UITLENEN VIDEO'S NIEUWE SERVICE CAFE-CULTUUR REMT BIBLIOTHEEKBEZOEK IEDERE WOENSDAGMIDDAG VOORLEZEN VOOR DE JEUGD LUISTERTIPS EN LUISTERTOPPERS PLAATSING AANSCHAF TARIEVEN AANDACHT GRATIS De bibliotheek start eind april met een nieuwe service voor het publiek: het uitlenen van speelfilms en dokumentaires op video. Het opzetten van een vi deo-afdeling is een spannende zaak. Voordat het zover is, wordt er veel werk verzet. Zo hebben een paar jaren eerder een aantal mensen zich gebogen over het feit of een bibliotheek überhaupt video's moest gaan uitlenen. Zodra men het hier over eens was, startte de Schoolbibliotheekdienst sinds au gustus vorig jaar gevestigd in filiaal Noord met een kleine videoservice ten behoeve van het Schiedamse onderwijs. Het bleek dat video aansloeg voor deze doelgroep! 'Nee, directeur hoeft ze niet te worden, het is wel goed zo'. Mahir Eng in kan het niet hebben als Nursel Yüksel (19) vertelt dat ze niet zo heel veel ambities heeft. Ze heeft het op dit moment erg naar haar zin bij bibliotheekfiliaal Nieuwland waar ze in 1986 als stagiaire vanuit haar kantoor-opleiding beland de. De kennismaking met de bibliotheek beviel blijkbaar goed want ook toen Nursel zakte voor haar opleiding bleef zij er werken. Nu op contract-basis. De redenen om video uit te lenen aan het grote publiek zijn vervolgens in een video nota op papier gezet en zo kon de proce dure voor de aanvraag van een budget in werking gezet worden. Het resultaat was dat de bibliotheek een budget van 75.000,- toegekend kreeg om een heuse videokollektie op te zetten. Wel werden de volgende kanttekeningen geplaatst: - de video-afdeling moet wat betreft de aanschaf van nieuwe video's neutraal draaien. Dat betekent dat uitbreiding van de kollektie uit de inkomsten moet plaats vinden. - Bij de aanschaf van video's gaat het om films die in de kommerciële videotheek niet of nauwelijks te verkrijgen zijn. Met dit startbudget kon er een heel be hoorlijke kollektie opgezet worden. Na af trek van een bedrag voor kasten en appa ratuur is het budget opgegaan aan aan schaf van ca. 650 VHS banden. Er is gekozen voor het bij elkaar plaatsen van alle videobanden in een voor het pu bliek goed zichtbare ruimte. De enige plek die hiervoor in aanmerking kwam, was de open ruimte voor het terras in fili aal Noord. Video past heel goed in de kollektie van dit filiaal, waar audio-visuele materialen naast boeken een belangrijk bestanddeel vormen van de uitleningen en waar de fonotheek gevestigd is. De hoofdbibliotheek kwam niet in aan merking. Dit verouderde en krappe pand aan de Lange Haven kampt al vele jaren met een ruimteprobleem en kan geen ge heel nieuwe kollektie herbergen. De inde ling van de video's is simpel. Dokumentai res en informatieve films staan op SISO- nummer, terwijl de speelfilms en jeugd films in willekeurige volgorde in de kast staan. Het zoeken naar een speciale titel vergt wel even tijd, maar de kollektie is nu ook weer niet zo groot dat dat een be zwaar kan zijn. Het aanbod van video's op VHS is tegen woordig vrij groot, maar omdat de aan schaf van de bibliotheek vooral gericht is op kwaliteitsfilms, moest er flink geselek- teerd worden. Er is een verdeling ge maakt naar rekreatieve, edukatieve en in formatieve films. In de praktijk betekent dat: speelfilms, veel verfilmde boeken, klassiekers, maar ook dokumentaires en kursussen op vi deo en natuurlijk jeugdfilms en teken films. Al eerder is genoemd dat video's uit de opbrengst moeten worden bekostigd. Dit betekent in de praktijk dat populaire films niet mogen ontbreken. En hoewel deze films heel duur in aanschaf zijn, brengen zij geld in het laatje, waarmee de wat 'moeilijker' films aangeschaft kunnen worden. Zo bouwt