WONINGTOEWIJZING BOUWPLAN HAGASTRAAT WACHT NIET TE LANG MET HET AANVRAGEN VAN REISDOCUMENTEN BRIGADIER HAGESTEIN: „JE KUNT VAN JE HUIS GEEN VESTING MAKEN" NIEUW Voorkom MbflMV Belangstellenden voor een woningwetwoning in het nieuwbouwplan Haga- straat kunnen zich nu aanmelden bij bureau Huisvesting. Het bureau wijst binnenkort namelijk een deel van de woningen vervroegd toe aan toekomsti ge bewoners. Het nieuwbouwproject bestaat uit 32 huurwoningen met drie of vier kamers. Ze zijn gestapeld in een huizenblok van vier woonlagen. ISfe f De 32 huurwoningen aan de Hagastraat zijn eind dit jaar klaar. Met het oog op de komende vakantieperiode is het wellicht zinvol nog eens op een rijtje te zetten hoe te handelen bij het aanvragen van een reisdocu ment en welke mogelijkheden er zijn. Om met het laatste te beginnen: als reisdocument kan dienen een paspoort of een toeristenkaart. Een paspoort is 5 jaar geldig en bruikbaar voor alle landen van de wereld. De legeskosten zijn f 73,45 voor een paspoort voor personen van 16 jaar en ouder en f 46,45 voor een jeugdpaspoort tot en met 15 jaar. VRIJDAG 31 MAART 1089 'T STADSERF PAGINA Sinds kort loopt er in de regio Rijnmond een project woninginbraak-preventie. Ne gen politiekorpsen doen aan dit project mee en daarbij is ook het Schiedamse korps. Er is gekozen voor een bundeling van activiteiten. In Schiedam zijn het de brigadier Hennie Hagestein en de hoofd agent Dick Drop die leiding aan dit pro ject gaan geven. Hagestein: „De woninginbraken vliegen de pan uit. En als je dan bedenkt dat maar 20% van al die inbraken kan worden opgelost, dan begrijp je wel dat de frustratie bij de politiemensen groot is. Want de dadendrang om zo'n zaak tot een goed einde te brengen is wel groot". In de regio gaat de politie de woningin braken anders benaderen. Er zal veel aandacht geschonken worden aan de in braakpreventie. De burgerij zal bij deze actie betrokken worden. Meer dan voor heen het geval is geweest. Hagestein: „Omdat iedereen zich in zijn woning veilig voelt, is het nog steeds een ernstige in breuk op de privacy als er bij iemand wordt ingebroken. Het versterkt de onvei lige gevoelens van de burgers. Dat is geen prettige ervaring, maar de burger kan zelf ook een grote bijdrage leveren aan die veiligheid". Naast de onveiligheid is er ook de schade die er dikwijls is ont staan bij een inbraak. De spullen die ver dwenen zijn maar ook de braakschade is soms bijzonder groot. Vaak groter dan de waarde van wat is ontvreemd. „Het voor komen van inbraak staat voorop", zegt Hagestein, „maar ook het zien terug te vinden van wat gestolen is, is belangrijk en kan een inbraak soms tot een oplos sing brengen... tot het opsporen van de daders. Daarom is het zo belangrijk dat Hagestein en Drop gaan zich bezighouden met het inbraakpreventieproject. de mensen weten wat ze in huis hebben. Wij maken het toch bijna dagelijks mee dat aangifte wordt gedaan van diefstal van een televisietoestel of een video-re corder en dat de mensen niet eens het merk wisten, laat staan het registratienummer". Hagestein somt op wat de burger alle maal kan doen en ook laten om inbraken te voorkomen. Goede sloten op de deur is wel het minste, maar ook extra beveili gingen zoals daar zijn dievenklauwen. „Wie in de avonduren uit huis is moet maatregelen nemen dat de indruk bestaat dat er wél iemand thuis is. Maar een en kel lampje boven een schilderij helpt na tuurlijk niet. Het laten branden van de buitenverlichting wil wel eens dieven af schrikken, zeker in een omgeving waar bomen voor de deur staan of waar struik gewas aanwezig is. Kijk, van