Het we W>* Groene oase Warande nog steeds bedreigd TTTTH 55 PERMANENT 49.95 VhL bent peters Zakkendragersgilde gaat naamdag uitgebreid vieren Minister van Dijk komt eerste paal van nieuw politiebureau slaan APK 250.- Van der Sloot over zijn geschiedenis van de stadsvernieuwing Stadsblad f Zuid-Holland La Duchesse in nieuwe handen Vlindertuin GROTE BEURT MICHAEL JACKSON MERCURIUS Bedevaart Sint Liduina II VRIJDAG 7 APRIL 1989 41e JAARGANG, NUMMER 28 OPLAGE 40.095 Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 De kloostertuin aan de Warande in beter tijden. SCHIEDAM - Er is op nieuw de nodige deining ontstaan rond de bouw plannen op de plek van het voormalige broederkloos ter in de Warande. Nog maar kort geleden oordeel de de Welstandscommissie dat het inmiddels derde ontwerp dat de architect ingeleverd had, voldoende paste in de omgeving. Woensdagavond bleken er SCHIEDAM - La Duches se is overgegaan in nieuwe handen. Karin Tukker en Michael van Bruggen heb ben met ingang van april het restaurant aan de Maasboulevard, op één van de markantste punten van Schiedam, overgenomen. De Schiedamse carrière van dit aktieve horeca-paar ver loopt in een bliksemvaart. Een paar jaar geleden koch ten Karin en Michael „Sans Rivale" op de 's Graveland- seweg. Binnen de kortste keren wisten ze hiervan een restaurant te maken dat hoog aangeschreven stond bij culinaire genieters uit heel Nederland. Het tweetal wil in La Du chesse dezelfde succes-for mule gaan hanteren: uitge lezen maaltijden tegen bil lijke prijzen. Dat betekent dat lunchen en dineren bij de voormalige Europoort straks niet meer alleen maar bereikbaar is voor de allerrijksten. Marin en Michael zijn van plan de naam La Duchesse aan te houden, maar verder het restaurant een compleet ander gezicht te geven. Jan des Bouvries tekende het ontwerp voor een nieuwe in richting en inmiddels is ook een nieuwe keukenstaf aan genomen. echter bij de leden van de Commissie Stadsvernieu wing nog de nodige bezwa ren te bestaan. „Er is alleen wat gesleuteld aan details. Ik zie geen essentiele veranderingen. Ik vind niet dat de gemeente een bouwvergun ning moet afleveren", nam Els Hellwig opnieuw het voortouw. Het CDA-raadslid was ook een van de eersten die een duidelijk protest liet horen toen de eerste tekeningen, een paar jaar gele den alweer, in de openbaarheid werden gebracht. Hellwigs be zwaren richten zich niet op het appartementencomplex dat moet verrijzen op de plek van het klooster zélf. Zij is wél felge- kant tegen de zes verdiepingen hoge toren die is gepland mid denin de ooit zo paradijselijke tuin van het complex aan de Nassaulaanzijde. Bart de Leede (PSP/PPR) en Adrie Reijnhout (D'66) schaar den zich woensdagavond achter haar. De Leede sprak zelfs van een onooglijke pukkel en lever de ook nog de nodige kritiek op de ondergrondse garage, die uit gegraven zou moeten worden om de toekomstige bewoners van een parkeerplaats te voor zien. Geheel tegen de gebruiken in gaf verantwoordelijk wethouder Hans van Kleef woensdagavond tijdens de Commissievergade ring het woord aan de heer Ver duin, meester in de rechten en vertegenwoordiger van veront ruste Warande-bewoners. Ver duin wees erop dat de gemeen te, als zij de bouwvergunning af zou geven, juridisch bezien niet sterk in haar schoenen staat. „De voor- en achtergevel van eventuele nieuwbouw moet bin nen de rooilijn staan en die to ren valt daarbuiten", aldus Ver duin. Als de zaak op de spits wordt gedreven dan overweegt hij om een AROB-procedure op te star ten bij de Raad van State. Zelfs als hij daardoor uiteindelijk in het ongelijk zou worden gesteld, dan nog zou dat een belangrijke vertraging opleveren met alle fi nanciële gevolgen van dien voor de projectontwikkelaar die de plannen aan de Warande