de bibliotheek aan een kollektie zowel in de diepte als in de breedte. Zodra de video's door de leverancier af geleverd worden bij de bibliotheek wor den ze gereed gemaakt om uit te lenen; inwerken in de geautomatiseerde katalo- gus, eigendomskenmerk van het filiaal enz. De banden worden op dezelfde ma nier uitgeleend als de boeken, nl. via het nieuwe geautomatiseerde systeem. De tarieven zijn 5 gulden per film; lid maatschap en legitimatie is verplicht. Ie dere videolener krijgt bij de eerste uitle ning een foldertje ter hand gesteld. De Gemeentelijke Openbare Bibliotheek Schiedam heeft vijf jeugdafdelingen. Naast de uitlening verzorgen deze afdelin gen verschillende promotie aktiviteiten. Eén van die aktiviteiten is het voorlezen. In alle jeugdafdelingen (behalve de jeugd bibliotheek) wordt elke woensdagmiddag van half twee tot twee uur voorgelezen aan kinderen van vier tot acht jaar. Een andere vorm van promotie is het or ganiseren van tentoonstellingen en het maken van boekuitstallingen. Op deze manier worden allerlei soorten boeken en onderwerpen onder de aandacht van kin deren gebracht. Jaarlijks brengen vele groepen uit het on derwijs een bezoek aan de jeugdafdelin gen. Klassen van het basisonderwijs, spe ciaal onderwijs en het voortgezet onder wijs krijgen dan een 'bibliotheekles'. Er wordt verteld welke soorten boeken er zijn, hoe je in een katalogus moet zoeken en waar je alles kunt vinden. Zo'n bezoek wordt afgesloten met het voorlezen van een verhaal of een gedicht. Behalve voor deze bibliotheeklessen ko men er veel groepen naar de bibliotheek om met de klas boeken te lenen die op school gebruikt worden tijdens het vrij le zen. Ook wordt elk jaar in samenwerking met het Stedelijk Museum, het Passagethea ter, de Muziekschool en de Schiedamse boekhandelaren de kinderboekenweek georganiseerd. Elk van deze instellingen maakt een projekt voor enkele groepen van het basisonderwijs. Deze projekten staan in het teken van een jaarlijks wisse lend thema. Ter afsluiting van de kinder boekenweek vindt in het theater het kin derboekenbal plaats. Hier kunnen kinde ren naar schrijvers luisteren die voorlezen uit eigen werk, spelletjes doen, tekenen, knutselen, films kijken, schmincken en naar een toneelvoorstelling kijken. Een nieuw promotieprojekt is de Schie damse kinder-jury. Dit voorjaar is een groot aantal groepen van het basisonder wijs en het speciaal onderwijs gevraagd hier aan mee te doen. De bedoeling is kinderen boeken te laten beoordelen en zelf te laten kiezen wat zij het best ge schreven kinderboek vinden. De schrijver van het boek dat gewonnen heeft, wordt op het kinderboekenbal uitgenodigd voor de prijsuitreiking. De jeugdafdelingen richten zich niet al leen op de Schiedamse kinderen, maar ook op hun ouders. Zij worden vaak ge vraagd op een ouderavond een inleiding te houden over de jeugdafdelingen en over jeugdliteratuur. Aan de hand van veel voorbeelden wordt de ouders een beeld geschetst van wat hun kinderen he- dentendage lezen. De meest beluisterde platen en CD's in de fonotheek van de bibliotheek komen ook op de bekende hitlijsten voor, maar daar naast zien we ook de 'oudjes' regelmatig over de toonbank gaan: Dire Straits Pink Floyd James Last. In de kollektie van de fonotheek vindt u ook muziek die haast nooit, of alleen 's a- vonds als bijna iedereen voor de t.v. zit, op de radio wordt gedraaid. Prachtige muziek van virtuoze, maar bij het grote publiek onbekende artiesten: luister maar eens naar Steve Tibbets Keith Jarrett Michael Hedges Warren Bernhardt. Dwalen over bekende muzikale wegen- een aantrekkelijk avontuur! De irritatie van Mahir Engin is wel te be grijpen. Steeds weer zal hij herhalen dat de Turkse mensen nog