je huis een vesting maken is het natuurlijk ook niet", aldus Hagestein. Over goede sloten, die venklauwen en niet meer zo makkelijk te Bij de toewijzing krijgen bewoners uit Zuid die door sloop gedwongen zijn of waren te verhuizen voorrang. Daarop volgen de overige bewoners uit Zuid. Het bureau Huisvesting wijst de woningen vol gens de algemene regels toe. Zo let het bijvoorbeeld op het aantal personen bin nen het huishouden en op het inkomen. Belangstellenden voor een woning moeten een aanmeldingsformulier invul len. Dit formulier is verkrijgbaar bij het bureau Huisvesting aan de 's-Gravenland- seweg 567, 3119 XT in Schiedam. Het is iedere dag geopend van 08.30 tot 15.30 uur. Het telefoonnummer is 4732111. De genen die nog niet bij het bureau inge schreven staan, kunnen hier alsnog een inschrijvingsformulier invullen. Beide for mulieren dienen uiterlijk op 28 april a.s. ingeleverd te zijn. De woningwetwoningen worden eind dit jaar opgeleverd. De exacte huurprijs per woning is nog onbekend. De gemiddelde kale huur bedraagt circa 475 gulden per maand. De servicekosten bedragen onge veer 25 gulden. Ook moet rekening ge houden worden met de kosten van onder andere verwarming, gas en electriciteit. De huurdersbijdrage onroerend goedbe- lasting is jaarlijks 75 a 100 gulden. openen bovenlichten, daarover gaat het team praten met de gemeente en met de woningbouwverenigingen. „We moeten", zegt Hagestein, „in 1989 het aantal inbra ken in woningen terugdringen met zeker 10%. Dat kan, maar dan moet de burger meewerken". Hagestein komt met enkele voorbeelden hoe het mogelijk is dat via sociale contro le inbraken kunnen worden voorkomen of opgelost. „In een bepaalde wijk waren er in korte tijd niet minder dan 55 inbraken in woningen. We zaten er bovenop, maar konden de dader niet pakken. Op een nacht kijkt een oude baas uit het raam van zijn woning, ziet een kerel over een schutting klimmen en belt ons. Dader ge pakt en de rust in de wijk keerde terug. Maar het kan ook anders, maar dan fout. Dat zijn de bekende briefjes op de deur: bakker, vandaag niet nodig. Wij zijn weg. Dan kun je beter de deur maar openzet ten..." Een andere, veel vookomende fout zijn de glaslatten die aan de buitenkant zijn ge spijkerd. Een winkelier zag op een dag dat zijn hele voorraad rookwaren was ge stolen. Het ging om een heel groot be drag. „Maar wat wil je", zegt Hagestein, „voor zijn winkel stond een container waar de dieven makkelijk mee op het dak konden stappen en via een raam, waar van de glaslatten aan de buitenkant za ten, was het zo gepiept. Maar wie schetst onze verbazing? Toen de schade hersteld was zaten de glaslatten wéér aan de bui tenkant. Dan vraag je om een tweede be zoek". De Schiedamse politie laat het niet alleen bij de bekende folders die naar de burge rij gaan, maar dat doet ook intern veel aan de inbraakbestrijding. Hagestein: „Onze mensen krijgen scholing. Zes colle ga's uit de wijkteams hebben er al een cursus opzitten. Het kost veel tijd, maar het is ons die moeite wel waard. Daar naast komen er voor de burgers voorlich tingsavonden via wijkverenigingen en ook de woningbouwverenigingen zullen we in schakelen. De mensen kunnen zelf heel veel doen om inbraak te voorkomen. Het idee dat er iemand in je huis is geweest is vaak zo frustrerend. Het is soms niet eens de waarde in geld uitgedrukt, maar ook de gevoelswaarde van wat er gepikt is. Foto's en dia's van kinderen of kleinkin deren. Zet op papier wat je aan waarde volle spullen in huis hebt. Wij hebben daar formulieren voor. En wat niet of moeilijk te omschrijven valt, maak daar dan