Het weer Sa 1 april Plaatselijke onderwijswereld in beroering Vrijdag protestaktie van alle gezondheidszorg instellingen GRATIS KEPERKATOEN iÜ 1GROENEVELD OPTICIENS PER METER MIJND Stadsblad s in Zuid-Holland fff ^°pe "G° buskaartjes voor artis Haal uw voordeel In Schiedam ii fP» Ventilatie-proef in De Erker Oververhit pannetje oorzaak van brand SCHIEDAM - Als de gemeen teraad er maandagavond mee akkoord gaat, wordt bij wijze van proef de ventilatiecapaciteit van een gedeelte van Wijkcen trum De Erker uitgebreid. De kosten van dit experiment wor den beraamd op 25.000 gulden. Al vanaf de opening van het wijkcentrum in de Jan van Avennestraat in 1985 wordt de gemeente geconfronteérd met klachten van gebruikers over het binnenklimaat in het ge bouw. Het ventilatiesysteem dat op papier aan alle eisen voldoet, blijkt in de praktijk niet toerei kend. Vooral in pieksituaties, als er veel bezoekers zijn, is de capaciteit van de installatie bij lange na niet groot genoeg. Als het experiment, dat het stadsbestuur nu wil nemen met een extra luchtverversing-sy steem, slaagt, dan zal ook de rest van het gebouw daarmee worden uitgerust. Op dit mo ment zijn de financiële gevolgen van zo'n aanpassing nog niet op een rijtje gezet. SCHIEDAM - Een oververhit pannetje met vet is de oorzaak van de brand in de Galileïstraat die in de nacht van donderdag op vrijdag aan twee mensen het leven heeft gekost. De slachtof fers zijn de 25-jarige E.A. Wiese en de 32-jarige L. L. van Boxtel, beide afkomstig uit Schiedam. Door de brand werd een woon huis compleet in de as gelegd, tien aangrenzende panden lie pen rook- en waterschade op. SCHIEDAM - De vroeg invallende lente mag dan menigeen om de tuin heb ben geleid het was zaterdag 1 april. De overname van Harr Wiegman van Uw Thuis- krant Het Nieuwe Stads blad was één van de zeep bellen die op die dag kon den worden doorgeprikt. Het bericht midden in een tijd van geruchtmakende overnames van gedrukte media leverde de nodige re- akties op zowel positief als fel verontwaardigd. Het meest vertederend was on getwijfeld een telefoontje van Harr Wiegman's onder wijzer op de lagere school. „Wat leuk jongen dat je het zover hebt geschopt". Er verandert dus niets bij Uw Thuiskrant Het Nieuwe Stadsblad. Helma Vincent blijft redactrice voor ale za ken daarbij geassisteerd door Gerjan de Waard. Het Nieuwe Stadsblad maakt deel uit van de Rijn mondsredactie van Uw Thuiskrant met als eindre dacteur Ruud van Houwe- lingen. WOENSDAG 5 APRIL 1989 41e JAARGANG, NUMMER 27 OPLAGE 40.095 Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 SCHIEDAM - In de plaatselijke onderwijswe reld is grote beroering ont staan over de aanvraag van een Islamitische Stichting om, evenals in Rotterdam en Nijmegen, een basis school op Islamitische grondslag te mogen op richten in Schiedam. De Op het plein voor huize Frankeland is een bed gezet met een patient die maar door vrijwilli gers verzorgd moet worden omdat het personeel er geen tijd meer voor heeft. SCHIEDAM - De witte woede - zoals de algemene onvrede over de lage sala rissen en de hoge werk druk in de verpleging en ziekenverzorging wel wordt ger >emd - heeft ook bezit genomen van Schie dam. Maandagochtend in alle vroegte, stipt om half acht, startte het personeel van Huize Frankeland in de Liduinastraat met ak- ties. Aan alle ramen en muren werden pamfletten opgehangen