HOE SCHIEDAM ZICH NA DÉ OORLOG ONTWIKKELDE KINDEREN NIET BUITEN SCHOOLVAKANTIES THUISHOUDEN VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN FOTOGRAAF ROEL DIJKSTRA OPNIEUW IN DE PRIJZEN DOET U'T ZELF? MEMORANDUM BOEK Wie nog eens door een straat wil lopen zoals deze in 1949 werd aangelegd, kan vanaf 24 maart tot en met 23 april terecht in het Stedelijk Museum in de Hoogstraat. Daar is in die periode een tentoonstelling die gaat over stadsont wikkeling van Schiedam vanaf 1949 tot heden. Als naam is gekozen voor "Een omgeving blij en licht van kleur". Deze tentoonstelling is een initiatief van de dienst gemeentewerken. Leerplichtige kinderen moeten gedurende alle lessen van het schooljaar aan wezig zijn. Dit is wettelijk verplicht en geldt voor alle kinderen die in Neder land wonen, ongeacht hun nationaliteit. Volgens de heer J. L. van Guiick, me dewerker van de afdeling onderwijs van de gemeente, is deze regeling er niet voor niets: Voor een kind dat wegblijft, maar ook voor de rest van de klas heeft dat verzuim gevolgen. Het kind zelf loopt een grote achterstand op. De extra tijd die de leraar moet besteden aan die ene leerling om te zorgen dat hij weer 'bij' is, gaat af van de beschikbare tijd voor de rest van de klas". Voor de tentoonstelling wordt een vloer in het Stedelijk Museum omgeto verd tot een heuse straat. Burgemeester en wethouders hebben onderstaande bouwvergunningen ver leend. Belangstellenden kunnen hierover nadere informatie verkrijgen bij bouw- en woningtoezicht in het Stadskantoor elke morgen van 8.30-10.00 uur, telefoon 010-4260500 tst. 188, 189 en 382. nieuws VRIJDAQ 31 MAART 1989 'T STADSERF PAQINA 7 De tentoonstelling begint in het jaar 1949 en wandelt door de vijftiger, zestiger en zeventiger jaren naar het heden, om af te sluiten met een blik op de toekomstige ontwikkeling van de stad. Dit alles ge beurt aan de hand van foto's, maquettes, tekeningen, kranteknipsels en allerlei his torisch materiaal. Er is zelfs een echte straat anno 1949 aangelegd. De tentoon stelling maakt één ding duidelijk: een stad is nooit af. Voortdurend blijven we onze omgeving inrichten en herinrichten. We leggen wegen aan, herstellen gebouwen, bouwen woonwijken. We zetten de omge ving naar onze hand, om er optimaal te kunnen wonen, werken en recreëren. De tentoonstelling geeft een beeld van dit streven naar een optimale omgeving, "blij en licht van kleur". Deze titel is overigens geïnspireerd door een artikel in De Schie- damse Gemeenschap van augustus 1952. Hierin beschrijft de toenmalige conserva tor van het Stedelijk Museum, Daan Schwagermann, de flats die op dat mo ment in Nieuwland werden gebouwd. Deze beschikten over een "woonkamer blij en licht van kleur". Het jaar 1949 is als begin gekozen omdat in dat jaar het "Memorandum over de stedebouwkundige ontwikkeling van Schiedam" verscheen. Dit zogenaamde "Blauwe boek" werd toen als uitgangs punt genomen voor de stadsvernieu- wings- en uitbreidingsplannen. Nu, veertig jaar later, vertelt de tentoonstelling langs welke wegen de stadsontwikkeling feite lijk gelopen is. Voortdurend is hierbij sprake van een wisselwerking tussen enerzijds de plannen en anderzijds de maatschappelijke wensen en eisen die aan de plannen worden gesteld. Het he dendaagse Schiedam is hiervan het resul taat. De tentoonstelling eindigt echter niet met het jaar 1989. Stadsontwikkeling is immers een "vervolgverhaal". In de lin kerbenedenzaal van het museum worden dan ook enkele plannen gepresenteerd die in de nabije toekomst aan de orde zullen komen. Zo is er fraai presentatie materiaal over de bebouwing van het Stadserf en zijn er maquettes van Spa- land, het voormalige Gustoterrein en het gebied Parallelweg. De tentoonstelling "Een omgeving blij en licht van kleur" is een initiatief van de dienst gemeentewerken, die altijd nauw bij de voorbereiding en uitvoering van plannen betrokken is. Onder de gelijkna mige titel verschijnt ook een boek, sa mengesteld door Hans van der Sloot. De basis voor deze uitgave vormde een groot aantal persoonlijke verslagen van (oud)medewerkers van de dienst gemeen tewerken. Het boek volgt deze verslagen vanuit de kranten en publicaties die de stadsontwikkelingsplannen hebben bege leid en herschept daarmee het kader waarin de