Het weer Minister Van Dijk slaat eerste paal Stadsblad Minister steekt nek uit iKtgg$^GRAT!S Schade loopt in de duizenden Gezondheidszorg gaat er extra hard tegenaan GROENEVELD OPTICIENS f Zuid-Hollan 10" Aktie tegen mupi's en abri's Kledingbeurs in Klubhuis Zuid Bouw Spaland van start Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 Aleldafeesten Informatie avond Stadserf Theaterprogramma Uitstekend seizoen UVG Open dag SVV Minister van Dijk slaat de eerste paal voor het nieuwe hoofdbureau van politie in Schiedam. Een primeur voor de stad: hij had nog nooit een paal geslagen. SCHIEDAM maandag - De huidige sterkteverde ling van de politie staat niet in verhouding tot de werkdruk van de agent. Dit zei minister C. P. van Dijk van binnenlandse za ken in wijkcentrum De Blauwe Brug waar 'tout' Schiedam was samenge stroomd nadat de bewind voerder uit Den Haag de eerste paal voor een nieuw hoofdbureau van de ge meentepolitie Schiedam de grond in had geslagen. „Rapportcijfer vijf zou ik ne men," drukte Van Dijk zich voorzichtig over de situatie van nu uit. En hij vervolgde: „Het voorgestelde systeem van verde ling (600 man rijkspolitie stroomt door naar diverse ge meentelijke korpsen) is onmis kenbaar beter, laten we zeggen een zeven! Van Dijk vertelde het tot zijn taak te rekenen om nog tijdens deze kabinetsperiode het vraag stuk van de verdeling van de po litie naar plaats op te lossen. Want nieuwe vraagstukken die nen zich aan: bijvoorbeeld de taken van de politie in het ka der van de milieuhandhaving en de effekten van Europa '92. Van Dijk: „Het is mijn inziens ongewenst om deze uitdagingen aan te pakken met een hypo theek van de sterkteverdeling op de rug." De bewindsman benadrukte er niets voor te voelen het hele verdeelsysteem overboord te gooien omdat het nu eenmaal geen tien verdient. „Het zou de slechtste dienst zijn die de poli tie te wijzen is," maakte hij het publiek deelgenoot van zijn op vatting. Volgens een rapport van het ministerie van binnenlandse za ken (gemeentepolitie) en justitie (Rijkspolitie) krijgt Schiedam er 40 man bij. Dat is aanzienlijk minder dan verwacht, maar zei de minister hierover: „Er zijn korpsen die erop achteruit gaan. Die kunnen er niet teveel op achteruit gaan. Laten we de hui dige verdeling als basis nemen voor verdere metingen." Burgemeester Scheeres zei hier over eerder: „We hadden gere kend op een toename van 60 procent van de huidige sterkte, het is 30 geworden. Toch jui chen we elke uitbreiding toe." SCHIEDAM - Palen de grond inslaan is geen dage lijkse bezigheid van minis ter C. P. (Henk) van Dijk. Sterker nog: hij had het nog nooit gedaan, zo gaf hij grif toe in wijkcentrum De Blauwe Brug waar vele notabelen acte de presence gaven. Maar voor Schie dam maakte de minister een uitzondering. Niet om dat het Schiedam was, niet omdat hij over „Schiedam- Holland" had gelezen in het opinieweekblad Vrij Nederland (ook daar ver wees hij naar in zijn toe spraak). Nee, gewoon. Omdat hier iets unieks ge beurde. Of zoals Van Dijk tegen de toehoorders zei: „U hebt 't wiel moeten uitvinden." Met U bedoelt Van Dijk de bur gemeesters, korpschefs en vele, vele ambtenaren van de ge meenten Naarden, Laren, Noordwijk, Haarlemmermeer en Schiedam die zich hebben ingespannen om een solide sa menwerkingsverband te sluiten zodat in een ruk, in een bouw- stroom, alle vijf steden een nieuw hoofdbureau van politie krijgen. De besparingen en daar is het natuurlijk allemaal om te doen, liegen er niet om volgens politiebaas Piet van de Hengel. „Op de totale kosten van 36 miljoen gulden, wordt 3 miljoen bespaard." Korting G. Klerken van architectenbu reau Leesberg B.V. uit Hel mond knikt ja als het miljoe nenbedrag wordt genoemd. „De besparing ligt zo rond de zeven procent." Van de korting van 41 procent op de inventaris is hij in tegenstelling tot burge meester Scheeres minder onder de indruk. „Je krijgt natuurlijk al gauw 20 tot 30 procent van de leverancier. Leesberg is ar chitect voor alle vijf bureaus, net als het Schiedamse bedrijf Slavenburg alles bouwt. Geloof Het samenwerkingsinitiatief heeft al veel belangstelling ge trokken. Natuurlijk bij andere korpsen, maar ook in de bouw wereld en bij de rijksgebouwen dienst. Van Dijk: „Er wordt geïllustreerd waar samenwer king bij de politie in essentie op neerkomt: geloof in de voorde len die samenwerking kan ople veren, bereidheid om een stukje lokale autonomie prijs te geven, bereidheid om energie te steken in een projekt