een foto van". Een toeristenkaart is 2 jaar geldig en bruikbaar voor: Andorra, België, Dene marken, Bondsrepubliek Duitsland (met uitzondering van West-Berlijn), Ierland, Frankrijk, Griekenland, Verenigd Konink rijk Groot-Brittannië en Noord-lerland, Italië, Liechtenstein, Luxemburg, Malta, Monaco, Noorwegen, Oostenrijk, Portu gal, San Marino, Spanje, Turkije, Zweden en Zwitserland. De legeskosten zijn 25,25 voor een toe ristenkaart voor personen van 18 jaar en ouder en 12,00 voor een toeristenkaart voor personen tot en met 17 jaar. Voorlopig blijft het ook nog mogelijk een paspoort, dat niet langer dan 1 jaar is verlopen en waarin de pasfoto nog goed gelijkend is, éénmaal met 5 jaar te laten verlengen. De legeskosten hiervoor zijn 73,45. Deze regeling geldt echter niet voor een jeugdpaspoort. Voor zover nu bekend mag waarschijnlijk nog het gehele jaar 1989 naar een be perkt aantal landen worden gereisd met een niet langer dan 5 jaar verlopen pas poort. Deze landen zijn: Andorra, België, Bondsrepubliek Duitsland (met uitzonde ring van West-Berlijn), Frankrijk, Grieken land, Italië, Liechtenstein, Luxemburg, Monaco, Oostenrijk, San Marino, Spanje en Zwitserland. Bovendien moet er reke ning mee worden gehouden, dat nogal wat banken en postkantoren in het bui tenland een verlopen paspoort niet ac cepteren als een geldig legitimatiebewijs en daarmee dus geen geld kan worden opgenomen. In een nieuw c.q. nog geldig paspoort of een toeristenkaart kunnen kinderen wor den bijgeschreven tot en met de leeftijd van 11 jaar. Bijschrijving kan plaatsvinden in het reisdocument van één van beide ouders en uitsluitend met schriftelijke toe stemming van de andere ouder. Moet dus het kind worden bijgeschreven in het reis document van moeder, dan is de toe stemming van vader nodig en omgekeerd. Ingeval van voogdij verleent de voogd(es) toestemming. De legeskosten voor bij schrijving bedraagt 5,00. Een nieuw reisdocument moet persoonlijk worden aangevraagd onder overlegging van: de legeskosten (zie hiervoor); 2 recente ZWART-WIT pasfoto's; het eventueel eerder verstrekte reis document. Kan het oude reisdocument wegens verlies, diefstal, e.d. niet worden over legd, dan moet daarvan aangifte wor den gedaan bij het hoofdbureau van politie, Lange Nieuwstraat 55. Boven dien zijn dan 86,00 extra leges ver schuldigd. Voor minderjarigen (dus tot en met 17 jaar) een schriftelijke verklaring van toestemming van beide ouders óf van de voogd(es). Indien de minderjarige nog is bijgeschreven in het reisdocu ment van één der ouders, moet ook dit reisdocument worden meege bracht. Het nieuwe reisdocument kan desge wenst door iemand anders worden af gehaald 1 week na de aanvraagdatum. In het hoogseizoen (april tot en met juni) kan deze termijn oplopen tot 2 weken. Het is dus van belang het nieuwe reisdocument tijdig aan te vragen. Spoedaanvragen kunnen uitsluitend worden gehonoreerd: ingeval van plotseling overlijden van een familielid in het buitenland of indien een verklaring van de werkgever kan worden overlegd, waaruit blijkt dat men voor spoedeisende werkzaamheden op zeer korte termijn naar het buitenland moet. De onderafdeling burgerzaken, belast met behandeling van de aanvragen om een reisdocument, is gevestigd in gebouw s-Graveiand, 's-Gravelandseweg 567 (2e etage) en op werkdagen geopend van 8.30 tot 15.30 uur. Van 1 tot en met 5 mei is burgerzaken gesloten! Als er naar aan leiding van bovenstaande nog vragen zijn, kunt u uiteraard ook bellen. Burgerzaken is telefonisch bereikbaar onder nummer 4732111.

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 23