Het weer a Wm Grote Kerk organist André Verwoerd: BL0EMEQESST0F SP wil opkomen voor zwakkeren m Veertig jaar stadsontwikkeling in vogelvlucht PER METER Hfl ra Stadsblad v Zuid-Holland WPlfl Orgelconcerten 'II 39.- fff" WOENSDAG 19 APRIL 1989 41e JAARGANG, NUMMER 31 OPLAGE 40.095 XW&M§Wm Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 SCHIEDAM - „Hoor de nagalm- wat een geweldige akoestiek. Daar is dit or gel beroemd om geworden. Ach, misschien is dat wel een overdreven woord. Maar mooi klinkt het hier in ieder geval wel." André Verwoerd, oud hoofd-do- cent aan het conservatorium in Rotterdam, kan lyrisch worden over het 'koninklijk instrument' in de Grote of St. Janskerk. Alle grote componisten, waaronder Bach, Beethoven en Handel, brengt hij alvast als 'vingeroefe ning' voor de open middag op zaterdag 22 april (zie program ma) ten gehore. Niet alleen de organist van Schiedam zelf, maar ook amateurs en goede leerlingen van Verwoerd zullen dan het orgel bespelen. André Verwoerd: „Ik ben in '81 aangesteld en direkt met open middagen begonnen. Het is al tijd een redelijk sukses geweest. Jonge spelers krijgen de kans voor publiek op te treden en be zoekers hoeven wat ons betreft echt niet op de stoel beneden te blijven zitten, maar kunnen tij dens het concert de kerk bezich tigen en naar boven. „Als organist zit je normaal ge sproken helemaal in je eentje, buiten het zicht van iedereen. Maar bij de open middag staat de orgelgalerie propvol met ech te liefhebbers die over je schou der meekijken. Het is natuurlijk best een fascinerend gezicht. Al dat handen- en voetenwerk." Het orgel van de Grote Kerk, dat in het midden van de zes tiende eeuw werd gebouwd, klinkt sinds 1975 weer exact hetzelfde als een paar honderd jaar geleden. „Er is in de loop der tijd wel het een en ander ge beurd met het orgel", drukt An dré Verwoerd zich voorzichtig uit. „In de negentiende eeuw is het zelfs nog witgeverfd. Met eindeloos geduld werd de lelijke verflaag verwijderd en kwam de prachtige oorspronkelijke be schildering weer tevoorschijn." De organisatie van de orgelda gen heeft in tegenstelling tot voorgaande jaren niet meer voor de zaterdag, maar voor de dinsdag gekozen. Verwoerd: „Er komt steeds meer konkurrentie in ons vak. Tegenwoordig kun je op zaterdag overal terecht voor dit soort concerten. Zij het dan dat dit orgel een pracht exemplaar is met voor een deel origineel pijpwerk. Modeshow op 22 april MEER METERS MODE Batist poplin. In 20 dessins en kleuren. 150 cm breed. Aanbieding geldig t/m 29 april 1989. SCHIEDAM - Gesteund door een groeiend aantal (aktieve) leden en abonne menthouders van het par tijblad „Tribune", denkt de Socialistiese Partij (verder SP) een grote voet aan wal te zetten in de Schiedamse politiek. Landelijk gezien bezet de SP al 43 zetels in 24 gemeenten. In Vlaardingen, met Remi Poppe als de onbetwiste aanvoerder, is de SP met vijf zetels de grootste oppositiepartij. Volgens de kers verse voorzitter van de Schie damse afdeling, Johan Janssen, is het Succes van de SP vooral te danken aan een grote mate van inzet die de SP zich ge troost voor de laagstbetaalden in de samenleving. Janssen: „In Vlaardingen heeft de SP een eigen hulp- en infor matiecentrum. Welke partij heeft dat en doet zoiets. We gaan echt naar de mensen toe. De straten in. De fabrieken in. De pleinen op. En dat doen we niet alleen als de verkiezingstijd aanbreekt. We zijn een barrica departij. Elke SP in elke ge meente is dat!" Succes Volgens Janssen, vroeger jonge renwerker in ontmoetingscen trum St. Joris Doele, zal het succes van de SP voornamelijk ten koste gaan van de PvdA en niet zozeer van de andere kleine linkse partijen. De PvdA noemt hij geen echte socialistische par tij meer. Janssen: „Sommige PvdA-kopstukken beweren dat socialisme niet meer van deze tijd is. Wij beweren juist dat onderdrukking en uitbuiting nog hoogst aktueel zijn." Wakker schudden wordt het de vies van Janssen en zijn zes „strijkmakkers". De gewone man die stemmen niet meer ziét zitten of simpelweg niet aan politiek denkt: daar moet de So cialistiese Partij op af, aldus Janssen. Invloed De SP-Schiedam zal volgens Janssen best een grote plaats binnen de Schiedamse politiek kunnen