waarvan de baten niet onmiddellijk zichtbaar zijn." En verder: „Er wordt ook aangetoond dat samenwerking bij de politie veel verder kan gaan dan de samenwerking in de vastgestelde regio's. Onge twijfeld is op het gebied van de automatisering eveneens winst te boeken." Te krap Het heeft weinig gescheeld of het toekomstige bureau op steenworp afstand van station Nieuwland was nu al te krap ge weest. Toen de tekeningen klaar waren, was nog onduidelijk hoeveel manschappen Schie dam er in het kader van het nieuwe verdeelsysteem bij zou krijgen. Van Dijk: „Uitstel van de bouw was niet mogelijk ge weest. Dat zou verregaande ge volgen hebben voor de bouw- stroom. Besloten werd om voorzichtig te anticiperen op de uitkomsten van het verdeelon derzoek. Voorzichtig, omdat de rijkspolitie nog gemeten moest worden. De voorzichtigheid wordt ook ingegeven door het beeld dat van Schiedam wordt geschetst in een kleurkatern van Vrij Nederland in dezelfde pe riode: U zult zich dat hier in Schiedam zeker herinneren." WOENSDAG 12 APRIL 1989 41e JAARGANG, NUMMER 29 OPLAGE 40.095 Publex had dagen nodig om de aangerichte schade te herstellen en het glas te ruimen. T.V. DEFEKT? RADIO ABA Videospecialisten had. De vermoedelijke identiteit van de beller is bekend. Hangende het on derzoek wil de politie geen mededeling doen of hij ook de dader is. Van buurtbewoners is in de pe riode dat de vernielingen wer den aangericht geen enkele mel ding over lawaai of andere overlast binnengekomen op het hoofdbureau. Dat is een van de voornaamste redenen dat de politie niet heeft kunnen ingrij pen om in elk geval een gedeel te van de ravage te voorkomen. De komende weken zal er extra gesurveilleerd worden in de bin nenstad, volgens Van 't Hoff. Duister Voor de firma Publex, eigenares van de mupi's en abri's is de schade in Schiedam de grootste uit haar historie. Volgens woordvoerder Bruna is een aan slag van dergelijke omvang nog niet eerder voorgekomen. Over rnogelijke oorzaken zegt hij in het duister te tasten. „Wij heb ben inmiddels in tien gemeen ten in Nederland mupi's en abri's geplaatst. We hebben daarop enorm veel reakties ge had en de positieven waren daarbij op overweldigende wijze in de meerderheid. Ook vanuit ScRiedam hebben we nog geen negatieve geluiden gehoord. Eenmaal eerder zijn er een aan tal mupi's van ons tegelijk ver nield, maar dat was uit protest tegen een affiche dat erin zat," aldus Bruna. SCHIEDAM - Maandag 17 april wordt in klubhuis Zuid in de Dwarsstraat 42 een kleding en speelgoedbeurs gehouden. Belangstellenden kunnen kle ding en speelgoed dat zij niet meer gebruiken te koop aanbie den. De kleding en het speelgoed moeten schoon en heel zijn. De deelnemers zelf stellen de prijs •vast van de kledingstukken en het speelgoed dat zij aan de man willen brengen. Van de verkoopprijs komt 20% ten goe- Ook van vandalisme heeft Pu blex in Schiedam tot nog toe weinig last gehad. Bruna: „Heel in het begin, toen de objekten er net stonden, werd er wel eens een ruit vernield. Wij noemen dat beginners-vandalisme; even uitproberen. Onze taktiek om schade meteen te herstellen en de abri's en mupi's goed schoon te houden is daartegen een goed middel gebleken. De meeste mensen hebben respect voor wat er goed uitziet in hun eigen stad." De gemeente Schiedam - die re clamerechten aan Publex heeft verkocht in ruil voor het plaat sen en onderhouden van de tram- en bushuisjes - hoeft voor de vernielingen van het afgelo pen weekend dus ook niet zelf in de buidel te tasten. Toch is ook daar de aktie hard aangeko men. „Het gaat ons natuurlijk wel aan het hart dat er zoiets gebeurd is. Onbegrijpelijk dat er bij de politie geen enkele mel ding op een eerder tijdstip is binnengekomen, dat is de enige manier om dit soort dingen voor te zijn. Je zou zeggen dat heel wat mensen gerinkel van glas gehoord moeten hebben," aldus Jan Langstraat voorlichter van de afdeling gemeentewer ken. De firma Publex is inmiddels druk doende met het verwijde ren van de scherven en het in zetten van nieuwe ruiten. Naar verwachting zal die klus ruim voor het eind van deze week ge klaard zijn. de aan de aktiviteiten van het klubhuis. Deelnemers kunnen op donder dag 13 en vrijdag 14 april van 10.00 tot 11.00 uur naar Klub huis Zuid bellen. Het telefoon nummer 4267297 is dan voor de beurs gereserveerd. Op maandag 17 april brengen de deelnemers van 09.00 tot 10.00 uur de te verkopen kle ding en speelgoed naar Klub huis Zuid in de Dwarsstraat. Per deelnemer