wil verwezenlijken. Omdat ook de leden van de commissie Stadsvernieuwing eerst haarfijn op de hoogte ge bracht willen worden van alle juridische consequenties, heeft wethouder Hans van Kleef hen toegezegd, daarover opening van zaken te geven, voor verde re stappen ondernomen wor den. SCHIEDAM - Zaterdag 8 april wordt in het Prinses Beatrix- park een vlindertuin aangelegd door leden van de KNNV (Ko ninklijke Nederlandse Natuur historische Vereniging), in sa menwerking met de Dienst Ge meentewerken. De tuin wordt om 11.00 uur geopend door de voorzitter van de KNNV, de heer Wout van der Schalie. De tuin komt te liggen tussen de kinderboerderij en de heemtuin. In een vlindertuin staan allerlei vaste planten en struiken die vlinders aantrekken. Ze produ ceren bij hun bloeiwijze name lijk stuifmeel en dat is voedsel voor onder andere vlinders. Zo is de Vlinderstruik met zijn SCHIEDAM - Minister Van Dijk (Binnenlandse Zaken) komt maandag 10 april om 15.00 uur de eer ste paal slaan van het nieuwe hoofdbureau van politie aan de Nieuwe Damlaan. Deze officiële handeling is tegelijkertijd de start van de eerste „bouwstroom", een uniek samenwerkingsverband tussen het Ministerie van Binnenlandse Zaken en de gemeenten Schiedam, Naarden, Haarlemmer meer, Noordwijk en Laren. Ook daar zullen in ge noemde volgorde nieuwe politiebureau^ worden ge realiseerd. De burgemees ters van al die plaatsen zullen maandag bij het slaan van de eerste paal aanwezig zijn. Na de handeling van de Minis ter is er een ontvangst en een officieel gedeelte in de grote zaal van de Blauwe Brug op het Bachplein. Het nieuwe Hoofd bureau is ontworpen door archi- tektenbureau Leesberg bv te Helmond en zal worden ge bouwd door Slavenburgs Bouw bedrijven te Schiedam. Het Ministerie van Binnenland se Zaken draagt zo'n 36 miljoen gulden bij in de kosten van de genoemde politiebureau's. Door het bouwstroom-effect kunnen de kosten met circa 10% wor den gedrukt, terwijl er toch sprake zal zijn van goed geoutil leerde- en kwalitatief hoog staande bureau's. In 1992 moet het laatste bureau van deze bouwstroom gereed zijn. zachtpaarse kleuren een enorme trekker waar in het najaar veel vlinders op af komen. In de tuin komen bovendien planten die aan de vlinder overwinte ringsmogelijkheden bieden, bij voorbeeld brandnetels. De aanleg van de vlindertuin vindt plaats in het kader van het Vlinderjaar. Speciale aan dacht voor de vlinders is nodig omdat zij zich, door het steeds verder terugdringen van natuur lijke plantensoorten, steeds moeilijker kunnen handhaven. De KNNV plaatst zaterdag een kraam bij de tuin, waar voor het publiek allerlei informatie is te verkrijgen over de aktivitei- ten van de vereniging. Ook zijn er op deze dag allerlei vlinder- planten te koop. SCHIEDAM - Hans van der Sloot staat te boek als een rebelse jongen. Hij is gezegend met een kritische blik, een goed gevoel voor humor en een scherpe pen. Dat hebben de plaatselijke bestuurders waarmee hij jarenlang als journalist de strijd aanbond geweten. Voor zo'n soort man is de stadsvernieuwing natuur lijk het onderwerp bij uit stek. Het stadskantoor, de nieuwbouw in het centrum, de plannen om voor mil joenen een molen te res taureren: de gewone Schie dammer is goed genoeg ge bekt om daarover moeite loos de nodige geestighe den op te lepelen. Een be dreven schrijver als Van der Sloot is in staat zijn stadgenoten de woorden uit de mond te halen en zó op papier te zetten dat ze blijven hangen. Zijn felle columns hebben om met de dichterlijke dominee Ret Paaltjes, die ooit woonde aan de Lange Ha ven, te spreken de nodige glim- en grimlachjes uitge lokt. Het is tamelijk voor de hand lifgejid dat de media, die graag eens mogen uithalen richting politiek, dankbaar gebruik ma ken van zijn