Steun op hoog niveau voor De Palmboom 15 APK 250.- HT7TT7T: PERMANENT 49.95 ent peters EUR0TAX] Taxi - 4.151122 Het weer De bliksemcarrière van een onorthodox horecapaar Stadsblad Vin Schiedam in Italiaanse sferen Eerste steen nieuwe molen gelegd Zuid-Holland Aktiviteiten museumweekend Drumfanfare 1/1 1*1* GROTE BEURT ^TELX, W0NEN| IN SPALAND VRIJDAG 14 APRIL 1989 41e JAARGANG, NUMMER 30 OPLAGE 40.095 Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 SCHIEDAM - Als een project zich in de belang stelling mag verheugen van de top van het Schiedamse bestuurlijke en bedrijfs leven, dan is het wel de herbouw van molen De Palmboom. Het zag dan ook letterlijk zwart van de in keurig costuum gesto ken hoogwaardigheidsbe- TUjAAAAft au4k> kopen, kleders toen de voorzitter van de kamer van koop handel Mr. R. de Bok don derdagochtend de eerste steen legde van wat de grootste toeristische trek pleister van de Branders- stad moet worden. Inmiddels heeft zich een hele trits sponsors gemeld, die be reid zijn om een van de onder delen te betalen die noodzake lijk zijn om van de stompe to ren op de Noordvest weer een molen in werking te maken. Zo heeft Rosemount Benelux beloofd het wiekenkruis te be kostigen. Ook onder andere de Glasfabriek, de Bondsspaar bank, Slavenburgs Bouwbedrijf en Het Nieuwe Stadsblad heb ben toezeggingen gedaan hun steentje bij te dragen in de vorm van zaken als baliedeuren en bilhamers. Om De Palmboom, die begin deze eeuw aan de vlammen ten prooi viel weer op de oude hoogte (28 meter) en in perfecte staat te krijgen is ongeveer twee miljoen gulden nodig. Een ge deelte daarvan is inmiddels bin nen in de vorm van geld of na ture. Molencoördinator en de grote motor achter het project Jos Gunneweg is ervan over tuigd, dat de rest zal volgen en dat Schiedam tegen het eind van 1991 zal kunnen pronken met vijf complete molens waar onder de hoogste van Europa. Gunneweg weet zich in zijn streven gesteund door een aan tal klinkende namen. Zo gaf ko ninklijk stadgenoot Pieter van Vollenhoven in '86 de start voor de aktie met een kunstvei ling in het Stedelijk Museum. Ook burgemeester Reinier Scheeres heeft zich vol overtui ging in de strijd om de weder opbouw geworpen en laat niet na het project te promoten bij burgerij en bedrijfsleven. Nog steeds KAPSALON MAATHAARWERK- HAIRWA VING VERENIGDE TAXIBEDRIJVEN EUR0TAX SCHIEDAM dag en nacht ook rolstoelbusvervoer SCHIEDAM - Ook de Schie damse musea haken in op het nationaal museumweekend. Voor zaterdag 15 en zondag 16 april staan de volgende aktivi- teiten op het programma. In het Stedelijk Museum rond leidingen op zaterdag om 11.00 en 14.30 uur en op zondag om 14.30 uur. De bezoeker kan kie zen uit de volgende mogelijkhe den: een rondgang over de tentoon stelling 'Een omgeving blij en licht van kleur, stadsontwikke ling van Schiedam 1949-1989', door medewerkers van de dienst Gemeentewerken;, een rondleiding met aansluitend papier maken naar aanleiding van het edukatief projekt 'Kunstig papier'. Hiervoor is een beperkt aantal kaarten aan de balie van het museum ver krijgbaar;. een rondleiding over het zoge naamde open depot van het museum, waar een grote keuze uit de kollektie, met name de Cobra-werken, te zien is: een rondleiding in het Natio naal Gedistilleerd Museum met aansluitend een proeverij. Ook hiervoor is een beperkt aantal kaarten aan de balie van het museum verkrijgbaar. Gedurende beide dagen is een videofilm over het oude am bacht papier maken te zien. De Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum is aanwe zig met een stand. Het Stedelijk Museum houdt 'uitverkoop' van catalogi. Deelname aan de aktiviteiten en toegang tot het museum is, zoals altijd, gratis! Co-op museum Zaterdag is het museum annex 't winkeltje op de Lange Haven 84 geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Op zondag van 11.30-17.00 uur. Er worden dia-klankbeel den vertoond, t.w. 