bemachtigen. De in vloed van de huidige kleine linkse partijen onderschat de jongerenwerker uit Oost niet. „Maar het is niet genoeg. Kijk naar Spaland. Klein Links wil nader bodemonderzoek, het ge beurt niet. Wij gaan alles in het werk stellen om de bouw van woningen op gifgrond te stop pen. De SP-Nederland is zeer gespe cialiseerd in milieu-affaires. We zijn er dan ook vele jaren mee bezig. Eerder dan vele andere partijen!" Een ander voorbeeld dat Jans sen aanhaalt is de bouw van woningen beneden aan de Vlaardingerdijk. Dit tot grote woede van de omwonenden en bewonersvereniging. Janssen: „Ook hier exact hetzelfde. Klein Links (PPR/PSP, CPN en D'66 red.) is tegen. Maar het is niet genoeg wat ze doen. Want 't schijnt toch allemaal maar te kunnen in Schiedam. SCHIEDAM - Het mag dan nu een zeker soort charme hebben zo'n voor werelds model step met harde houten banden, in het gebruik moet het eind jaren veertig een onding zijn geweest. En de bak kersjongen, die met zo'n loodzware fiets met grote rieten mand voorop des tijds de broodjes huis- aan- huis bezorgde, heeft waarschijnlijk regelmatig een loodzwaar gevoel in de benen gehad. Vooral in aanmerking genomen dat de bestrating in die dagen niet helemaal je dat was. In de voormalige Bran- dersbuurt, die na de sloop in de herinnering steeds schilderachteriger is ge worden, moet het in wer kelijkheid armzalig toeven zijn geweest. Wie bij het bezoeken van de tentoon stelling over veertig jaar stadsontwikkeling in Schiedam zijn eerste nos talgische gevoelens bij het zien van de vele foto's, kranten-artikelen, kaarten, maquettes en gebruiks voorwerpen uit het nabije verleden, even opzij kan zetten voor nuchtere reali teitszin, zal er niet aan kunnen ontkomen: die goeie ouwe tijd had zijn mindere kantjes. Jan Langstraat,' de voorlichter van de afdeling gemeentewer ken, die de expositie samenstel de met behulp van vele ande ren, is van origine leraar ge schiedenis en aardrijkskunde. Hij is de laatste om te ontken nen dat zijn oude en nieuwe vak veel met elkaar te maken hebben. Tenslotte draait het in beide beroepen om het overdra- SCHIEDAM - Orgelconcerten programma 1989. Zaterdag 22 april: „Open mid dag" van 14.00-16.00 uur. Vrije toegang tot kerk en orgel. Het orgel wordt door verschillende organisten bespeeld. Dinsdag 25 april: Margreeth de Jong, organiste te Rotterdam en Petra Veenswijk, organiste te Delft. Dinsdag 23 mei: Jaap Kroonen- burg, organist te Maassluis. Dinsdag 13 juni: Addie de Jong, organist te Rotterdam. Dinsdag 22 augustus: Nico van den Hooven, concert-organist (Bach-programma). Dinsdag 12 september: Gerard Legierse, organist te Rotterdam. Dinsdag 3 oktober: André Ver woerd, organist van de Grote of St. Janskerk te Schiedam (popu lair concert). Aanvangstijden van alle concer ten: 20.15 uur. Toegang 6,50 p.p.; 65+ en C.J.P.-houders: 4,50 p.p. Abonnement voor zes concerten: 30,-; 65+ en C.J.P.: 21,-. gen van informatie. Toch heeft hij met zijn terugblik op dro men en doen van vorige genera ties alles- behalve de bedoeling om zijn stadgenoten eens even een lesje te leren. Betrokkenheid „Het aardige is juist dat ieder een zelf conclusies kan trekken. Natuurlijk is het een persoonlij ke selectie uit het materiaal dat er over de stadsontwikkeling in Schiedam na de oorlog voor handen was, maar dan een die puur feitelijk gehouden is. We hebben natuurlijk wel gepro beerd te voorkomen dat het een gortdroge tentoonstelling werd met alleen maar kaarten. Van daar bijvoorbeeld die huiska mer, die compleet in de jaren vijftig-stijl is ingericht, en al die gereedschappen van vroeger en nu. Maar iedereen kan ermee doen wat hij wil en zich een ei gen oordeel vormen", aldus Langstraat, die zich niet veel meer dan uitvoerder van de ex positie wil noemen. Het idee er voor is afkomstig van de direk- teur van de afdeling gemeente werken ingenieur Harm de Block. Een man, die volgens de voorlichter, evenals zijn mede werkers een betrokkenheid heeft bij Schiedam, die veel te veel onderschat wordt. Vuurlinie Jan Langstraat: „Die afdeling staat als geen ander in de vuur linie. Het zijn de mensen, die straten overhoop gooien, slo pen, bomen kappen. De keerzij de van de medaille wordt vaak te weinig