een achterstand hebben maar dat ze daar zelf iets aan moeten doen. Net zoals hij. Als gewoon werkman is hij 24 jaar geleden naar Ne derland gekomen waar hij niemand ken de. Nu is het voor hem bijna onmogelijk om over de markt te lopen; iedereen klampt hem aan en vraagt advies, laat ge meentelijke brieven lezen of bedankt hem voor gegeven tips. In 1986 werd hij geko zen als lid in de Gemeenteraad van Schie dam. Het was de eerste maal dat migran ten mochten kiezen en gekozen mochten worden. De kans greep hij met beide han den aan. De partij had hem op een ver kiesbare plaats gezet. 'Nee hoor, dat is niet uniek. Maar anders was ik er ook wel ingekomen. Met voorkeurstemmen'. Mahir Engin luistert met een aandachtig en geoefend oor als Nursel over haar werk vertelt. Geroutineerd onderbreekt hij haar als dingen hem intrigeren. Hij is aan de ene kant duidelijk verheugd als blijkt dat het boekenbudget inderdaad geheel besteed wordt aan boeken en niet, zoals hij wel eens ergens anders hoorde, om allerlei hulpkrachten te betalen. Aan de andere kant ziet hij graag wat meer buitenlandse kranten op de leestafel. Maar: 'Het geld moet nu eenmaal eerlijk verdeeld worden en dan kijken we ook naar het aantal buitenlandse leners'. En gin: 'Trek méér buitenlandse mensen naar de bibliotheek; geef goede voorlich ting, zorg in overleg voor aantrekkelijk materiaal. Stimuleer de mensen met alle mogelijke middelen'. 'Zou dat niet uitgelegd kunnen worden als positieve discriminatie?' 'Nee, dat is geen positieve discriminatie dat is het inhalen van een achterstand. Desnoods dien je met goede argumenten een aanvraag voor een extra krediet in bij het college van Burgemeester en Wethou ders'. Greet van Norde, filiaalhoofd: 'Dat heb ben we een aantal jaren geleden ai inge diend en gekregen'. Engin: 'En is die achterstand nu inge haald...?' Over geld gesproken: bij de bibliotheek blijft men zich verbazen dat de Turkse bewoners niet meer lenen zodra ze moeten gaan betalen voor het lidmaat schap; dan komen ze alleen nog maar de krant lezen. 'De afstand tussen de bibliotheek en het volk is nog te groot; ik denk dat 90% van de Turkse bevolking van Schiedam niet echt weet wat de bibliotheek allemaal te bieden heeft. Je moet niet vergeten dat veel mensen van het Turkse platteland komen; daar waren ze helemaal geen bi bliotheek gewend. In de steden wel maar in de dorpen bestaat dat gewoon niet'. Greet van Norde: 'Het is vervelend als al lerlei acties mislukken. Er is een tijd geweest dat er gratis uitge leend werd in migrantencentrum 't Park weg; ik zat er avonden alléén, er kwam niemand! Bij sommige cursussen gaven we gratis introductieabonnementen. Zo lang als de cursus duurde, zagen we men sen inderdaad komen, daarna nooit meer'. Mahir Engin: 'Het is ook geen verwijt aan de bibliotheek; het ligt aan ons zelf! Het ligt aan onze café-cultuur: Veel mensen die zonder werk zitten gaan naar het café. Dat is in onze cultuur een sociale ontmoe tingsplaats. Maar... de volgende genera ties zullen het zeker langzaam opbouwen'. Nursel Yüksel: 'Bij de klassebezoeken mogen de kinderen van de onderwijzer soms een Turks boek meenemen, maar alleen als ze óók Nederlandse boeken le nen. Heel veel van die kinderen die we bij de klassebezoeken zien, zien we met broertjes en zusjes terugkomen. En woensdagmiddag is onze Turkse middag, dan komen er een heleboel Turkse kinde ren met hun ouders. We lezen dan ook voor in het Nederlands of in het Turks. Sommige kinderen komen er speciaal voor. Toen ik eens ziek was, vroegen ze naar me. Toen ze hoorden dat ik er niet was, gingen ze weer weg'. - Mahir Engin en Nursel Yüksel bekijken de kaart van Schiedam.

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 20