'Twee wan delingen door oud-Schiedam', 'De pioniers van Rochdale' en 'De Wil zonder daad is waarde loos'. Bovendien is er een door lopende voorstelling van de films 'Nederland bouwt aan zijn toekomst' en 'De pioniers van Rochdale'. Exclusief voor dit museum weekend zijn enkele pakketjes buttons samengesteld. Toegang gratis. SCHIEDAM - De bewo nersverenigingen uit oost (BVSO) en centrum (BVSC) hebben woensdag avond op de informatie- en reaktieavond van de ge meente over de invulling van Stadserf, Hema- en Emmaplein behalve lof, heil en zegen ook kritiek geuit op de voorgenomen plannen voor de binnen stad. Zo wijzen de bewonersvereni gingen de komst van winkels en bedrijven ten oosten van de Broersvest (Emmaplein) van de hand. Want dat past véél beter aan de overkant van de Broers- vest (Hemaplein), vinden zij. De bewonersverenigingen plei ten dan ook voor een scherpe scheiding tussen deze twee ge bieden, want zo zei een woord voerder: „het bezoeken van een winkelgebied heeft een heel an der doel en karakter dan een be zoekje aan een bestuurscentrum met daarnaast een plaats waar men cafés, restaurants en een theater aantreft. Het stadserf en Emmaplein liggen nu eenmaal buiten het gebied dat zich ken merkt als 'de binnenstad'. Verder maken de verenigingen zich zorgen over de parkeer druk. „Die mag niet toene men," waarschuwen zij de stadsbestuurders. Een positief punt in de plannen zijn de wo ningen die het nieuwe 'evene mentsplein' (op Italiaanse leest geschoeid) zullen omsluiten. „Zonder woningbouw treedt om vijf uur het Londense ,City- effekt' op en blijft een verloren 'kantorenkerkhof over. Daar om moeten ook allerlei avond- aktiviteiten ten oosten van de ft F"""* - mm* Broersvest worden opgeno men," aldus de bewonersvereni gingen. Brief De bewonersverenigingen lijken zich neergelegd te hebben bij de komst van een ABC-warenhuis aan de Lange Kerkstraat, zo valt te lezen in een woensdaga vond overhandigde brief aan Zijdeveld en zijn naaste ambte naren. Een brief die wat de BVSO en de BVSC betreft tot verdere discussie moet leiden. „Wij vinden nog steeds dat el ders ruimte gevonden moet worden, zodat de Lange Kerk straat kan blijven zoals het nu is. Maar de plannen en de aan kopen bevinden zich al in een (te) ver stadium," aldus de twee groeperingen. De BVSO en de BVSC pleiten verder voor een verruiming van het 'blikveld' van de stadsbe stuurders. „Als er gesproken wordt over 'gaten' die gedicht moeten worden op het Stadserf, dan mogen we de Hoogstraat en zeker de Broersveld niet verge ten. Wij vinden dat dat in de planontwikkeling meegenomen moet worden," aldus de brief. Singel Een woordvoerder van de Be wonersvereniging Schiedam- Oost merkte woensdag op veel te voelen voor een buurtwinkel in dé Singel. „Dat is een dood gewoon straatje geworden. Maar ik zie kansen liggen. Want achter het station wordt een kantorencentrum aangelegd. De singel kan een belangrijke funk- tie gaan vervullen tussen kanto rencentrum en het Stadserf en omgeving." VLAARDINGEN - De Streek- muziekschool Nieuwe Water weg Noord organiseert zaterdag 15 april haar vijfde festival voor drumfanfares in het Passa ge Theater in Schiedam. Slagwerkers worden in de gele genheid gesteld mee te doen aan een workshop onder leiding van Sjoerd Westra. Blazers worden uitgenodigd mee te spelen in de Geniekapel onder leiding van Jo Bakker. 