kwaliteiten. Maar hoe een ambtelijke instelling als de Dienst Gemeentewerken er bij komt om nu juist deze luis in haar eigen pels opdracht te geven een boek te maken over 40 jaar stadsvernieuwing in Schiedam lijkt een compleet raadsel. Sprookjes Van der Sloot geeft grif toe dat hij zelf ook nog steeds niet over zijn verbazing heen is, al ligt de bewuste uitgave inmiddels keu rig gedrukt en gebonden in de winkel. „Ik was eigenlijk haast verbijsterd dat ze me vroegen. In het verleden ben ik nooit mals geweest met mijn kritiek. Wel heb ik natuurlijk een aantal werkjes over plaatselijke histo rie, zoals die van de Kruisvere nigingen en het Waterbedrijf, op mijn naam staan. Ik denk gewoon dat er niemand anders voorhanden was met een verge lijkbare ervaring in deze mate rie. Bovendien zal Gemeente werken zich ook wel gereali seerd hebben dat je in deze tijd niet meer met mooie sprookjes aan moet komen." Om een zo verantwoord moge lijk verslag te maken doorspitte Van der Sloot bergen ambtelijke dossiers. Als tegenhanger las hij over de „hete zaken" ook de krantenverslagen nog eens na, zodat hij ook de openbare me ning in zijn verhaal zou kunnen verwerken. Harde kantjes Achteraf denkt de schrijver- /journalist, die onder de naam De Hollandse Onderneming sa men met echtgenote Cocky ook een eigen uitgeverij runt, dat zijn reputatie een gunstige uit werking heeft gehad op „Een Omgeving Blij en Licht van Kleur" zoals zijn boek is geti teld: „Ik denk dat ik er juist daarom dingen in heb kunnen zetten, die ze van een ander niet gepikt zouden hebben. Na tuurlijk heeft Harm Plock (de huidige direkteur Gemeentewer ken: red) alles gecorrigeerd, maar uiteindelijk heb ik maar van een stuk of tien opmerkin gen de harde kantjes af moeten slijpen. Mijn eigenlijke kritiek - en die is soms niet mals mocht blijven staan. Er was in feite he lemaal geen schroom om de hand in eigen boezem te steken en toe te geven dat er fouten zijn gemaakt in het verleden. Dat is denk ik een hele gunstige ontwikkeling." Hans van der Sloot haalt in zijn boek flink uit naar een aantal gezagsdragers uit het verleden, met name de burgemeesters Peek en Roelfzema - „die man was echt een ramp voor Schie dam' - en de om zijn sloopwoe de beruchte wethouder Bolmers moeten het ontgelden. Tegelij kertijd klinkt echter in „Een omgeving blij en licht van Aanbieding van de maand Popdossier ""met veel foto's A AA van 19.90 nu 9i9V Boekhandel Hans van der Sloot kleur" begrip door voor de vaak moeilijke positie van het stads bestuur en waardering voor wat er wel tot stand is gebracht. De schrijver: „Het was bijvoor beeld een openbaring voor me hoeveel het rioleringsnet dat onder de stad is aangelegd ge kost heeft. Al te vaak wordt ook vergeten dat Schiedam een arme stad is. Vanaf 1890 heb ben we hier - met kleine ople vingen tussendoor - te maken met toenemende vergrijzing en economische recessie. We wil len wel, maar we kunnen niet altijd. Aan de andere kant zijn er in het verleden tussen zeg de vijf tiger- en zeventiger jaren ook door kortzichtigheid veel gaten geslagen en miskleunen begaan. Zo'n Bart Wilton bijvoorbeeld, als hij met zijn vingers knipte boog en steigerde Schiedam. Die man mocht dokken laten bouwen op een prachtig stuk groen op een moment, dat ie dereen al wist dat ze snel over bodig zouden zijn. We zullen heel wat stadsbesturen moeten verslijten, willen we dat soort missers goed krijgen." Oudere Schiedammers zullen de geschiedenis van de stads vernieuwing vaak met een schok van herkenning lezen. Jongeren kunnen erin ontdek ken dat er soms weinig nieuws onder de zon is. Zo werd in 1952 al een centraal vrouwen comité in het leven geroepen om advies te geven bij de wo ningbouw. En de plannen voor een multifunktioneel cultureel centrum dateren