van herinne- ringskaarten nadat de uitleentermijn een aantal weken overschreden is, aan maken van allerlei indexen in de geau tomatiseerde katalogus. Door deze tijdwinst kan informatie vrijge maakt worden voor het eigenlijke werk van de bibliotheek: verstrekken van in lichtingen, hulp bij het zoeken naar infor matie, samenstellen van keuzelijsten en li teratuuroverzichten, het geven van voor lichting over bibliotheekgebruik. Kortom bemiddelen tussen informatie en gebrui kers van informatie. De gemeentelijke Openbare Bibliotheek Schiedam maakt gebruik van de kompu- ter van de Gemeentebibliotheek Rotter dam. Aansluiting op het Rotterdamse au tomatiseringssysteem is niet alleen veel goedkoper dan aanschaf van een eigen systeem, maar biedt ook vele voordelen. De Gemeentebibliotheek Rotterdam be schikt over jarenlange automatiseringser varing en over een zeer deskundige auto matiseringsafdeling. Om geautomatiseerd te kunnen uitlenen moet iedere lener over een nieuwe leners pas beschikken. Zonder nieuwe leners pas kunnen geen materialen geleend wor den. In de afdeling waar de lener staat inge schreven kan de nieuwe lenerspas na le gitimatie worden afgehaald. Ook de oude lenerspas dient getoond te worden. Om ook nog in de afdelingen die niet geauto matiseerd zijn te kunnen lenen, is het ver standig om de oude lenerspas nog enige tijd te bewaren. Dit is de 'automatiseringsclub' die er voor zorgde dat de bibliotheek met haar tijd mee gaat. Bij iedere afdeling die overgaat op het geautomatiseerde systeem, wordt de hui dige uitleentermijn van 4 weken, terugge bracht tot 3 weken. Om echter te voorko men dat er als gevolg van een kortere uit leentermijn leners eerder administratie kosten voor het te laat terugbezorgen van de materialen moeten betalen, is er be sloten om na het verlopen van de uitleen termijn niet 1 dag maar 1 week boetevrije periode te hanteren. Video, Ip's en cd's De uitleentermijn van drie weken geldt niet voor videobanden, LP's en CD's. Daarvoor bedraagt de uitleentermijn 1 week. Verlengen uitleentermijn blijft mogelijk, mits geen andere lener het boek heeft ge reserveerd. balie kan de standaarduitleentermijn ge wijzigd worden. Het betalen van kontributies blijft nog even zoals het nu is, kontant aan de balie. Over enige tijd gaat de bibliotheek over op het verzenden van accept-girokaarten voor het betalen van de kontri butie. In de maand dat het abonnement ver loopt ontvangt de lener de accept-giro. Het blijft evenwel altijd mogelijk om de kontributie kontant aan de balie te vol doen. Zoeken in de katologus Zoeken in een geautomatiseerde katalo gus gaat dan niet helemaal automatisch, maar wel een stuk makkelijker dan in de kaartenkatalogus. Door het volgen van de instruktie op het van de bibliotheek van de Erasmus-Uni versiteit. Hoewel de voordelen van automatisering huizenhoog uitsteken boven de nadelen, toch ook daarover enkele opmerkingen. Zelfs een komputer, of diegene die er mee werkt, maakt weieens een fout. Het herstellen van zo'n fout gaat meestal iets omslachtiger dan bij een handsysteem. Een komputer kontroleert streng. In de praktijk van andere bibliotheken is de er varing dat bij overgang op een geautoma tiseerd systeem de huisregels strakker gehanteerd worden. Daarom zijn de huis regels onlangs soepeler en gebruikers- vriendlijker vastgelegd. In filiaal Noord wordt het eerst geautoma tiseerd. Daarna volgen de andere afdelin gen te beginnen bij de hoofdbibliotheek.

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 19