belicht. Er wordt ook veel tot stand gebracht. Het kan geen kwaad daar de aandacht nog eens op te vestigen. Het aardige was, dat dat intern ook gewaardeerd werd. Zo zijn stra tenmakers dagen bezig geweest om op de vloer van het mu seum stoepen en rijwegen na te maken van vroeger en nu. Dat was een gigantische klus, maar het resultaat is heel sfeervol". Als de expositie een ding duide lijk maakt, dan is het dat er van alle idealen van vorige stadsbe stuurders bitter weinig terecht is gekomen. Vrieshuis Soms is dat maar gelukkig. Want het vrieshuis, dat begin jaren '50- toen de vanuit Ame- nka overgewaaide rage voor diepvriesprodukten op haar hoogtepunt was- onontbeerlijk leek, was nu een lelijke sta in de wég geweest. Waar het blinde na-oorlogse optimisme wel leid de tot resultaten, blijken achter af de nodige addertjes onder het gras te zitten. Nieuwland, de woondroomwijk voor de meer draagkrachtigen, is krap een kwart eeuw nadat het werd ge zet, compleet verpauperd. Van het oorspronkelijke ontwerp van het stadskantoor werd slechts de helft neergezet, om dat verdere financiële middelen ontbraken. Alle gepraat en ge krakeel van alle latere burge meesters en andere politieke kopstukken ten spijt is het Stad- serf nog steeds niet ingevuld. Wat het gevergader door de dure heren heeft gekost, is nooit precies berekend. Maar een simpele ziel kan op zijn vingers natellen, dat van het kapitaal dat dat gekost heeft, aardig wat gebouwen neergezet hadden kunnen worden. Bedroevend Ook voor de toekomst staan er heel wat plannen op tafel. Of van de vele maquettes, die in het Stedelijk Museum staan op gesteld, er ook daadwerkelijk een groot aantal zullen worden uitgevoerd? Jan Langstraat zal er best een mening over heb ben, maar houdt die zorgvuldig voor zich. Alleen Spaland kómt er, daarvan is de voorlichter van de afdeling gemeentewer ken en samensteller van het Spaland-bulletin zeker. En ver der vindt hij, dat de Schiedam mers zelf maar op de .Hoog straat een kijkje moeten nemen. Want 2000 bezoekers bij een tentoonstelling die zo direkt verband houdt met hun leefom geving en dat ook nog eens in het tijdperk van de bewoners inspraak, is bedroevend wei nig", daar is Jan Langstraat heel stellig in. De tentoonstelling in het Stedelijk is nog tot en met komend weekend te bezichti gen. Ter gelegenheid van de ex positie heeft Hans van der Sloot een boek geschreven over de ge schiedenis van de stadsontwik keling getiteld 'Een omgeving blij en licht van kleur'. Dat u tot en met 24 april in de winkel voor 25 gulden kunt kopen, daarna gaat het 32,50 kosten. T.V. DEFEKT? RADIO ABA MET DE ZOMER IN AANTOCHT OPEN HUIS op zaterdag 22 april WALASSE TING ART T-SHIRT w* fMOl jPlflfill y 8 m>3888388$iiif Al dat handen-en voetenwerk is een fantastisch gezicht André Verwoerd vanaf 11.00 uur zie de advertentie elders in dit blad. Hof van Spaland 15, Schiedam. LEO HORN mm Schiedam, Hoogstraat 27 b t/o HIJ Herenmode. Bron: KNMI VRIJDAG 21/04 al en toe zon plaataelijk regen min. 2° midd.temp. wind: NW-3 ZATERDAG 22/04 zonnige perioden plaatselijk regen 9° min. 2°/midd.' wind: NW-3 ZONDAG 23/04 opklaringen plaatselijk regen .temp. 11°min. 3° midd.temp. 12° wind: ZW-3 Horzel in pels Schiedamse politiek SP-voorzitter Johan Janssen voorziet een goede toekomst voor de Socialistiese Partij in Schiedamn. Naast hem Theo de Jongste (secretaris) fen Dirk Kruize (bestuurslid). De plus- en minpunten van die goeie ouwe tijd Jan Langstraat Wij helpen direkt!!! Videospecialisten Tel. 4260778-4733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop Inruil Roperetie Verhuur Ook nor uw weemechinet en kooikutea, en de volledige kollektie in huis, nodigen wij u graag uit, om onder het genot van een hapje en 'n drankje naar onze mooie, zonnige mode te komen kijken. Wij houden in onze zaak aan de Bergse Dorpsstraat, waar onze mannequin u alle gewenste modellen toont. Vanaf nu tot zolang de voorraad strekt, bij aankoop boven 200.- van 69.- voor Dubbelfeest bij Rijnmond volleybal PPSC gedegradeerd Schiedams voatbal kampioenschap WJ Bergse Dorpsstraat 95a, Rotterdam-Hillegersberg ,,nnrc v. Oldenbarneveldstraat 142, Rotterc|am-Centrum Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 1