met niet mis te verstane opschriften als: 'Een tilcursus hebben ze in Den Haag niet nodig' en 'Met deze job wordt je zo arm als Job'. Ook werd er een estafetteloop gehouden langs andere plaatselijke verzorgings- en verpleegte huizen en het Schieland- ziekenhuis om het perso neel daar op te roepen mee te protesteren. De akties zijn ludiek van opzet en puur gericht tegen het beleid vanuit Den Haag. Het is niet de bedoeling dat zieken en bejaar den er ook maar op enigerlei wijze hinder van zullen onder vinden. Tot de lippen „Wij protesteren heel bewust al leen op onze vrije dagen. Kun je nagaan hoe het water ons tot aan de lippen gestegen moet zijn. Op dit moment ben je in WANNEER U EEN PAAR ZEISS GLAZEN AANSCHAFT Bij GROENEVELD OPTICIENS. Dat wordt een voordelig dagje uit! Twee gratis kaartjes voor Artis. En natuurlijk mag u, kosteloos, uw ogen uitkijken in het Zeiss Planetarium dat in Artis is gevestigd. Geheel gratis wanneer u tussen nu en 17 april a.s. een paar Zeiss glazen koopt bij Groeneveld Opticiens! ons vak na een week werken haast te moe om je eigen huis houding er nog naast te doen". Anita Touw woordvoerdster van het personeelsteam van Frankeland dat 120 vaste krach ten telt en daarnaast 60 onbe taalde vrijwilligers, is inmiddels -16 jaar lang werkzaam in de be jaardenzorg. De financiële belo ning, die daar tegenover staat, is al die tijd al niet om over naar huis te schrijven geweest. Nu ziet ze door de bezuinigingen van de overheid aan komen dat de zorg die ze kan verlenen zakt tot onder een aanvaardbaar mi nimum. „Ook al draaf je kei hard, het lukt niet meer om al les af te krijgen. Het koml steeds vaker voor dat bewoners in pyama aan het ontbijt moeten verschijnen bijvoor beeld, omdat het ons niet lukt hen allemaal voor die tijd aan te kleden. Een praatje maken is er helemaal nooit meer bij. We mogen blij zijn als we naast de verzorging als wassen ook nog wat activiteiten kunnen afwer ken. En dan heb ik het onder meer over geheugenspelletjes, die voor dementerende bejaar den geen luxe, maar noodzaak zijn". Solidair Niet alleen de collega's van Anita, maar ook de bewoners van Huize Frankeland blijken het gloeiend met haar eens te zijn. Mevrouw Van Haaren, voorzitster van de bewoners commissie, bemant zelfs on danks haar wankele gezondheid het kraampje in de hal van het verzorgingstehuis waar handte keningen van sympathisanten worden verzameld. Inmiddels hebben ook de verpleegkundi gen, ziekenverzorgden en be jaardenhulpen die werkzaam zijn bij andere Schiedamse in stellingen in de gezondheidszorg zich solidair verklaard met de aktie, die landelijk grootse vor men aan heeft genomen. In ver pleegtehuis DrieMaasstede werd eveneens in zwart in plaats van in wit uniform gewerkt. Schieland ziekenhuis Het personeel van Het Schie land ziekenhuis heeft weer een andere vorm gekozen om haar stem te laten horen. Vanaf vol gende week wordt er iedere woensdag een patiënten-ver wendag gehouden. Dat betekent langer uitslapen, ontbijt op bed met een tractatie en een kop koffie voor de bezoekers. Met ingang van maandag worden bovendien de bezoektijden uit gebreid en zullen dan aaneenge sloten duren van 14.00 tot 20.00 uur. Dinsdag 11 april krij gen alle patiënten een bloemetje uitgereikt met daarbij een ver klaring over het waarom van de akties. Hans Trömer, woord voerder van het Schieland zie kenhuispersoneel, vermeldt uit drukkelijk dat er op de B.K.