's Middags verzorgen het Tam boer- en Trompetterkorps De Rijnmondband, het Pasveer korps en Show en Marching- band „K G" een showoptre den in het centrum van Schie dam, terwijl aansluitend de re sultaten van de workshops kun nen worden beluisterd in het Passagetheater. De Geniekapel uit Vught besluit het middag programma met een demonstra tieconcert, eveneens in het Pas sagetheater. 's Avonds is er sprake van een galaconcert en een van de hoog tepunten van het festival. Tij dens dit programma-onderdeel manifesteren de showbands zich als concerterende orkesten. Het geheel wordt afgesloten met een slotdefilé onder de klanken van „De Nieuwe Waterweg Noord"-mars. Een compositie die speciaal voor dit festival is gecomponeerd door Roel en Marcel van Raaij, die al jaren tot de vaste organisatiestaf van deze festivals behoren. De aanvangstijden zijn als volgt: het ochtendprogramma (de workshpps) begint om 09.30 uur; het middagprogramma (de muzikale shows in het centrum) begint om 13.30 uur, terwijl het demonstratieconcert en de pre sentatie van de workshops om 15.15 uur zijn gepland. Het avondprogramma begint om 19.30 uur. Deelname aan de play-in kost vijf gulden, de toegang tot het demonstratie concert is gratis, terwijl voor de toegang tot het avondgale even eens vijf gulden wordt ge vraagd. cruurnAM T SCHIEDAM - Het beste uitzicht op de Rotterdamse 'skyline' heb je toch altijd nog vanuit Schiedam. Maar lang voordat de buurgemeente zo'n uitbun dige bouwlust etaleerde, was de strategische ligging van het toenmalige „De Europoort" al befaamd. De uitspanning aan de Maas was het einddoel of de tussenstop van een ge neratie stadgenoten, die het nog met de benen in plaats van de vouwwagen of een caravan moesten doen. Voor de vaste bezoe kers moet het al een tijd duidelijk geweest zijn: het pand ging een steeds have- lozer aanblik bieden, de ene overgebleven kelner liep niet meer zo hard. Toch kwam de ommezwaai voor velen als een klap. Hun vaste stekkie aan het water kreeg begin jaren '70 een nieuwe eigenaar, die meer winst zag in een exclusief culinair, dan in een recreatief centrum. De toegang tot wat voortaan 'La Duchesse' genoemd werd, was alleen voorbe houden aan een keurig in het pak gestoken elite, piet een hele trits waardevaste creditcards op zak. Karin Tukker en Michael van Bruggen, die begin deze maand het restaurant officieel overna men, hebben het te druk gehad om zich intensief te verdiepen in de verre geschiedenis van 'hun nieuwe bezit'. Toch had den ze puur op intuïtie eigenlijk maar een ding voor ogen, op het spannende moment dat ze hun handtekening zetten onder het koopcontract bij de notaris: van die bijzondere sfeer moeten we méér mensen laten proeven. „Juist omdat dit zo'n uniek punt is, willen we dat iedereen zich bij ons kan vinden. Om dat te bereiken hebben we een brede menukaart opgesteld. Er staan exclusieve en simpele ge rechten op. Aan beide wordt overigens evenveel zorg be steed. De prijs wordt bepaald door de ingrediënten, die er in verwerkt zitten. Bovendien houden we niet van een opge prikte sfeer. In Nederland is stijlvol vaak hetzelfde als kel ners met een overhemd dat zo sterk gesteven