is er plaats voor maximaal 10 kledingstukken of stukken speelgoed. Kopers en andere geïnteresseerden zijn van 11.00 tot 14.00 uur wel kom. G° KAARTJES VOOR AKTIS WANNEER U EEN PAAR ZEISS GLAZEN AANSCHAFT BIJ GROENEVELD OPTICIENS. Dat wordt een voordelig dagje uit! Twee gratis kaartjes voor Artis. En natuurlijk mag u, kosteloos, uw ogen uitkijken in het Zeiss Planetarium dat in Artis is gevestigd. Geheel gratis wanneer u tussen nu en 17 april a.s. een paar Zeiss glazen koopt bij Groeneveld Opticiens! SCHIEDAM - De ruim 1000 handtekeningen, die de werknemers uit de Schiedamse gezondheids zorg vorige week hebben verzameld - uit protest te gen de lage lonen en de hoe werkdruk - hebben niet overdreven veel indruk gemaakt op het stadsbe stuur. De afvaardiging zie ken- en bejaardenverzor genden en verpleegkundi gen die vrijdagmiddag de sympathiebetuigingen op het stadskantoor kwamen overhandigen, troffen daar niet zoals gehoopt de bur gemeester of verantwoor delijke wethouder Haf kamp aan. Raadslid van D'66 Coby de la Rie - ooit zelf in de verpleging be gonnen voor 45 gulden per week - was bereid op te treden als hun plaatsver vangster. Maandagavond na afloop van de gemeenteraadsvergadering bood ze de stapel papieren aan het college van B en W aan met het verzoek ze naar Den Haag te sturen vergezeld van een schriftelijke steunbetuiging. De patiëntvriendelijke acties, die overigens door heel Neder land heen worden gehouden, hebben tot nu toe geen enkel re sultaat geleid. Dat is ook voor de plaatselijke instellingen in de bejaarden- en gezondheidszorg reden om de komende weken er nog eens extra hard tegenaan te gaan. Het voortouw - dat aan vankelijk in handen was van het personeel van Huize Fran- keland - wordt de komende tijd overgenomen door de medewer kers van het Schielandzieken- huis. Tot nader order is de woensdag uitgeroepen tot pa- tienten verwendag. Er mag dan uitgeslapen worden, er wordt uitgebreid ontbijt op bed geser veerd en bezoek is toegestaan de hele dag tussen 14.00 en 20.00 uur. Donderdag 13 april wordt er een protestoptocht gehouden. De stoet vertrekt rond 12.00 uur vanaf het laadcentrum op de BK-Laan en wil een petitie aan bieden op het stadskantoor. Vrijdag 14 april gaat er een uit gebreide Schiedamse delegatie naar een grote manifestatie in De Doelen in Rotterdam. SCHIEDAM- De bouw van Schie dams toekomstige woonwijk Spa- land gaat binnenkort van start- .De gemeente heeft van het Minis terie voor Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu beheer (VROM) het groene licht ontvangen. Naar verwachting zal de eerste paal eind april worden geslagen. Dit betekent voor Schie dam het daadwerkelijke begin van de bouw van 2000 woningen. Als eerste komt het deelplan Har- reweg aan bod, waar 200 huizen gerealiseerd zullen worden. De gemeenté is uitermate verheugd dat de problemen rond de kwali teit van de bodem van Spaland nu het ministerie haar toestem ming heeft gegeven, definitief de wereld uitgeholpen lijken te zijn. De kopers van woningen in Spa land krijgen binnenkort bericht. 5 - Verplegers en verpleegsters grepen ae komst van minister Van Dijk aan om te protesteren tegen het huidige salarisbeleid in de gezondheidssector. Steeds een ruit werd ver nield. SCHIEDAM - Er is in krap een paar uur tijd in de nacht van zaterdag op zondag, vermoedelijk tus sen elf en drie, voor bijna 20.000 gulden schdde aan gericht aan de mupi's en abri's in de buurt van het centrum. Van 37 tram- en bushuisjes en reclamezui len op onder andere de BK-laan en de Nieuwe Ha ven werd een ruit - waar van de waarde rond de 500 gulden ligt - verbrijzeld. De politie vermoedt dat de aangerichte vernielingen niet het werk zijn van van- dalisten. „Die slaan meest al alles kort en klein. We denken meer in de richting van een bewuste aktie," al dus woordvoerder Jan van 't Hoff. De politie wordt in die mening gesterkt door een telefoontje dat om drie uur zaterdagnacht binnenkwam bij taxibedrijf Eurotax. Daarin deelde een man zonder verdere verklaring mee, dat hij een hekel aan reclameborden ZATERDAG 15/04 ZONDAG 16/04 >w. af an toe zon opklaringon n droog plaataolijk ragan .tamp. 13° min. 5° midd.tamp. 13° min. 5° midd.tamp. 11 wind: VAR-3 wind:VAR-3 Het Nieuwe Nieuwbouw politiebureau van start Wij helpen dlrektlll Tel. 4260778-4733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Vérkoop Inruil - Repetitie Verhuur Ook roer uw weemechme en koelkeeten.

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 1