- Laan en de Stadhouderslaan al leen meegeprotesteerd wordt uit solidariteit. „Wij worden er fi nancieel niets wijzer van. Voor overheidsziekenhuizen zoals wij is per één januari een nieuw CAO vastgesteld. We hebben toen 0,7 loonsverhoging ge kregen, in feite veel te weinig. school waarop overigens in het Nederlands les zal worden gegeven, maar dan op basis van de Koran, zou in augustus 1990 van start moeten gaan. Als mogelij ke lokaties worden leeg staande schoolgebouwen genoemd aan de Eduard van Beinumlaan en de Ie penlaan in Noord. Als het stadsbestuur toestemming geeft voor de vestiging zou dat grote gevolgen hebben voor het leerlingen- en daarmee personeelsbe stand van de al bestaande basisscholen voor open- baar- en bijzonder onder wijs. Verantwoordelijk wethouder Hans van Kleel komt er rond voor uit dat bij een massaal overstap pen van buitenlandse kin deren gedwongen ontsla gen zouden moeten vallen. Toch acht hij de kans ge ring dat hij de aanvraag die twee weken geleden in de bus rolde en gesteund wordt door honderden handtekeningen terzijde zal kunnen leggen. Van Kleef: „Alle vormen van bijzonder onderwijs, zowel het Rooms Katholieke als het Pro testants Christelijke als in dit geval het Islamitische, hebben nu eenmaal evenveel rechten in Nederland. De aanvraag op zich ziet er deugdelijk uit. We zullen met het wetboek erbij controle ren of alle handtekeningen, die ook afkomstig zijn uit Spijke- nisse, Maassluis en Vlaardin- gen, mee mogen tellen als aan- De oprichting van een basisschool op Islamitische grond slag in Nijmegen en Rotterdam lokte de meest uiteenlopende reakties uit meldingen. Ik verwacht dat het allemaal klopt als een bus en dat we het licht op groen zullen moeten zetten. We hadden in feite wel verwacht dat er zo'n verzoek zou komen. Als het dan gebeurt, schrik je toch." Ironisch Hoewel vaak beweerd wordt dat teveel niet-Nederlandstalige kinderen in een klas het onder- wijspeil omlaag halen, zijn ze ironisch genoeg cijfermatig be- MEER METERS MODE In 15 kleuren. O.a. wit, rood, cyclaam, kobalt, zand, beige... Het zijn nu uitsluitend de parti culiere instellingen die er baat bij hebben als de akties slagen". Vrijdag 11 april wordt er een protestoptocht gehouden vanaf 15.15 uur vanaf de Koemarkt door de Hoogstraat naar het stadhuis op de Grote Markt. In deze optocht zullen zoveel moge lijk afvaardigingen van alle ge zondheidszorg-instellingen (per soneel en patiënten) aanwezig zijn. De intekenlijsten worden overhandigd aan een vertegen woordiger van het stadsbestuur. Hierna zal de stoet verder lopen naar de Gemeentelijke Sociale Dienst waar massaal een bij standsuitkering zal worden aan gevraagd. Aanbieding geldig t/m 15 april 1989. zien in elk geval voordelig voor een school: buitenlandse leerlin gen tellen dubbel. Dat betekent dat er op iedere 15 kinderen die straks kiezen voor de Islamiti sche school één leerkracht moet vertrekken. Het Onderwijsvoor- rangsgebied dat zich voorname lijk richt op de integratie van minderheden zou met een even tuele vestiging op losse schroe ven komen te staan, met alle ge volgen van dien voor de daar voor aangenomen extra krach ten. Een paar Schiedamse basis scholen zouden, als de buiten landers massaal overstappen, wel eens dicht in de buurt kun nen komen van de magische minimumgrens van 100 leerlin gen en