gebeurtenissen plaatsvonden. In dat opzicht is deze uitgave een docu ment geworden naast de officiële bronnen voor wie weten wil hoe werd gedacht over veranderingen, bouw en uitbreiding van Schiedam op het moment zelf. Zijn collega, mevrouw Y. K. L. Maas: „Zonder diploma kom je later niet ver. Een afgeronde schoolopleiding maakt de kans op een baan groter. Blijft een leer ling echter weg, dan wordt het steeds moeilijker om die schoolopleiding tot een goed einde te brengen. Juist daarom is het zo belangrijk dat ouders hun kinderen niet zonder meer een paar dagen van school laten wegblijven". Beiden houden zich bezig met alle zaken die met leer plicht te maken hebben. Niet alleen voor Nederlandse maar ook voor buitenlandse leerlingen is regelmatig naar school gaan van groot belang. Ze hebben te maken met een taal waarin ze nog niet voor hon derd procent thuis zijn: het begrijpen en gebruiken van de Nederlandse taal vergt van hen vooral in het begin veel inspan ningen. Van Guiick: „Op school komt een Turks of Marokkaans kind in aanraking met Nederlandse kinderen. Ze leren zich daardoor, ook buiten school om, beter te redden in die voor hen zo vreemde taal". Alleen in bijzondere gevallen kan men verzoeken om af te wijken van de ver plichting om alle lessen te volgen. In deze gevallen moet men een verzoek indienen bij de directeur van de school. Een formu lier hiervoor is bij de school verkrijgbaar. Wat is nu zo'n bijzonder geval? Wanneer bijvoorbeeld een van de ouders tijdens de zomervakantie absoluut geen vrij van het werk kan krijgen. In zo'n situatie moeten de ouders bij het verzoek om extra vrij een verklaring van de werkgever overleg gen. Wanneer ouders hun kind zonder toe stemming van school houden, kan een proces-verbaal volgen. Ouders kunnen dan ter verantwoording bij de kanton rechter worden geroepen. Een eventuele veroordeling die hieruit volgt, kan hen op een geldboete en/of hechtenis komen te staan. Meer informatie over leerplicht en school vakanties is verkrijgbaar bij de afdeling onderwijs, Stadskantoor, Emmastraat 1, 4e etage, telefoon 4260500, toestel 163. Op de afdeling onderwijs is een tolkente lefoon aanwezig. Monteren van een stekker aan een snoer, het vervangen van een snoer, het ophan gen van een lamp, monteren van een stopcontact. Doorgaans karweitjes die u zelf doet. Wees er altijd voorzichtig mee. Zorg dat er geen spanning meer staat op het onderdeel waaraan u wilt werken. Ge bruik het juiste gereedschap en weet u het niet precies, vraag dan even advies aan uw elektriciteitsbedrijf. R. J. G. Kleiss, voor het slopen van de bestaande ber ging en het plaatsen van een nieuwe ber ging Kerklaan 138. C. Molenaar, voor het verbouwen van de woning Pau- lus Potterstraat 6. T. S. Bonk, voor het verbouwen van de woning Vlaar- dingerdijk 253b. P. Heijnen, voor het verbouwen van de woning Oos terstraat 107. J. van Schijndel, voor het verbouwen van de woning Oos terstraat 51. C. Molenaar, voor het verbouwen van de woning Pau- lus Potterstraat 8. Gemeente Schiedam (directeur Gemeentewerken), voor het verbouwen van het schoolge bouw Peter van Anrooylaan 1. Gemeente Schiedam (directeur Gemeentewerken), voor het uitbreiden van de jongerenvoor- ziening aan de Churchillweg 50. Stichting SCAS/Homed Schiedam, voor het gedeeltelijk herindelen van de 4e etage van het kantoorgebouw aan de 's-Gravelandseweg 567. W. C. van Bekkum, voor het bouwen van een veldschuur Pol derweg 17. J. Braat, voor het inwendig verbouwen van de win kel Aleidastraat 62. Bouwfonds Woningbouw n.v. voor het oprichten van 8 woningen met aangebouwde garages op een terrein aan de Kerkweg/Abel Tasmanstraat. Persfotograaf Roel Dijkstra, die o.a. ook de foto's maakt voor 't Stadserf, is opnieuw in de prijzen gevallen. In de strijd om de Zilveren Camera, een jaarlijkse wedstrijd voor persfotografen, heeft Dijkstra de tweede prijs gewonnen in de serie A, Nieuws. Hij deed dat met foto's die hij maakte van een veldslag tussen boze schippers en een aantal manschappen van de Mobiele Eenheid. Zaterdag 11 maart heeft Roel Dijkstra de prijs in ontvangst genomen. Enkele jaren geleden won hij ook al een prijs met foto's van het echtpaar Menten. Roel Dijkstra en jury-voorzitter Wil de Jong.

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 27