is, dat het knis pert bij iedere beweging. Maar gewoon doen en toch perfectio nistisch bezig zijn, gaan juist heel goed samen. In het begin zal er best nog wel drempel vrees zijn om hier zomaar bin nen te stappen. We zullen het moeten hebben van mond op mond-reclame van gasten, het naar hun zin hebben had.' Karin Tukker en Michael van Bruggen weten als geen ander hoe snel dat kan gaan. Het tweetal heeft wat je noemt een bliksemcarrière achter de rug in de horecawereld. Net afgestu deerd aan de Hogere Hotel school kochten ze Sans Rivale, een eetgelegenheid die wat nr. die ge- gelukkig gesitueerd was onderin een flat aan de 's Gravelandse- weg. Kookcursussen Door enthousiasme en inzet, maar vooral door een onortho doxe manier van werken wist het duo binnen de kortste keren bekendheid te verwerven tot ver buiten de regio. Het mag simpel klinken, aangewaaid kwam het hen allemaal niet. Welk ander toprestaurant orga niseert bijvoorbeeld kookcur sussen om de plaatselijke bevol king eens in huis te krijgen. „Als je niet uitkijkt en de zaken lopen lekker, dan verzand je snel in starheid. Als je dat wil voorkomen moet je het lef heb ben eens iets nieuws uit te pro beren en dingen op een andere manier aan te pakken." Voor Michael en Karin kwam het succes misschien onver wacht snel, maar tegelijkertijd heel erg gelegen. Want vanaf hun komst naar Schiedam was het tweetal in feite meteen aan het sparen geslagen om 'La Du chesse' ooit over tp- kunnen ne men. Karin had namelijk tij dens haar studietijd stage gelo pen in het restaurant aan de Maasboulevard en was er met een verliefd op geworden. Hoewel voor hun gasten het uit zicht misschien wel het allerbe langrijkst zal zijn, gaat het duo het interieur toch helemaal ver bouwen. Jan des Bouvries heeft een compleet nieuw ontwerp ge tekend, dat stap voor stap ver wezenlijkt zal worden. De grote serre, die een wijds panorama biedt over de Maas, wordt aan gekleed met draperieën, chaise longues en sofa's. Ook de party zaal wordt van top tot teen op geknapt en daarna is de beurt aan het restaurant zelf. De werkzaamheden zullen overi gens zo uitgevoerd worden, dat bezoekers er geen hinder van hebben. La Duchesse zal dus ook de komende weken nor maal geopend zijn van maan dag tot en met zaterdag. En Michael en Karin hebben nog maar één verhuizing in pet to: die van hun Rotterdamse flat naar het tegen hun restau rant aangebouwde woonhuis. „Zo'n zaak als dit koop je voor het leven. Het is het mooiste plekje van Nederland," zijn ze het beiden gloeiend eens. oud^e^cmfpSteen Van C'6 n'euwe Palmboom wordt op negen meter hoogte opgemetseld op de april week 15 zaterdag 10.30 T !L_ CLi/tttfsrvte*, 11.30 Meestal klaar terwijl u wacht v.a. Burg. H. Gretelaan 273, tel. 010-4738222 dinsdag en.woensdag inkt. knippen, wassen en watergolven II All ma M a a a m M Rembrandtlaan 64-66. 3177 VN Schiedam, tel 010-4739557 ZIEKENFONDS - GAK - DETAM - 65+ KORTING VIA BONBOEKJE VOOR VAKANTIEVERVOER MET BAGAGEWAGEN EN TROUWRIJDEN. TEL. 010-4370733. ZATERDAG 15/04 af en toe zon droog Bron: min. 5° midd.temp. 13° KNMI wind: NW-3 ZONDAG 16/04 opklaringen plaatselijk regen min. 5° midd.temp. 13° wind: VAR-3 MAANDAG 17/04 opklaringen plaatselijk regen X JA min.6°/mid<t.t»>rip. 12° wind: 0-3 f Sm Zonder woningen wordt 't een kantorenkerkhof NV- Het Stadserf en omgeving, een ontwerp van stadsarchitect Han de Kluyver dat afaeloDen woensdagavond ter discussie stond Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 1