ook al uit een ver verleden. Veel meer dan een tochtig stenen geval in de Plantage kwam er niet van te recht. Of het huidige stadsbestuur eni ge kans maakt een paar van haar idealen te verwezenlijken zoals bijvoorbeeld een nieuw theater, maar dan nu op het Stadseif, dat is een kwestie die Van der Sloot niet aan de orde stelt. „Rembrandt kon het al niet aan om bestuurders uit zijn eigen tijd te portretteren, laat staan Hans van der Sloot," heeft hij direkt zijn antwoord klaar. Er is, zegt hij zelf, maar één vraag waardoor hij zich echt in verlegenheid gebracht voelt: „Ik krijg wel eens com mentaar in de trant van: „Jij houdt zeker vreselijk veel van Schiedam?" Maar met evenveel plezier en betrokkenheid zou ik zo'n boek over een andere plaats maken. Het is in wezen overal hetzelf de. Het is de omgeving van een bevolking waar bestuurders mee bezig zijn. Het is een soort bur gelijke rebelsheid die me ertoe beweegt om me daarmee bezig te houden." Tegelijk met de uitgave van „Een omgeving blij en licht van kleur" - waarvoor Hans van der Sloot ook zelf het omslag ont wierp - is een tentoonstelling over stadsvernieuwing geopend in het Stedelijk Museum op de Hoogstraat. Die is nog te be zichtigen tot eind april. Zolang de expositie te bezichtigen valt, tot eind april, kost het boek in de winkel 25 gulden. Daarna wordt de prijs verhoogd naar 32,50. Nog steeds dinsdag en woensdag inkl. knippen, wassen en watergolven KAPSALON -MAAT HAARW- VING SCHIEDAM - Het Zakken dragersgilde gaat zaterdag 8 april uitgebreid aandacht schenken aan de naamdag van haar patroonheilige: Sint Anthonis. Volgens de Lithurgische kalender is de eigenlijke datum 10 april. Maar alle 30 leden van Schiedams sterkste club werken en dus werd besloten het feestje wat te vervroegen. Net als in de middeleeuwen zullen de heren een ererond je maken door de binnen stad en ter vermaak van het publiek af en toe een stop inlassen om een lied ten ge hore te brengen of wat te smakken (dobbelen). Op richter en voorman van het Gilde, Jan Hagendoorn, ziet in deze wandeling- die rond twee uur bij het zakkendra gershuisje begint- een aardi ge generale repetitie voor net Molenfestival op zater dag 20 mei. De zakkendra gers zijn van plan dan heel Schiedam op zijn kop te zet ten. Vanwege uitbreiding van de activiteiten kan het filde nog vrijwilligers ge- ruiken. Aanmelden via te lefoonnummer: 4268611. SCHIEDAM - Bedevaart gangers uit heel Nederland zullen zondag 9 april weer naar Schiedam komen om de Heilige Liduina te her denken. Het programma dat ter hare ere is opgesteld luidt als volgt: 10.30 uur: bisschop mgr. Bar is hoofcelebrant in een feestelijke eucharistievie ring in de Singelkerk. De muziek wordt verzorgd door het herenkoor IHD en het dameskoor Jubilato. 16.00 uur: wordt, óók in de Singelkerk, de kruisweg ge beden en 16.45 uur start een wandeling door Schie dam langs plaatsen, die be langrijk zijn geweest in het leven van Liduina. 18.00 uur: Plechtige slui tingslof in de Singelkerk. De preek wordt verzorgd door de pauselijke nuntius mgr. Backis. Jubileum Baartmans Tochtgaten Nieuwland opgevuld Aktle Zomerzegels Hollandlaan stunt Zo'n zak vol graan vertegenwoordigt een flink gewicht. -rz~ -ir m wt VRIJDAG 07/04 af en toe zon plaateelijk regen Bron: min. 4° KNMI wind: Z-4 ZATERDAG 08/04 af en toe zon plaatselijk regen ZONDAG 09/04 opklaringen egen plaatselijk regen plaatselijk regen midd.temp. 12° min. 5° midd.temp. 11° min. 4° midd.temp. 13° wind: ZW-3 wind: 0-4 Meestal klaar terwijl u wacht v.a. Btfrg. H. Gretelaan 273, tel. 010-4738222 1 Hof van Spaland 31 telefoon 4712313 „Wat mij beweegt is burgelijke rebelsheid Hembrandtlaan 64-66. 317/ VN Schiedam, tel 010 4/396'w Het Nieuwe -fcr-

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 1