dus bedreigd worden met opheffing. Betrokkenheid Veel belangrijker nog echter dan het verlies van banen, noemt Hans van Kleef, de emo tionele kant van de kwestie. De wethouder: „behalve geld is er een heleboel betrokkenheid ge ïnvesteerd in de opvang van buitenlandse kinderen op de ba sisscholen. Er zijn allerlei expe rimenten opgestart juist om de integratie te bevorderen. Dat is in één klap weg." De onderwijsinspectie zal er ook bij een school op Islamite sche grondslag op toezien, dqjt er les gegeven wordt volgens dv in Nederland geldende normen. Maar daarbij blijft er naast het uitdragen van de eigen cultuur ruimte voor het propageren van eigen opvattingen. En zeker nu de affaire Rushdie speelt (dS schrijver op wiens hoofd eer| prijs is gezet vanwege zijn gods, lasterlijke uitlatingen) ligt dat laatste ge voelig. Van Kleef onderkent de risico'a maar zijn voornaamste bezwaar ligt op een heel ander vlak: „Il( denk dat dit soort bijzonder on, derwijs vooral slecht uitpak^ voor de buitenlanders zelf. He is belangrijk dat ze met behoui van hun eigen waarden en gG loof mee kunnen draaien iii onze maatschappij. In dat licht bezien ben ik absoluut niet bli£ met zo'n aparte school." Alle extra aandacht en projek*' ten ten spijt, ligt het aantajj Turkse en Marokkaanse kindei ren dat voortgezet onderwijs; haalt, nog steeds bedroevend» laag. Islamitische groeperingen denken juist in die situatie met eigen aparte scholen verbetering te kunnen brengen. De aanvraag van de Islamiti sche Stichting wordt vanavond» (woensdag) behandeld in dé raadscommissie van onderwijs. In september moet de gemeen 2 teraad definitief erover beslis-; sen. Zie onze PIEKENAKTIE op pagina 11 De Katholieke Bond van Oude ren afdeling Schiedam houdt haar algemene ledenvergadering op dinsdag 11 april in het dien stencentrum De 4 Molens aan de Nieuwe Damlaan. De verga dering wordt voorafgegaan door een eucharistieviering om 10.00 uur precies. De Info-winkel van Wijkcen trum De Erker houdt in samen werking met het regionaal Zie kenfonds DSW een thema-mid dag op .maandag 10 april in het wijkcentrum in De Jan van Avennestraat. Aanvang: 13.00 uur. De middag zal in het teken staan van veranderingen bij het ziekenfonds. I T.V. DEFEKT? RADIO ABA Videospecialisten Droom van 'n bed kombinatie. Helemaal kom pleet met 2-persoons Amalia bedbak, Auping bodem en Auping matras Afm. 140 x 200 cm, andere maten tegen meerprijs. Jeugdland In trek Regen spelbreker Schiedams Voetbal kampioenschap Bijpassend bedtafeltje 48,- Theaterprogramma HBSS 1 april grap ZOEK JE WATANDERS. KOM JE NAAR MIJNDERS Als er geen eind komt aan de bezuinigingen dreigt de zorg tot een onaanvaardbaar peil te dalen. V-' w. Bron: KNMI VRIJDAG 07/04 ZATERDAG 08/04 ZONDAG 09/04 af en toe zon af en toe zon opklaringen plaatselijk regen plaatselijk regen plaatselijk regen min. 4° midd.temp. 12° min. 5" midd.temp. 11° min. 4° midd.temp. 13° wind: Z-4 wind: ZW-3 wind: 0-4 A Islamitische Stichting wil eigen school in Schiedam Witte woede neemt bezit van Schiedam LEO HORN Schiedam, Hoogstraat 27 b t/o HIJ Herenmode. rf Wij helpen direktü! Tel. 4260778-4733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop Inruil - Reparatie Verhuur Ooi voor uw wasmachine en koelkasten a BEVERWIJK, CAPELLE A/D IJSSEL, DIEMEN LEIDERDORP. SLIEDRECHT, UTRECHT

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 1